Рішення № 83066898, 17.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
300/1203/19
Номер документу
83066898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2019 р. справа № 300/1203/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради (далі-відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивує тим, що 12.11.2018 року звернувся до голови Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту - м. Івано- Франківська Івано-Франківської ради Івано-Франківської області, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. На виконання вимог ст.ст. 118, 122 Земельного кодексу України ним подано до органу місцевого самоврядування, а саме до Івано-Франківської міської ради пакет документів. Проте, листом від 06.12.2018 року Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повідомив, що для підготовки проекту рішення і внесення його на розгляд засідань міськвиконкому та сесії міської ради про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до регламенту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, необхідно звернутись в Центр надання адміністративних послуг, долучивши до поданих раніше документів, довідку з містобудівного кадастру. Вважає, вказану відмову такою, що суперечить вимогам статей 118, 122 Земельного кодексу України, нормам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).

Відповідач - Івано-Франківська міська рада скористалася правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.06.2019 року, проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.27-29). Зокрема, звертає увагу суду на те, що 12.11.2018 року позивач звернувся до міського голови Івано-Франківської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту м. Івано-Франківська для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. До заяви додано: копію паспорта громадянина України; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копію посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.04.2016 року; копію довідки про перебування на обліку громадян, які бажають отримати земельну ділянку; викопіювання бажаної земельної ділянки. Проте, долучені ОСОБА_1 графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки, не конкретизовані, а надані графічні межі території частини міста Івано-Франківська. Зазначили, що Верховний Суд у своїй постанові від 23.01.2018 року по справі №354/407/14-а дійшов висновку, що зазначення на карті бажаного місця розташування земельної ділянки має значення для надання об`єктивної оцінки та відповіді на клопотання заявника, оскільки пошук такої ділянки до повноважень міської ради не віднесено. Таким чином, як вбачається з графічних матеріалів, доданих позивачем до заяви, вони не можуть вважатися такими, що містять місце розташування бажаної земельної ділянки, оскільки містять графічні межі території міста, до складу якого входять окремі земельні ділянки, а не конкретно визначена земельна ділянка, яку позивач прагне отримати у власність. Крім того, відповідач зазначив, що звернення позивача не може бути розглянуте міською радою, оскільки ним не було надано необхідну довідку з містобудівного кадастру, що передбачено Інформаційною карткою №34/04, а тому вимога щодо зобов`язання розглянути таке звернення є передчасною. Звернув увагу суду на те, що ОСОБА_1 подав заяву про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту м. Івано-Франківська для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд через канцелярію Івано-Франківської міської ради, що суперечить вимогам ч. 8 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» та рішенню Івано-Франківської міської ради від 22.12.2015 року «Про затвердження переліку адміністративних послуг», в якому вказано, що з 2016 року прийом документів по оформленню права власності та оренди на земельні ділянки фізичних та юридичних осіб здійснюється управлінням адміністративних послуг, а дані проекти рішень виконавчого комітету та сесії міської ради готує управління земельних відносин Департаменту комунальних ресурсів.

19.06.2019 року Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.34-39). Також звернув увагу суду на те, що в силу вимог ч. 8 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» відповідач позбавлений права приймати будь-які рішення за зверненнями громадян, якщо такі послуги надаються через ЦНАП.

Позивач свої правом на подання відповіді на відзиви відповідачів не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.04.2016 року (а.с.13).

12.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся до голови Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту (міста, села, селища) м . Івано-Франківська Івано-Франківської ради Івано-Франківської області, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. До заяви позивачем долучено: копію паспорта громадянина України; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копію посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.04.2016 року; копію довідки про перебування на обліку громадян, які бажають отримати земельну ділянку; викопіювання бажаної земельної ділянки (а.с.16а).

За наслідками розгляду даної заяви 06.12.2018 року надіслано позивачу листа за №С/2168/1 та повідомлено, що за дорученням першого заступника міського голови вказану заяву розглянуто Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. Роз`яснено, що для підготовки проекту рішення і внесення його на розгляд засідань міськвиконкому та сесії міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до регламенту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради необхідно звернутись в Центр надання адміністративних послуг, долучивши до поданих документів, довідку з містобудівного кадастру, яка передбачена відповідною інформаційною карткою (а.с.17). Вказаним листом також повернуто позивачу подану документацію.

Таку відмову позивач вважає протиправною, у зв`язку з чим оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно пункту 14 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Пунктом «б» частини 1 статті 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Згідно частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл па розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відповідності до частин 2, 3 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлена загальна компетенція сільських, селищних, міських рад. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Як зазначалось судом вище, 12.11.2018 року позивач звертався із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах м. Івано-Франківська, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. На вказану заяву Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надано відповідь, яка носить інформаційних характер та якою роз`яснено позивачу порядок звернення із такою заявою.

За результатами розгляду звернення позивача буд-якого рішення відповідачем не прийнято, не вказані підстави відмови чи задоволення вимог заявника.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Центром надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська (надалі ЦНАП) надається адміністративна послуга «Надання дозволу на складання документації із землеустрою».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст. 9 вказаного Закону адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Частиною 4 вищевказаної статті встановлено, що заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій, усній чи електронній формі.

Згідно п. 6 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» визначено, що перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центр надання адміністративних послуг.

На підставі вищенаведених норм, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.04.2016р. №300 «Про адміністративні послуги» затверджено перелік адміністративних послуг для суб`єктів надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради, зокрема і Департаменту комунальних ресурсів.

Згідно п. 6 до даного рішення для Департаменту затверджено адміністративну послугу: «рішення про надання дозволу на складання документації із землеустрою».

Відповідно до ч. 8. ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» суб`єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб`єктам звернень оформлені результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішень про відмову в наданні адміністративних послуг), якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг, крім випадків подання заяв через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

В силу вимог ч.1 ст. 8 вказаного Закону суб`єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб`єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Інформаційною карткою №ІК 34/04 передбачено послугу: надання дозволу на складання документації із землеустрою. Для отримання даної послуги до ЦНАП потрібно подати, зокрема, наступні документи: 1) клопотання; 2) графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки; 3) довідка з містобудівного кадастру (а.с.32).

Як вбачається із матеріалів справи позивач не звертався за отриманням згаданого дозволу через ЦНАП, а подав відповідну заяву на ім`я міського голови.

Враховуючи все вищевикладене, суд зазначає, що Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, надаючи відповідь, яка носить інформаційних характер роз`яснив позивачу порядок подання такої заяви, оскільки в силу вимог Закону України «Про адміністративні послуги» позбавлений права приймати будь-які рішення щодо заяви, яка не подана через Центр надання адміністративних послуг.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд звертає увагу, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що надаючи відповідь на звернення позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту м. Івано-Франківська Івано-Франківської ради Івано-Франківської області, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством України.

Відтак, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо невнесення в проект рішення на розгляд чергового пленарного засідання Івано-Франківської міської ради заяви ОСОБА_1 від 12.11.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в межах населеного пункту м. Івано-Франківська Івано-Франківської ради Івано-Франківської області, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; зобов`язання внести в проект рішення таку заяву, а також зобов`язання Івано-Франківську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 , є необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 40228135, вул. Л. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76018), Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 33644700, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.