Рішення № 83039233, 10.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2019
Номер справи
480/1397/19
Номер документу
83039233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 липня 2019 р. Справа № 480/1397/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - Сумський об`єднаний УПФУ Сумської області), в якій просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

2) зобов`язати Сумське об`єднане УПФУ Сумської області здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач протиправно відмовив йому у цьому, чим позбавив передбачених законом гарантій.

Ухвалою судді Сумського окружного адміністративного суду Соколова В.М. від 18.04.2019 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).

Ухвалою судді Сумського окружного адміністративного суду Шевченко І.Г. від 15.05.2019 справу було прийнято до провадження та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10.06.2019 (а.с.65).

Сумський об`єднаний УПФУ Сумської області, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позов (а.с.27-62), в якому, з урахуванням поданих доказів, просив відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ особам із числа військовослужбовців строкової служби, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Зазначеній категорії осіб пенсії по інвалідності обчислюються за формулою, наведеною у пункті 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011р. № 1210.

Однак, оскільки середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії з 01.01.2019, становить 2,67127 та є меншим за коефіцієнт 3,56956, який застосовується для обчислення пенсії позивача з 01.10.2017, то проводити перерахунок пенсії з 01.01.2019 недоцільно.

15.05.2019 позивачем подана відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої станом на 01.01.2019, а відмова Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області є протиправною, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 10.06.2019 було оголошено перерву до 24.06.2019 та витребувано у Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області оригінал пенсійної справи позивача для огляду в судовому засіданні (а.с.74).

13.06.2019 позивач подав до суду пояснення (а.с.77-85), відповідно до якого підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити, враховуючи те, що пенсія особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби обчислюється виключно на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постанова ж Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що вносить зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на яку посилається Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України при відмові в перерахунку, звужує право ОСОБА_1 , що встановлене Законом як актом, що має вищу юридичну силу порівняно з підзаконним актом.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 24.06.2019, на підставі ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, було замінено відповідача у справі, Сумське об`єднане УПФУ Сумської області його правонаступником, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), встановлено строк ГУ ПФУ в Сумській області для подання відзиву на позов та, у зв`язку із вказаним, відкладено розгляд справи на 10.07.2019 (а.с.90).

Представник ГУ ПФУ в Сумській області, в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.93). Відтак, з урахуванням положень ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив проводити судове засідання за відсутності представника відповідача.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив. Відмітили, що основна державна пенсія згідно з ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислюється згідно Закону - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Він виявив бажання про призначення йому пенсії у розмірі, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, а тому відповідач, зобов`язаний був його заяву задовольнити.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 призовною комісією при Охтирському об`єднаному міському військовому комісаріаті Сумської області був призваний 07 травня 1984 року на дійсну військову службу, 14 червня 1986 року - звільнений в запас. У цей період, з 30.04.1986 по 12.06.1986 приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначене вбачається з копії військового квитка серії НОМЕР_1 (а.с.11-12, 35).

Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 09.07.2002 №3803-5969 встановлено, що захворювання позивача пов`язані з його участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13).

Посвідченням серії НОМЕР_2 та вкладкою до нього, посвідченням інваліда серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивач відноситься до 1-ї категорії осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи (а.с.10). Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 944744 підтверджено, що позивачу встановлену II групу інвалідності, що пов`язана з виконанням обов`язків військової службі при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.15, 57).

ОСОБА_2 на час виникнення спірних правовідносин перебував на обліку в Сумському об`єднаному УПФУ Сумської області як пенсіонер, якому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.32,30,31,37).

19.03.2019 позивач звернувся до Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області із заявою про перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2019, у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.17).

На вказану заяву листом Сумське об`єднане УПФУ Сумської області від 29.03.2019 №177/А, було повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 передбачено, що особам які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю пенсія обчислюється за відповідною формулою, однак оскільки з 01.01.2018 та з 01.01.2019 середньомісячні коефіцієнти заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, є меншими за коефіцієнт заробітної плати 3,56956, який застосовувався для обчислення пенсії позивача в період з 01.10.2017, перерахунки пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 проводити недоцільно (а.с.19).

Як вбачається з позову та відзиву на позов, позивач повторно звертався до Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області про перерахунок і виплату пенсії, однак, листом останнього від 02.04.2019 №176/А (а.с.18) ОСОБА_1 , було повідомлено, що вичерпну відповідь про порядок і доцільність обчислення заробітку за період з 2017 року по 2019 рік було повідомлено листом від 29.03.2019 №177/А.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ), статтею 1 якого передбачено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Згідно з ст. 10 Закону №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, відповідно до примітки до вказаної статті Закону визначено, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Як було встановлено в судовому засіданні та зазначено вище, 07.05.1984 ОСОБА_1 був призваний на дійсну військову службу, а 16.06.1986 - звільнений в запас. Під час проходження дійсної військової служби, у період з 30.04.19865 по 12.06.1986 позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС (а.с.11-12, 35).

Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 09.07.2002 №3803-5969 та довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12ААА №031411, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №944744 встановлено, що захворювання позивача пов`язані з його участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та ступінь професійної втрати працездатності у відсотках ОСОБА_1 становить 80% та позивачу встановлену ІІ групу інвалідності (а.с.10,13,15,16,57,58).

Питання призначення та обчислення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, визначається, зокрема, статтею 59 Закону №796-ХІІ, відповідно до частини першої якої пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

При цьому, частиною 3 цієї ж статті 59 Закону №796-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначалось, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Оскільки, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби, а вказані обставини не заперечувались відповідачем, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , який виявив таке бажання, має право на перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме станом на 01.01.2019.

При цьому, суд не приймає доводи представника відповідача з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 (далі - Постанови КМУ 1210), з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, щодо недоцільності проведення пенсії з 01.01.2019 за заявою позивача, враховуючи наступне.

Дійсно, відповідно до п.9-1 вказаної Постанови №1210, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс+Кзс* Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). В свою чергу, середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс= Зп(мін)*5/Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто, вказана норма передбачає обчислення розміру пенсії за відповідною формулою, а не в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, як це передбачено ч.3 ст. 59 Закону №796-ХІІ.

Так, як вже зазначалось вище, частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ, яка не містить будь-яких відсилочних норм, прямо передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, за бажанням пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.3 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відтак, застосуванню в даному випадку, підлягають саме норми частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність Сумського об`єднаного УПФУ Сумської області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 , основної державної пенсії відповідно до ст.59 Закону №796-ХІІ, в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, не відповідає критеріям правомірності, встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, у зв`язку з чим, суд з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Сумського об`єднаного УПФУ України Сумської області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ, в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону №796-ХІІ в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 15.07.2019.

Суддя І.Г. Шевченко