
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2019 р. справа № 809/972/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Остап`юка С.В., суддів Біньковської Н.В., Боршовського Т.І.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_2 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
27.05.2019 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 (далі - заявник, позивач) про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення.
30.05.2019 ухвалою суду відкрито провадження про перегляд за виключними обставинами судового рішення в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
13.06.2019 судом допущено заміну в адміністративній справі за № 809/972/19 відповідача Калуське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
24.06.2019 судом ухвалено перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення призначити до судового розгляду колегією суддів у складі трьох суддів.
Заява про перегляд за виключними обставинами судового рішення в даній справі мотивована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 в справі № 1-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Наведені положення частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовані Івано-Франківським окружним адміністративним судом при вирішенні адміністративної справи № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення.
В судовому засіданні представник позивача заяву про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі 809/972/18 підтримав, з мотивів викладених у ній.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив.
Розглянувши заяву про перегляд судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі 809/972/18 за виключними обставинами, дослідивши додані до не матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, що підтверджується копіями посвідчень серії НОМЕР_1 , виданого 21.03.2018 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, та серії НОМЕР_5, виданого 04.04.2018 Управлінням праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації.
16.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017.
30.05.2018 Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом №282/Р-15 повідомило позивача, що він не проходив дійсну строкову військову службу. При цьому, в період участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивач перебував у трудових відносинах з ремонтно-монтажним комбінатом "Укрторгтехніка" і з цього підприємства був призваний на військові збори, а тому відсутні підстави для перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи відмову Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправною, позивач звернувся до суду з вимогами зобов`язати відповідача невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2018 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, позивачу, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії зі статусом інваліда війни із 07 січня 2018 із врахуванням виплачених сум.
05.09.2018 рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 809/972/18 в задоволенні позову ОСОБА_2 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, відмовлено.
Підставою для відмови в задоволенні позову позивача були висновки суду першої інстанції про те, що ОСОБА_2 проходив дійсну військову службу з 12.05.1969 по 26.11.1971, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_3 від 12.08.1969. В період участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи перебував у трудових відносинах з ремонтно-монтажного комбінату "Укрторгтехніка" і з цього підприємства був призваний на військові збори в період з 18.07.1986 по 20.08.1986. Оскільки ОСОБА_2 не проходив дійсну строкову військову службу та, відповідно, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження такої дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що частина третя статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на спірні правовідносини не поширюється. Тому, Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області правомірно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Конституційний Суд України рішенням за № 1-р(II)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 363 Кодексу адміністративного судочинства України заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного суду України.
Статтею 94 Закону України "Про Конституційний суд України" від 13 липня 2017 року № 2136-VІІІ передбачено, що оприлюднення усіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України або в окремих випадках за ухвалою Суду в Залі засідань Суду.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, вимога частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
В примітці до вказаної Статті зазначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
У період перебування позивача на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII "Про загальний військовий обов`язок". Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов`язаними.
Таким чином, суд вважає, що з 25.04.2019 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, будучи військовослужбовцями під час проходження військових зборів, і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, має бути здійснений перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за умови, якщо такі особи висловили бажання про таке обчислення пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 365 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судового рішення першої інстанції з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, подається до суду, який ухвалив судове рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до частини 1 пункту 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 є виключною обставиною для перегляду рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року в цій справі встановлено, що позивач в період з 12.05.1969 до 26.11.1971 проходив строкову військову службу в Радянській армії. В період з 18.07.1986 до 20.08.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і у цей період не перебував на дійсній строковій службі. Вказані обставини встановлені і не заперечувалися сторонами. 16.05.2018 позивач подав до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України заяву про перерахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017.
Враховуючи зазначені обставини та рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019, з 25.04.2019 позивачу як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, під час проходження військових зборів як військовослужбовцем, і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, враховуючи висловлене позивачем заявою від 16.05.2018 бажання щодо обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, має бути здійснений перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії виникло лише з 25.04.2019, а тому дії Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, оформлені листом від 30.05.2018 за № 282/Р-15, є правомірними.
За таких обставин, заява ОСОБА_2 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, є обґрунтованою та підлягаю задоволенню.
Як наслідок, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення підлягає скасуванню, що є наслідком для ухвалення нового рішення про задоволення позову частково.
Суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, з урахуванням виплачених сум, а позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про допущення рішення суду до негайного виконання, то суд зазначає, що такі вимоги задоволенню не підлягають судом не присуджено до стягнення конкретної суми пенсії.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, задовольнити.
Скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018 у справі № 809/972/18 за позовом ОСОБА_2 до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) перерахувати та виплатити ОСОБА_2 (індекс АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) пенсію з 25.04.2019 у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя Остап`юк С.В.
Суддя Біньковська Н.В.
Суддя Боршовський Т.І.
Рішення складене в повному обсязі 15.07.2019