
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 липня 2019 р. Справа № 120/1988/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Свентуха Віталія Михайловича,
за участю:
секретаря судового засідання: Ніконової Т.В.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Дзісь А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Вінницькій області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Вінницький обласний військовий комісаріат виготовив та направив довідку до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням нового посадового окладу. Однак, пенсійний орган відмовився провести перерахунок та виплатити позивачу недоотриману пенсію з 01.01.2018 по 30.04.2019 зазначивши у своєму листі, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі № 120/4373/18-а винесене до Вінницького обласного військового комісаріату та не містить зобов`язань до головного управління щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
Ухвалою суду від 21.06.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
08.07.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, виходячи із наступного.
Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На виконання Постанов КМУ № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб" та №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення на підставі якої головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням розміру посадового окладу - 5640,00 грн.
Позивач не погодившись із правильністю видачі довідки звернувся до суду. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі № 120/4373/18-а позов ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат видати нову довідку.
На підставі нової довідки №ХЛ50795 від 08.04.2019 року /а.с. 13/, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2019 року, оскільки рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року у справі № 120/4373/18-а не містило зобов`язань щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.
10.07.2019 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якому вказав, що твердження відповідача стосовно необґрунтованості позовної заяви є безпідставними і неправомірними, оскільки предметом позову є неправомірні дії ГУ ПФУ у Вінницькій області, що проявляється у неналежному виконанні, як органу державної влади, своїх службових обов`язків при проведенні позивачу перерахунку пенсії на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі №120/4373/18а.
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини які викладені в позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з підстав, що викладені у письмовому відзиві.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши думку учасників справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України №0695 від 04.04.1994 року звільнений з військової служби у запас з посади начальника групи оперативного маскування та дезінформації оперативного відділу військової частини №35564, штаб 43 Ракетної армії, у військовому звані "підполковник", за власним бажанням та отримує довічну пенсію за вислугу років на військовій службі України, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за №2262-ХІІ.
З 1994 року позивач знаходився на обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 року на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі № 120/4373/19-а визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов`язано виготовити та направити нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням нового посадового окладу.
Рішення суду набрало законної сили 19 березня 2019 року.
На виконання рішення суду Вінницький обласний військовий комісаріат виготовив та направив нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області де зазначив новий розмір посадового окладу, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 року.
На підставі отриманої довідки, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2019 року.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
В силу приписів ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Метою Закону №2262-ХІІ є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, який спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Крім того, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відтак, приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
На виконання постанови КМУ №103, Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку №ХЛ50795 від 16.03.2019 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із посадовим окладом 7470,00 грн., згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року та наказу Міністра оборони України від 01.03.2019 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України.
В подальшому, Вінницький обласний військовий комісаріат виготовив на направив до ГУ ПФУ у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , згідно якої його посадовий оклад зменшився до 5640,00 грн.
Не погоджуючись із такими діями Вінницького обласного військового комісаріату щодо зменшення посадового окладу, що впливає на розмір отримуваної ним пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі № 120/4373/19-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов`язано виготовити та направити нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням нового посадового окладу.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2019 року по справі № 120/4373/18-а Вінницьким обласним військовим комісаріатом складено нову довідку №ХЛ50795 від 08.04.2019 року про розмір грошового забезпечення, яка повинна враховуватись для перерахунку пенсії позивача та надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області.
Проте, відповідач отримавши довідку про розмір грошового забезпечення здійснив перерахунок пенсії з 01.05.2019 року, а не з моменту набуття позивачем права на перерахунок.
При цьому, беззаперечним є право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, а його передумовою є оформлення довідки Вінницьким обласним військовим комісаріатом.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду № 120/4373/18-а від 18.01.2019 року, яке набрало законної сили 19.03.2019 року, визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення позивача, а для відновлення його порушених прав, інтересів зобов`язано виготовити та направити довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення із урахуванням нового посадового окладу, що враховується для перерахунку пенсії.
Отже, право позивача на перерахунок пенсії підлягає реалізації з моменту його виникнення на підставі довідки, направленої на виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.18 року по 30.04.2019 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
У позовній заяві позивач просить провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату №19/214 від 09.04.2019 року.
З матеріалів справи з`ясовано що за № 19/214 від 09.04.2019 року на адресу відповідача Вінницьким обласним військовим комісаріатом був направлений лист, додатком до якого долучена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ХЛ50795 від 08.04.2019 року.
Так, згідно частини 1 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Тому, з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає доцільним вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року по 30.04.2019 року на підставі листа Вінницького обласного військового комісаріату № 19/214 від 09.04.2019 року та довідки № ХЛ50795 від 08.04.2019 року.
Що стосується вимоги позивача визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року по 30.04.2019 року, то суд зазначає наступне.
Протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у не здійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Судом констатовано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з урахуванням висновків наведених у рішенні суду, здійснено перерахунок пенсії позивача з моменту надходження довідки, тобто вчинено дії віднесені до їх компетенції.
Вимог щодо дій зобов`язального характеру суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення суду не містить, а останній не вправі трактувати на власний розсуд зміст судового рішення.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, а відтак позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1та 2 с. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного та враховуючи встановлені обставини у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволено частково, на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме 384,20 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року по 30.04.2019 року на підставі листа Вінницького обласного військового комісаріату № 19/214 від 09.04.2019 року та довідки № ХЛ50795 від 08.04.2019 року.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 384,20 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були врученні у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст судового рішення виготовлено 16.07.2019р.
Суддя Свентух Віталій Михайлович