Рішення № 83023015, 15.07.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
640/5084/19
Номер документу
83023015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 липня 2019 року № 640/5084/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністраціїтретя особа проДепартамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та зобов`язати вчинити такі дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, залучався до складу формувань Цивільної оборони та має ІІІ групу інвалідності в наслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання статусу інваліда війни з видачею посвідчення встановленого зразка та нагрудного знака.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав відзив на адміністративний позов в якому зазначив про те, що позивачем до матеріалів справи додана довідка від 16.05.1992 № 00452 про те, що він приймав безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі Комплексної експедиції при ІАЕ ім. І.В. Курчатова, яка, в першу чергу, дає йому право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, водночас вказана довідка не містить жодної інформації про залучення позивача до робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме в складі формувань (невоєнізованих) Цивільної оборони. Також відповідач зазначив про те, що з огляду на завдання, що ставились перед працівниками Комплексної експедиції ІАЕ ім. І. В. Курчатова, позивач не брав участі у загонах спец. захисту формувань Цивільної оборони, що знаходились в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, а виконував виключно роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, в тому числі і трудові.

Третьою особою пояснень на адміністративний позов суду надано не було, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.04.2018 була нею отримана 12.04.2019.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 29.03.1988 по 30.04.1992 працював у складі Комплексної експертизи при Інституті атомної енергетики ім. Курчатова та у період з 01.05.1992 по 05.09.1996 в МНТЦ "Укриття" та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначені факти підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями трудової книжки, довідок від 16.05.1992 № 00452, від 16.05.1992 № 4247 та характеристики умов праці співробітника Комплексної експедиції при інституті Атомної енергетики ім. І. Курчатова.

Внаслідок виконуваних робіт позивач отримав захворювання, а в подальшому інвалідність, яка пов`язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою МСЕК Сер. МСЕ - Серія 218 АГ № 148299 позивачу з 22.06.1995 довічно встановлено третю групу інвалідності.

29.08.1996 ОСОБА_1 видано пенсійне посвідчення НОМЕР_2 в якому зазначено про те, що йому встановлено третю груп інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_1 подано до Управляння праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації заяву від 18.10.2017 зареєстровану за №01-08/2687 щодо встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.

Листом від 03.11.2017 № 01-08/8702 Управляння праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації повідомило наступне: "Відповідно до роз`яснення Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Верховної Ради України від 08.12.2005 р. № 0625/7-379 чинність ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» поширюється на осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони, створених згідно діючого на той час законодавства, зокрема на підставі Положення про Цивільну оборону СРСР затвердженого Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 від 18.03.1976 р. Такі формування Цивільної оборони були створені згідно з розпорядженням начальника Цивільної оборони УРСР - Голови Ради Міністрів УРСР, розпорядженням начальника Цивільної оборони Київської області - Голови обласної ради, а також наказом начальника Цивільної оборони м. Біла Церква - Голови міської Ради. Підтвердженням залучення особи до складу формувань Цивільної оборони є архівні дані за підписом та розпорядженням вищезазначених керівників Цивільної оборони.

Також відповідно до роз`яснень Міністерства праці та соціальної політики України, необхідне документальне підтвердження факту залучення особи до формувань Цивільної оборони, які можуть дати тільки архівні первинні документи 1986 року з ініціалами заявника, посиланням на номер розпорядження керівника формування ЦО та характером виконаних робіт, які завірені печатками або штампами того часу.

Департаментом соціальної політики (виконавчого органу Київської міської ради) КМДА повідомлено, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 26.10.2011 року №1086/014/91-11 встановлення статусу інваліда війни відповідно до норм Закону може розглядатися в разі надання відповідних документів про участь особи в зазначених формуваннях Цивільної оборони.

Ви не надали жодного первинного документу, який би підтвердив Вашу участь у складі формувань Цивільної оборони, тому надати статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, згідно з п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та рішення комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу інваліда війни та члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 02.11.2017 №36, немає правових підстав.

Копія інформаційної довідки Департаменту з питань цивільного захисту ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи про участь формуваннях ЦО від 03.10.2017 №01.1-14/1568-1 не містить документального підтвердження залучення (участі) Вас у складі формувань Цивільної оборони, у тому числі відсутні первинні документи 1986 року про участь у зазначених формуваннях Цивільної оборони з зазначенням ініціалів та характеру виконаних робіт, які завірені печатками або штампами того часу та які є достатнім підтвердженням участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони. В зазначених підставах довідки Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської, не міститься прізвища, дати та періоду залучення Вас до складу формувань Цивільної оборони.

У разі надання первинних документів 1986 р. про участь в зазначених формуваннях Цивільної оборони з зазначенням ініціалів особи та характером виконаних робіт, які завірені печатками або штампами того часу Ваша заява буде повторно розглянута на комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу інваліда війни та члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Ваш статус визначено, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач вважаючи, що за результатами розгляду його заяви йому не було видано посвідчення "Ветеран війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - інвалід" за відсутності на те правових підстав звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно з пунктом 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частиною другою статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», необхідною є одночасна наявність обставин: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Відповідно до положень частини першої статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 №90, передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

До позовної заяви позивачем додано копії трудової книжки, довідок від 16.05.1992 № 00452, від 16.05.1992 № 4247, характеристики умов праці співробітника Комплексної експедиції при інституті Атомної енергетики ім. І. Курчатова, довідкою МСЕК Сер. МСЕ - Серія 218 АГ № 148299 від 22.06.1995, пенсійного посвідчення від 29.08.1996 НОМЕР_2 в якому зазначено про те, що позивачу встановлено третю груп інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Дані обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Водночас, для набуття статусу інваліда війни (з підстав, встановлених пунктом 9 частиною другою статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») окрім факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» містить також умову, щодо участі такої особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Як зазначено у пояснювальній записці до проекту Закону (від 06.02.2003 рестр. №3078) про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (щодо осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони), який був прийнятий 15.06.2004 за №1770-IV та набув чинності 08.07.2004 та яким, власне, і було доповнено частину другу статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пунктом 9, «з перших днів аварії на Чорнобильській АЕС 1300 осіб, залучених до мобільних загонів спецзахисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Житомирської та Київської областей, виконували роботи у 30-тикілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення. На той час загони Цивільної оборони знаходилися в структурі Міністерства оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню».

Отже, окрім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.

Документи надані позивачем суду підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв`язку з тим, що він брав участь у таких заходах, проте належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони позивач не надав.

Дана обставина є істотною, позаяк в протилежному випадку статус інваліда війни (на підставі пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») поширюватиметься на всіх, хто належить до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і її наслідків і відповідно мають статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (підпункту 1 частина перша стаття 9 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Аналогічну позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 10.05.2018 по справі №279/12162/15-а (провадження К/9901/14487/18), від 07.06.2018 по справі №377/797/17 (провадження №К/9901/5706/17).

«У справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій встановили факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також настання інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з участю у ліквідації цих наслідків. Ці обставини, як правильно зазначив відповідач, свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом №796-ХІІ. Водночас для набуття статусу інваліда війни (з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ) окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) Закон № 3552-ХІІ містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.»

Суд не приймає до уваги посилання позивача на лист Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації "Про залучення до формувань Цивільної оборони" від 27.03.2017 №01.1-14/515, оскільки він має інформаційний характер та в ньому фактично міститься лише інформація про організацію залучення громадян до виконання робіт виключно у складі формувань Цивільної оборони, що не відповідає змісту досліджених судом доказів та положенням законодавства.

За відсутності доказів, які б свідчили про залучення позивача саме до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС достатніх підстав для набуття статусу інваліда війни відповідно до положень встановлених пунктом 9 частиною другою статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд не вбачає.

За відсутності доказів, які б свідчили про залучення позивача саме до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС достатніх підстав для набуття статусу інваліда війни відповідно до положень встановлених пунктом 9 частиною другою статті 7 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд не вбачає.

Суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, діяв на підставі, в межах та спосіб передбачені Конституцією України та законами України, з огляду на що, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (02121, м. Київ, Харківське шосе, 176г, код ЄДРПОУ 37447984), третя особа - Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 21, код ЄДРПОУ 14372952) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов