
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
03 липня 2019 року м. Київ № 640/11193/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з клопотанням позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовом
ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я Українипро визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним графіку, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України, яка полягає в тому, що ним своєчасно не затверджено:
критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини;
строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини;
критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини;
основні характеристики, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини.
- визнати протиправним і нечинним Графік проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст та ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань " 22 Охорона здоров`я" у 2019 році, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05 червня 2019 року за №1252, в частині, а саме частину пункту 22 наступного змісту: " 01-03.07.2019 р. ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності "Медицина", які навчаються українською мовою, Міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі".
- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України до початку розроблення міжнародного іспиту з основ медицини та до моменту початку його проведення затвердити:
критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини;
строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини;
критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини.
- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України не пізніше ніж за шість місяців до дати проведення міжнародного іспиту з основ медицини затвердити та оприлюднити основні характеристики, специфікацію та зміст міжнародного іспиту з основ медицини;
- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України доручити Державній організації "Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки "Медицина" і "Фармація" при Міністерстві охорони здоров`я України" зупинити проведення міжнародного іспиту з основ медицини та провести цей іспит не раніше, ніж через шість місяців після затвердження основних характеристик і специфікації міжнародного іспиту з основ медицини.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.07.2019 року адміністративний позов залишено без руху.
Разом з позовною заявою, позивачем подано заяву про забезпечення позову по справі у якому просить:
- зупинити дію Графіку проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст та ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань « 22 Охорона здоров`я» у 2019 році, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05 червня 2019 року за №1252, в частині, а саме частину пункту 22 наступного змісту: « 01-03.07.2019 р. ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською мовою, Міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі»;
- заборонити Державній організації «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» проводити Міжнародний іспит з основ медицини.
В обґрунтування клопотання позивач покликався на те, що до набрання рішенням суду законної сили у даній справі існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Невжиття заходів забезпечення позову призведе до неможливості поновлення оспорюваних прав позивача у разі, якщо іспит 01-03 липня 2019 року незаконно відбудеться, матиме незворотні наслідки, які значно ускладнять чи взагалі унеможливлять виконання рішення суду, якщо воно буде на користь позивача, оскільки відповідач не зможе виконати дії, до яких його зобов`яже суд, які повинні передувати проведенню іспиту, а також значно ускладнить чи взагалі унеможливить ефективний захист права на освіту, оскільки якщо позивач не здасть іспит, університет буде безальтернативно змушений відрахувати позивача, а скасування наказу про відрахування у зв`язку із визнанням незаконним іспиту законодавством України не передбачено і, відповідно, позивач буде змушений звертатись до суду із новим позовом, а тим часом навчальний процес триватиме без участі позивача.
Тому, якщо позов не буде забезпечено, результати розгляду справи по суті, не матимуть ніякого сенсу і права позивача не будуть захищені.
Вивчивши клопотання про забезпечення адміністративного позову та подані матеріали, суд вважає, що заявлене клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, позов, згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України, може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Таким чином, суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Однак, позивачем не доведені та документально не підтверджені обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам особам які мають намір придбати квартиру на даному об`єкті, які б унеможливили захист їх прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази та підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем не доведено існування обставин, передбачених у ч.2 статті 150 КАС України, відтак відсутні підстави для задоволення заяви про забезпечення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 150, 151, 154 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволені заяви позивача про забезпечення адміністративного позову.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та у строки, визначені ст. ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур