Справа №2- а-162\2010 рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2010 року
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до пенсії у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд стягнути на її користь з відповідача 2163.30 грн. недоплаченої допомоги на придбання чистих продуктів харчування, 1 850.40 грн. недоплаченої доплати до заробітної плати та 7 212.60 грн. недоплаченої доплати до пенсії у зв’язку з тим, що вона являється потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працювала на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю, просить слухати справу у її відсутність.
Представник відповідача відносно позову заперечує та просить розглянути справу без його участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій позивачка працювала та проживає, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується посвідченням потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, довідкою відповідача.
Позивачка являється пенсіонером за віком і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ в УПСЗН Олевської РДА та в УПФ України в Олевському районі, що стверджується довідкою з УПФ України в Олевському районі та слідує із заперечення УПСЗН Олевської РДА. Крім того у період з 01.01.1999 року по 01.01.2002 року позивачка працювала в Олевській міській раді Житомирської області і отримувала доплату до заробітної плати відповідно до ст. 39 зазначеного закону.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю -3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та виплачується доплата до пенсії чи до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до пенсії та заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1,60 грн. та доплата до пенсії та заробітної плати в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836 .
З 01.10.2008 року по 01.10.2009 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі 2163.30 грн. що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду, відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом, а також з урахуванням ст. 99 КАС України, яка передбачає річний термін на звернення до суду за вирішенням позову в цій частині та з урахуванням розрахунку наданого позивачкою.
Крім того з 01.10.2008 року по 01.10.2009 року позивачці не доплачена доплата до пенсії за останній рік в сумі 7 212.60 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом, а також з урахуванням ст. 99 КАС України, яка передбачає річний термін на звернення до суду за вирішенням позову в цій частині та з урахуванням розрахунку наданого позивачкою.
Відповідно до розрахунку наданого позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок проведений відповідно до розміру мінімальної заробітної плати та розміру доплати встановленої законом слідує, що у період з 01.01.1999 року по 01.01.2000 року позиваці не доплачено доплату до заробітної плати в сумі 1850.40 грн., яка підлягає до стягнення, так як зазначена доплата входить до структури заробітної плати особи потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС і може бути стягнута у строк, який є не обмежений законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю -3 0 % процентів від мінімальної заробітної плати та виплачується доплата до пенсії та заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Доплата нараховуються та виплачуються за місцем отримання пенсії та заробітної плати, допомога пенсіонерам нараховується та виплачується УПСЗН Олевської РДА.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Крім того в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян. Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив право позивачки на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Керуючись : Конституцією України, ст. ст. 11,71,86, 160,161 КАС України та ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “ суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до пенсії у зв’язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, по невиплаті ОСОБА_1 допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до пенсії та заробітної плати у відповідності із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки по вул. Польової 08 м. Олевська Житомирської області 2163.30 грн. допомоги, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь держави судовий збір в сумі 54.40 грн.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки по вул. Польової 08 м. Олевська Житомирської області 7 212.60 грн. доплати до пенсії, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення та 1850.40 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працювала на радіоактивно забрудненій території, всього 9 063 грн.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави судовий збір в сумі 94.03 грн.
ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд на протязі 20 днів, після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови суду, або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, через Олевський районний суд Житомирської області.
Суддя :