
Справа № 420/2999/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мельника Ю.В.,
представника позивача - Легенченко О.А. (за довіреністю),
представника відповідача - Мунтян Є.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства комерційна фірма «Багира і Ко» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0034185306 від 14.02.2019 року, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного підприємства комерційна фірма «Багира і Ко» (надалі по тексту - позивач або ПП КФ «Багира і Ко») до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі по тексту - відповідач або ГУ ДФС в Одеській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0034185306 від 14.02.2019 року.
Адміністративний позов обґрунтовано наступним
15 січня 2019 року ПП КФ «Багира і Ко» було подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 31 грудня 2018 року за №448, виписану на покупця приватне підприємство «Таврія Плюс» (ЄДРПОУ 31929492) на суму ПДВ 524 507,01 грн., та податкову накладну від 31 грудня 2018 року за №325, виписану на покупця ПП ПАРМА (ЄДРПОУ 36795744) на суму ПДВ 2 230,42 грн.
У зв`язку з відсутністю інформації про прийняття та реєстрацію податкових накладних в ЄРПН або відхилення цих податкових накладних, відсутності інформації про стан податкових накладних в ЄРПН в кабінеті платника податків на сайті ДФС 15 січня 2019 року податкову накладну від 31 грудня 2018 року за №448 було повторно надіслано до ЄРПН о 08:28 16 січня 2019 року. Також повторно було надіслано 16 січня 2019 року о 14:31 до ЄРПН податкову накладну від 31 грудня 2018 року за №325.
16 січня 2019 року о 14:20 надійшло повідомлення про доставку до ДФС податкової накладної від 31 грудня 2018 року за №448 та її реєстрацію в ЄРПН відповідно 16.01.2019 року, 17 січня 2019 року о 08:38 було отримало підтвердження реєстрацію іншої податкової накладної від 31 грудня 2018 року за №325.
В подальшому 15 лютого 2019 року на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення №0034185306 від 14 лютого 2019 року про застосування штрафу в розмірі 52 673, 74 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Позивач зазначає, що затримка реєстрації податкових накладних відбулась не з вини підприємства, а у зв`язку із перевантаженням серверу ДФС, а тому будь-які технічні проблеми сервісів ЄАІС ДФС не можуть бути підставою для накладення штрафу на платника податків.
Процесуальні дії
Ухвалою судді від 24 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 18 червня 2019 року.
07 червня 2019 від ГУ ДФС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов (вхід. №ЕП/4233/19), згідно якого відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову ППКФ «Багира і Ко» в повному обсязі.
24 червня 2019 року, 10 липня 2019 року та 12 липня 2019 року від позивача та відповідача надійшли письмово-викладені пояснення (вхід. №ЕП/4640/19, вхід. №ЕП/5117/19, №ЕП/5180/19), які ухвалами суду на місці, занесеними до протоколів судового засідання, залучені до матеріалів справи.
Відзив на позовну заяву обґрунтовано наступним
Відповідача зазначає, що податкові накладні №448 від 31.12.2018 року та №325 від 22.12.2018 року було зареєстровано позивачем з порушенням строку їх реєстрації на 1 день, а саме - 16.01.2019 року.
Відповідно до п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних і розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, відповідач зазначає, що враховуючи положення п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України, ГУ ДФС в Одеській області правомірно винесено податкове повідомлення - рішення №0034185306 від 14 лютого 2019 року про застосування до позивача штрафу в розмірі 52 673, 74 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та в письмових поясненнях.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву та в письмових поясненнях.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
Обставини справи встановлені судом
Приватне підприємство Комерційна фірма «Багира і Ко» (код ЄДРПОУ 30342910) є юридичною особою. Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію: 1 531 107 0004 00049 (а.с.32).
15 січня 2019 року ППКФ «Багира і Ко» було подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №448 від 31 грудня 2018 року, виписану на покупця - приватне підприємство «Таврія Плюс» на суму ПДВ 524 507,01 грн. (а.с.16-18) та податкову накладну №325 від 31 грудня 2018 року, виписану на покупця - ПП «Парма» на суму ПДВ 2 230,42 грн. (а.с.19-20).
Відповідно до скриншоту з комп`ютерної програми M.Е.DOC податкова накладна №325 від 22.12.2018 року неодноразово відправлялась до ДФС 15.01.2019 року о 16:26 та 16.01.2019 року о 14:31. Згідно квитанції №1 від 17.01.2019 року 08:38, документ прийнято (а.с.21).
Податкова накладна №448 від 31.12.2018 року неодноразово відправлялась до ДФС 14.01.2019 року о 10:36, 15.01.2019 року о 09:37, о 09:54, о 14:44, 16.01.2019 року о 08:28, о 08:41, о 08:44, о 08:54, о 08:59. Згідно квитанції №1 від 16.01.2019 року 14:20, податкова накладна №448 прийнята (а.с.21).
Судом також встановлено, що позивачем неодноразово направлялись до ДФС запити по ліміту на реєстрацію податкової накладної №448 від 31.12.2018 року, а саме: 14.01.2019 року о 10:38 - відповідь №14/01 о 15:27; 14.01.2019 року о 13:40 - відповідь №18/01 о 08:47; 15.01.2019 року о 08:34 - відповідь №18/01 о 08:47; 15.01.2019 року о 09:40 - відповідь №18/01 о 08:47; 15.01.2019 року о 11:16 - відповідь №18/01 о 08:46; 15.01.2019 року об 11:47 - відповідь №15/01 об 11:56; 15.01.2019 року о 12:49 - відповідь №18/01 о 08:47; від 15.01.2019 року о 14:30 - відповідь №18/01 о 08:47; 15.01.2019 року о 15:42 - відповідь №15/01 о 15:52; від 15.01.2019 року о 16:29 - без відповіді; 15.01.2019 року о 16:55 - без відповіді; 15.01.2019 року о 17:09 - відповідь №15/01 о 20:06; 16.01.2019 року о 08:18 - відповідь №16/01 о 08:25 (а.с.98-108).
Відповідно до квитанції №1 від 18.01.2019 року 08:46, податкова накладна №448 доставлена до центрального рівня ДПС України 15.01.2019 року о 14:43:56, документ не прийнято. Виявлені помилки: документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (524507,01) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунку коригування (79120,83) (а.с.29).
У зв`язку з відсутністю реєстрації податкових накладних №448 від 31.12.2018 року та №325 від 22.12.2018, позивач 17.01.2019 року звернувся з вимогою надати пояснення до виконуючого обов`язки Голови ДФС України Власова О.С. (вих. №170119-2), до начальника ГУ ДФС України в Одеській області Мілютіна Г.В. (вих. №170119-3) та до начальника Чорноморського управління ГУ ДФС України в Одеській області Зарицього А.В. (вих. №170119-4) (а.с.26-28). Позивач просив не застосовувати штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки ці податкові накладні були відправлені на реєстрацію вчасно.
У відповідь на вимогу позивача щодо надання пояснень, Чорноморське управління ГУ ДФС в Одеській області в листі від 14.02.2019 року за №2724/10/15-32-53-06-06 зазначило, що згідно бази даних податкові накладні №448 від 31.12.2018 року та №325 від 22.12.2081 року виписані ППКФ «Багира і Ко» зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.01.2019 року, тобто термін реєстрації порушено на 1 день, відповідно і штрафна санкція складатиме 10 відсотків від суми податку на додану вартість (а.с.10).
Головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Чорноморського управління Головного управління ДФС в Одеській області Кобзар Л.Б., на підставі пункту 20.1.4 статті 20 Податкового кодексу України, в порядку статті 76 розділу ІІ та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на грудень 2018 року приватного підприємства комерційна фірма «Багира і Ко».
За результатами проведення перевірки, відповідачем складено Акт №280/15-32-53-06 від 29.01.2019 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ППКФ «Багира і Ко», код ЄДРПОУ 30342910 (а.с.8).
У висновках до Акту №280/15-32-53-06 від 29.01.2019 року перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платника податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації. Відповідальність платника податків за порушення визначена ст.1201 ПК України. Порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платника податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Не погоджуючись з висновками, викладеними в Акті перевірки, позивачем подано заперечення від 04.02.2019 року на Акт №280/15-32-53-06 від 29 січня 2019 року про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних (а.с.9).
На підставі встановлених порушень Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №034185306 від 14.02.2019 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 526737 грн. 43 коп. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 52 673 грн. 43 коп. (а.с.11).
25 лютого 2019 року позивач звернувся зі скаргою на податкове повідомлення-рішення №034185306 від 14.02.2019 року до ГУ ДФС в Одеській області та Біляївської ДПІ Чорноморського управління ГУ ДФС в Одеській області (а.с.12-13).
За результатами розгляду скарги Державною фіскальною службою України прийнято рішення вхід. №19605/6/99-99-11-06-01-25 від 25.04.2019 року, відповідно до якого оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга ППКФ «Багира і Ко» - без задоволення (а.с.14-15).
Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, вважаючи податкове повідомлення-рішення №034185306 від 14.02.2019 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Джерела права та висновки суду
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктами 201.1 і 201.4 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В силу приписів норм пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок №1246).
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 2001.3, 2001.9 статті 2001 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 12 Порядку №1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 13, 14 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Відповідно до вимог пункту 2 Порядку №1296 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
При цьому, згідно пункту 3 Порядку №1296 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
В Акті перевірки за №280/15-32-3-06 від 29.01.2019 року відповідачем було зафіксовано затримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платника податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на який відповідно до вимог статей 192 та 201 цього кодексу покладено обов`язок щодо реєстрації, а саме:
- податкова накладна №448 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 524507,01, дата реєстрації - 16.01.2019 року, кількість днів затримки 1 день;
- податкова накладна №325 від 22.12.2018 року на суму ПДВ 2230,42, дата реєстрації - 16.01.2019 року, кількість днів затримки 1 день;
При цьому, в обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на інформацію, розміщену на офіційних сайтах ДФС України щодо технічних проблем з сервером ДФС, у зв`язку з чим запити щодо отримання відомостей в ЄРПН обробляються із затримкою в часі.
Відповідно до хронології подій, які відбувались при відправленні податкової накладної №325 від 31.12.2018 року, суд зазначає, що: 14.01.2019 року о 14:17 ПН підписана директором; 14.01.2019 року о 14:17 ПН підписана печаткою; 14.01.2019 року о 14:17 ПН відправлено на реєстрацію; 15.01.2019 року о 15:49 ПН відправлено на реєстрацію знову; 15.01.2019 року о 16:01 повідомлення про доставку ПН, що була відправлена 15.01.2019 року о 16:00:13; 15.01.2019 року о 16:01 квитанція №1 ПН отримана 15.01.2019 року о 15:56:52. Не прийнята через невідповідність коду УКТЗЕД;
Судом встановлено, що після виправлення помилки, податкова накладна №325 від 31.12.2018 року знову створювалась для повторного відправлення на реєстрацію: 15.01.2019 року о 16:26 підписано директором; 15.01.2019 року о 16:26 підписано печаткою; 15.01.2019 року о 16:26 відправлено на реєстрацію; 16.01.2019 року о 14:31 відправлено на реєстрацію знову; 17.01.2019 року о 08:38 повідомлення про доставку ПН, що була відправлена 16.01.2019 року о 14:57:58; 17.01.2019 року о 08:38 квитанція №1 ПН отримана 16.01.2019 року о 14:53:46, прийнята; 18.01.2019 року о 08:47 повідомлення про доставку ПН, що була відправлена 14.01.2019 року о 14:22:11; 18.01.2019 року о 08:47 квитанція №1 ПН отримана 14.01.2019 року о 14:17:57. Не прийнята через невідповідність коду УКТЗЕД.
З огляду на викладене, суд зазначає, що позивачем двічі було подано на реєстрацію податкову накладну №325 від 22.12.2018 року до закінчення граничного терміну реєстрації такої податкової накладної, а саме 15.01.2019 року о 16:26, при цьому квитанція №1 про прийняття податкової накладної надійшла лише 17.01.2019 року о 08:38.
Суд також приймає до уваги інформацію, розміщену на офіційному сайті ДФС України, що 15 січня 2019 року о 10 год. 15 хв. вийшов з ладу один з серверів ЄАІС ДФС (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364081.html), а також інформацію, що 15.01.2019 року о 17 год. 30 хв. працездатність серверів ЄАІС ДФС відновлено в повному обсязі (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364164.html).
Таким чином, враховуючи хронологію подій щодо складання та неодноразового відправлення на реєстрацію в ЄРПН податкової накладної №325 від 22.12.2018 року, а також інформацію з офіційного сайту ДФС України щодо технічних збоїв з сервером ДФС, суд вважає, що позивач своєчасно направив на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №325 від 22.12.2018 року, а тому накладення на позивача штрафних санкцій у розмірі 223,04 є необґрунтованим.
Щодо податкової накладної №448 від 31.12.2018 року суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п.2001.3 платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
еНакл = еНаклОтр + еМитн + еПопРах + еОвердрафт - еНаклВид - еВідшкод - еПеревищ,
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;
еПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті.
Як було встановлено судом відповідно до квитанції №1 від 18.01.2019 року 08:46, податкова накладна №448 доставлена до центрального рівня ДПС України 15.01.2019 року о 14:43:56, документ не прийнято. Виявлені помилки: документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (524507,01) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунку коригування (79120,83) (а.с.29).
Згідно витягів щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ на запити ПП КФ «Багира і Ко», сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає:
- 15.01.2019 року 08:35:33 - 130 704,40 грн. (а.с.100);
- 15.01.2019 року 09:35:49 - 130 704,40 грн. (а.с.101);
- 15.01.2019 року 11:16:39 - 130 704,40 грн. (а.с.102);
- 15.01.2019 року 11:51:59 - 211 449,18 грн. (а.с.103);
- 15.01.2019 року 12:49:13 - 211 449,18 грн. (а.с.104);
- 15.01.2019 року 14:31:47 - 79 120,83 грн. (а.с.105);
- 15.01.2019 року 15:51:26 - 79 120,83 грн. (а.с.106);
- 15.01.2019 року 18:23:51 - 622 772,96 грн. (а.с.107);
- 16.01.2019 року 08:23:47 - 770 547,50 грн. (а.с.108).
З викладеного вбачається, що на час складання та неодноразового відправлення на реєстрацію податкової накладної №448 від 31.12.2018 року у строк до 15.01.2019 року 18 год. 00 хв., у позивача не існувало на рахунку достатнього ліміту для реєстрації вказаної податкової накладної в ЄРПН.
Суд критично ставиться до твердження представника ППКФ «Багира і Ко», що позивач був позбавлений можливості дізнатися про наявність ліміту до отримання від відповідача відповіді про залишок ліміту 15 січня 2019 року о 20 год. 06 хв., оскільки відповідно до розділу 11 Інструкції щодо використання системи МЕДОК, модуль звірка з реєстраційним лімітом ДФС призначений для контролю ліміту платниками ПДВ. Модуль побудований у вигляді двох розділів: - калькулятор користувача - ліміт розраховується за зареєстрованими податковими накладними та Додатками 2, наявними в програмі; - за даними ДФС - ліміт з останнього Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ. За наявності в програмі зареєстрованих податкових накладних, Додатків 2 та Витягів з системи електронного адміністрування ПДВ реєстраційний ліміт відображається в Реєстрі первинних документів. При натисканні на ці посилання відкривається вікно модуля Реєстраційний ліміт ДФС.
Таким чином, суд не вбачає протиправності дій контролюючого органу по нездійсненню реєстрації податкової накладної №448 від 31.12.2018 року, а тому позовні вимоги в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 52450,70 грн. задоволенню не підлягають.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги приватного підприємства комерційна фірма «Багира і Ко» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0034185306 від 14.02.2019 року підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов приватного підприємства комерційна фірма «Багира і Ко» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0034185306 від 14.02.2019 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0034185306 від 14.02.2019 року в частині стягнення штрафу за порушення строків реєстрації податкової накладної №325 від 22.12.2018 року у розмірі 223,04 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Повне рішення суду складено та підписано суддею 15 липня 2019 року.
Суддя С.О. Cтефанов
.