Справа № 2- а-1398/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати як особі, яка проживає та працює на території радіоактивного забруднення ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 30789,60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 2261,30 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідачі відносно позову заперечують, про що надали відповідні заперечення, просять справу розглянути без їх участі.
Встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії та проживає на території радіоактивного забруднення, а саме в м. Олевськ Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією паспорту, копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідкою з місця проживання.
Позивач працює на посаді старшого інспектора сектору з питань наглядово-профілактичної діяльності Олевського районного відділу Головного управління МНС України в Житомирській області, що обслуговується стосовно виплат по допомозі особам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення Управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації та стосовно виплат по доплаті особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської райради м. Житомира та позивач отримує допомогу в розмірі 1,60 грн. та доплату в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідкою Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов позивача в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 вересня 2008 року по 01 липня 2009 року в сумі 1757,00 грн., тобто 525 х 1 х 30% +545 х 2 х 30% + 605 х 4 х 30 % +625 х 3 х 30% = 1773 грн. – 16,00 грн. отриманих коштів = 1757 грн., оскільки позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 28 вересня 2009 року .
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого, вважаю, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як працюючому на території радіоактивного забруднення з 01 січня 2001 року по 01 липня 2009 року в сумі 30999,60 грн., а саме :
(118грн.+12міс.)+(140грн.х6міс).+(165грн.х6міс.)+(185грн.х11міс.)+(205грн.х9міс.)+(237грн.х4міс.)+(262грн.х3міс.)+(290грн.х3міс.)+(310грн.х2міс.)+(332грн.х4міс.)+(350грн.х6міс.)+ (375грн.х5міс.)+(400грн..х4міс.)+(420грн.х3міс.)+(440грн.х3міс.)+(460грн.х3міс.)+(515грн.х3міс.)+ (525грн.х6міс.)+(545грн.х2міс.)+ (605грн.х4міс.) + (625грн.х3міс.) = 31530грн. – 530,40 грн. отриманих коштів = 30999,60 грн., а не 30789,60 грн. як зазначено в позовній заяві.
Також ч. 2 ст. 11 КАС України передбачає, що суд може вийти за межі позовних вимог , якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, третіх осіб, про захист яких вони просять, а тому з метою захисту прав позивача на соціальний захист як особи, яка працює на території радіоактивного забруднення слід стягнути на користь позивача 30999,60 грн. доплати, передбаченої ч.2 ст. 39 вище зазначеного Закону, що підтверджується наведеним розрахунком.
Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області , а кошти за ст. 39 вище зазначеного Закону - з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 Борисовича до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати як особі, яка проживає та працює на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо виплати ОСОБА_1 допомоги та доплати не у відповідності із ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира з рахунку , призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 30999,60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 1757 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира з рахунку , призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення державне мито в сумі 310 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнити від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: