Рішення № 83029397, 04.07.2019, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
04.07.2019
Номер справи
920/237/19
Номер документу
83029397
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.07.2019 Справа № 920/237/19

Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., при секретарі судового засідання Гордієнко Ж.М., розглянувши матеріали справи № 920/237/19

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агріпорт-Норд"

(41521, Сумська область, Путивльський район, село Рев`якине, вул.

Молодіжна, б. 8, код 34996870)

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021,

м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код 39765885)

про визнання поновленим договору оренди землі та визнання додаткової угоди укладеною,

за участю представників сторін:

від позивача - Молібог (адвокат, посвідчення № 583 від 29.01.2010;

ордер № 146 від 07.03.2019);

від відповідачів - Рудік А.А.,

УСТАНОВИВ:

Позивач відповідно до вимог позовної заяви, просить суд визнати поновленим договір оренди земельної ділянки, укладений 22.02.2012 (зареєстрований в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.05.2018, номер запису 26114549) вважаючи укладеною угоду про поновлення договору в редакції додаткової угоди наданої позивачем, а також просить судові витрати по справі покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 13.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

26.04. 2019 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовної заяви заперечує та просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

06.06.2019 ухвалою суду закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.07.2019.

В судовому засіданні 04.07.2019 представником позивача надано усні пояснення в обґрунтування позовних вимог та підтримано позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні 04.07.2019 представником відповідача надано усні пояснення в обґрунтування свої позиції по справі та зазначено заперечення проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

Як вбачається з матеріалів даної справи, 22.02.2012 між Путивльською районною державною адміністрацією в особі голови Косовського Анатолія Івановича як Орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агріпорт-Норд» як Орендарем (далі - Позивач) укладено договір оренди землі № 6, зареєстрований у відділі Держкомзему Путивльського району Сумської області 02.03.2012р. за № 592380004001232. Речове право зареєстроване в реєстрі прав на нерухоме майно 10.05.201 8р., номер запису 26114549.

Відповідно до п. 1.2 Договору (предмет договору, об`єкт договору) Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування за рахунок земель державної власності Рев`якинської сільської ради, земельну ділянку сільськогосподарського призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах населеного пункту за адресою: Сумська область. Путивльський район, Рев`якинська сільська рада, площею 126,5690 га, у тому числі 126,5690 га - рілля. Кадастровий номер земельної ділянки 5923887000:01:000:0934 .

Відповідно до п. 8 договору договір укладено на 7 років. Після закінчення строку дії договору орендар має право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Розмір орендної плати встановлений у п. 9 договору, та становить у грошовій формі 3.5 відсотки від грошової оцінки, що складає 87212 гривень 01 копійка щорічно. Пунктом 11 Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати в місцевий бюджет Рев`якинської сільської ради не пізніше 10 числа наступного за звітним місяцем.

Законом України № 5245-VI від 06.09.2012 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» до чинного законодавства були внесені зміни, відповідно до яких з 01.01.2013 розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності було визначено Держземагентство України.

В подальшому згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Відповідно до підпункту 31 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» до основних завдань Держгеокадастру віднесено розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи. Відповідно до наказу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру № 333 від

29.09.2016 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру» у Сумській області повноваження управління Держземагентства покладено на Головне управління Держгеокадастру у Сумській області в тому числі й з питань розпорядження земельними ділянками державної форми власності.

Таким чином, з 03.03.2015 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відповідно до статті 122 Земельного кодексу України наділене повноваженнями з передачі у власність або в користування для всіх потреб, земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період дії договору оренди, а саме 12.12.2018 та на виконання п. 8 Договору оренди Позивач направив на начальника Головного управління Держгеокадастру в Сумській області лист-повідомлення з проханням поновити договір оренди землі № 6 від 22.02.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему Путивльського району Сумської області 02.03.2012 за № 592380004001232 строком на 7 (сім) років, з нормативно-грошовою оцінкою земельної ділянки 3320313.46 грн. та орендною платою за рік у розмірі 3,5% від нормативно-грошової оцінки. До листа додано додаткову угоду до Договору оренди землі № 6 від 22.02.2012 в 3- х примірниках на 5 аркушах кожний, копію договору оренди землі, витяг з ДЗК про земельну ділянку, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, Статут ТОВ «Агріпорт-Норд», виписку з ЄДРЮОФОГІ, протокол загальних зборів учасників ТОВ «Агріпорт-Норд», наказ № 4-К ТОВ «Агріпорт-Норд», копію агрохімічного паспорту на земельну ділянку, довідку про відсутність заборгованості зі сплати орендної плати.

02.01.2018 від Відповідача отримано лист № 28-18-0.6-14/2-19 відповідно до якого Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повідомило, що у зв`язку з складною економічною ситуацією в Україні вважає за можливе розглянути питання про поновлення договору оренди землі у разі встановлення орендної плати - у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також зазначає, що не вважає за можливе поновити договір оренди у зв`язку із тим, що запропонований розмір орендної плати не відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

14.01.2019 Позивач направляє на адресу Відповідача лист із проектом додаткової угоди до договору оренди землі № 6 від 22.02.2018р. в 3-х екземплярах, де вказано розмір запропонованої орендної плати 12%.

13.02.2019 від Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надійшов лист-повідомлення про прийняте рішення № 28-18-0.6-1030/2-19 з повідомленням про те, що з 01.01.2019 для формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сільськогосподарського призначення незалежно від форм власності використовуються виключно відомості про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, при тому, що в листі від 02.01.2018 зазначеної інформації вказано не було.

25.02.2019 Позивач направляє листа до Відповідача із новим витягом про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

01.03.2019 від Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надійшов лист-повідомлення про прийняте рішення № 28-18-0.6-1485/2-19 з повідомленням про те, що із наданих попередньо матеріалів встановлено, що довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів щодо контролю фіскальними органами дійсна протягом 10 календарних днів до 10.11.2018 та запропоновано надати нову довідку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що така відповідь для позивача Відповідачем є підставою зрозуміти про небажання останнього поновлювати договір оренди та фактично відмовою у його поновленні на умовах додаткової угоди.

Також позивач зазначає, що на даний час земельною ділянкою він продовжує користуватись, він її удобрює та готує до весняного посіву, орендна плата сплачується своєчасно та в повному обсязі, порушень договору оренди з боку Орендаря не допускалось. Відмова у поновленні договору оренди землі є протиправною, не ґрунтується на вимогах законодавства, причини відмови є формальними та надуманими. З огляду на зазначене права Позивача підлягають захисту судом, у зв`язку із чим і виникла необхідність у зверненні до суду із позовом про поновлення договору оренди землі.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного:

Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі, є Закон України «Про оренду землі», яким встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України. Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Згідно із ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

За змістом статті 792 Цивільного кодексу України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Пунктом 8 договору оренди земельної ділянки від 22.02.2012 передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про наміри продовжувати його дію.

Це положення договору узгоджується із загальною нормою частини першої статті 777 Цивільного кодексу України та статтею 33 Закону України «Про оренду землі».

Так, у частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Стаття 33 Закону України «Про оренду землі» фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди.

Так, статтею 33 Закону України «Про оренду землі» регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами (частини 1- 5 цієї норми), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди (частина 6 цієї норми).

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що для застосування положень частини 1 статті 33 Закону України «Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належним чином виконує свої обов`язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа - повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень і своє рішення. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення із проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина 5 статті 33 Закону України «Про оренду землі»).

Частиною 6 статті 33 зазначеного Закону врегульовано пролонгацію договору на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором, за наявності такого фактичного складу: користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку оренди і відсутність протягом одного місяця заперечення орендодавця проти такого користування (що можна кваліфікувати як «мовчазну згоду» орендодавця на пролонгацію договору).

При цьому необхідно звернути увагу, що повідомлення орендарем орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі», не вимагається. Суть поновлення договору оренди згідно з цією частиною статті саме і полягає у тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує у поновленні договору, зокрема у зв`язку з належним виконанням договору оренди землі.

Відсутність такого заперечення, як уже зазначалося, може мати прояв у «мовчазній згоді».

У контексті поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною б статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідно зауважити, що такий договір може бути поновлено виключно на тих самих умовах і на той самий строк. Тобто орендар не може вимагати поновлення договору оренди землі на інших умовах. Щодо прав та обов`язків орендодавця слід акцентувати, що він має право заперечити стосовно поновлення згідно із цією частиною статті 33 Закону України «Про оренду землі», і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, що безпосередньо випливає зі змісту частини 6 зазначеної статті.

У подальшому, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення, орендар має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк. Орендодавець, у свою чергу, в будь-який час до укладення додаткової угоди стосовно поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах може звернутися із вимогою про звільнення земельної ділянки. Тобто договір оренди землі вважатиметься поновленим лише у разі укладення додаткової угоди, про що безпосередньо зазначено у частині 8 статті 33 Закону України «Про оренду землі». При цьому відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено у суді.

Правову позицію щодо розрізнення цих підстав було сформульовано Верховним Судом України, зокрема у постанові від 25.02.2015 у справі № 6-219цс14 і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 10.04.2018 у справі № 594/376/17-ц.

Отже, підстави для поновлення договору оренди земельної ділянки, передбачені у частинах 1- 5 і частині 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі», не пов`язані одна з іншою.

Позивач скористався своїм переважним правом на поновлення договору оренди землі, оскільки 12.12.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з листом щодо продовження терміну дії договору оренди на той самий строк на праві переважного права, тобто орендар належним чином виконав свій обов`язок щодо повідомлення орендодавця про намір поновити строк дії договору оренди землі від 22.02.2012, як це передбачено його умовами та не суперечить вимогам ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».

В свою чергу, відповідач після отримання листа позивача зобов`язаний був відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» протягом місяця розглянути дану заяву, узгодити з орендарем істотні умови договору, прийняти рішення та укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди, або повідомити орендаря про відмову в продовженні договору в разі недосягнення згоди щодо істотних умов договору.

В ході переписки Позивача з Відповідачем умови додаткової угоди фактично були узгоджені, проте Відповідач кожного разу просив надати документи з новими датами, які в силу зміни законодавства та спливу строку дії певних документів необхідно, на думку Відповідача, було оновити. Крім того, у своїх листах, направлених позивачу, Відповідач зазначив, за яких умов він розгляне питання щодо поновлення договору оренди землі, а саме: наголошував на необхідності подання позивачем проекту додаткової угоди, на необхідності підвищення розміру орендної плати до 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, необхідності встановлення строку дії договору оренди землі 7 років відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про оренду землі», необхідності подання позивачем Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки.

Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» визначено алгоритм дій, який зобов`язує орендодавця після отримання листа-повідомлення орендаря:

1) розглянути лист-повідомлення на відповідність вимогам закону;

2) узгодити з орендарем (за необхідності) істотні умови договору;

3) за відсутності заперечень прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності);

4) укласти з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендареві направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Зазначені положення слід розуміти таким чином:

а) орендодавець у разі невідповідності змісту листа-повідомлення та умов проекту додаткової угоди вимогам закону повинен протягом місяця із дати його отримання повідомити орендареві про такі невідповідності, що, у свою чергу, може бути підставою для заперечення у задоволенні заяви орендаря;

б) може запропонувати свою редакцію істотних умов договору оренди землі.

При цьому необхідно маги на увазі, що заперечення орендодавця щодо невідповідності листа-повідомлення із проектом додаткової угоди вимогам закону мають бути обґрунтованими і містити конкретні посилання на порушення закону, зазначені у листі - повідомленні або проекті додаткової угоди, або містити конкретні істотні умови договору, щодо яких орендодавець пропонує зміни.

Якщо орендар та орендодавець у процесі погодження фактично дійшли згоди щодо нових істотних умов договору оренди землі, але не уклали додаткової угоди, то способом захисту прав орендаря буде саме його звернення до суду із позовом про укладення додаткової угоди на нових узгоджених істотних умовах, а не автоматична пролонгація на попередніх умовах (постанова Верховного суду від 10.09.2018 у справі № 920/739/17).

Позивач, як орендар, добросовісно виконав умови укладеного договору оренди земельної ділянки та у відповідності до вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у процесі звернення до відповідача з повідомленням про намір поновити договір оренди земельної ділянки.

Твердження відповідача, що позивачем обраний не вірний спосіб захисту, обґрунтовуючи тим, що у листі-повідомленні від 02.01.2019 № 28-18-06-14/2-19 позивачу відмовлено було у поновлені спірного договору, суд оцінює критично, оскільки в даному листі відповідач також зазначає «На підставі вищевикладеного Головне управління у зв`язку зі складною економічною ситуацією в Україні вважає за можливе розглянути питання про поновлення договору оренди землі у разі встановлення орендної плати - у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки». Що в подальшому позивачем і було зазначено у Додатковій угоді.

Як вбачається зі змісту проекту додаткової угоди до договору, умови щодо строку дії договору (7 років), а також розмір орендної плати узгоджено сторонами у процесі реалізації ст. 33 Закону України «Про оренду землі» і саме ці умови є істотними умовами договору, а тому є всі підстави вважати, що у процесі узгодження умов додаткової угоди до договору оренди сторони дійшли згоди щодо усіх істотних умов договору, а тому у Листі - повідомленні про прийняте рішення Відповідач неправомірно послався на необхідність надання додаткових документів, не зазначаючи конкретних підстав для відмови у поновленні договору оренди земельної ділянки.

Таким чином суд приходить до висновку, що саме відповідачем порушена процедура реалізації позивачем переважного права на поновлення договору відповідно до вимог статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (ч.11 ст.33 Закону).

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним, а держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів».

У рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.03' у справі «Стретч проти Об`єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії» встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором, та зазначено, що наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила.

У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Девелопмент ЛТД» та інші проти Ірландії», в якій він постановив, що ст.1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту «правомірних очікувань» щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. «Правомірні очікування» виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей. З наведеного слідує висновок про те, що по-перше, особа, якій відповідним рішенням надано право користування земельною ділянкою, набуває право власності на майно у вигляді правомірних очікувань щодо набуття у майбутньому права володіння майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання даного рішення, по-друге, після укладення відповідного договору оренди у особи виникає право мирно володіти майном, яким є майнові права (право оренди) протягом певного строку. При цьому, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань, так і майнового права (права оренди), є об`єктом правового захисту згідно зі ст.1 Першого протоколу до Конвенції та національного законодавства України.

Згідно ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком суб`єкта господарювання, у випадках передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно ж до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядається судом.

Стаття 33 Закону України «Про оренду землі» містить пряму вказівку щодо обов`язковості укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі та продовження договору оренди землі з мовчазної згоди орендодавця.

Отже, враховуючи, що позивач протягом терміну дії договору добросовісно користувався наданою в оренду земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення, вчасно звернувся до відповідача про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, після закінчення строку дії договору оренди землі позивач продовжує до цього часу користуватися орендованою земельною ділянкою та сплачувати за користування орендну плату відповідно до умов договору оренди землі, а також приймаючи до уваги що нормами законодавства України прямо встановлена обов`язковість оформлення додаткової угоди до договору оренду землі для оформлення факту його поновлення і виникнення за орендарем права оренди, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області зволікає з укладенням додаткової угоди, при цьому, з боку відповідача не було надано заперечень стосовно запропонованих позивачем умов Додаткової угоди, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання поновленим договір оренди землі та визнання укладеною додаткової угоди на умовах, запропонованих позивачем.

З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати, у відповідності із п.1 ч.1ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 86, 126, 129, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки, укладений 22.02.2012 (зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 10.05.2018 номер запису 26114549).

3. Визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 02.03.20112 № 592380004001232) в наступній редакції:

«Додаткова угода

про поновлення договору оренди земельної ділянки

(державна реєстрація від 02 березня 2012 р. № 592380004001232)

м. Путивль ______ року

Орендодавець ( уповноважена ним особа) Головне управління Держгеокадастру у Сумській області в особі начальника Відділу у Путивльському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Шумної Наталії Вікторівни , діючого на підставі довіреності __ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від_ року та наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від__№ _, з однієї сторони, та Орендар ТОВ «Агріпорт-Норд» в особі директора Воронова Володимира Миколайовича , діючого на підставі Статуту, з іншої сторони, а разом іменовані - «Сторони», згідно зі ст.ст. 21, 33 Закону України «Про оренду землі» за домовленістю сторін уклали цю додаткову угоду:

Поновити договір оренди землі сільськогосподарського призначення державної власності, укладений між Путивльською районною державною адміністрацією та ТОВ «Агріпорт - Норд», зареєстрованого і Відділі Держкомзему у Путивльському районі Сумської області 02.03.2012р. № 592380004001232 на земельну ділянку загальною площею 126,5690 га (рілля) кадастровий номер 5923887000:01:000:0934 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за межами населених пунктів на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області строком на 7 років, з орендною платою 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Внести зміни до договору оренди землі та викласти пункти 2., 5., 7., 8., 9., 11., 14., 17., 26. в наступній редакції:

-« 2. В оренду передається земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 126,5690 га (рілля), кадастровий номер 5923887000:01:000:0934 , земельна ділянка розташована за межами населених пунктів на території Рев`якинської сільської ради Путивльського району Сумської області.»

-« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 592380004001232 складає 3320313,46 грн. (три мільйона триста двадцять тисяч триста тринадцять гривень 46 коп.)

-« 7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відповідно до даних агрохімічного паспорта земельної ділянки, розробленого у 2017 році, агрохімічна оцінка земельної ділянки (рілля) 126,5690 га кадастровий номер 5923887000 :01 : 000 :0934 становить 48 бал., еколого - агрохімічна оцінка 38 бал., склад ґрунтів - 29 в Ясно-сірі і сірі опідзолені супіщані грунти»

-« 8. Договір укладено строком на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.»

-« 9. Орендна плата вноситься орендарем за земельні ділянки державної власності в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок виключно у грошовій формі та складає 398437,62 грн. (триста дев`яносто вісім тисяч чотириста тридцять сім гривень 62 коп.)»

-« 11. Орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі у такі строки: щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.»

-« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, у 10- денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої договором; стягується пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ діючої на день виникнення заборгованості за кожний день прострочення несплаченої суми.»

-« 17. Умови збереження стану об`єкта оренди: виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; використовувати взяту в оренду земельну ділянку за цільовим призначенням; використовувати природоохоронні та протиерозійні технології; запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності; додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.»

-« 26. Існуючі обмеженні ( обтяження) щодо використання земельної ділянки: заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою; дотримання агротехнічних вимог, що використовуються при сільськогосподарському виробництві; право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.»

3. Інші пункти договору залишити без змін.

4. Право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5923887000:01:000:0934 ) виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

5. Ця додаткова угода укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, а друга - в орендаря, третя - в органі, що провів державну реєстрацію права користування земельною ділянкою, що виникає за цією угодою.

6. Угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Головне управління Держгеокадастру у Товариство з обмеженою

Сумській області відповідальністю «Агріпорт - Норд»

________ _____

р/р 35215042090292 р/р 26009029100122 в AT «Піреус

в ДКСУ, м. Київ Банк МКБ»

МФО 820172 МФО 300658

Код за ЄРДПОУ: 39765885 Код за ЄРДПОУ: 34996870

Адреса: м. Суми, Адреса:Україна,Сумська обл..,

вул. Петропавлівська, 108,40021 Путивльський район, с. Рев`якіне,

вул. Молодіжна,8, 41521

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

____ Н .В . Шумна ____В.М.

Воронов М.П. М.П. (за наявності печатки)

4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська,108, код 39765885) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агріпорт - Норд» (41521, Сумська область, Путивльський район, село Рев`якине, вул. Молодіжна, б. 8, код ЄДРПОУ 34996870) 1921 грн. витрат по сплаті судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15.07.2019.

Суддя С.В. Заєць