Справа № 2- а-112/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області протиправними та стягнути на її користь 4522,60 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та 30789,60 грн. доплати до заробітної плати , передбаченої ст. 39 зазначеного Закону за період з 01 січня 2006 року по 01 липня 2009 року у зв’язку з тим, що вона та її неповнолітня дитина є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла заява про розгляд даної справи без її участі, позов підтримує .
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглянути без їх участі.
Встановлено, що позивачка та її неповнолітній син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю що стверджується копіями посвідчень потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією свідоцтва про народження дитини, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.
Позивачка працює з 25 вересня 1985 року по даний час на території посиленого радіоекологічного контролю, а саме в м. Олевськ Житомирської області в Олевській центральній районній лікарні, що підтверджується довідкою з місця роботи і отримує щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомогу в розмірі 1,60 грн. на себе та неповнолітню дитину та отримувала доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати , яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплат. Виплата допомоги та доплат по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітню дитину у їх праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 липня 2000 року по даний час становить:
• - з 01.07. 2000 р.- 118.00 грн.
• - з 01.01. 2002 р.-140,00 грн.
• - з 01.07.2002 р.-165. 00 грн.
• - з 01.01.2003 р.-185.00 грн.
• - з 01.12.2003 р.- 205.00 грн.
• - з 01.09.2004 р.-237.00 грн.
• - з 01.01.2005 р. -262.00 грн.
• - з 01.04.2005 р.-290.00 грн.
• - з 01.07.2005 р.-310.00 грн.
• - з 01.09.2005 р.-332.00 грн.
• - з 01.01.2006 р.-350.00 грн.
• - з 01.07.2006 р.-375.00 грн.
• - з 01.12.2006 р. -400.00 грн.
• - з 01.04.2007 р. -420.00 грн.
• - з 01.07.2007 р.-440.00 грн.
• - з 01.10.2007 р. - 460.00 грн.
• - з 01.01.2008 р.-515.00 грн.
• - з 01.04.2008 р.-525.00 грн.
• - з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
• - з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
• - з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
• - з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
• - з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов позивачки в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 жовтня 2008 року по 01 липня 2009 року у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. щомісяця (9 міс. х 1,60 грн. = 14,40 грн.) , тобто:
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. – 545 грн. х 2 міс. х 30 % = 327 грн.,
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. – 605 грн. х 4 міс. х 30 % = 726 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. – 625 грн. х 3 міс. х 30 % = 562,50 грн.,
Таким чином, 1615,50 грн. – 14,40 грн. отриманих коштів = 1601,10 грн. х 2 = 3202,20 грн.
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення за період з 01 січня 2001 року по 01 липня 2009 року у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця (92 міс. X 5,20 грн. = 478,40 грн.) та не враховуючи періоди, коли позивачка отримувала зазначену доплату в розмірі меншому, ніж 5,20 грн. щомісяця, а саме:
З 01.01.2001 р. по 01.01.2002 р. – 118 грн. х 8 міс. = 944 грн.
З 01.01.2002 р. по 01.07.2002 р. – 140 грн. х 5 міс. = 700грн.
З 01.07.2002 р.. по 01.01.2003 р. – 165 грн. х 6 міс. = 990 грн.
3 01.01.2003р. по 01.12.2003 р.-185 грн. х 9 міс. =1665 грн.
З 01.12.2003 р. по 01.09.2004 р. – 205грн. х 9 міс. = 1845 грн.
З 01.09.2004 р. по 01.01.2005 р. - 237 грн. х 4 міс. = 948 грн.
3 01.01.2005 р. по 01.04.2005 р.- 262 грн. x 3 міс. = 786 грн.
З 01.04.2005 р. по 01.07.2005 р. -290 грн. х 3 міс. = 580 грн.
З 01.07.2005 р. по 01.09.2005 р. - 310 грн. х 2 міс. = 620 грн.
З 01.09.2005 р. по 01.01.2006 р. -332 грн. х 4 міс. =1328 грн.
З 01.01.2006 р. по 01.07.2006 р. – 350 грн. х 6 міс. = 2100 грн.
З 01.07.2006 р. по 01.12.2006 р. - 375 грн. х 4 міс =1500 грн.
З 01.12.2006 р. по 01.04. 2007 р. - 400 грн. х 4 міс. = 1600 грн.
З 01.04.2007 р. по 01.07.2007 р. – 420 грн. х 3 міс. = 1260 грн.
З 01.07.2007 р. по 01.10.2007 р. - 440 грн. х 3 міс. = 1320 грн.
З 01.10.2007 р. по 01.01.2008 р. – 460 грн. х 3 міс. = 1380 грн.
З 01.01.2008 р. по 01.04.2008 р. -515 грн. х 2 міс. = 1030 грн.
З 01.04.2008 р. по 01.10.2008 р. - 525 грн. х 6 міс. = 3150 грн.
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 525 грн. х 2 міс = 1090 грн.
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 2 міс. = 1059 грн.
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. – 605 грн. х 4 міс. = 2420 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. – 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.
Всього - 29131 грн.
Таким чином : 29131 – 478,40 = 28652,60 грн., а не 30789,60 грн. як зазначено в позовній заяві.
Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 та її неповнолітній дитині ОСОБА_2 допомоги та доплати не у відповідності із ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 3202,20 грн. допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 28652,60 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 286,53 грн. на користь держави.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: