Рішення № 83038327, 16.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2019
Номер справи
240/8561/19
Номер документу
83038327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8561/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

10.06.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно дисциплінарного статуту, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по лютий 2019 року включно, згідно з довідкою фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.03.2019 №305/152;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за період з 01.03.2019 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно дисциплінарного статуту, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по лютий 2019 року включно, згідно з довідкою фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.03.2019 №305/152.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при призначенні позивачу пенсії в її розрахунок не враховані такі види грошового забезпечення, як грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія згідно дисциплінарного статуту. У зв`язку із чим позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з березня 2018 року до лютого 2019 року згідно з довідкою фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 12.03.2019 №305/152. Відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку із посиланням на те, що у статті 43 Закону №2262-ХІІ та п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення, як грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до закону, а премія не носить щомісячний характер.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.06.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

05.07.2019 за вих.№15163/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов від 02.07.2019 (а.с. 24-28). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що пенсія призначена на підставі документів, які позивач особисто надав до ГУ ПФУ в Житомирській області. До заяви про призначення пенсії було додано грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення від 28.02.2019 №305/124 за період з 01.03.2018 до 28.02.2019. У зазначеній довідці були відсутні суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премія. Відповідач також зазначає, що оскільки, спірні виплати, не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно з Законом України №2262-ХІІ. Аналіз положень ч.3 ст.63 Закону України №2262-ХІІ дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення. Крім того, відповідачем у відзиві зазначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення. Тобто, перелік видів грошового забезпечення, визначений ч.3 ст.43 Закону України №2262-ХІІ є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. З огляду на що вважає, що підстави для включення спірних сум до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, також відсутні.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині А0994 (далі - В/ч А0994), яка знаходиться на фінансовому забезпеченні у фінансовому управлінні Генерального штабу Збройних Сил України, де отримував грошове забезпечення відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».

Наказом начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 25.02.2019 №48 позивач був звільнений з військової служби у відставку (а.с. 19).

Наказом командира Військової частини А0994 від 28.02.2019 №39 виключений зі списків особового складу з 28.02.2019 (а.с. 20).

З 01.03.2019 ГУ ПФУ в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) ОСОБА_1 була призначена за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України №2262-ХІІ).

При призначенні пенсії ГУ ПФУ в Житомирській області не були враховані додаткові види грошового забезпечення з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Позивачем було отримано у фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України довідку про розмір виплаченого грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно дисциплінарного статуту, індексації) та усіх інших щомісячних та одноразових виплат за час проходження служби у військовій частині А0994 за період березень 2018 року по лютий 2019 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок від 12.03.2019 №305/152 (а.с. 18).

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно з дисциплінарним статутом, індексації, з яких було сплачено внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по лютий 2019 року включно згідно з довідкою фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.03.2019 №305/152.

У листі від 16.05.2019 №Б-2135 ГУ ПФУ в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, зазначивши, що виплати, про які зазначено у заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при обчисленні пенсії не можуть (а.с. 16-17).

Не погоджуючись із наданою відповіддю позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам суд зазначає про таке.

Частиною 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України №2011-XII) встановлено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону України №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 3 статті 43 Закону України №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови КМ України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон України №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України №2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 справа №522/2738/17.

Суд дійшов висновку про те, що підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем додаткових видів грошового забезпечення, таких як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення та премія згідно з ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, (виплата яких здійснювалася не щомісячно) відсутні, оскільки вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону України №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Суд встановив, що відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що одноразові додаткові види грошового забезпечення, такі як: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення та премія згідно з ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зазначені у довідці від 12.03.2019 №305/152, не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії.

Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області у непроведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з якого сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії згідно з ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з якого сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії згідно з ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, починаючи з березня 2018 року по лютий 2019 року до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України доведено, а позивачем не спростовано правомірність дій ГУ ПФУ у Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії згідно дисциплінарного статуту, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по лютий 2019 року включно згідно довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 12.03.2019 №305/152, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог та на відсутність документально-підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено: 16 липня 2019 року.

Суддя О.В. Єфіменко