
Справа № 420/1449/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участю:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
позивач не з`явився,
представник відповідача не з`явився,
представника третьої особи Кротова А.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, третя особа Громадська організація «Білгород - Дністровська районна організація української спілки ветеранів Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів)» про визнання протиправним та скасування рішення від 20.08.2018 р. №144/2018 "Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 №133/2012",-
І. Суть спору:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, третя особа Громадська організація «Білгород - Дністровська районна організація української спілки ветеранів Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів)», у якому позивач просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області від 20 серпня 2018 року №144/2018 «Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 №133/2012».
ІІ. Аргументи сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Із офіційного сайту Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області http://shabivska. gromada. org. ua стало відомо, що 20.08.2018 р. рішенням виконавчого комітету №144/2018 було скасовано рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 р. №133/20012 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому №97/2012 від 29.05.2012 р. «Про присвоєння адреси будівлям і спорудам ОСОБА_1 ».
18.01.2019 р. позивач звернувся до відповідача із запитом на публічну інформацію та останнім було надано копію рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 20.08.2018 р. №144/2018 «Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 року №133/2012».
В зазначеному рішенні, зокрема в преамбулі рішення зазначено, що воно було прийнято за результатами розгляду звернення Спілки ветеранів війни в Афганістані і військових конфліктах в інших зарубіжних країнах «Единство» від 09.07.2018 р. №12 щодо скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 р. №133/20012 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому №97/2012 від 29.05.2012 р. «Про присвоєння адреси будівлям та спорудам ОСОБА_1 », з урахуванням ухвали Білгород - Дністровського міськрайонного суду від 10.07.2012 р. по справі №1505/5929/2012, яке було підставою для прийняття зазначеного рішення виконкому сільської ради, відповідно до ухвали Апеляційного суду Одеської області від 17.10.2017 р. (№ провадження 22-ц/785/6609/17 та закриттям провадження у зазначеній судовій справі відповідно до ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду від 08.05.2018 р. (№ провадження 2/495/826/2018).
З прийнятим рішенням виконавчого комітету Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №144/2018 від 20.08.2018 р. позивач не погоджується та вважає, що воно прийнято з грубим порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та належить до скасування .
18.03.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
22.04.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд, продовжив підготовче провадження до 90 днів.
05.06.2019 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд, закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.
Позивач у судове засідання не з`явився про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно.
05.06.2019 р. через канцелярію суду від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судовому засідання не з`явився про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно.
20.05.2019 р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
09.04.2019 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому він просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав викладених у відзиві.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 р №133/2012 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому №97/2012 від 29.05.2012 від 29.05.2012 «Про присвоєння адреси будівлям та спорудам ОСОБА_1 » прийнято на підставі заяви позивача, затвердженої ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 10.07.2012 р., умов мирової угоди укладеної між ОСОБА_1 та Обслуговуючим кооперативом «Яхт-Клуб» і закриття провадження у цивільній справі №1505/5929/2012.
Проте, ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 17.10.2017 р (№ провадження 22-ц/785/6609/17) скасовано ухвалу Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 10.07.2012 р. по цивільній справі №1505/5929/2012, яка була підставою для прийняття рішення виконавчого комітету від 26.07.2012 р. № 133/2012. Відповідно до ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 08.05.2018 р. (№ провадження 2/495/826/2018) провадження у судовій справі №1505/5929/2012 закрито.
Оскільки, наявність рішення виконавчого комітету від 26.07.2012 р. №133/2012 порушувало права Спілки ветеранів війни в Афганістані і військових конфліктах в інших зарубіжних країнах «Единство», то виконавчим комітетом Шабівської сільської ради 20.08.2018 р. за №144/2018 прийнято рішення «Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 №133/2012».
Відповідно до наданої Спілкою ухвали Бідгород-Дністровського міськрайонного суду від 08.05.2018 р. судова справа, за якою у позивача виникло право власності на об`єкти з вказаною у рішенні виконкому адресою, закрито.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що оскаржуваним рішенням було скасовано рішення виконкому, яким було присвоєно адреси будівлям та спорудам ОСОБА_1 . На підставі цього рішення та ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду, якою було затверджену мирову угоду від 10.07.2012 р. ОСОБА_1 було набуто право власності на будівлі та споруди, що розташовані на території Будацької коси біля смт. Затока на території Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Також позивач зазначив, що відповідач вказав у відзиві те , що в своєму позові ОСОБА_1 взагалі не зазначає про скасування та закриття провадження по справі 1505/5929/2012 та вважає, що мав усі підстави для скасування рішення. Але, позивач не зазначив останнє, оскільки по справі 1505/5929/2012 спір не вирішено остаточно, а саме: ухвалою від 07.02.2019 р. відкрито провадження по справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши вступне слово представника третьої особи, з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються. Суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення.
ІІІ. Обставини, встановлені судом.
Так, суд встановив, що 26.07.2012 р. відповідач прийняв рішення №133/2012 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому №97/2012 від 29.05.2012 року «Про присвоєння адреси будівлям та спорудам ОСОБА_1 » (а.с.11).
20.08.2018 р. відповідач прийняв рішення №144/2018 «Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради» від 26.07.2012 р. №133/2012 (а.с.12).
В зазначеному рішенні, зазначено, що воно було прийнято за результатами розгляду звернення Спілки ветеранів війни в Афганістані і військових конфліктах в інших зарубіжних країнах «Единство» від 09.07.2018 р. №12 щодо скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 р. №133/20012 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому №97/2012 від 29.05.2012 р. «Про присвоєння адреси будівлям та спорудам ОСОБА_1 », з урахуванням ухвали Білгород - Дністровського міськрайонного суду від 10.07.2012 р. по справі №1505/5929/2012, яке було підставою для прийняття зазначеного рішення виконкому сільської ради, відповідно до ухвали Апеляційного суду Одеської області від 17.10.2017 р. (№ провадження 22-ц/785/6609/17 та закриттям провадження у зазначеній судовій справі відповідно до ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду від 08.05.2018 р. (№ провадження 2/495/826/2018).
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.15 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Згідно з п.10 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку б) делеговані повноваження: облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Згідно з п.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Суд зазначає, що жодна із зазначених норм Закону, якими керувався відповідач при прийняті оскаржуваного рішення, не надає права та не передбачає можливості виконавчому комітету скасовувати своє ж раніше прийняте рішення.
Посилаючись на п.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», відповідач ігнорує п.9 ст. 59 Закону рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
Таким чином, суд зазначає, що відповідно до п.9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» можливість скасування рішення виконавчого комітету, з питання яке віднесене до власної компетенції, скасування відповідною радою, тобто Шабівською сільською радою, але ніяк не виконавчим комітетом. Крім того, таке право надано Законом Раді виключно з питань, які віднесені до власної компетенції, але з огляду на п. «б» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування», яким керувався відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення п. «б» визначені делеговані повноваження.
Відповідно до п.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Так, рішенням Конституційного суду у справі №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.1, 10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого) дано офіційне тлумачення наведених положень стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування.
У цьому рішенні Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп.
Крім того, закріпленні у ст. 144 Конституції України і ст.59 Закону норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування. В Законі встановлено, що ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради (ст.25, ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування»). У Законі передбачено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, які належать до компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою, і що раді належить право скасовувати акти виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень (ч.9 ст.59, п.15 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Таким чином, суд робить висновок, що системний аналіз зазначених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом цього позову, вказує на те, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) та без дотримання принципу верховенства права.
Суд, критично ставиться на посилання представника відповідача, про те, що по цивільній справі №1505/5929/2012, яка була підставою для прийняття рішення виконавчого комітету від 26.07.2012 р. № 133/2012. Відповідно до ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 08.05.2018 р. (№ провадження 2/495/826/2018) провадження у судовій справі №1505/5929/2012 закрито. Оскільки по справі 1505/5929/2012 спір не вирішено остаточно, а саме: ухвалою від 07.02.2019 р. відкрито провадження по справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.2 статті 77 КАС України: « В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанції №65-11216/1 від 06.03.2019 р. (а.с. 4) позивач при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплатив судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
За таких обставин, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області судовий збір в розмірі 1921,00 грн.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 2, 77, 139, 244-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області від 20 серпня 2018 року №144/2018 «Про скасування рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради від 26.07.2012 №133/2012».
3. Стягнути з Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна),00 грн.
4.Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області адреса: 67770, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н, с. Шабо, вул. Центральна, буд.63, код ЄДРПОУ: 04378043.
Третя особа - Громадська організація «Білгород - Дністровська районна організація української спілки ветеранів Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) , адреса: 67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Л. Попова, 24, код ЄДРПОУ: 20964355.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 16 липня 2019 року.
Суддя О.Я. Бойко
.