
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001722
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Сільник Н.Є.,
за участю:
представника позивача Копцюх Н .Р. ,
представника відповідача Гавриляк Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мобіжук» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Мобіжук» (79041, м. Львів, вул. Кульпарківська, 59) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська,8) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України № 1079689/37741113 від 18.02.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати ЛФС України здійснити дії по реєстрації (зареєструвати) податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- судові витрати покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 203 від 19.03.2018 року. Проте, згідно отриманої квитанції № 9064899416 від 22.04.2018 року податкову накладну № 203 від 19.03.2018 року прийнято, але реєстрацію зупинено. Повідомлено, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку", запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами отриманого повідомлення від 12.04.2018 року позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних/розрахунку коригування реєстрація якої/якого зупинена № 203, в якому надано пояснення. Також, засобами електронного зв`язку скеровано копії документів в яких міститься інформація про операції вказаній у податковій накладній, реєстрація якої зупинена. За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів Комісією ДФС яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 1079689/374 від 18.02.2019 року відповідно до якого відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. На оскаржуване рішення позивачем було подано скаргу до якої повторно долучені документи, які підтверджують придбання товару ТзОВ «Мобіжук» та необхідні документи, які додатково підтверджують зберігання товару, транспортування товару, рахунок на оплату. Проте, рішенням Комісії з питань розгляду скарг № 13329/37741113/2 від 07.03.2019 року скаргу залишено без задоволення, а рішення Комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним подано усі підтверджуючі документи, а Комісія ДФС жодним чином не конкретизує, які документи ще не були надані позивачем. Первинні документи подані на розгляд комісії засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань. Просив позов задоволити.
Ухвалою суду від 12 квітня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою суду від 13 червня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 04.07.2019 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві підтримав, просив позов задоволити.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Представник відповідача наголосив, що оскаржуване рішення було прийнято Комісією ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. Представник зазначив, що причиною відмови у реєстрації податкової накладної було ненадання в повному обсязі належних копій документів, Враховуючи зазначене, контролюючий орган мав законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому є правомірними.
Представник позивача через канцелярію суду подав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Спірне рішення відповідача не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, що перешкоджає позивачу своєчасно та в повній мірі виконати свої обв`язки та скористатися своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Також, вбачається, що спірне рішення прийнято з формальних підстав, без належної оцінки пояснень та поданих документів, які в своїй сукупності є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року. Вважає, що позивачем подано достатній пакет документів необхідних для реєстрації податкової накладної. На підставі поданих Комісії ДФС України документів чітко видно зміст та обсяг господарських операцій, а вказані в спірному рішенні мотиви відмови в реєстрації податкової накладної є необґрунтованими. Просив позов задоволити повністю.
В судовому засіданні представник позивача просив позов задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 16 березня 2016 року між ТзОВ «Мобіжук» (Продавець) та ТОВ «Світловодський маслосирзавод» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу товарів № 16.03/16 відповідно якого продавець зобов`язується передати у власність покупцю товар, а покупець зобов`язується приймати та своєчасно оплатити його. 31 грудня 2017 року до вищезазначеного договору було укладено Додаткову угоду про продовження дії договору до 31.12.2018 року.
Згідно Договору купівлі-продажу товарів № 16.03/16 від 16.03.2016 року позивач 19.03.2018 року реалізував ТОВ «Світловодський маслосирзавод» товарів на суму 87 100,95 грн., в т.ч. ПДВ 14 516,89 грн. згідно видаткової накладної № 1854 (розрахунок на оплату № 286 від 16.03.2018 року).
Товар був доставлений у м. Світловодськ, вул. Макаренка, 2, ТзОВ «Нова пошта» на підставі укладеного Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень № 113345 від 18.05.2016 року, укладеного між ТзОВ «Нова пошта» (Експедитор) та ТзОВ «Мобіжук» (Замовник). Підтвердженням факту перевезення товару є експрес накладна № 20400081883625 від 19.03.2018 року. Вартість поставленого товару була сплачена ТзОВ «Світловодський маслосирзавод» згідно платіжного доручення № 9630 від 03.04.2018 року.
Відповідно по даній операції була виписана податкова накладна № 203 від 19.03.2018 року на суму 87 100, 95 грн., в т.ч. ПДВ 14 516,89 грн., яка направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація якої зупинена.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи квитанції, реєстрація вищевказаних податкових накладних була зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України - реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами отриманого повідомлення від 08.02.2019 року позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних/розрахунку коригування реєстрація якої/якого зупинена № 203 в до якого долучено копії документів в яких міститься інформація про операції вказаній у податковій накладній, реєстрація якої зупинена, а саме: договір поставки № 242500/937/14 від 02.09.2014 року, додаткова угода № 1, № 2, №3, № 4 від 01.07.2016 року, видаткова накладна № 33055224 від 16.03.2018 року, видаткова накладна № 33055225 від 16.03.2018 року, платіжне доручення № 5359 від 23.03.2018 року, договір поставки № б/н від 08.09.2017 року, видаткова накладна № 12953 від 15.03.2018 року, платіжне доручення № 5362 від 23.03.2018 року, договір купівлі-продажу товарів № 16.03/16 від 16.03.2016 року, видаткова накладна № 1854 від 19.03.2018 року, виписка № 9630 від 03.04.2018 року, оборотно-сальдова відомість по 631 рахунку за березень 2018 року.
В пояснювальній записці позивач зазначив наступне:
ТзОВ «Мобіжук» і ТзОВ «МТІ» уклали договір поставки № 242506/937/14 від 02.09.2014 року на постачання мобільних телефонів, аксесуарів, супутніх товарів, скетч-карт та телекомунікаційних послуг (додаток № 2 від 01.03.2016 року, додаток № 3 від 01.03.2016 року, додаток № 4 від 01.03.2016 року). У березні 2018 року був отриманий товар про що свідчить видаткова накладна № 33055224 від 16.03.2018 року на суму 20 043,00 грн., видаткова накладна № 33055225 від 16.03.2018 року на суму 449,00 грн. Оплата за даний товар відбулася 23.03.2018 року. Платіжне доручення № 5359.
ТзОВ «Мобіжук» і ТзОВ «ДІСІ ЛІНК» уклали договір № б/н від 08.09.2017 року на постачання мобільних телефонів, аксесуарів, супутніх товарів. У березні 2018 року був отриманий товар про що свідчить видаткова накладна № 12953 від 15.03.2018 року на суму 57 654,66 грн. Оплата за цей товар відбулася у березні 2018 року. Платіжне доручення № 5362 від 23.03.2018 року.
Вищеперерахований товар був частково проданий ТзОВ «Світловодський маслосирзавод» Договір купівлі-продажу № 16.03/16 від 16.03.2018 року. Додаткова угода від 31.12.2017 року. Рахунок на оплату № 286 від 16.03.2018 року. Видаткова накладна № 1854 від 19.03.2018 року на суму 87 100,95 грн., що є першою подією і у ТзОВ «Мобіжук» виникають податкові зобов`язання, тому на дану накладну була виписана податкова накладна № 203 від 19.03.2018 року. ТзОВ «Світловодський маслосирзавод» розрахувався за даний товар у березні 2018 року. Платіжне доручення № 9630 від 03.04.2018 року. Дана операція відображена у оборотно-сальдовій відомості рахунок 361.
За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та документів Комісією Головного управління ДФС у Львівській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 1079689/3741113 від 18.02.2019 року позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактуру/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано скаргу 18.02.2019 року на оскаржуване рішення до якої повторно долучено документи, які підтверджують придбання товару ТзОВ «Мобіжук» та документи, які додатково підтверджують зберігання товару (договір оренди нежитлового приміщення № 080716 від 08.07.2016 року, акти наданих послуг та платіжні доручення), транспортування товару до ТзОВ «Світловодський маслосирзавод» (Договір про надання послуг з організації перевезення відправлень № 74963 від 27.04.2016 року та експрес накладна від 19.03.2018 року, акт здачі-приймання № НП/7-0016892 від 31.03.2018 року, платіжні доручення), рахунок на оплату вартості поставленого товару на суму 87 101,00 грн.
07 березня 2019 року рішенням Комісії з питань розгляду скарг № 13329/37741113/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу без змін.
Незгода позивача з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, що передбачено п.188.1 ст.188 ПК України.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
За приписами п.74.2. ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 Постанови КМУ Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 від 29.12.2010 року (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі ПК України) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України « Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Підпунктом 201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції станом на момент подання на реєстрацію податкових накладних) визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) містить у собі наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 пункту 6 та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог п.201.16 ст.201 розділу V ПК України.
Вичерпний перелік документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом МФУ від 13.06.2017р. №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017р. №567 (далі - Критерії): для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Вказані положення кореспондуються з п.п.3 п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №117 (далі Порядок №117), яким визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Відповідно до п.14. Порядку №117, до переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, відноситься: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пп.15,16 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).(п.19 Порядку №117).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. (п.20 Порядку №117).
Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п.27 Порядку №117).
Отже, позивач направив до Єдиного державного реєстру податкову накладну № 203 від 19.03.2018 року, реєстрацію яких зупинено з підстав п.п. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку" та запропоновано платнику податків надати пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем, у встановленому законом порядку, були подані до контролюючого органу письмові пояснення та документи про підтвердження купівлі-продажу товару, а саме: договір поставки № 242500/937/14 від 02.09.2014 року, додаткова угода № 1, № 2, №3, № 4 від 01.07.2016 року, видаткова накладна № 33055224 від 16.03.2018 року, видаткова накладна № 33055225 від 16.03.2018 року, платіжне доручення № 5359 від 23.03.2018 року, договір поставки № б/н від 08.09.2017 року, видаткова накладна № 12953 від 15.03.2018 року, платіжне доручення № 5362 від 23.03.2018 року, договір купівлі-продажу товарів № 16.03/16 від 16.03.2016 року, видаткова накладна № 1854 від 19.03.2018 року, виписка № 9630 від 03.04.2018 року, оборотно-сальдова відомість по 631 рахунку за березень 2018 року, пояснювальна записка.
Також, на розгляд відповідача були подані документи, які підтверджують факт придбання товару, проданого ТзОВ «Світловодський маслосирзавод» у постачальників:
- ТзОВ «МТІ» - на підставі договору поставки № 242506/937/14 від 02.09.2014 року, додатку № 2 від 01.07.2016 року, додатку № 3 від 01.07.2016 року, додатку № 4 від 03.10.2016 року придбано мобільні телефони, аксесуари, супутні товари, скетч-карти. Вищезазначений товар було отримано в березні 2018 року, що підтверджується видатковими накладними № 33055224 від 16.03.2018 року на суму 20 043,00 грн, № 33055225 від 16.03.2018 року на суму 449,00 грн. Оплата відбулася 23.03.2018 року, що підтверджується платіжним дорученням № 5359.
- ТзОВ «ДІСІ ЛІНК» на підставі договору № б/н від 08.09.2017 року придбано мобільні телефони, аксесуари, супутні товари у березні 2018 року. Видаткова накладна № 12953 від 15.03.2018 року на суму 57 654,66 грн. Оплата за цей товар підтверджується платіжним доручення № 5362 від 23.03.2018 року. Отриманий від постачальників товар зберігався на орендованому у ТзОВ «Маха-Україна» складі за адресою: м . Київ, вул. Електротехнічна, 45, згідно договору оренди нежитлового приміщення № 080716 від 08.07.2016 року. У березні 2018 року ТзОВ «Маха-Україна» та ТзОВ «Мобіжук» уклали акт надання послуг оренди № 11233 від 31.03.2018 року на суму 89 217,60 грн. (оренда нежитлового приміщення), акт надання послуг оренди № 11362 від 31.03.2018 року на суму 25 807,18 грн. (компенсація комунальних послуг). Розрахунок за оренду складу відбувся 07.03.2018 року та підтверджується платіжним дорученням № 5001 на суму 27 352,63 грн. та платіжним дорученням № 5002 на суму 89 217,60 грн.
Однак комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення про відмову у реєстрації таких податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактуру/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку).
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
Проте, в порушення наведених вимог законодавства рішення Комісії ДФС України № 1079689/37741113 від 18.02.2019 року містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містять.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, надані позивачем є достатніми для проведення реєстрації податкової накладної. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, відповідачем не обґрунтовано підстав вважати, що позивач відповідає п.1.6 критеріїв ризиковості. Тому рішенні Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ДФС України № 1079689/37741113 від 18.02.2019 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Відтак, оскільки рішення Комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної № 203 від 19.03.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну № 203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у день надходження. Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Під час розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навів мотивів прийняття оскаржуваного рішення.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Мобіжук» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в реєстрації № 1079689/37741113 від 18.02.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної №203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати у день надходження податкову накладну №203 від 19.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мобіжук» (79041, м. Львів, вул. Кульпарківська, 59; код ЄДРПОУ 37741113) 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15.07.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна