Справа №2- а-130
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2010 року
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить суд визнати дії відповідача щодо не виплати допомоги та доплати до заробітної плати у відповідності із ст. ст. 37, 39 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, стягнути на її користь з 4 326.60 грн. недоплаченої допомоги на придбання чистих продуктів харчування на неї та її неповнолітню дитину 10 247.40 грн. доплати до заробітної плати та допустити негайне виконання постанови суду про стягнення коштів у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю і просить розглядати справу у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Від відповідача надійшло заперечення стосовно позову з проханням слухати справу у відсутність представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій позивачка проживає, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями – відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується посвідченням потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, довідкою з її місця проживання.
Позивачка проживає і працює в Олевській ЦРЛ Житомирської області і отримує щомісячно виплати згідно ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи через УПСЗН Олевської РДА, яке є розпорядником коштів Чорнобильського фонду на місцях, що стверджується довідкою з місця роботи позивачки, з її місця проживання та слідує із заперечення відповідача.
Відповідно до ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 1.60 грн. та доплата до заробітної плати в розмірі 5.20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
За останні 12 місяців позивачці не доплачена допомога, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення разом із неповнолітньою дитиною, в сумі 4 326.60 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
Крім того за період роботи з 01.04.2005 року по 01.10.1009 року позивачці не доплачено доплату до заробітної плати в сумі 10 247.40 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіологічного контролю – 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Крім того в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян. Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили право позивачки на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» слідує, що до структури заробітної плати включаються доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати, а тому доплата як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до структури заробітної плати. Відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України слідує, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи те, що вимога позивачки щодо негайного виконання постанови суду є не мотивованою вимога в цій частині не може бути задоволена.
Керуючись : Конституцією України, ст. ст. 11, 71, 86, 99, 160, 161,162 КАС України та ст. ст. 37 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “ суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати не у відповідності із ст.37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи ” – протиправними .
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 а АДРЕСА_1 4 326.60 грн. допомоги, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь держави судовий збір в сумі 54.40 грн.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2 а АДРЕСА_1 10 247.40 грн. доплати до заробітної плати, як особі яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215006000584 код 03192610 МФО 811039 в УДК Житомирської області на користь держави судовий збір в сумі 105.87 грн.
В решті позову ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд на протязі 20 днів, після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови суду, або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, через Олевський районний суд Житомирської області.
Суддя :