Справа № 2- а- 807/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги та доплати громадянам, які працюють та проживають на території радіоактивного забруднення
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд стягнути на її користь з відповідача 4 377.60 грн. недоплаченої грошової допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітньою дитиною та 14 854.46 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що вона проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але надала заяву, в якій просить слухати справу без її участі. Позовні вимоги підтримала повністю і просить їх задовольнити.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області стосовно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглядати без участі їх представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є постраждалою від наслідків Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, проживає та працює в м. Олевську Житомирської області, яке відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю , що стверджується копією паспорту позивачки, довідкою з місця роботи, довідкою з місця проживання, копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії.
Позивачка працює в Олевській ЗОШ № 2, яка знаходиться в м.Олевськ Житомирської області і отримує щомісячно - допомогу в розмірі 3.20 грн. на себе та дитину, доплату в розмірі 5,20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується довідками з місця роботи, обставинами, зазначеними у запереченні відповідача.
Відповідно до ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
З 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року позивачці та її дитині не доплачена допомога, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати в сумі 4377,60 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданим позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду.
Крім того за період з 01 грудня 2006 року по 01 листопада 2009 року позивачці не доплачена доплата, передбачена ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в розмірі – 14 501.53 грн.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст.37 та ч. 1 та ч.2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю - 3 0 % від мінімальної заробітної плати, доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Допомога та доплати нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги і доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах , зазначених в ст.37, ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи. Кошти за ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» слідує, що до структури заробітної плати включаються доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати, а тому доплата як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до структури заробітної плати. Відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України слідує, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86,99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по невиплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 4 377.60 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, разом з неповнолітньою дитиною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 14 501.53 грн. доплати до заробітної плати, як особі яка працює на радіоактивно забрудненій території.
Стягнути з у правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. в прибуток держави.
Стягнути з у правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області судовий збір в сумі 145.02 грн. в прибуток держави.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.
Суддя: