Рішення № 83022659, 15.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
480/1679/19
Номер документу
83022659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2019 р. Справа № 480/1679/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом 16 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що отримав рішення відповідача, яким за несвоєчасну сплату єдиного внеску застосовано штраф та нарахована пеня. Вважає таке рішення протиправним. При формуванні електронного звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за вересень 2018 року позивач допустив технічну помилку в графі "суми грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок", зазначивши більшу суму, ніж фактично нараховано. При цьому загальна сума грошового забезпечення була зазначена вірно. Під час подання звіту за жовтень 2018 року позивач помилку самостійно виправив та зменшив суму нарахованого єдиного внеску за попередній період. Відповідачем не було досліджено того факту, що єдиний внесок сплачується виходячи із суми грошового забезпечення, та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій без урахування фактичних обставин. Просить визнати протиправним та скасувати рішення Роменського управління Головного управління ДФС України в Сумській області від 13.03.2019 №0005755213 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 85 282,69 грн. та нарахована пеня в розмірі 11 026,78 грн.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач у звіті за вересень 2018 року самостійно визначив базу нарахування єдиного внеску - 2 236 343,66 грн., з якого нараховується єдиний внесок. Оскаржуване рішення прийнято на підставі ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Просить відмовити в задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що позивачем в повному обсязі було сплачено єдиний внесок, нарахований на суму грошового забезпечення. Технічна помилка в звіті в подальшому була самостійно виправлена. Просить позов задовольнити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивачем сформовано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за вересень 2018 року (а.с. 13-17).

В таблиці 4 звіту в рядку 1 (загальна сума грошового забезпечення) вказано 226 343,66 грн. (а.с. 13) При цьому в рядках 2 (сума грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок та додаткової бази нарахування) та 2.1 (Сума грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок (у межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску) сума грошового забезпечення не співпадає з сумою, зазначеною в рядку 1 та становить 2 236 343,66 грн. З цієї суми в рядках 3 та 3.1 таблиці визначено суму нарахованого єдиного внеску - 491 995,61 грн.

Згідно копії меморіального ордеру №5\2 за вересень 2018 року, зведеної розрахунково-платіжної відомості нарахованого грошового забезпечення співробітникам 16 ДПРЧ за вересень 2018 року сума нарахованого грошового забезпечення військовослужбовцям становить 226 343,66 грн. (а.с. 27, 28). Саме з цієї суми нарахований ЄСВ (22%) в розмірі 49 768,61 грн. Платіжним дорученням №220 від 19.09.2018 вказані кошти були сплачені до бюджету (а.с. 29).

У звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за жовтень 2018 року в таблиці 4 зменшено на 442 200 грн. суму єдиного внеску у зв`язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх звітних періодах (а.с. 18).

13.03.2019 начальником Роменського управління ГУ ДФС у Сумській області прийнято рішення №0005755213 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 85 282,69 грн. та нарахована пеня в розмірі 11 026,78 грн. За твердженням відповідача, вказані санкції були застосовані у зв`язку з несплатою в повному обсязі єдиного внеску в сумі 491 995,61 грн., який був нарахований позивачем у звіті за вересень 2018 року. Суд не погоджується з такою позицією відповідача.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною другою статті 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов`язаний, окрім іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Стаття 7 Закону визначає базу нарахування єдиного внеску, зокрема, єдиний внесок нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи.

Відповідно до ч.ч. 2,7 ст. 9 Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Відповідно до вимог частини восьмої цієї статті платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що обов`язок зі сплати єдиного внеску покладений на роботодавця, який зобов`язаний сплатити його не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, відповідно до частини десятої статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що у спірних правовідносинах має місце допущення у звітності за вересень 2018 року помилки, яка призвела до збільшення нарахованого єдиного внеску на 442 200 грн. Вказана помилка була виправлена при подачі звіту у наступному звітному періоді. При цьому, виправлення помилки не призвело до збільшення суми сплати з єдиного внеску. Допущена позивачем помилка не може бути недоїмкою в розумінні статті 1 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". У зв`язку із самостійним виправленням помилки та зменшенням на 442 200 грн. нарахованого єдиного внеску у наступному звітному періоді станом на день прийняття оскаржуваного рішення вказана сума не була і не могла бути недоїмкою. За таких обставин, суд дійшов висновку про безпідставність прийнятого рішення про нарахування штрафних санкцій та пені у зв`язку з несплатою позивачем єдиного внеску. Рішення від 13.03.2019 №0005755213, винесене відповідачем, є протиправним а тому підлягає скасуванню.

На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при зверненні до суду, в сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов 16 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Роменського управління Головного управління ДФС України в Сумській області від 13.03.2019 №0005755213 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до 16 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області застосовано штраф у розмірі 85 282,69 грн. та нарахована пеня в розмірі 11 026,78 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області на користь 16 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області судовий збір в розмірі 1921,00 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко