Справа № 2-а-12/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2010 року м.Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просять суд стягнути на його користь з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 2068,80 грн., допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та з ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області 6897,60 грн., недоплаченої доплати до пенсії у зв’язку з тим, що він являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії та проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява про те, щоб розглядали справу без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області у судове засідання не з”явився, але надіслав до суду письмове заперечення проти позовних вимог позивача. Позов не визнає, просить суд розглянути дану справу у відсутності їхнього представника.
Представник ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в судове засідання не з”явився, але надіслав до суду письмове заперечення, в якому просить слухати справу без його участі та відносно позову заперечує.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копіями посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, паспорта позивача, довідкою Олевської міської ради.
Позивач є непрацюючим пенсіонерами за віком і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто від в УПФ України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується копіями пенсійних посвідчень, обставинами зазначеними у запереченні відповідача та відповідні виплати повинні сплачуватись відповідачем.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 3 0 % від мінімальної заробітної плати, громадянам, які отримують пенсію на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Допомога та доплата переховується та виплачується за місцем проживання.
Допомога та доплата до пенсії в розмірі передбаченому законом позивачу виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога (ст.37), в розміри 01 гривня 60 копійок та доплата (ст.39), до пенсії в розмірі 5 гривень 20 копійок кожному, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836, що суперечить закону.
Як слідує із матеріалів справи з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року позивачу на протязі зазначеного періоду не доплачена допомога (ст.37), як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення в сумі 2068,80 грн. Крім того не доплачена доплата (ст.39), до пенсії позивача за вказаний період, тобто з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року в сумі 6897,60 грн. кожному, що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачами, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останнього року та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28.02.1991 року з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати та виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та отримання пенсії, допомога пенсіонерам нараховується та виплачується УПСЗН Олевської РДА. Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Статтею 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, суд стягує заборгованість з нього, так як УПСЗН Олевської РДА допустили протиправну бездіяльність і в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив, чим порушує право позивачів на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.
В позові до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, суд відмовляє, оскільки ним здійснені видатки в межах асигнувань, отриманих від Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, оскільки з врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі та доплаті, передбаченій ст. 37 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 01 липня 2008 по 01 липня 2009 року, а ст. 39 зазначеного Закону - також за період з 01 липня 2008 року по 01 липня 2009 року.
Враховуючи те, що позовна вимога стосовно негайного виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача недовиплачених коштів , передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не мотивована та не обґрунтована , то в цій частині позову слід відмовити.
З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачам у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2068,80 грн., а по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 6897,60 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , Рішенням Конституційного суду України № 6 рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10,11,17,71,86,99,122,159,160,162,163,167,186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2068,80 грн ., заборгованості за період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року, по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та 6897,60 грн ., заборгованості за період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року, по доплаті до пенсії, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 51 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 68,98 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
В позові до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області відмовити за безпідставністю.
В позові щодо негайного виконання рішення суду відмовлено за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: