Справа № 2- а-116/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області за період з 01 вересня 2008 року по 01 листопада 2008 року 423,80 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 18591 грн. доплати до заробітної плати , передбаченої ст. 39 зазначеного Закону за період з 01 квітня 2006 року по 01 жовтня 2009 року, а також стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області за період з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року 2419 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла заява про розгляд даної справи без його участі, позов підтримує повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідні заперечення, просять справу розглянути без їх участі.
Встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.
Позивачка працює з 01 січня 2006 року по даний час на території гарантованого добровільного відселення в центрі поштового зв’язку № 2 Житомирської дирекції , що знаходиться в м. Коростень Житомирської області і отримує щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області доплату до заробітної плати в розмірі 10,50 грн. та в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області допомогу як особа , яка проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі 2,10 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідками з місця роботи, довідкою УПСЗН Олевської РДА.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 січня 2006 року по даний час становить:
• - з 01.01.2006 р.-350.00 грн.
• - з 01.07.2006 р.-375.00 грн.
• - з 01.12.2006 р. -400.00 грн.
• - з 01.04.2007 р. -420.00 грн.
• - з 01.07.2007 р.-440.00 грн.
• - з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.
• - з 01.01.2008 р.-515.00 грн.
• - з 01.04.2008 р.-525.00 грн.
• - з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
• - з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
• - з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
• - з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
• - з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов позивачки в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області допомоги в розмірі 423,80 грн. за період з 01 вересня 2008 року по 01 листопада 2008 року , передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ не підлягає до задоволення ,оскільки позивачка звернулась за захистом своїх прав до суду 01 жовтня 2009 року та не надала доказів про те, що дана допомога в розмірі 2, 10 грн. щомісяця виплачувалась їй вище зазначеним відповідачем.
Крім того, позов в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 листопада 2008 року по 01 жовтня 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця (11 міс. х 2,10 грн. = 23,10 грн.) , тобто:
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 х 1 х 40 % = 218 грн.,
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 х 4 х 40 % = 968 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 х 3 х 40 % = 750 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 х 3 х 40 % = 756 грн.
Таким чином, 2692 грн. – 23,10 грн. отриманих коштів = 2668,90 грн.
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів по 10,50 грн. щомісяця (18 міс. X 10,50 грн. = 189 грн.) та не враховуючи періоди , коли позивачка отримувала кошти в розмірі меншому, ніж 10,50 грн. щомісяця, тобто за період з 01 квітня 2006 року по 01 жовтня 2009 року, а саме:
З 01.04.2006 р. по 01.06.2006 р. – 350 грн. х 2 х 1 міс. = 700 грн.
З 01.11.2006 р. по 30.12.2006 р. – 375 грн. х 2 х 2 міс =1500 грн.
З 01.05.2007 р. по 01.06.2007 р. – 420 грн. х 2 х 1 міс. = 840 грн.
З 01.07.2007 р. по 01.08.2007 р. - 440 грн. х 2 х 1 міс. = 880 грн.
З 01.12.2007 р. по 01.01.2008 р. - 460 грн. х 2 х 1 міс. = 920 грн.
З 01.01.2008 р. по 01.02.2008 р. -515 грн. х 2 х 1 міс. = 1030 грн.
З 01.03.2008 р. по 01.04.2008 р. - 515 грн. х 2 х 1 міс. = 1030 грн.
З 01.04.2008 р. по 01.05.2008 р. - 525 грн. х 2 х 1 міс. = 1050 грн.
З 01.12.2008 р. по 01.01.2009 р. - 605 грн. х 2 х 1 міс = 1210 грн.
З 01.02.2009 р. по 01.03.2009 р. - 605 грн. х 2 х 1 міс. = 1210 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 2 х 3 міс. = 3750 грн.
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 2 х 3 міс. = 3780 грн.
Всього - 18780 грн.
Таким чином : 18780 – 189 = 18591 грн. як зазначено в позовній заяві.
Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області , а за ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.
Також ч. 2 ст. 11 КАС України передбачає, що суд може вийти за межі позовних вимог , якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, третіх осіб, про захист яких вони просять, а тому з метою захисту прав позивачки на соціальний захист як проживаючої на території радіоактивного забруднення слід стягнути на користь позивачки 2668,90 грн. допомоги , передбаченої ст. 37 вище зазначеного Закону, що підтверджується наведеним розрахунком.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст.ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 2668,90 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 18591 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення державне мито в сумі 185,91 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: