Рішення № 83038854, 11.07.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2019
Номер справи
1.380.2019.002606
Номер документу
83038854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.002606

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

За участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Дубас В.В.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України з вимогами: зобов`язати Адміністрації Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 року за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 6200 грн., оклад за військовим званням підполковник у розмірі 1410 грн, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%,надбавку за кваліфікацією «майстер» у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою начальника служби пожежної безпеки регіонального управління Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Ухвалою суду від 27 травня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання у справі на 18 червня 2019 року о 16:00год. та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

18 червня 2019 року від представника відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву.

24 червня 2019 року представник позивача подав до суду додаткові докази.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що після звільнення зі служби йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та п. 3 Порядку № 45 відповідачем оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 постанови Кабміну № 103, в якій зазначив тільки три складові, які враховуються для перерахунку з 01.01.2018 року пенсії позивача: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018року, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача про виготовлення і подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки для перерахунку пенсії, оскільки у виготовлену довідку протиправно не включені додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премія, що привело до заниження розміру перерахованої пенсії. Однак, листом відповідач відмовив ОСОБА_2 у виготовленні нової довідки із включенням окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, ще й щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувалися станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої його звільнено зі служби. Як на підставу прийняття такої відмови відповідач посилався на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, які суперечать нормам чинного законодавства України.

На заперечення позовних вимог від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує тим, що відповідно до Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. На виконання п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02. 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та п. 3 Порядку № 45 Адміністрацією Державної прикордонної служби України оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 постанови Кабміну № 103. Крім цього, представник відповідача зазначив, що посадові особи Адміністрації Державної прикордонної служби України є виконавцями вимог Законів, і не мають повноважень їх тлумачити або застосовувати по іншому, ніж вказано у Законі. Тобто, довідка, що була надана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку №45. На думку представника відповідача, Адміністрація Державної прикордонної служби України лише виконує дію, яка полягає у оформленні та направленні відповідної довідки, форму якої визначено у додатку 2 до Порядку №45 до органів пенсійного фонду і не має повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії. Вважає, що Адміністрація Державної прикордонної служби України в питаннях пенсійного забезпечення позивача діяла, виключно в межах та у спосіб, який визначений законодавством України. Всі документи для перерахунку пенсії позивачу, в тому числі довідку, за формою згідно з додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45, з визначеними видами грошового забезпечення, а саме: оклад за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач обіймав на дату звільнення із служби були подані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області своєчасно. Підстав для включення в довідку надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%, надбавки за кваліфікацією «майстер» у розмірі 7%, надбавки за особливості проходження служби та премії у посадових осіб Адміністрації Державної прикордонної служби України не було. А тому вважає, що адміністративний позов позивача не підлягає задоволенню, просить у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу у Державній прикордонній службі України на посаді начальника служби пожежної безпеки Північно-Західного напряму та був звільнений і виключений зі списків особового складу 22.10.2001року.

При цьому, позивач відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23.10.2001 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області було призначено пенсію позивачу із розрахунку грошового забезпечення, до складу якого входить посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, що підтверджується наявними в матеріалах справи протоколом за пенсійною справою позивача.

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 23.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) внесені зміни до Порядку № 45, а саме:

- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;

- додаток № 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та п.3Порядку № 45 Адміністрацією Державної прикордонної служби України оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку від 31.03.2018 № 11/4790 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення, визначені у п.1 Постанови № 103.

Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 31.03.2018 року становить 11 415,00 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 6 200,00 гривень, оклад за військовим званням полковник - 1 410,00 гривень та надбавка за вислугу років 50% - 3 805,00 гривень.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05.03.2019, у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Не погоджуючись із тим, що Адміністрацією Державної прикордонної служби включено в довідку від 31.03.2018 № 11/4790 тільки оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, позивач звернувся із заявою до відповідача про оформлення та направлення до органу Пенсійного фонду нової довідки.

Листом від 15.04.2019року № 11/Г-4230 відповідачем відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_2 про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням в неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01.01. 2018 за посадою, з якої його звільнено зі служби.

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_2 у виготовленні нової довідки із включенням надбавки та премії, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09.04.1992року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, у тому числі осіб із числа військовослужбовців Прикордонних військ України.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною 1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч.3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4)одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером на час перерахунку.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розмір раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), прийняття якої призвело до того, що встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за посадовими окладами і окладами за військовими (спеціальними) званнями значно перевищують ті, які існували до прийняття цієї Постанови, що стало безумовною підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб на підставі статей 51 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військово-службовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 державні органи у п`ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п`ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (надалі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та надають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки рол розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції до прийняття КМУ Постанови № 103 від 21.02.2018 року) для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

-щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно- технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробовування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувались їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно абз.7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Разом з тим, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції:

« 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Тобто, Постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом фізичної особи до Кабінету Міністрів України про визнання постанови протиправною та нечинною в частині - було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, з огляду на визнання нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що листом від 15.04.2019 № 11/Г-4230 відповідачем відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_2 про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням в неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01.01. 2018 за посадою, з якої його звільнено зі служби після втратою чинності пунктами 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відтак, на момент відмови відповідача в оформленні та скеруванні нової довідки ОСОБА_2 був чинним пункт 5 та додаток 2 Порядку № 45, який діяв в редакції до 24.02.2018 (дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 № 103, якою внесено відповідні зміни до зазначеного Порядку).

Відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 № 11/4790 розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 31.03.2018 року становить 11415,00 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 6 200,00 гривень, оклад за військовим званням підполковник - 1 410,00 гривень та надбавка за вислугу років 50% - 3 805,00 гривень.

Пунктом 2 Постанови №704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктами 5-6 та Додатком 15 Постанови № 704 визначені щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Серед таких, зокрема, надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством; надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу для осіб офіцерського складу, які займають посаду лікарів (окрім лікарів-хірургів, що оперують хворих у підрозділах - стаціонарах), які мають першу кваліфікаційну категорію у розмірі 5 % до посадового окладу та премія.

Позивач у позовній заяві просить суд зобов`язати Адміністрації Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2018 року за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 6200 грн., оклад за військовим званням підполковник у розмірі 1410,00грн, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%, надбавку за кваліфікацією «майстер» у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою начальника служби пожежної безпеки регіонального управління Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази, що при виході на пенсію позивач отримував надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавку за кваліфікацією «майстер» у розмірі 7%.

Щодо дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії суд звертає увагу, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а саме з 01.03.2018, а не з 01.01.2018, як помилково вважає позивач.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2018, включивши в таку посадовий оклад, оклад за військовим званням полковник, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацією «майстер», надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою начальника служби пожежної безпеки регіонального управління Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, однак, враховуючи визнання нечинними положень Постанови №103, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії, - задоволити частково.

Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2018, включивши в таку посадовий оклад, оклад за військовим званням полковник, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацією «майстер», надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні місяці 2018 року за посадою начальника служби пожежної безпеки регіонального управління Державної прикордонної служби України, для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Адміністрації Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00034039) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 512 грн. (п`ятсот дванадцять ) 27 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення складено та підписано 16 липня 2019 року.