Рішення № 83038466, 16.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2019
Номер справи
280/2414/19
Номер документу
83038466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 липня 2019 року Справа № 280/2414/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )

до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, оф. 2, код ЄДРПОУ 41249795)

про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача, починаючи з 01.10.2017, величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;

- зобов`язати відповідача здійснювати виплату позивачу пенсії у раніше встановленому розмірі, без застосування до розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з 01.01.2018 по день проведення виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач вважає протиправними дії Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що полягають в застосуванні до розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, та, як наслідок, виплати йому пенсії у меншому, ніж належить, розмірі. Зменшивши розмір належних позивачу пенсійних виплат Енергодарське об`єднане управління ПФУ в Запорізькій області порушило конституційні права позивача. З наведених підстав позивач звернувся до суду з позовом.

Ухвалою суду від 24.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/2414/19. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача через канцелярію суду (вх. №25420) подав до суду відзив на позов. Позов відповідачем не визнаний, просить відмовити позивачу у задоволенні позову, та зазначає, що розрахунок пенсії позивачу відповідає чинному законодавству та матеріалам пенсійної справи. Зокрема зазначає, що з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII проведено осучаснення пенсій, тобто змінено формулу розрахунку пенсії. Після осучаснення з 01.10.2017 індивідуальний коефіцієнт стажу (з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% відповідно до підпунктів 4-3 п. 4 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»). Відповідно до ч. 4 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2017 по 31.10.2017 при призначені пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід)в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Вказує, що всі перерахунки та середній показник (2014-2016 роки) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% застосовуються відповідно до приписів законодавства, яке не визнано неконституційним та підлягає виконанню на всій території України. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Енергодарському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримую пенсію у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 11.07.2016.

Згідно із Розпорядженням №129617 від 11.07.2016 загальний розмір призначеної позивачу пенсії за віком, з урахуванням коефіцієнту кратності 1,35% та всіх доплат, з 10.06.2016 склав 11 826,89 грн, однак був обмежений та виплачувався у максимально встановленому розмірі з урахуванням обмеження - 10740,00 грн.

Згідно із Розпорядженням на перерахунок пенсії з 01.10.2017 її розмір для позивача склав 10 740,00 грн. Відповідно до Протоколу призначення пенсії станом на 02.08.2018 розмір пенсії позивача з урахуванням кратності 1% та усіма надбавками становив 11 037,89 грн.

Згідно з Довідкою від 27.02.2019 ОР 923280129617 Енергодарського об`єднаного управління ПФУ розмір щомісячних пенсійних виплат на користь позивача дорівнював:

- в червні 2016 р. - 7 557,51 грн;

- з липня 2016 по травень 2018 р. - 10 740,00 грн;

- з червня по листопад 2018 р. - 11 037,89 грн;

- з грудня 2018 по лютий 2019 р. - 11 049,14 грн.

27.03.2019 позивач звернувся до відповідача із вимогою про виплату пенсії у раніше встановленому розмірі.

Листом Енергодарського об`єднаного УПФУ в Запорізькій області від 10.04.2019 № 76/С-1, було повідомлено позивача, що у зв`язку з проведеною пенсійною реформою 01 жовтня 2017 року, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Тобто, розмір пенсії до перерахунку був більший максимального розміру та був обмежений розміром до виплати 10740,00 грн, а після реформи 01.10.2017 пенсію перераховано та нараховано 10297,92 грн, оскільки розмір пенсії 10297,92 грн не перевищує максимального розміру пенсії, визначеного законом, виплата пенсії здійснювалась по 31.05.2018 в розмірі 10740,00 грн без застосування жодних обмежень.

З 01.06.2018 проведено перерахунок пенсії позивача з доданням стажу. За результатом проведеного перерахунку, розмір пенсії з 01.06.2018 збільшився до 11037,89 грн, де 10363,69 грн основний розмір пенсії, розрахований як добуток

3764,40 грн показника середньої заробітної плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки

4,61407 індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії

0,59667 коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1%. Страховий стаж для обчислення розміру пенсії 716 місяців та зарахований по 31.05.2018.

271,20 грн доплата за понаднормативний стаж 24 років.

363,0 грн підвищення службовцям армії при виконанні інтернаціонального обов`язку

40,0 грн адресна допомога учасникам бойових дій.

Після перерахунку в зв`язку із підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, розмір пенсії складав 11049,14 грн, після перерахунку в зв`язку з індексацією заробітку що використовується для обчислення пенсії, розмір пенсії з 01.03.2019 розмір пенсії складає 12810,97 грн. Оскільки розмір пенсії позивача з 01.06.2018 - 11037,89 грн, з 01.12.2018 - 11049,14 грн, з 01.03.2019 - 12810,97 грн не перевищує максимального розміру пенсії, визначеного законом, виплата пенсії здійснювалась без застосування жодних обмежень.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (ст. 27, п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Частиною першою статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень. З 01 січня 2018 року таке обмеження не діє, а встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, відповідно достатті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" дорівнює 1373,00 грн, то максимальний розмір пенсії до виплати у 2018 році становить 13730,00 грн (1373,00 грн х 10).

У зв`язку з підвищенням мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1435 грн, з 01 липня 2018 року обмеження максимального розміру пенсії було збільшено до 14350,00 грн та до 1497 грн, з 01 грудня 2018 року обмеження максимального розміру пенсії було збільшено до 14970,00 грн.

Приписами положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Пунктом 4-4 цього ж Закону передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % (застосовується з 1 жовтня 2017 року).

Позивачу з 08.10.2016 призначена пенсія за віком.

Згідно із положеннями абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Матеріалами адміністративної справи судом встановлено, що пенсія за віком призначена з 08.10.2016, з розрахунку страхового стажу 668 місяців (коефіцієнт страхового стажу, з урахуванням величини оцінки одного року 1,35% - 0.75150) та заробітної плати для обчислення 15057,74 грн за період з липня 2000 року та виплачувалась з 01.01.2017 по 30.09.2017 в розмірі 10740,00 грн.

Після перерахунку, розмір пенсії з 01.10.2017 становить 10297,92 грн:

9668,92 грн основний розмір пенсії, розрахований як добуток

3764,40 грн показника середньої заробітної плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки

4,61407 індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії

0,55667 коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1%.

226,0 грн доплата за 20 років понаднормативного стажу.

363,0 грн підвищення службовцям армії при виконанні інтернаціонального обов`язку

40,0 грн адресна допомога учасникам бойових дій.

Оскільки розмір пенсії позивача 10297,92 грн не перевищує максимального розміру пенсії, визначеного законом, виплата пенсії здійснювалась по 31.05.2018 в розмірі 10740 грн без застосування жодних обмежень.

З 01.06.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з доданням стажу. За результатом проведеного перерахунку, розмір пенсії з 01.06.2018 збільшився до 11037,89 грн, де 10363,69 грн основний розмір пенсії, розрахований як добуток

3764,40 грн показника середньої заробітної плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки

4,61407 індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії

0,59667 коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1%. страховий стаж для обчислення розміру пенсії 716 місяців та зарахований по 31.05.2018.

271,20 грн доплата за понаднормативний стаж 24 років.

363,0 грн підвищення службовцям армії при виконанні інтернаціонального обов`язку

40,0 грн адресна допомога учасникам бойових дій.

Після перерахунку в зв`язку із підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, розмір пенсії складав 11049,14 грн після перерахунку в зв`язку з індексацією заробітку що використовується для обчислення пенсії, розмір пенсії з 01.03.2019 розмір пенсії складає 12810,97 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача з 01.06.2018 - 11037,89 грн, з 01.12.2018 - 11049,14 грн, з 01.03.2019 - 12810,97 грн не перевищує максимального розміру пенсії, визначеного законом, виплата пенсії здійснювалась без застосування жодних обмежень. Зазначене підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 22.02.2019.

Вищевказаним спростовуються доводи позивача про те, що застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % в порівнянні з 1,35% призведе до звуження вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності.

Крім того, позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії.

Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.

Відтак вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.

Посилання позивача на порушення статті 22 Конституції України у зв`язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII не визнано неконституційним Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Велікода проти України" від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З наведених вище підстав, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, а відтак, про відсутність правових підстав для їх задоволення.

Судові витрати, згідно норм ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4 - А, оф. 2, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано суддею 16.07.2019.

Суддя Р.В.Сацький