Рішення № 83038851, 09.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2019
Номер справи
360/1346/19
Номер документу
83038851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1346/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді – Петросян К.Є.,

за участю секретаря судового засідання – Грищенко М.І.,

представника позивача – не прибув,

представників відповідача – Кондратенко В.А., Зінової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області до Північно – східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

01.04.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області (далі позивач) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування висновку, в обґрунтування якого зазначено наступне.

05.03.2019 відділ освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області отримав запит на пояснення по закупівлі природного газу (в системі закупівель Ргоzогго за номером ІD: UA-2018-11-25000003-b) від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області.

Наступного дня, позивач надав відповідні пояснення. Також, позивачем в якості підтвердження коливання ціни товару було надано експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 11.01.2019 №0-19/01 та експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51, отримані від ТОВ «Сервіс Групп ЛТД». Наданням цих документів, позивач вважає, що він усунув виявлені порушення під час проведення моніторингу.

Однак, незважаючи на всі підтвердження, 14.03.2019 відповідачем за результатами проведеного моніторингу винесено висновок про порушення Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області вимог частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Позивач не погоджується з даним висновком в повному обсязі, вважає його протиправним та просить скасувати висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про результати моніторингу закупівлі природного газу в частині порушення вимог частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та зобов`язання здійснення заходів щодо усунення виявлених порушень.

Ухвалою суду від 02.04.2019 позовну заяву Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області залишено без руху (а.с.30-31).

Ухвалою суду від 15.04.2019 відкрито провадження по справі за позовом Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області до управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування висновку, розгляд справи визначено в порядку загального позовного провадження (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 11..06.2019 задоволено клопотання Північно-Східного офісу Держаудистлужби щодо заміни неналежного відповідача по справі з управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області на належного відповідача – Північно-східний офіс Держаудитслужби (а.с.111-112).

Ухвалою суду від 11.06.2019 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі за позовом Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області (а.с.110).

Ухвалою суду від 24.06.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.124).

У судове засідання позивач не прибув, про дату та час слухання справи повідомлений належним чином, клопотанням від 08.07.2019 просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Також, 31.05.2019 через канцелярію суду надав відповідь на відзив, відповідно до якого зазначив, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог.

Щодо внесення змін до договору про закупівлю природного газу, то підставою для таких дій Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради є положення п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Кожна з додаткових угод укладена згідно з офіційними листами відповідних органів, які уповноважені надавати відповідну інформацію про зміну ціни на природний газ. Постачання природного газу здійснюється за середньоринковими цінами, що відповідає інтересам споживача та постачальника.

Тому, на думку позивача, експертні висновки Черкаської та Житомирської торгово-промислових палат слід розцінювати як належний доказ у справі, оскільки неправомірність та необгрунтованість цих документів недоведено у відповідності до норм діючого законодавства України, а перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.

Крім того, ініціативу щодо збільшення ціни за одиницю товару та надання документального підтвердження коливання ціни товару на ринку виявив якраз контрагент (ТОВ «Сервіс Групп ЛТД»), а не замовник (Відділ освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради).

На адресу Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради від ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» надійшов лист № 119 від 11.01.2019 щодо укладання додаткової угоди, у зв`язку зі збільшенням ціни природного газу. У якості доказу зміни ціни постачальником до листа надано експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 11.01.2019 № О - 19/01.

Згодом від постачальника на адресу споживача надійшов ініціативний лист № 138 від 14.01.2019 щодо укладання додаткової угоди у зв`язку із збільшенням ціни природного газу на підставі експертного висновку Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51.

За результатами переговорів між сторонами договору № 17-34/18 від 11.01.2019, споживачем та постачальником 21.01.2019 укладено додаткову угоду № 1, якою змінено ціну на природний газ з 01.01.2019 з 9687,00 грн до 10655,00 грн за 1000 м3, у результаті чого зменшено обсяг постачання газу з 260000 тис. м3 до 236,379164 тис. м3, без зміни загальної суми договору.

Додатково між сторонами укладено додаткову угоду № 2, згідно умов якої з 01.01.2019 змінено ціну на природний газ з 10655,00 грн до 11720,00 грн за 1000 м3, внаслідок чого зменшено обсяг постачання газу з 236,379164 тис. м3 до 214,899317 тис. м3, без зміни загальної суми договору.

При підписанні додаткових угод до договору сторонами було враховано та дотримано усі вимоги, що випливають із ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та роз`яснень Мінекономрозвитку України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» від 07.04.2015 № 3302-05/11398-07, а саме: збільшення ціни за одиницю товару не перевищувало 10 відсотків від визначеної у самому договорі суми; при збільшенні ціни за одиницю товару, загальна сума товару залишилася без змін; необхідність підвищення ціни було належним чином обґрунтовано.

Коливання/зміна ціни на природний газ у 2019 році призводила до єдиного - поставка природного газу під ризиком, а сторони в свою чергу реалізували положення щодо зміни ціни за додатковими угодами з урахуванням об`єктивних обставин на ринку, що зумовили її укладання.

Таким чином зазначає, що зміни загальної ціни договору постачання природного газу № 17-34/18 від 11.01.2019 не відбулося, адже загальна сума договору в розмірі 2518620,00 грн залишилася незмінною і після укладання оскаржуваних додаткових угод.

Не відбулося порушень умов договору щодо поставки узгодженої кількості товару, оскільки спірними додатковими угодами відбулося коригування об`єму відповідного товару з урахуванням фактичних обсягів споживання помісячно, при цьому ціна договору не змінилась, що не суперечить нормам чинного законодавства.

Отже, додаткові угоди № 1, № 2 є невід`ємною частиною договору № 17- 34/18 від 11.01.2019 та не суперечать умовам самого договору та нормам чинного законодавства.

На підставі викладеного, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог Відділу освіти, про що надали відзив на позовну заяву, суду пояснили наступне (а.с.73-78).

Згідно із наказом Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 27.02.2019 № 4 про початок моніторингу закупівель, відділом контролю у сфері закупівель Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області здійснено моніторинг закупівлі: «Природний газ», ДК 021:2015-09120000-6, проведеної відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, очікуваною вартістю 4160000,00 грн. (інформацію оприлюднено в електронній системі закупівель за номерами ID: UA-2018-11-25-000003-b).

Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі стала інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель.

Предметом аналізу були питання дотримання замовником законодавства замовником у сфері публічних закупівель на стадії планування закупівлі, визначення предмета закупівлі, оприлюднення інформації про закупівлю, визначення переможця, укладання договору та додаткових угод.

Так, Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району 25.11.2018 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розміщено оголошення за № UA-2018-11-25-000003- b про проведення відкритих торгів на закупівлю природного газу. Очікувана вартість предмета закупівлі 4160000,00 грн.

Згідно реєстру отриманих тендерних пропозицій (далі - ТП), на участь у торгах надійшли пропозиції від наступних учасників: ТОВ «Укртранссервіс-Груп», ТОВ «Сервіс Групп ЛТД», TOB «Укр-Альянс Груп». Розкриття тендерних пропозицій відбулося 11.12.2018. Переможцем за результатами розгляду пропозицій визначено ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» з остаточною ціновою пропозицією 2518620,00 грн. Повідомлення про намір укласти договір опубліковано в електронній системі закупівель 29.12.2018.

Між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладений договір про постачання природного газу від 11.01.2019 за № 17-34/18. Загальна вартість договору складає 2518620,00 гривень. Відповідно до п.4.6 договору ціна газу підлягає зміні з наступних підстав: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.... Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 30 квітня 2019 року.

Між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладено додаткову угоду про постачання природного газу від 21.01.2019 за № 1, відповідно до якої: у зв`язку з підвищенням ціни на природний газ на ринку, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону №922 сторони домовились внести зміни до договору та викласти його в наступній редакції: постачальник зобов`язується постачати природний газ в об`ємі 236,379164 тис. куб.м., загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. - 10655,00 гривень. Додаткова угода вступає в силу з 01 січня 2019 року.

Між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладено додаткову угоду про постачання природного газу від 23.01.2019 за № 2, відповідно до якої: у зв`язку з підвищенням ціни на природний газ на ринку, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону № 922 сторони домовились внести зміни до договору та викласти його в наступній редакції: постачальник зобов`язується постачати природний газ в об`ємі 214899317 тис. куб.м., загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. - 11720,00 гривень. Додаткова угода вступає в силу з 01 січня 2019 року.

За результатами аналізу інформації розміщеній в електронній системі закупівель та відповіді замовника наданої на запит Управління, замовником не надано підтвердження коливання ціни товару на ринку.

Отже, на думку відповідача, підвищення ціни на газ при відсутності інформації з підтвердними документами є порушенням ч.4 ст.36 Закону 922.

Посилання позивача в обґрунтування додаткових угод на висновки Черкаської торгово - промислової палати від 11.01.2019 № 0-19/01 та Житомирської торгово - промислової палати від 14.01.2019 № В-51, на думку відповідача, є неприйнятними, так як у висновку Черкаської торгово - промислової палати від 11.01.2019 № 0-19/01 зазначено: вартість з 1 січня 2019 року. У висновку Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51 зазначено: середня ринкова вартість... на січень 2019.

Відповідно, позивачем не підтверджено належними документами коливання ціни товару на ринку, у зв`язку із чим висновок є правомірним та ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Також, 10.06.2019 від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив позивача, відповідно до яких зазначено, що документ, який передає постачальник має підтвердити саме зміну (коливання) ціни на ринку, тобто містити інформацію про попередню ціну і про ціну станом на певну дату. З інформації в такому документі має випливати, що відбулося коливання ціни.

Крім того, Відділ освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району посилається на роз`яснення Мінекономіки України від 07.04.2015 №3302-05/11398-07. В той же час, в даному роз`ясненні зазначено, що в залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.

Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Отже, проведений Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області захід державного фінансового контролю, а саме: моніторинг закупівлі «Природний газ», ДК 021:2015- 09120000-6, проведеної Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, очікуваною вартістю 4 160 000, 00 грн (інформацію оприлюднено в електронній системі закупівель за номерами Ю: ЦА-2018-11-25-000003-b), є правомірний, обгрунтований та прийнятий на підставі та в межах чинного законодавства. В свою чергу, позов позивача є необґрунтованим, внаслідок чого просили відмовити у задоволенні позову (а.с.96-99).

Вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що позивач - Відділ освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області зареєстрований в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 42072219, місцезнаходження: 92100, Луганська область, Троїцький район, смт.Троїцьке, вул.Центральна, буд.69, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.07.2019 №1005525871 (а.с.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» утворено з 1 листопада 2016 року, зокрема, юридичну особу публічного права – міжрегіональний орган Державної аудиторської служби України, а саме Північно-східний офіс Держаудитслужби, код ЄДРПОУ 40478572, шляхом реорганізації Державних фінансових інспекцій в Харківській, Луганській, Полтавській та Сумській областях (а.с.103-105).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 затверджено Положення про Державну аудиторську службу України (далі Положення №43).

Відповідно до пункту 1 Положення №43 Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (пункт 7 Положення №43).

Наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 25.08.2016 №2 затверджено Положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі Положення №2).

Згідно пункту 1 Положення №2 Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області є структурним підрозділом Північно-східного офісу Держаудистужби (а.с.54, 62-65).

Згідно із наказом Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 27.02.2019 № 4 про початок моніторингу закупівель, відділу контролю у сфері закупівель Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області визначено почати моніторинг закупівлі, зокрема, проведеної Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, (інформацію оприлюднено в електронній системі закупівель за номерами ID: UA-2018-11-25-000003-b).

Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі зазначена інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель (а.с.80-81).

За результатами проведеного моніторингу, відповідачем встановлено, що Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району 25.11.2018 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розміщено оголошення за № UA-2018-11-25-000003-b про проведення відкритих торгів на закупівлю природного газу. Очікувана вартість предмета закупівлі 4160000,00 грн.

Основним критерієм вибору переможця визначено: ціна (100%).

Участь у вказаній процедурі закупівлі прийняли наступні учасники: ТОВ «Укртранссервіс-Груп» з остаточною пропозицією 2418000 грн з ПДВ; ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» - 2518620,00 грн з ПДВ та ТОВ «Укр-Альянс Груп» - 2839200 з ПДВ.

Розкриття тендерних пропозицій відбулося 11.12.2018. Переможцем за результатами розгляду пропозицій визначено ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» з остаточною ціновою пропозицією 2518620,00 грн. Повідомлення про намір укласти договір опубліковано в електронній системі закупівель 29.12.2018.

Вказані обставини не є спірними, визнані сторонами в наданих до суду письмових заявах по суті справи, а тому, у відповідності до частини першої статті 78 КАС України, додаткового підтвердження не потребують.

11.01.2019 між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладений договір про постачання природного газу за № 17-34/18. Загальна вартість договору складає 2518620,00 грн. Відповідно до п.4.6 договору ціна газу підлягає зміні, зокрема з підстави зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 30 квітня 2019 року (а.с.7-14).

21.01.2019 між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладено додаткову угоду про постачання природного газу за № 1. Відповідно до пункту 1 даної додаткової угоди, у зв`язку з підвищенням ціни на природний газ на ринку, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», сторони домовились внести зміни до договору постачання природного газу №17-34/18 від 11.01.2019, а саме пункт 2.1 розділу 2 договору викласти в такій редакції: постачальник зобов`язується постачати природний газ в об`ємі 236,379164 тис. куб.м. Згідно пункту 4.2 додаткової угоди від 21.01.2019 №1 загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. становить 10655,00 грн. Додаткова угода вступає в силу з 01 січня 2019 року (а.с.15-16).

Також, між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району укладено додаткову угоду про постачання природного газу від 23.01.2019 за № 2, відповідно до пункту 2 якої у зв`язку з підвищенням ціни на природний газ на ринку, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», сторони домовились внести зміни до договору та викласти його в наступній редакції: постачальник зобов`язується постачати природний газ в об`ємі 214899317 тис. куб.м. Згідно пункту 4.2 додаткової угоди від 23.01.2019 №2 загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. становить 11720,00 грн. Додаткова угода вступає в силу з 01 січня 2019 року (а.с.17-18).

05.03.2019 Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області отримано запит на пояснення по закупівлі природного газу (в системі закупівель Ргоzогго за номером ІD: UA-2018-11-25000003-b) від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області.

Наступного дня, позивачем надано Управлінню Північно-східного офісу Держаудитсслужби в якості підтвердження коливання ціни товару експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 11.01.2019 №0-19/01 та експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51, отримані від ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» (а.с.19-22).

Однак, за результатами аналізу інформації розміщеній в електронній системі закупівель та відповіді Відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради, наданої на запит Управління, 14.03.2019 відповідачем винесено висновок про порушення позивачем вимог частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (а.с.39-42).

Не погоджуючись із вказаним висновком відповідача, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ (далі Закон №2939).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2939 головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина друга статті 2 Закону №2939).

Згідно частини першої статті 5 Закону №2939 контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (далі Закон №922).

Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №922 Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією, цим Законом та іншими законами України.

Моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання (частина перша статті 7-1 Закону №922).

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 7-1 Закону №922 рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох підстав, зокема, інформації, отриманої від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

Частиною шостою статті 7-1 Закону №922 визначено, що за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Як вбачається з тексту оскаржуваного висновку від 14.03.2019, за результатами аналізу інформації, розміщеній в електронній системі закупівель та відповіді замовника, наданої на запит Управління, замовником не надано підтвердження коливання ціни товару на ринку. Тому, за результатами проведеного моніторингу відповідачем встановлено порушення позивачем вимог частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (а.с.39-42).

Статтею 36 Закону №922 визначено основні вимоги до договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону №922 умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Отже, як виняток діючим законодавством передбачена можливість зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків лише у разі коливання ціни такого товару на ринку та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Матеріалами справи підтверджується, що договором про постачання природного газу від 11.01.2019 №17-34/18 між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району визначена його загальна вартість, яка складає 2518620,00 грн (а.с.7-14).

Разом з тим, додатковою угодою від 21.01.2019 №1 між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району, сторони домовились про постачання природного газу в обсязі 236,379164 тис. куб.м., загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. - 10655,00 грн (а.с.15-16).

Також, додатковою угодою від 23.01.2019 №2 між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району, сторони домовились про постачання природного газу в обсязі 214899317 тис. куб.м., загальна ціна природного газу до сплати за 1 куб. м. становить 11720,00 грн (а.с.17-18).

Отже, в спірних правовідносинах відбулася зміна ціни та обсягів постачання природного газу, тоді як сума договору залишилась незмінною, а у відповідності до вимог частини пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону №922 зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків можлива у разі коливання ціни такого товару на ринку, тобто зміни ціни на ринку чи то в бік зменшення, чи то в бік збільшення.

Отже, наступні зміни ціни товару згідно додаткових угод мають бути документально підтверджені.

На підтвердження факту коливання ціни товару на ринку, позивачем надано як відповідачу так і до матеріалів справи експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 11.01.2019 №0-19/01 та експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51, отримані від ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» (а.с.19-22).

Разом з тим суд зауважує, що дані експертні висновки не можуть бути прийняті до уваги як беззаперечний доказ коливання ціни природного газу на ринку, оскільки експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 11.01.2019 №0-19/01 містить ціну природного газу станом на 1 січня 2019 року, а експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від 14.01.2019 № В-51 – станом на січень 2019 року.

Документів, які б підтверджували факт зміни ціни природного газу за одиницю товару порівняно з тією ціною, що зазначена сторонами в договорі, суду не надано. Тобто, факт коливання (зміна) ціни товару (природного газу) на ринку із зазначенням попередньої ціни станом на час укладення договору, а також ціни товару станом на час укладання додаткових угод №1 та №2 від 21.01.2019 та 23.01.2019 відповідно, позивачем документально не підтверджено, відповідні документи до матеріалів справи не надано.

До того ж, суд звертає увагу, що договір про постачання природного газу №17-34/18 укладено між ТОВ «Сервіс Групп ЛТД» та позивачем 11.01.2019. Експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати №0-19/01 також датовано 11.01.2019 і в цей же день листом за вих.№119 разом із додатковою угодою №1 його надіслано на адресу позивача (а.с.19).

В свою чергу, експертний висновок Житомирської торгово-промислової палати від № В-51 датовано 14.01.2019 і в цей же день листом за вих.№138 разом із додатковою угодою №2 його надіслано на адресу позивача (а.с.20).

Відповідно до підпункту 18 пункту 5 розділу ІІ Правил постачання природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 №2496, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1382/27827, усі умови поставки природного газу за договором мають бути справедливими та добре відомими заздалегідь. У будь-якому випадку вся відповідна інформація має бути надана споживачеві до укладення договору.

Споживачу має бути надане належне повідомлення постачальника про намір змінити умови договору постачання природного газу, при цьому споживач має бути повідомлений про його право відмовитись від запропонованих змін. Таке повідомлення має бути надане споживачеві не пізніше ніж за 30 днів до запланованого набрання чинності такими змінами (крім ціни на природний газ, якщо вона встановлюється для постачальника відповідними державними органами). Споживачі мають право відмовитися від договору, якщо вони не приймають нові умови, повідомлені постачальником.

Таким чином, на момент укладання договору про постачання природного газу та підписання додаткових угод постачальнику вже було відомо про зміну вартості ціни на газ, а позивач в свою чергу, прийняв нові умови без будь-яких зауважень.

Крім того, позивач у позовній заяві посилається на роз`яснення Мінекономіки України від 07.04.2015 №3302-05/11398-07 в обґрунтування своїх доводів.

В той же час, в даних роз`ясненнях також зазначено, що в залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Таким чином, факт коливання ціни такого товару на ринку є підставою зміни істотних умов договору. Однак, коливання ціни має бути підтверджено відповідними документами, які не надано позивачем, що в свою чергу свідчить про обґрунтованість висновку від 14.03.2019.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати зі плати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Луганської області до Північно – східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку , - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 16 липня 2019 року.

Суддя К.Є. Петросян