
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2019 року справа № 580/1610/19
15 годин 05 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/1610/19
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач ОСОБА_1 - особисто]
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача Похилюк С.М. - за довіреністю]
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.
20.05.2019 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.06.2019, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку державної (основної) пенсії з інвалідності ОСОБА_1 відповідно до заяви від 02.05.2019;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, оформлене листом від 14.05.2019 № 587/Л-10, про відмову у перерахунку пенсії з інвалідності ОСОБА_1 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок і виплату державної (основної) пенсії з інвалідності ОСОБА_1 відповідно до заяви від 02.05.2019, з 01.06.2019 згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року із розрахунку 20865 (двадцять тисяч вісімсот шістдесят п`ять) грн (4173 грн. х 5);
- звернути до негайного виконання стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 - у межах суми перерахованої пенсії за один місяць.
Ухвалою від 24.05.2019 відкрито провадження у справі, судове засідання призначено на 11.06.2019. Ухвалою від 11.06.2019 у розгляді справи оголошено перерву до 18.06.2019. Позивачем 18.06.2019 подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, за результатами розгляду якого ухвалою від 18.06.2019 відмовлено у задоволенні клопотання (а.с.140), у розгляді справи оголошено перерву до 26.06.2019. Ухвалою від 25.06.2019 у розгляді справи оголошено перерву до 10.07.2019. Відповідно до ст. 257, ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач 02.05.2019 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019. Листом від 14.05.2019 № 587/Л-10 відповідач відмовив у перерахунку призначеної пенсії з огляду на те, що у період ліквідації аварії позивач не проходив дійсну строкову службу, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 не містить порядку його виконання, до пункту 9-1 Порядку 1210 не внесено змін, а також те, що позивач отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796). На думку позивача, зазначена відмова є неправомірною та суперечить чинному законодавству з огляду на його статус військовослужбовця і загальне право осіб на соціальне забезпечення. У обґрунтування своєї позиції позивач зазначає, що оскільки він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та внаслідок цього отримав інвалідність, то пенсія має бути обчислена та виплачена відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796.
Відповідач позов не визнав, 10.06.2019 представник відповідача подав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що на момент звернення до суду позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262, тому обчислювати пенсію відповідно до Закону № 796 з 01.06.2019 без дотримання передбаченої процедури попереднього переходу позивача за його власною заявою з одного виду пенсії на інший (пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») немає, що у спірних правовідносинах є передчасним. Відповідачем зазначено, що позивачу було проведено перерахунок пенсії на виконання статті 63 Закону № 2262, постанов Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова № 103), «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 01.01.2016 №988 (далі - Постанова № 988).
11.06.2019 позивачем подано відповідь на відзив, а 10.07.2019 пояснення, де зазначено, що згідно статті 11 Закону № 2262 умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються № 796 і цим Законом. Оскільки позивач є особою з інвалідністю 2 групи та отримує пенсію з інвалідності як особа, віднесена до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, то має право на перерахунок пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону № 796. Позивачем зазначено, що Законом № 2262 не передбачено можливість призначення або переведення з одного виду пенсії особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, на пенсію у порядку і умовах, передбачених Законом № 796. Доводи про те, що для обчислення пенсії, призначеної з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати необхідно змінити вид пенсії, на думку позивача, не ґрунтуються на законі. Позивач у судовому засіданні 10.07.2019 позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
10.07.2019 відповідачем подано пояснення, де зазначено, що позивач, отримує пенсію з інвалідності відповідно до Закону №2262 (державну пенсію) та, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, особі з інвалідністю 2 групи позивачу виплачується додаткова пенсія, за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до статті 50 Закону №796 та підпункту 1 пункту 13 Порядку №1210. Здійснення перерахунку згідно частини 3 статті 59 Закону № 796 можливе лише після його звернення до головного управління із заявою про перехід на пенсію по інвалідності за Законом № 796, що відповідає статті 45 Закону України «Про пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058). Невизначеність позивача щодо виду пенсії, що позивач бажає отримувати не є підставою звернення до суду за захистом своїх інтересів, позаяк права не є порушеними. Представник відповідача у судовому засіданні 10.07.2019 просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України. Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії (а.с.13), отримує пенсію/виплати згідно розрахунку з 01.12.2018 у сумі 8677,68 грн (а.с.75 - зворотній бік), зокрема підвищення особі з інвалідністю ветеран війни 2 групи - 598,80 грн, категорія ЧАЕС (під час служби) особа з інвалідністю 2 гр. «А» - 379,60 грн, особою з інвалідністю 2 гр. під час виконання обов`язків військової служби 50 грн. 02.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру заробітної плати (а.с.7). Проте, судом встановлено, що пенсія з інвалідності на час звернення із заявою про перерахунок виплачувалась позивачеві за нормами Закону № 2262, а не Закону № 796. Листом від 14.05.2019 № 587/Л-10 відповідач відмовив у перерахунку призначеної пенсії з огляду на те, що на момент звернення із заявою позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262, тому обчислення пенсії як особі з інвалідністю відповідно до Закону № 796 з 01.06.2019 без переходу позивача за його власною заявою з одного виду пенсії на інший (за Законом № 796) є необґрунтованим і передчасним. У листі зазначено, що у період ліквідації аварії позивач не проходив дійсну строкову службу, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 не містить порядку його виконання, до пункту 9-1 Порядку 1210 не внесено змін, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за заявою позивача від 02.05.2019 (а.с.8) згідно частини 3 статті 59 Закону № 796. Не погодившись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом. Предметом доказування у даній справі є наявність/відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, виходячи із 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня року з 01.06.2019 за наявної виплати пенсії по інвалідності за Законом №2262 без заяви позивача щодо переходу на інший вид пенсії за Законом № 796. Надаючи оцінку доводам позивача і відповідача, суд зазначає про таке.
Згідно статті 11 Закону № 2262 умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються №796 і цим Законом. Відповідно до статті 1 Закону № 796 встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру. Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї. Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок 1210).
Надаючи оцінку доводам учасників справи, суд враховує таке. Згідно Конституції України громадяни мають право на соціальний захист (частини 1 статті 46), виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (стаття 92). Військовослужбовцям пенсії з інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 Закону № 796. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до Закону № 796.
Згідно статті 24 Закону № 2262 надбавки і підвищення до пенсій з інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховуються в порядку, встановленому Законом № 796.
23.04.2009 ОСОБА_1 за його заявою переведено на пенсію з інвалідності відповідно до Закону №2262. 09.03.2011 позивачем подано заяву про перехід на пенсію з інвалідності відповідно до Закону №796. 18.01.2012 позивачем подано заяву про перехід на пенсію з інвалідності відповідно до Закону №2262, що позивач отримує станом на час звернення до суду.
Судом встановлено, що позивач належить до першої категорії осіб учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням від 21.03.2019 серії НОМЕР_2 (а.с.13). Згідно посвідчення від 27.04.2009 серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни (а.с.12). Отримує пенсію/виплати згідно розрахунку з 01.12.2018 у сумі 8677,68 грн (а.с.75 - зворотній бік), зокрема підвищення особі з інвалідністю ветеран війни 2 групи - 598,80 грн, категорія ЧАЕС (під час служби) особа з інвалідністю 2 гр. «А» - 379,60 грн, особа з інвалідністю 2 гр./ під час виконання обов`язків військової служби 50 грн (а.с.74).
Відповідно до пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, Головні управління Пенсійного фонду України в областях є територіальними органами Пенсійного фонду України. Повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача належить до компетенції відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Згідно пункту 22 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії.
Перевіряючи дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача за частиною 3 статті 59 Закону № 796 на відповідність критеріям частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає про таке.
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону № 796. Статтею 59 зазначеного Закону урегульовано порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Суд зазначає, що частиною 3 статті 59 Закону № 796 у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 № 231-V визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Згідно статті 54 Закону № 796 встановлено, що пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначається згідно із законодавством. Тобто, частиною 3 статті 59 Закону № 796 у редакції, чинній до 01.10.2017, було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали особою з інвалідністю. Зазначеною нормою у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія з інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Аналіз редакцій частини 3 статті 59 Закону № 796 дає підстави для висновку, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Відповідно до наказу від 22.04.1988 № 030 у період з жовтня 1987 року до березня 1988 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.116) як співробітник управління внутрішніх справ (посада: «радіотелефоніст 6-й СВПЧ загону ВПО з охорони ЧПО «Азот» а.с.117).
Згідно довідки МСЕК від 17.04.2009 № 003537 позивачу встановлено 2 групу інвалідності, захворювання пов`язане з виконанням службових обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10).
Згідно частини 6 статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII визначено види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Оцінюючи твердження відповідача про попередню необхідність переходу з одного виду пенсії (призначеної згідно Закону №2262) на інший вид пенсії (згідно Закону № 796) для здійснення перерахунку пенсії згідно частини 3 статті 59 Закону № 796, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, що призначається після виникнення права на державну пенсію. Статтею 50 Закону № 796 передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини 2 статті 59 Закону № 796 військовослужбовцям пенсії з інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Згідно статті 54 Закону № 796 пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Порядок №1210, затверджений постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 із змінами 15.11.2017 № 851 (застосовується з 1 жовтня 2017 року), № 543 від 26.06.2019 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно постанови 1210 розмір пенсії збільшувався з урахуванням того, що заробітна плата змінювалася.
Згідно постанови КМУ від 26.06.2019 №543 абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у такій редакції: « 9-1. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою», тобто йдеться про волевиявлення особи у контексті реалізації права на виплати саме згідно конкретно зазначеного акта на підставі власної заяви, позаяк грошове забезпечення не тотожне терміну «мінімальна заробітна плата». Особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Законом України від 06.12.2016 № 1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови та порядок перерахунку пенсій визначені Постановою № 103 та Порядком № 45.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Кабінет Міністрів України Постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції, набрав чинності 02.12.2015.
Суд зазначає, що у зв`язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи положення частини 2 статті 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, а також у зв`язку із прийняттям постанови КМУ №103. Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 передбачено перерахування з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ. Згідно ЄДРСР 81399102 ВС у КАС відкрито касаційне провадження за скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 та відмовлено у задоволенні клопотання Кабінету Міністрів України про зупинення виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 до закінчення касаційного розгляду щодо постанови № 103. Згідно наказу Міністерства юстиції України від 31.07.2000 № 32/5 «Про затвердження Порядку скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, занесених до державного реєстру» із змінами скасування рішення про державну реєстрацію застосовується до нормативно-правових актів, що пройшли державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України або його територіальних органах, а також зареєстрованих нормативно-правових актів, визнаних судом незаконними або такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, та нечинними. Підставами для скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акта є: набрання законної сили судовим рішенням про визнання нормативно-правового акта незаконним чи таким, що не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили повністю або в окремій його частині (п.4.2). Нормативно-правовий акт, рішення про державну реєстрацію якого скасовано, не є чинним з дня його виключення з державного реєстру, крім випадків визнання нормативно-правових актів нечинними судом (п.16). Нормативно-правовий акт, виключений з державного реєстру, належить скасуванню органом, що його видав, протягом 5 днів з дня отримання повідомлення про виключення з державного реєстру.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання Позивачем заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (стаття 45 Закону № 1058).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон № 2262. Статтею 10 Закону № 1058 врегульовано право вибору пенсійних виплат: 1. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором; 2. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Оскільки, позивач обрав для себе та отримує державну пенсію з інвалідності відповідно до Закону № 2262, то підстави для отримання пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796 відсутні. Аналогічного висновку за подібних обставин дійшов Вищий адміністративний суд України у постанові від 24.10.2012 у справі К/9991/28142/11.
Верховним Судом щодо розгляду як зразкової адміністративної справи № 816/1159/18 - відмовлено у відкритті провадження, позаяк у справах стосовно пенсійного забезпечення осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, крім військовослужбовців, Верховний Суд України у постановах від 01.10.2014 у справі № 21-338а13, від 15.06.2016 у справі № 737/438/14, від 06.12.2016 у справі № 2а-520/09/1570 та Верховний Суд у постановах від 13.02.2018 у справі № 756/8380/16-а та у справі № 193/877/16-а (2-а/193/14/16), від 21.02.2018 у справі № 619/2262/17 ухвалювали судові рішення з висновками про застосування норм матеріального права, що регулюють правовідносини (ЄДРСР 74173510) перерахунку пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету міністрів України № 851 від 15.11.2017 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким внесені зміни до Порядку № 1210, пункт 9-1 (ЄДРСР 74173510) - з 01.10.2017 позивач, як інвалід ІІ групи (пов`язаної з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) та війни має право на перерахунок державної пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Судом взято до уваги, що на сайті КСУ є відомості про реєстрацію скарг: щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, підпункту «в» пункту 2 частини п`ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV; щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами та зазначеного Закону в цілому; щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ; щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень: частин третьої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ в редакції законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.15 № 900-VIII та «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 16.12.2004 № 2255-IV; підпункту «в» пункту 2 частини п`ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України; пункту 2.7 Постанови Верховної Ради України «Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» від 16.12.1993 № 3720-ХІІ.
Згідно частини 2 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що Порядком № 1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57, 59 Закону № 796. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» пункт 13 Порядку №1210 викладено в новій редакції, згідно з яким щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону № 796 виплачується особам, які мають інвалідність ІІ групи у сумі 379,6 грн. Зазначені положення постанови Кабінету Міністрів України №1210 є чинними. Така виплата за шкоду здійснюється позивачеві і не оскаржується як додаткова за Законом №796 до основної пенсії за Законом № 2262.
Перевіряючи дії (бездіяльність) відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796, без заяви про волевиявлення / бажання особи щодо вибору іншого виду/зміни виду пенсії з метою переходу позивача з одного виду пенсії (згідно Закону № 2269) на інший вид пенсії (згідно Закону № 796) згідно чинного законодавства для подальшого здійснення перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку з чим у задоволенні позову належить відмовити.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
З огляду на те, що позивачу, звільненому від сплати судового збору відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відмовлено у задоволенні позову до органу владних повноважень, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 [;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].
Повне судове рішення складено 15.07.2019.
Суддя Л.В. Трофімова