Рішення № 83039470, 11.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
520/5983/19
Номер документу
83039470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"11" липня 2019 р. № 520/5983/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Мадевська Е.Д.

представника позивача - Лисенко Д.О.,

представника відповідача - Коваленко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Закомельське" науково-виробниче об`єднання "Сільгосптехніка" (64322, Харківська обл., Ізюмський район, с. Іванчуківка, вул. Привокзальна, буд. 19) до Ізюмської об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (64309, Харківська обл., м. Ізюм, вул. Покровська, буд. 32), про скасування рішення ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Закомельське" науково-виробниче об`єднання "Сільгосптехніка", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати незаконними та скасувати рішення №0004185106 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2019 року.

В обґрунтування позову зазначено, що рішення №0004185106 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2019 року є незаконним та таким, що підлягає виконанню.

Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з`явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що рішення №0004185106 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2019 року є законним та таким, що не підлягає виконанню.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Закомельське” науково-виробниче об`єднання “Сільгосптехніка”, зареєстрований Ізюмською районною державною адміністрацією 19 березня 1993 року. НВО “Сільгосптехніка” взято на податковий облік в Ізюмській ОДПІ з 19 березня 1993 року.

25.09.2017 року Головним управлінням ДФС у Харківській області було прийняло рішення № 0041361302 про застосування штрафних санкцій та нарахування непі за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 8020,14 грн. та пеню на суму 1719.82 грн.

Позивач - НВО “Сільгосптехніка” не погодився з даним рішенням, оскаржив його до Державної фіскальної служби України.

09.11.2017 року ГУ ДФС у Харківській області було складено та направлено на адресу НВО “Сільгосптехніка” вимогу про сплату боргу №10-9045-17 на суму 9591,26 грн.

Зазначена вимога про сплату боргу також була оскаржена позивачем до Державної фіскальної служби України.

24.11.2017 року Державною фіскальною службою України було прийнято рішення про результати розгляду скарги позивача - НВО “Сільгосптехніка”, яким рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0041361302 від 25.09.2017 року скасовано та відкликано з дня прийняття даного рішення.

09.11.2018 року ГУ ДФС у Харківській області було складено та направлено на адресу позивача вимогу про сплату боргу №10-9045-17 на суму 9575,36 грн. Дана вимога була оскаржена позивачем до Державної фіскальної служби України. Рішенням Державної фіскальної служби України від 04.02.2019 року вимога про сплату боргу від 09.11.2018 року №10-9045-17 залишена без змін, а скарга без задоволення.

Також судом встановлено, що вимогу про сплату боргу №10-9045-17 від 09.11.2018 року позивачем було оскаржено в судовому порядку до Харківського окружного адміністративного суду.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 24.11.2017 року скасовано та відкликано рішення ГУ ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0041361302 від 25.09.2017 року та зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області прийняти та направити нове рішення згідно норм чинного законодавства.

Під час розгляду справи представником відповідача було зазначено, що виконати Рішення Державної фіскальної служби України від 24.11.2017 року про скасування та відкликання рішення ГУ ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0041361302 від 25.09.2017 року, яким також зобов`язано Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області прийняти нове рішення на зменшену суму не має технічної можливості, однак суд зазначені доводи представника відповідача не приймає до уваги, оскільки відсутність технічної можливості виконання Рішенням Державної фіскальної служби України від 24.11.2017 року не може бути підставою його невиконання.

Суд зазначає, що станом на теперішній час за рішенням Головного управлінням ДФС у Харківській області від 25.09.2017 року № 0041361302 про застосування штрафних санкцій та нарахування непі за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 8020,14 грн. та пеню на суму 1719.82 грн., контролюючим органом здійснюється виконання зазначеного рішення та погашення боргу позивача, що спровокувало винекнення несвоєчасної сплати спірного податку позивачем.

Також суд зазначає, що позивач самостійно було нараховано та сплачено ЄСВ, що підтверджується наступними звітами, а саме:

- Звіт №9286900124 від 05.01.2018 року

- Звіт №25622179 від 12.02.2018 року

- Звіт №27887785 від 17.03.2018 року

- Звіт №30285958 від 16.04.2018 року

- Звіт №33259300 від 13.05.2018 року

- Звіт №36351337 від 18.06.2018 року

- Звіт №39009413 від 15.07.2018 року

- Звіт №40992260 від 04.08.2018 року

- Звіт №46228148 від 17.09.2018 року

- Звіт №49989651 від 12.10.2018 року

- Звіт №9238147830 від 13.11.2017 року

- Звіт №9263750779 від 12.12.2017 року

Також судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області (Ізюмський р-н) на адресу позивача - НВО “Сільгосптехніка” було направило рішення №0004185106 від 21.03.3019 року про застосування штрафу у розмірі 4528,15 грн. та нарахування пені у розмірі 3607.94 грн. за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на підставі частини 10 та п. 2 частини 11 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.

Позивач - НВО “Сільгосптехніка”, не погодившись з рішенням №0004185106 від 21.03.2019 року, оскаржив його до Державної фіскальної служби України, однак ДФС України рішенням про результати розгляду скарги №21762/6/99-99-11-05-02-25 від 11.05.2019 року рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 21.03.2019 року №0004185106 ГУ ДФС у Харківській області було залишено без змін а скаргу без задоволення.

Не погодившись з зазначеним позивач звернувся за захистом свої прав до суду.

Суд надаючи правову оцінку зазначеним правовідносинам зазначає наступне.

Стаття 67 Конституції України визначає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами ч.ч. 2 та 3 ст. 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

При цьому, ч.ч. 5, 7 та 8 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому, в силу приписів норми п. 1 ч. 10 ст. 9 зазначеного Закону днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до ч. 11 ст. 9, ч. 10 та 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Разом з тим, відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Крім того, у випадку несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платника єдиного внеску орган доходів і зборів накладається штраф у розмірі 20 відсотків від своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464-VI).

Отже, платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць на підставі бухгалтерських та податної до органів доходів і зборів звітності, не пізніше 20 числа наступного місяця, при цьому днем сплати єдиного внеску є саме списання коштів з рахунку платника податків та зарахування таких коштів на рахунок органів доходів і зборів.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про необґрунтованість рішення відповідача №0004185106 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2019 року, оскільки як було встановлено судом вище, підставою для виникнення несвоєчасної сплати є технічна неможливістю скасування відповідачем рішення від 25.09.2017 року № 0041361302 про застосування штрафних санкцій яке було скасовано рішенням ДФС України від 24.11.2017 року № 27389/6/99-99-11-02-02-25 .

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Закомельське" науково-виробниче об`єднання "Сільгосптехніка" (64322, Харківська обл., Ізюмський район, с. Іванчуківка, вул. Привокзальна, буд. 19) до Ізюмської об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (64309, Харківська обл., м. Ізюм, вул. Покровська, буд. 32), Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про скасування рішення – задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області (Ізюмський район) №0004185106 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 15 липня 2019 року.

Суддя Спірідонов М.О.