
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
16 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2601/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
20 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 24.01.2019 р. №115/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_1 ";
зобов`язати Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , як внутрішньо перемішених осіб, відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА починаючи з 24 січня 2019 року призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , як внутрішньо перемішеним особам, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, та виплатити заборгованість по таким виплатам, що виникла з 24 січня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є внутрішньо переміщеною особою у відповідності до ст.1 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №2279 від 20.10.2014, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5931 від 22.06.2017, виданою УСЗН Попаснянської РДА 22.06.2017.
Позивач є законним представником неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які також є внутрішньо переміщеними особами, що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5931 від 22.06.2017, виданими УСЗН Попаснянської РДА 22.06.2017.
Так, ще до початку проведення АТО, позивач разом з неповнолітніми дітьми та дружиною мешкав у м.Дебальцеве, що підтверджується відомостями з паспорту про реєстрацію місця проживання. З 25 червня 2002 року та по теперішній час позивач разом із сім`єю зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Також, з 2011 року по 2014 рік, мешкаючи за місцем своєї реєстрації, він працював в Колійній машинній станції-134 регіональної філії "Донецька залізниця" АТ "Укрзалізниця", місцем знаходження якої було м.Попасна.
Із початком бойових дій у квітні 2014 року позивач був вимушений покинути постійне місце проживання та переїхати до м.Попасна, де разом з дітьми став перебувати на обліку в УСЗН Попаснянської РДА як внутрішньо переміщені особи, отримавши відповідні довідки.
До грудня 2018 року позивач та його доньки отримували щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщені особи, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З січня 2019 року позивач та його доньки перестали отримувати щомісячну адресну допомогу, як внутрішньо переміщені особи, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим позивач звернувся з відповідною заявою до УСЗН Попаснянської РДА з проханням надати роз`яснення щодо припинення виплат щомісячної адресної допомоги.
Про скасування дії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та припинення виплат щомісячної адресної допомоги позивачу та його дітям як внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг позивачу стало відомо з листа УСЗН Попаснянської РДА від 10.05.2019 № 1898/06, який позивач отримав 15 травня 2019 року.
Згідно доданої до листа копії рішення №115/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_2 ", яке було прийняте 24 січня 2019 року начальником УСЗН Попаснянської РДА Скребцовою Н., встановлено скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внаслідок надання завідомо недостовірних відомостей, які полягають у не зазначенні ОСОБА_2 про роботу з червня 2011 року в Колійній машинній станції-134, яка знаходиться у місті Попасна.
На думку позивача, таке рішення відповідача є протиправним та необгрунтованим.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
15.07.2019 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.
Згідно рішення УСЗН Попаснянської райдержадміністрації №115/3 «Про скасування дії довідки ОСОБА_2 » від 24.01.2019, виплати припинено, а довідки позивачу та його дітям скасовані відповідно до п.5 ч.1 ст. 12 Закої України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, з огляду на те, що позивач подав завідомо недостовірні відомості, а саме: він не повідомив, що працює з червня 2011 року у Колійній машинній станції-134, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_8, та проживає тут із своєю сім`єю.
Довідки внутрішньо переміщених осіб були скасовані внаслідок отримання на запит управління до ПМС - 134 довідок позивача та його дружини від 18.12.2015, в яких зазначено, що позивач працює головним інженером з 18.06.2011 згідно з наказом №51-ос від 08.06.2011 по 2016 рік. У довідці з місця роботи наголошено, що посада є командировочною, та не має задокументованих відомостей про те, що позивач користався транспортними засобами задля того, щоб їздити Із Дебальцево до Попасної кожного дня на роботу.
02.07.2019 УСЗН Попаснянської райдержадміністрації стало відомо, що дружина позивача - ОСОБА_4 , перебуваючи у шлюбі із позивачем придбала у власність квартиру з 11.10.2011, тобто до початку воєнного конфлікту, у АДРЕСА_3 , яку позивач зазначив як фактичне місце проживання.
Позивач знаходиться з ОСОБА_4 у шлюбі та веде спільне господарство і фактично є співвласником житла, проте він не надав таких відомостей при отриманні довідки і призначенні виплат, тож довідку було скасовано, а виплати припинено так само як і його дітям.
На запит управління до Комунальної установи «Попаснянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги № 2907/01 від 12.07.2019 була отримана інформація, згідно якої діти позивача та його дружини - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебували на обліку у вищезазначеній установі, ще до початку бойових дій, а саме з 20.05.2012. Виходячи з вище наведеного, відповідач вважає, що позивач та його сім`я мешкали у власній квартирі у АДРЕСА_3 з 2011 року до початку бойових дій на Сході України, та не можуть отримувати виплати, та поновлювати статус внутрішньо переміщених осіб.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули. Позивач просив суд розгляд справи здійснювати без його участі та участі його представника.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , і.н. НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8-10).
Позивач є батьком двох доньок ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.16-19).
22 червня 2017 року позивачу та його донькам відповідачем видано довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № 5931, де зазначено фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 (а.с.20-22).
Також, згідно довідки від 22.06.2017 №5931
03.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, як уповноважений член сім`ї, щодо призначення щомісячної адресної допомоги з зазначенням усіх членів сім`ї (а.с.94-96).
Рішенням від 22.01.2019 позивачу відмовлено у призначненні адресної допомоги, через те, що він зі родиною проживає в м.Попасна ще до 2014 року (а.с.99,100).
Рішенням відповідача №115/3 від 24.01.2019 «Про скасування дії довідки ОСОБА_2 » скасовано дію довідки про взяття на облік ВПО громадянина ОСОБА_2 №5931 від 22.06.2017 та внесено зміни до Єдиної орієнтованої системи формування сегменту «Облік ВПО». Вказане рішення прийнято відповідачем на підставі п.п.5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с.23,101).
Листом від 10.05.2019 №1898/06 відповідач на звернення позивача від 26.04.2019 повідомив позивача про скасування 24.01.2019 дії довідки від 22.06.2017 №5931 та припинення у зв`язку з цим виплати щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг (а.с.24).
Згідно з записами трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 01.06.1998, ОСОБА_2 з 07.06.2011 працює на Колійній машинній станції №134 Державного підприємства «Донецька залізниця» (зараз акціонерне товариство «Українська залізниця»), яке розташовано за адресою: вул. Миронівська, 4, м.Попасна, Луганська область, що не заперечують сторони по справі (а.с.11-15).
З відзиву на позовну заяву вбачається, що підставою для винесення оскаржуваного рішення слугувало те, що позивач з 2011 року працює на Колійній машинній станції №134 Державного підприємства «Донецька залізниця» (зараз акціонерне товариство «Українська залізниця»), яке розташовано за адресою: вул. Миронівська, 4, м.Попасна, Луганська область та не повідомив цих відомостей при отриманні довідки ВПО, тобто, на думку відповідача, фактично позивач зі своєю сім`єю проживає не в м. Дебальцево, а в м.Попасна.
До вищенаведених мотивів відповідач дійшов на підставі довідки від 18.12.2018 №39 Колійної машинної станції №134 акціонерного товариства «Українська залізниця», де зазначено, що позивач працює на вказаному підприємстві з 08.06.2011 по теперішній час (а.с.38).
Також, як на відсутність підстав для видачі позивачу довідки ВПО, відповідач посилається на те, що у власності його дружини ОСОБА_4 з 11.10.2011 є квартира, тобто вона придбана до початку воєнного конфлікту у АДРЕСА_3 , яку позивач зазначив як фактичне місце проживання. Також, відповідач посилається на те, що діти позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебували на обліку у Комунальній установі «Попаснянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги, ще до початку бойових дій, а саме з 20.05.2012, про що відповідачу стало відомо в липні з відповіді на запит.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта вбачається, що квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_7 належить на праві власності дружині позивача ОСОБА_4 з 11.10.2011 на підставі договору купівлі - продажу, що також не заперечують сторони по справі (а.с.39,40).
З довідки комунального некомерційного підприємства «Попаснянський районний центр первиннної медико - санітарної допомоги» Попаснянської районної ради Луганської області КНП «ПРЦПМ - СД» №462 від 15.07.2019 вбачається, що діти позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходяться на обліку у вказаній установі з 20.05.2012 по теперішній час (а.с.106).
Спірним питанням при розгляді даної справи є правомірність прийнятого відповідачем рішення «Про скасування дії довідки ОСОБА_2 », яким скасовано дію довідки про взяття на облік ВПО громадянина ОСОБА_2 №5931 від 22.06.2017.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин та є чинною на момент розгляду справи, далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
За приписами частин 1-4,7,9,10 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо:
1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону;
2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;
4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті;
5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.
Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з`явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.
Відповідно до ч.2 ст. 4-1 Закону №1706 порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно зі ст.12 Закону №1706 підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (далі - Порядок №505).
Відповідно до п.2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За приписами п.5 Порядку №505 для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
прізвище, ім`я та по батькові;
число, місяць, рік народження;
серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);
інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
За приписами п.6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли:
будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Тобто, Порядком №505 визначено вичерпний перелік підстав, з яких грошова допомога не призначається.
Відповідно до п.12 Порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
подання уповноваженим представником сім`ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім`ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;
у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.
Згідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053». Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м.Попасна (Попаснянська міська рада) Луганської області, де фактично проживає позивач.
З урахуванням вищенаведеного, доводи відповідача щодо факту подання позивачем недостовірної інформації, а саме його проживання разом зі родиною в м.Попасна до 2014 року, що і слугувало підставою для винесення оскаржуваного рішення про скасування довідки ВПО, є безпідставними.
Матеріалами справи підтверджено, що дружина позивача є власником квартири, що розташована в м . Попасна Луганської області, яке відноситься до населених пунктів, розташованих на території проведення антитерористичної операції.
Разом з тим, суду не надано доказів, що позивач чи члени його родини мають у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
В спірних правовідносинах квартира, яка розташована в м.Попасна Луганської області та належить дружині позивача на праві власності, розташована саме на тимчасово окупованій території, а тому даний факт не може бути підставою для скасування дії довідки ВПО та відмови у виплаті щомісячної адресної допомоги.
До того ж суд звертає увагу, що відповідачу лише в липні 2019 року стало відомо про наявність на праві власності у дружини позивача квартири, що розташована в м .Попасна . Тобто даний факт було встановлено відповідачем вже після скасування довідки ВПО та припинення виплати адресної допомоги, а тому не може бути покладено в основу обгрунтувань правомірності винесеного ним рішення від 24.01.2019 про скасування довідки ВПО.
За наведених підстав суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 24.01.2019 р. №115/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_1 " та відповідно про зобов`язання Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як внутрішньо перемішених осіб, відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017.
Оскільки матеріалами справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою, як уповноважений член сім`ї щодо призначення щомісячної адресної допомоги 03.01.2019, суд, з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог для повного захисту прав позивача та зобов`язати Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , як внутрішньо перемішеним особам, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг з 03 січня 2019 року та виплатити таку допомогу за шість місяців.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області від 24.01.2019 №115/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_2 ".
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як внутрішньо переміщених осіб відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області починаючи з 03 січня 2019 року призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , як внутрішньо переміщеним особам щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг та виплатити таку допомогу за шість місяців.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м.Попасна, пл.Миру, 2, код ЄДРПОУ 21823467) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп) на користь ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян