
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2019 року справа № 580/1538/19
16 годин 34 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/1538/19
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач ОСОБА_1 - особисто]
до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 08592537) [представник відповідача Желізняк Ю.В. - за довіреністю]
третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача - не прибув]
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.
13.05.2019 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, просить:
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2015 № 988 та постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 31.08.2017, а також не направлення нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії - протиправною;
- зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із повною реальною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00; підвищення посадового окладу (0%) - 0,00; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00; надбавка за стаж служби (30 %) - 1350,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00; надбавка за почесне звання «Почесний» чи «Народний» (0%) - 0,00; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0%) - 0,00; інші надбавки, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (0%) - 0,00; премія (61,7%) - 3609,45; усього - 9459,45.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 26.06.2019. Ухвалою від 26.06.2019 у розгляді справи оголошено перерву до 10.07.2019.
У обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надано до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.10.2017 № 11627 та від 23.03.2018 № 2303009484 (дата отримання ПФУ - 27.03.2018 а.с.41), до змісту якої протиправно не включено всі види грошового забезпечення, що нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі меншому ніж фактично отримував позивач. 25.01.2019 позивач звернувся до відповідача з листом про виготовлення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за звання майор міліції - 2000 грн; надбавка за вислугу років 30 % - 1350 грн; премія - 61,7 % (від усіх нарахувань) усього 9459,45 грн. У заяві зазначено, що право на пенсію, відповідно і право на перерахунок пенсії позивач набув 31.08.2017 з дня призначення пенсії з інвалідності. 31.01.2019 позивачем отримано від відповідача відповідь, де зазначено про відсутність підстав щодо збільшення розміру премії, включеної у довідку про розмір грошового забезпечення у зв`язку з тим, що вказаний у довідці розмір пенсії 2,05 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. На думку позивача, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області не врахувавши, що позивач набув право на пенсію, а відповідно і на перерахунок пенсії 31.08.2017, а середній розмір пенсії у серпні 2017 року за посадою старшого інспектора відділу поліції становив 61,7 %, створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на гідний соціальний захист. 10.07.2019 позивачем подано пояснення, де зазначено, що на думку позивача, висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а не можуть бути застосовані під час розгляду даної справи, оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії 31.08.2017, а не з 01.01.2016, оскільки станом на 01.01.2016 позивач не мав права на пенсію. Позивач у судовому засіданні 10.07.2019 просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач позов не визнав, 25.06.2019 представник відповідача подав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) виконала свої зобов`язання перед позивачем повністю, надавши довідку від 23.03.2018 за № 2303009484 до ГУ ПФУ в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Ліквідаційною комісією відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України від 17.02.2017 №138 «Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону № 2262, що прирівнюються посадам поліцейських» посада помічника начальника РВ - оперативний черговий чергової частини Христинівського РВ УМВС України в Черкаській області прирівняна до посади старшого інспектора відділу поліції. У довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховано: посадовий оклад - 2500,00; оклад за спеціальним званням майор міліції - 2000,00; надбавку за стаж служби 30,00% - 1350,00; премію 2,05 % - 119,93; всього: - 5969,93. Щодо включення позивачу до довідки про розмір грошового забезпечення премії 61,7 % відповідачем зазначено, що згідно пункту 5 Постанови № 988 передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Постановою № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) МВС України надано інформацію про середні розміри премій та надбавки, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016, відповідно до якої за посадою старший інспектор відділу поліції премія становить 2,05 %. У зв`язку з цим ліквідаційною комісією правомірно зазначено середній розмір премії у довідці від 25.10.2017 № 11627 - 2,73 % та у довідці від 23.03.2018 № 2303009484 - 2,05 %. Спору про призначення пенсії між сторонами немає, йдеться про перерахунок. Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у відзиві.
Третя особа у судове засідання свого представника не направила, 25.06.2019 надала до суду пояснення, де зазначено, що позивач з 01.08.2017 отримує пенсію у збільшеному розмірі, дії Пенсійного фонду є правомірними та відповідають вимогам Закону.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Предметом спору є визначення моменту для перерахунку пенсії позивача із надання нової довідки та урахування складових, зокрема розміру премії. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення та відповідно врегульовані різними нормами законодавства. Згідно Частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Судом встановлено, що позивач з 31.08.2017 (а.с.77) отримує пенсію з інвалідності 2 групи (довічно) відповідно до Закону № 2262, що підтверджується пенсійним посвідченням від 07.11.2017 № НОМЕР_1 (а.с.46). Відповідно до довідки МСЕК від 01.09.2017 серії 12 ААА № 870376 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ з 31.08.2017 (а.с.47). Згідно довідки УМВС України у Черкаській області від 25.10.2017 № 11627, виданої відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262, постанови № 988 та наказу МВС № 260 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.01.2016 на ім`я ОСОБА_1 за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор відділу поліції» складові нарахування становлять: посадовий оклад - 2500,00; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00; надбавка за вислугу років (30 %) - 1350,00; премія (2,73%) - 159,71; усього - 6009,71, тобто після 31.07.2017 (а.с.40).
Відповідно до довідки УМВС України у Черкаській області від 23.03.2018 № 2303009484 про розмір грошового забезпечення у зв`язку із змінами, виданої відповідно до Закону № 2262, постанов КМУ № 988 та № 103, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за нормами, чинними за січень 2016 на ім`я ОСОБА_1 за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор відділу поліції» складові нарахування становлять: посадовий оклад - 2500,00; підвищення посадового окладу (0%) - 0,00; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00; надбавка за стаж служби (30 %) - 1350,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00; надбавка за почесне звання «Почесний» чи «Народний» (0%) - 0,00; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0%) - 0,00; інші надбавки, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (0%) - 0,00; премія (2,05%) - 119,93; усього - 5969,93 (а.с.41).
25.01.2019 позивач звернувся до відповідача з листом про виготовлення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за звання майор міліції - 2000 грн; надбавка за вислугу років 30 % - 1350 грн; премія - 61,7 % (від усіх нарахувань) усього 9459,45 грн. У заяві зазначено, що право на пенсію, відповідно і право на перерахунок пенсії позивач набув 31.08.2017 з призначенням пенсії з інвалідності (а.с.44).
31.01.2019 відповідачем надано відповідь, де зазначено про відсутність підстав щодо збільшення розміру премії, включеної у довідку від 23.03.2018 № 2303009484 про розмір грошового забезпечення у зв`язку з тим, що вказаний у довідці розмір премії 2,05 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (а.с.45) згідно Постанови № 103.
Надаючи оцінку твердженню позивача, що у довідці від 23.03.2018 № 2303009484 неправомірно не відображено середній розмір премії за посадою старший інспектор відділу поліції у серпні 2017 року, що становив 61,7 % (а.с.48), коли у позивача виникло право на пенсію, суд зазначає про таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262 пенсії належать перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07.11.2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Згідно Закону № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262 доповнено частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом 2 відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються у порядку та на умовах, визначених Законом № 2262.
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції, чинна з 02.12.2015. Суд зазначає, що у зв`язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи положення частини 2 статті 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції здійснюється в порядку, що затверджується МВС. На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 МВС видано наказ від 06.04.2016 №260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - наказ №260). Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, з 07.11.2015.
Статтею 113, 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання. Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової політики. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. З урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988, потенційне право на перерахунок пенсії у позивача виникало би саме з 01.01.2016 за наявності підстав для обрахунку виду пенсії, або у зв`язку із підвищенням у подальшому грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча би одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Згідно пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року. відповідно до Постановою № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів про те, що з 01.01.2016 Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом не приймалось, нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством не вводилось, крім складових, що зазначені у довідках від 25.10.2017 та 23.03.2018. Інших доказів у контексті вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) не надано. Порядок № 3-1регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян». Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. Згідно пункту 22 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії. Пунктом 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча би один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З метою проведення перерахунку пенсій відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону 2262 раніше призначених пенсій особам, які мають право на їх отримання, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, що набрала чинності 24.02.2018 (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 передбачено: перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за складовими за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року з розрахунку середнього розміру премій за довідками від 25.10.2017 № 11627 (премія 2,73%) та від 23.03.2018 № 2303009484 (премія 2,05%).
Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі повідомлено, зокрема, що підставою для перерахунку пенсії є стаття 63 Закону № 2262, Постанова КМУ № 103, Постанова КМУ № 704. Зазначено, що премія визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Листом від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських» Національна поліція України повідомила, що середній розмір премії старшого інспектора відділу поліції за січень 2016 року становить 2,05 % (а.с.69 - зворотній бік). Вказаний відповідачем розмір премії 2,05% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 61,7 % немає.
Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 802/2196/17-а зазначено, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати у адміністративних справах щодо звернення до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а у задоволенні позову відмовлено повністю. Зазначена постанова набрало законної сили за результатами перегляду Великою Палатою Верховного Суду - постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 залишено без змін.
Згідно частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Конституцією України (частина 2 статті 19) встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина 2 статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд, порівнюючи довідки від 25.10.2017 № 116227 (а.с.40) та від 23.03.2018 № 2303009484 (а.с.41) зазначає, що у складових нарахувань: посадовий оклад; оклад за званням; надбавка за вислугу років 30 % є однаковими та становлять 2500; 2000 і 1350 відповідно. У позиції щодо середнього розміру премії - «премія» у довідці від 25.10.2017 № 116227 зазначено 2,73 % у сумі 159,71 грн, «премія» у довідці від 23.03.2018 №2303009484 зазначено 2,05% у сумі 119,93 грн.
Щодо посилання позивача на лист Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 06.11.2018 № 12/5-9зі, де зазначено, що середній розмір пенсії у серпні 2017 року за посадою старшого інспектора відділу поліції становив 61,7 % (а.с.48), суд зазначає, що інформаційний лист фіксує певні обставини та не є остаточним документом, зобов`язуючим до вчинення будь-яких дій, не породжує певних правових наслідків, його висновки не мають обов`язкового характеру для позивача.
Згідно частини 18 статті 43 Закону №2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія належить невідкладному перерахунку.
У рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Конституційний Суд України зафіксовано, що норми-принципи частини 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Закон № 2262, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Визначення видів грошового забезпечення, що враховуються під час обчислення пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців. Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, що враховуються під час перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.
Врахований і включений відповідачем до складу грошового забезпечення розмір премії згідно довідки від 25.10.2017 2,73 % і від 23.03.2018 2,05% є середнім розміром, що фактично виплачені за відповідний місяць за відповідною прирівняною посадою, узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 61,7%, що є середнім розміром премії, виплаченої за посадою старшого інспектора відділу поліції у серпні 2017 року без одночасного підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що не вбачається з листа від 06.11.2018 № 12/5-9зі інформаційного характеру та без включення до відповідної форми довідки, немає.
Документом, що підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України (а.с.46). Згідно пункту 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії з інвалідності подаються такі документи, зокрема: грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, що заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію; довідка МСЕК про визнання особи з інвалідністю. Пенсія по інвалідності (призначається військовослужбовцям, які стали інвалідами за умов, передбачених Законом №2262) незалежно від тривалості служби і призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико соціальною експертною комісією, зокрема згідно довідки МСЕК від 01.09.2017 серії 12 ААА № 870376 - безстроково з 31.08.2017.
Відсутні підстави не враховувати положення абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, оскільки визначення Кабінетом Міністрів України розміру премії, що враховується під час перерахунку пенсій узгоджується з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою пенсії належать перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови № 988 передбачено право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Суд зазначає, що позивач не оскаржує дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо призначення пенсії, або дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо включення/не включення відповідних відомостей про розмір премії у грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, довідку про додаткові види грошового забезпечення, що заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення, а спірним у даній справі є саме не включення до довідки середнього розміру премії, отриманого за прирівняною посадою станом на січень 2016 року / серпень 2017 року згідно інформаційного листа від 06.11.2018, а не у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у період з серпня 2017 до січня 2018 з огляду на довідки щодо середнього розміру премії від 25.10.2017 - 2,73 % і від 23.03.2018 - 2,05%.
Оскільки акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, що породжує чи може породжувати певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин, то відсутність правовідносин, що зумовлює реалізація оскаржуваного акту, виключає можливість надання судового захисту.
Згідно статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом (стаття 117 Конституції України).
Суд зазначає у контексті оцінки дій відповідача, що Порядок № 45 не скасовано, є чинний Порядок № 3-1 станом як на час видання довідок від 25.10.2017, від 23.03.2018 так і вирішення спору у даній справі.
Враховуючи системний аналіз норм законодавства, встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що відповідач, не включивши до довідки від 23.03.2018 № 2303009484 премію у розмірі 61,7% (від усіх нарахувань) - 3609,45 грн діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, від 13.02.2008 № 45, від 21.02.2018 № 103 добросовісно і розсудливо, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області та для зобов`язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00; підвищення посадового окладу (0%) - 0,00; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00; надбавка за стаж служби (30 %) - 1350,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00; надбавка за почесне звання «Почесний» чи «Народний» (0%) - 0,00; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0%) - 0,00; інші надбавки, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (0%) - 0,00; премія (61,7%) - 3609,45; усього - 9459,45 з огляду на закріплене у частині 3, 4 статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п`ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45.
ЄСПЛ у рішенні від 10.02.2010 у справі Серявін та інші проти України, № 4909/04, пункт 58 зазначив, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 ЄКПЛ зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі Ruiz Torija проти Іспанії від 09.12.1994, № 303-A, пункт 29).
Позивачу, який звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», відмовлено у задоволенні позову до органу владних повноважень, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];
відповідач: Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області [вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 08592537];
третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].
Повне судове рішення складено 15.07.2019.
Суддя Л.В. Трофімова