
Справа № 420/2951/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: Кравець І.Г. – за довіреністю
від відповідачів: Козеровська А.О. – за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111) до Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісія регіонального рівня – Головного управління ДФС в Одеській області) (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5); Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) про визнання протиправними та скасування рішень; зобов`язання зареєструвати податкові накладні, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 14 травня 2019 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» до Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісія регіонального рівня – Головного управління ДФС в Одеській області); Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень від 05.07.2018 року про відмову в реєстрації податкових накладних №№ 110, 111, 112, 113, 114 від 17 квітня 2018 року та зобов`язання зареєструвати вказані податкові накладні.
Ухвалою від 15 травня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних, складених товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» є протиправними та належать скасуванню.
Так, позивач зазначив у позовній заяві, що 29.09.2017 року між ТОВ «Євровагонсервіс» (Виконавець) та ТОВ «Рейл Транзит Карго України» (Замовник) був укладений договір надання послуг №ЄВС-17-1, за умовами якого Виконавець від свого імені за дорученням Замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника, що належать Замовнику на праві власності оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укрзалізниці», а Замовник зобов`язується прийняти і сплатити послуги.
07 жовтня 2017 року між ТОВ «Євровагонсервіс» (Замовник) та ТОВ «Жмеренське підприємство «Експрес» (Виконавець) укладено договір про виконання робіт №070/10-17, за умовами якого Виконавець зобов`язується виконувати для Замовника роботи по капітальному ремонту вагонів.
Також, між ТОВ «Темп-Транс» (Виконавець) та ТОВ «Євровагонсервіс» (Замовник) укладений договір надання послуг від 26.12.2017 року №10/17, за умовами якого Виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського) капітального ремонту вантажних вагонів замовника, що належать замовникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укрзалізниці», а Замовник на умовах цього договору зобов`язується прийняти та оплатити послуги.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, за правилом першої події (авансована плата) були складені податкові накладні №110,111,112,113,114 від 17.04.2018 року, які 15.05.2018 року були направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки ПН не відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрів податкових накладних та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів. Позивач надав відповідні пояснення та документи, але в подальшому відповідачем були винесені рішення про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства, оскільки на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації були надані належні документи, на підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних та пояснення, з яких вбачається, що для надання послуг з організації ремонту вантажних вагонів позивач використовує послуги ТОВ «ЖП «Експрес», вагонних депо «Укрзалізниці», закуповує відповідні запасні частини, вузли, деталі вантажних вагонів та використовує відповідні послуги, податкові накладні складено по першій події, реальність виконання робіт по ремонту зерновозів підтверджено відповідними актами надання послуг з первинними документами від постачальників ТМЦ, проте, зазначені пояснення та документи не були взяті до уваги контролюючим органом, натомість фіскальний орган, як на підставу для відмови у реєстрації податкових накладних вказав на ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до пп. 4 п. 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
У встановлений судом строк, представник відповідачів надав відзив на позовну заяву (вхід. №19621/19 від 31.05.2019р.).
Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідачі проти задоволення позову заперечували та просили відмовити в задоволенні позову повністю, зазначивши, що рішення комісії ДФС України, з посиланням на підставу – не надання платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури\інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, є законними та обґрунтованими.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 18 червня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справ по суті на 09 липня 2019 року на 12 годину 00 хвилин.
На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідачів на відкритому судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши у вступному слові пояснення представників учасників справи, судом у справі встановлені такі факти та обставини.
Згідно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 01.09.2017 року зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс», номер запису до ЄДР № 1 556 102 0000 063594 (а.с.22-23).
Одним із основних видів діяльності ТОВ «Євровагонсервіс», згідно з виписки є: 52.29 - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
Матеріалами справи підтверджено, що 29 вересня 2017 року між ТОВ «Євровагонсервіс» (Виконавець) та ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна» (Замовник) укладено договір надання послуг №ЄВС-17-1, відповідно до п.1.1. якого Виконавець від свого імені за дорученням Замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з організації та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів Замовника, що належать Замовникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укзалізниці», а Замовник на умовах цього Договору зобов`язується прийняти та оплатити послуги.
Пунктом 4.1. цього договору передбачено, що Замовник вносить на підставі рахунку Виконавця передоплату у розмірі 50 % від вартості ремонту вагонів згідно Договору. Остаточний розрахунок Замовник здійснює впродовж 30 банківських днів після отримання рахунки-фактури, акту виконаних робіт і документів, що підтверджують виконання ремонту (завірених копій повідомлень ф. ВУ-23М, ВУ-36, ВУ-35, дефектних відомостей ВУ-22 і калькуляції), за фактично надані Виконавцем послуги (а.с.72-84).
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання зазначеного договору позивачем оформлено податкові накладні № 110 від 17.04.2018 року; №111 від 17.04.2018 року №112 від 17.04.2018 року№113 від 17.04.2018 року та №114 від 17.04.2018 року (а.с. 24-39).
Судом встановлено, що зазначені податкові накладні були подані позивачем для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та згідно з квитанцій, реєстрація вказаних накладних зупинена відповідно п. 201.16 ст. 201 ПК України, ПН/РК не відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, та позивачу запропоновано надати пояснення та /або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН /РК в ЄРПН.
На виконання вказаних квитанцій позивачем було надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №2 від 26.06.2018 та наступні документи:
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №110 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис та виписка з банку, акт надання послуг №4102 від 27.04.2018 року; Надані пояснення: для надання послуг з організації ремонту вантажних вагонів ТОВ «Євровагонсервіс» використовує послуги ТОВ «Темп-Транс», вагонних депо «Укрзалізниці», закуповує відповідні запасні частини, вузли, деталі вантажних вагонів та використовує відповідні послуги. Податкову накладну складено по першій події – передплаті (а.с.40).
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №111 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис та виписка з банку, акт надання послуг №4103 від 27.04.2018 року та такі самі пояснення (а.с. 43);
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №112 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4105; акт виконаних робіт №163 від 16.04.2018 року; пам`ятка про збирання вагонів №176 форми ГУ-45, відомість форм ГУ-46, пам`ятка про збирання вагонів №180 форми ГУ_45, відомість форми ГУ_46а, відомстіть форм ГУ-46, договір підряду від 01.12.2017 року та такі самі пояснення (а.с. 46);
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №113 від 17.04.2018 року договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4106; акт виконаних робіт №201/483 від 19.04.2018 року по договору П/В-172686/НЮ від 26.12.2017 року; акт приймання-передачі товару від 18.01.2018 року до договору поставки №13 від 18 грудня 2017 року, видаткова накладна №РН-0000021 від 18.01.2018 року, дефектна відомість на ремонт вантажного вагону №95588349 форми ВУ-22, дефектна відомість на ремонт вантажного вагону №95665220 форми ВУ-22, повідомлення від 06.04.2018 року форми ВУ-36М, повідомлення від 20.03.2018 року форми ВУ-36М, договір на технічне обслуговування з відчепленням вантажних вагонів №П\В/0172686НЮ від 26.12.2017 року та такі самі пояснення (а.с. 49);
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №114 від 17.04.2018 року договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4107; акт виконаних робіт №201/483 від 19.04.2018 року по договору П/В-172686/НЮ від 26.12.2017 року; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №10415 від 23.04.2018 року , відомість №22040078 , пам`ятка №151 про збирання вагонів, договір №070/10-17 від 07.10.2017 року, та такі самі пояснення (а.с. 52).
Копії вищеописаних первинних документів містяться в матеріалах справи (а.с. 71-129).
Однак, наступними рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області відмовлено у реєстрації вказаних податкових накладних, а саме: №828662/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №110 від 17.04.2018 року; №828664/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №111 від 17.04.2018 року; №828666/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №112 від 17.04.2018 року; №828668/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №113 від 17.04.2018 року; №828667/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №114 від 17.04.2018 року (а.с. 55-69).
Позивач не погоджується із зазначеними рішеннями відповідача.
Також позивач посилається на вибіркове ставлення відповідача до позивача, оскільки дві податкові накладні, які були подані позивачем на реєстрацію разом з наведеними вище податковими накладними за такими самими правовідносинами з ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна» - № 115, № 117 від 17.04.2018 року, були контролюючим органом без перешкод зареєстровані, що підтверджено відповідними квитанціями про прийняття цих документів (а.с. 130-134).
Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників сторін та, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 236 від 21.05.2014 року затверджено Положення про Державну фіскальну службу України.
Відповідно до п. 1 цього Положення, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 5 Порядку податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Пунктом 13 Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як вбачається зі змісту квитанцій, якими зупинена реєстрація податкових накладних, контролюючим органом було сформовано висновок ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Водночас, у вищевказаних квитанціях контролюючим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Пунктами 20-21 Постанови №117 встановлено, що зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Судом встановлено, що позивачем подані до контролюючого органу - Комісії ГУДФС в Одеській області письмові пояснення та копії первинних документів на підтвердження реальності господарських операцій надано наступні документи, а саме:
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №110 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис та виписка з банку, акт надання послуг №4102 від 27.04.2018 року;
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №111 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис та виписка з банку, акт надання послуг №4103 від 27.04.2018 року;
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №112 від 17.04.2018 року надано договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4105; акт виконаних робіт №163 від 16.04.2018 року; пам`ятка про збирання вагонів №176 форми ГУ-45, відомість форм ГУ-46, пам`ятка про збирання вагонів №180 форми ГУ_45, відомість форми ГУ_46а, відомстіть форм ГУ-46, договір підряду від 01.12.2017 року;
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №113 від 17.04.2018 року договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4106; акт виконаних робіт №201/483 від 19.04.2018 року по договору П/В-172686/НЮ від 26.12.2017 року; акт приймання-передачі товару від 18.01.2018 року до договору поставки №13 від 18 грудня 2017 року, видаткова накладна №РН-0000021 від 18.01.2018 року, дефектна відомість на ремонт вантажного вагону №95588349 форми ВУ-22, дефектна відомстіть на ремонт вантажного вагону №95665220 форми ВУ-22, повідомлення від 06.04.2018 року форми ВУ-36М, повідомлення від 20.03.2018 року форми ВУ-36М, договір на технічне обслуговування з відчепленням вантажних вагонів №П\В/0172686НЮ від 26.12.2017 року;
- на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №114 від 17.04.2018 року договір про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року, платіжні доручення, штатний розпис, виписка банку від 17.04.2018 року, акт надання послуг від 27.04.2018 року №4107; акт виконаних робіт №201/483 від 19.04.2018 року по договору П/В-172686/НЮ від 26.12.2017 року; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №10415 від 23.04.2018 року, відомість №22040078, пам`ятка №151 про збирання вагонів, договір №070/10-17 від 07.10.2017 року.
Суд встановив, та представник відповідача не спростував той факт, що позивач надав до Комісії копії документів по спірних господарських операціях та податкових накладних.
Однак, позивачем отримано рішення комісії ДФС України, якими позивачу відмовлено у реєстрації зазначених податкових накладних на підставі того, що "не надано платником податку копій документів; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів) робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Відповідно до ч. 4 п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 «Про затвердження Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п.14 цієї Постанови, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно п. 21 Постанови № 117 є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Матеріалами справи підтверджено, що контролюючий орган прийняв оскаржувані рішення про відмову у реєстрації цих податкових накладних, у зв`язку з ненаданням таких документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури\інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Судом досліджені надані позивачем документи, які свідчать про здійснення передплати (платіжне доручення та виписка з банку), а також проведення господарських операцій по наданню послуг між позивачем та його контрагентами: ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна», що були надані відповідачу та містяться в матеріалах справи, зроблений висновок відповідачем на підставі наданих документів, та суд дійшов висновку, що ненадання цих документів не може бути підставою для відмови у реєстрації цих податкових накладних, з огляду на таке.
Так, відповідачі посилаються на ненадання позивачем таких документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; документи щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування , навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури\інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
У свою чергу, матеріалами справи підтверджено, що 29 вересня 2017 року ТОВ «Євровагонсервіс» (Виконавець) та ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна» (Замовник) укладено договір надання послуг №ЄВС-17-1, відповідно до п.1.1. якого Виконавець від свого імені за дорученням Замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з організації та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів Замовника, що належать Замовникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укзалізниці», а Замовник на умовах цього Договору зобов`язується прийняти та оплатити послуги.
Згідно з п. 1.4. даного договору, подання вагонів в ремонт здійснюється згідно з наданою Замовником заявкою.
Також, відповідно до п. 3.2.1 цього Договору, Замовник зобов`язаний впродовж п`яти робочих днів з дати отримання послуг затвердити акт виконаних робіт Виконавця або в зазначений термін надати Виконавцеві свої мотивовані заперечення у письмовій формі.
Пунктом 4.1 Договору передбачено, що Замовник на підставі рахунку Виконавця вносить передоплату у розмірі 50 % від вартості ремонту вагонів згідно Договору, остаточний розрахунок Замовник здійснює впродовж 30 банківських днів після отримання рахунку-фактури, акту виконаних робіт і документів, що підтверджують виконання ремонту (завірених копій повідомлень ф. ВУ-23М, ВУ-36, ВУ-35, дефектних відомостей ВУ-22 і калькуляції) за фактично надані Виконавцем послуги.
Матеріалами справи підтверджено, що такий договір, на виконання якого були видані податкові накладні, а також договори та інші первинні документи, якими підтверджено придбання Замовником послуг були надані контролюючому органу.
Щодо відсутності первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаженням продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), суд зазначає, що оформлення таких документів не передбачено умовам Договору на виконання якого оформлено податкові накладні.
Окрім того, суд звертає увагу, що позивачем надано договір підряду від 01.12.2017 року, укладений між ПАТ «Укрзалізниця» (Виконавець) та ТОВ «Євровагонсервіс» (Замовник), відповідно до п. 1.1. якого підрядник за завданням Замовника зобов`язується виконати технічне обслуговування з відчепленням ТОв (ТОв-1, Тов-2) вантажних вагонів, що є власністю Замовника, або знаходиться у користуванні у Замовника на законних підставах, несправність яких виявлена в зоні обслугована підрядника, а Замовник зобов`язується сплатити за виконану роботу.
А також надано договір на технічне обслуговування з відчепленням вантажних вагонів №П/в-172686/НЮ від 26.12.2017 року, укладений між ПАТ «Укрзалізниця» та ТОВ «Євровагонсервіс».
Також, позивачем (як Замовником) 07жовтня 2017 року укладено договір №070\10-17 про виконання робіт з ТОВ «Жмеринське підприємство «Експрес» (Виконавець), відповідно до п.1.1 якого Виконавець зобов`язується виконати для Замовника протягом терміну дії цього Договору роботи по капітальному ремонту залізничних вантажних вагонів, а Замовник зобов`язується сплатити кошти за виконані робот, на підтвердження факт виконання вказаного договору надано протокол погодження ціни.
Таким чином, враховуючи надані позивачем договори підряду, а також специфіку діяльності ТОВ «Євровагонсервіс», а саме: допоміжна діяльність у сфері транспорту, суд вважає, що факт здійснення технічного обслуговування та ремонту вагонів, на виконання яких оформлено податкові накладні належним чином підтверджений та узгоджується з затвердженими видами економічної діяльності позивача.
Окрім того, суд встановив, що відповідачем зареєстровано податкові накладні №№115, 117 від 17.04.2018 року, подані ТОВ «Євровагонсервіс» для реєстрації в ЄРПН, виписані на ім`я ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна» на підставі того ж самого договору про надання послуг №ЄВС-17-1 від 29 вересня 2017 року, що, на думку суду, свідчить про наявність належним чином оформлених первинних документів на виконання цього договору та підтверджують факт здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом ТОВ «Рейл Транзит Карго Україна».
Враховуючи вищевикладені обставини та факти, суд дійшов висновку, що відповідачем – Головного управління ДФС в Одеській області не доведено правомірності прийняття своїх рішень, а тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних належать задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №№110,111,112,113,114 від 17.04.2018 року, подані товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» датою їх подання, суд встановив таке.
Відповідно до п. 28 Постанови №117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Комісію обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини та факти, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ «Євровагонсервіс» в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного отримання.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що визнані протиправними та скасовані судом рішення були прийняті Комісією Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а позовна вимога про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є похідною від цієї позовної вимоги, судові витрати підлягають стягненню з Головного управління ДФС в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111) до Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної\розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісія регіонального рівня – Головного управління ДФС в Одеській області) (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5); Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) про визнання протиправними та скасування рішень; зобов`язання зареєструвати податкові накладні,- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС України в Одеській області № 828662/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №110 від 17.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданою товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111).
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС України в Одеській області № 828664/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №111 від 17.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданою товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111).
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС України в Одеській області № 828666/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №112 від 17.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданою товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111).
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС України в Одеській області № 828668/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №113 від 17.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданою товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111).
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС України в Одеській області № 828667/41558040 від 05.07.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної №114 від 17.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданою товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111).
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №№110,111,112,113,114 від 17.04.2018 року, подані товариством з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111) датою їх подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Євровагонсервіс» (код ЄДРПОУ 41558040, місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140А, оф.1111) судовий збір в розмірі 9605 грн. (дев`ять тисяч шістсот п`ять гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 16» липня 2019 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.