Справа № 2-а-49/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей – ОСОБА_2, ОСОБА_3; та ОСОБА_4 в своїх інтересах та в інтересах своїх неповнолітніх дітей – ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі – ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, звернулися з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року їм не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення їхнього права.
Заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону ) позивачі визначили в розмірі по 7724,40 грн. кожному позивачу.
Позивачі у своєму позові посилаються на те, що отримували відповідну допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, але від неї надійшла письмова заява з проханням про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав:
Встановлено, що позивачі є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживали та проживають в ІНФОРМАЦІЯ_5, що належить до зони гарантованого добровільного відселення , що стверджується копією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, довідкою Журжевицької сільської ради, копією паспорту позивачів, та копією Чорнобильських посвідчень.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40% від мінімальної заробітної плати.
Проте, вказані допомога УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачам у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі, що стверджується довідкою міської ради.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачів.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936
слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.
З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст.99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 зазначеного Закону підлягає стягненню за період з 01 лютого 2008 року по 01 лютого 2008 року.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачам у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 7724 грн . 4 0 коп., кожному позивачу , а саме: (515х40%х2)+(525х40%х5)+(545х40%х3)+(605х40%х2) = 2600 грн. – 25,20 грн. отриманих коштів = 2574,80х3 = 7724 грн. 40 коп. ОСОБА_1;
(515х40%х2)+(525х40%х5)+(545х40%х3)+(605х40%х2) = 2600 грн. – 25,20 грн. отриманих коштів = 2574,80х3 = 7724 грн. 40 коп. ОСОБА_4.
Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачам в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Враховуючи те, що позовна вимога стосовно негайного виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача недовиплачених коштів , передбачених ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не мотивована та не обґрунтована , то в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 99, 158 – 163, 167, 254, 256 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей – ОСОБА_2, ОСОБА_3; та ОСОБА_4 в своїх інтересах та в інтересах своїх неповнолітніх дітей – ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 коштів передбачених ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6 проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_7 – 7724,40 грн. заборгованості по допомозі як особам , які проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40 грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8 проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_7 – 7724,40 грн. заборгованості по допомозі як особам , які проживають на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40 грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Звільнити ОСОБА_4Я та ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
В решті позову відмовити - за безпідставністю.
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: