Справа №2- а-192
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2010 року
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області , Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить суд стягнути на її користь з УПСЗН Коростенської міської ради 18 464 грн. недоплаченої доплати до заробітної плати та з УПСЗН Олевської РДА 6 489.90 грн. допомоги як особа, які проживають на радіоактивно забрудненій території зв’язку з тим, що вона та її діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю і просить розглядати справу у її відсутність.
Представники відповідачів в судове засідання не з’явились. Від відповідачів надійшли заперечення стосовно позову та прохання слухати справу у відсутність їх представників.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій позивачка проживає та працює, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується посвідченням потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, довідкою з її місця проживання, відомостями паспорта позивачки.
Позивачка отримує щомісячно виплати згідно ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи по місцю роботи, які відшкодовуються підприємству де працює позивачка УПСЗН Коростенської міської ради Житомирської області, що стверджується довідкою відповідача та слідує із його заперечення. Крім того позивачка отримує щомісячно виплати згідно ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на себе та неповнолітніх дітей по місцю проживання, через УПСЗН Олевської РДА Житомирської області, що стверджується довідкою відповідача та слідує із його заперечення.
Відповідно до ст. ст. 39, 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року слідує, що громадянам які працюють на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та виплачується допомога в розмірі 30 % від мінімальної заробітної плати встановленої в Україні на момент виплати на кожну особу.
Зазначені вище доплата та допомога розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно доплата до заробітної плати в розмірі 5.20 грн. та допомога в розмірі 1.60 грн. на кожного члена сім’ї, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
За розрахунками позивачки, їй не доплачено доплату до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, за період з 01.01.1999 року по 01.10.2009 року в сумі 18 464 грн. та не доплачено допомогу за проживання у забрудненій зоні та у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування в розмірі 6 489.90 грн. за період з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року, на позивачку та її неповнолітніх дітей, що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплат встановлених законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та виплачується щомісячно одна мінімальна заробітна плата до заробітної плати як особі, яка працює на забрудненій території.
В даному випадку Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає порядок, розміри доплати та допомоги. Виплата доплати та допомоги по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Крім того в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян. Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її правах на отримання доплати та допомоги в розмірі зазначеному в ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чим порушили право позивачки на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що доплата за роботу у забрудненій зоні входить до структури заробітної плати осіб, які працюють у радіоактивно забрудненій зоні, тому питання щодо її стягнення у випадку не виплати у повному обсязі може бути поставлене без обмеження будь – яким строком, що передбачено ст. 238 КЗУпП. На підставі зазначених обставин спростовується пояснення відповідача з приводу застосувати ст. 99 КАС України та підлягає до задоволення вимога позивачки про стягнення доплати до заробітної плати за весь зазначений нею період. Не доплачену доплату до заробітної плати слід стягнути з УПСЗН Коростенської міської ради на користь позивачки, так як вона працює в Олевській філії ЦЕЗ №4 м. Коростеня, яка обслуговується з приводу відшкодування коштів Чорнобильського фонду на виплату доплат та допомог зазначеним відповідачем.
Враховуючи те, що вимога позивачки з приводу необхідності негайного виконання постанови суду не мотивована та не обґрунтована, вона не може бути задоволена.
Керуючись : Конституцією України, ст. ст.11, 71, 86, 99, 160, 161,162 КАС України та ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до заробітної плати не у відповідності із ст. 39 Закону України ?55 ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи – протиправними .
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області код 03192709 з рахунку відкритого в УДК Житомирської області щодо виплати доплати до заробітної плати особам, працюючим на радіоактивно забрудненій території на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 18 464 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на радіоактивно забрудненій території.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку відкритого в УДК Житомирської області щодо виплати доплати до заробітної плати особам, працюючим на радіоактивно забрудненій території на користь держави судовий збір в сумі 184.64 грн.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги не у відповідності із ст. 37 Закону України ?55 ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи – протиправними .
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 6 489.90 грн. допомоги як особі, яка проживає на радіоактивно забрудненій території разом з неповнолітніми дітьми.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь держави судовий збір в сумі 64.90 грн.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд на протязі 20 днів, після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана на протязі 10 днів з дня отримання постанови суду, або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, через Олевський районний суд Житомирської області.
Суддя :