
Справа № 420/3198/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, будинок 4 А, Код ЄДРПОУ 30622532) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, Код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування Рішення комісії Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №856375/30622532 від 25.07.2018р. та зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну №573608 від 14.04.2018р., -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України , в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати повністю Рішення комісії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №856375/30622532 від 25.07.2018р.;
зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №573608 від 14.04.2018р. на загальну суму з ПДВ 52475,38 грн. складену та подану на реєстрацію Позивачем в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датами їх подачі на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №573608 від 14.04.2018 року, реєстрація якої була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, з посиланням на відповідність податкової накладної вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку (надалі ПН) та запропоновано надати пояснення та /або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Не зважаючи на подання позивачем документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, Комісією ДФС прийнято Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 573608 від 14.04.2018р.
Позивач зазначає, що господарська операція, за результатами якої складено податкову накладну, має реальний характер, на момент здійснення операції товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» має достатні технічні, людські та матеріальні ресурси, учасники операції зареєстровані платниками ПДВ. Крім того, позивач акцентує увагу на невідповідності рішення критеріям вмотивованості та принципу правової визначеності, оскільки з рішення не зрозуміло ненадання яких саме документів послугувало причиною відмови у реєстрації податкової накладної. Відтак позивач вважає протиправним оскаржуване рішення та таким, що підлягає скасуванню, а податкова накладна реєстрації Державною фіскальною службою України в реєстрі податкових накладних датою її подачі на реєстрацію.
Ухвалою від 30.05.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 25.06.2019р.
24.06.2019р. від Державної фіскальної служби України надійшов відзив на позовну заяву (вх. №22639/19), в якому відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, зазначивши, по-перше, що рішення №856375/30622532 від 25.07.2018р. прийнято комісією Державної фіскальної служби України, а не Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби; по-друге рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, з посиланням на підставу ненадання платником податку копій документів, які є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування є повністю обґрунтованим, оскільки за результатами наявних баз даних щодо реалізації сигарет контрагентом ТОВ «Гаврилівка» не встановлено подальшої реалізації сигарет, тобто простежується обрив ланцюга постачання та відповідно до ІС «Податковий блок» ТОВ «Гаврилівка» не подавало за звітний податковий період квітень 2018р. звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів.
20.06.2019р. до суду надійшла уточнена позовна заява (вх.№22511/19), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати повністю Рішення комісії Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №856375/30622532 від 25.07.2018р.;
зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №573608 від 14.04.2018р. на загальну суму з ПДВ 52475,38 грн. складену та подану на реєстрацію Позивачем в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датами їх подачі на реєстрацію.
24.06.2019р. до суду надійшла заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вх.№22634/19), в якій відповідач просить замінити неналежного відповідача Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на належного Державну фіскальну службу України.
25.06.2019р. ухвалою суду, яку занесено до протоколу судового засідання, прийнято та приєднано до матеріалів справи уточнену позовну заяву, відкладено розгляд справи на 11.07.2019р. для надання можливості представнику позивача ознайомитися з відзивом.
До судового засідання 11.07.2019р. всі учасники явку представників не забезпечили.
11.07.2019р. до суду надійшли клопотання представників сторін про розгляд справи без участі відповідачів.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, будинок 4 А, код ЄДРПОУ 30622532) зареєстровано як юридичну особу 07.12.1999р., дата запису: 29.11.2006 (номер запису: 1 646 120 0000 003078).
Видами діяльності є: Код КВЕД 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; Код КВЕД 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами (основний); Код КВЕД 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; Код КВЕД 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; Код КВЕД 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах; Код КВЕД 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; Код КВЕД 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки.
29.08.2017р. між ТОВ «Тедіс Україна» та ТОВ «Гаврилівка» укладено договір поставки № 23184-ОД/17, який діяв до 28.08.2018р. (а.с. 22-25).
Згідно умов п. 1.1. Договору поставки, позивач зобов`язався поставляти покупцю товар, а останній, в свою чергу, взяв на себе зобов`язання оплачувати поставлений товар на умовах визначених у договорі.
На виконання умов Договору позивачем здійснювались поставки покупцю.
За господарською операцією з поставки покупцю тютюнових виробів, згідно видаткової накладної № ОД 18-000052569 від 14.04.2018р., позивачем було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 573608 від 14.04.2018р. на загальну суму з ПДВ 52 475,38 грн. (а.с.43-45).
26.04.2018р., за твердженням позивача, через програму електронного документообігу "M.E.Doc", ним було отримано квитанцію про зупинення реєстрації вказаної Податкової накладної з зазначенням «ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано позивачу надати пояснення та / або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (а.с. 46).
Суд встановив, що скориставшись наданим законодавством правом, позивачем за допомогою програми електронного документообігу "M.E.Doc" до контролюючого органу було подано Пояснення для підтвердження реального характеру господарської операції з поставки тютюнових виробів покупцю (а.с. 50).
На підтвердження викладених у Поясненнях обставин щодо реального характеру поставки покупцю товару, позивачем було зазначено, що згідно даних, оприлюднених на сайті ДФС України (електронний кабінет платника податків) ТОВ «Тедіс Україна» має податкове навантаження (D) - 0,033; скачок реалізації (Р)=0, що не відповідає даним, вказаним у квитанціях за заблокованими податковими накладними та надано копії первинних документів, складених в ході здійснення спірної господарської операції, зокрема: договір поставки тютюнових виробів № 23184-ОД/17 від 29.08.2017 р.; видаткова накладна № ОД 18-000052569 від 14.04.2018р. за спірною операцією; докази оплати Покупцем переданого йому Товару; копії ліцензій та установчих документів, які підтверджують правосуб`єктність Позивача та Покупця та їх право на здійснення торгівлі тютюновими виробами.
Контролюючим органом 25.07.2018 року прийнято рішення № 856375/30622532 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку таких копій документів: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи які не надано підкреслити) (а.с. 41-42).
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є предметом спору у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 5 цього Порядку, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
При цьому, відповідно до змісту п. 10 Порядку № 117, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Пунктом 13 Порядку № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Як вбачається зі змісту квитанції, якою зупинена реєстрація податкової накладної, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям п.п.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту п. 201.16 ст. 201 ПК України.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав на адресу контролюючого органу письмові пояснення та копії первинних документів, що підтверджують реальність господарських операцій по податковій накладній, реєстрація якої була зупинена.
Суд встановив, що подані позивачем письмові пояснення та копії документів розглядались Комісією ДФС України.
Відповідно до п. п. 20-21 Постанови №117, комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пп. 4 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 «Про затвердження Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п.14 цієї Постанови, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Так, представник позивача зазначив, що на виконання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, а також на підтвердження реальності господарських операцій надано усі первинні документи, що оформлені в рамках договору поставки: договір поставки тютюнових виробів № 23184-ОД/17 від 29.08.2017 р.; видаткова накладна № ОДІ8-000052569 від 14.04.2018р. за спірною операцією; докази оплати Покупцем переданого йому Товару; копії ліцензій та установчих документів, які підтверджують правосуб`єктність Позивача та Покупця та їх право на здійснення торгівлі тютюновими виробами, які мають юридичну силу, а отже, засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною у реєстрації якої було відмовлено.
Суд встановив, та представник відповідача не спростував той факт, що позивач надав до Комісії копії документів по спірної господарської операції.
Матеріалами справи підтверджено, що контролюючий орган прийняв оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, у зв`язку з ненаданням таких документів: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи які не надано підкреслити), не підкреслюючи, які саме з документів не подано позивачем.
Судом досліджені надані позивачем документи, які свідчать про проведення господарської операції по поставці товару між позивачем та його контрагентом- ТОВ «Гаврилівка», що були надані відповідачу та містяться в матеріалах справи, зроблений висновок відповідачем на підставі наданих документів, та суд дійшов висновку, що контролюючий орган дійшов до помилкового висновку щодо відмови у реєстрації цієї податкової накладної, з огляду на таке.
Так, відповідач посилається на ненадання позивачем таких документів: первинні документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи які не надано підкреслити).
Згідно договору поставки №23184-ОД/17, укладеному між ТОВ «Тедіс Україна» та ТОВ «Гаврилівка», Постачальник зобов`язується передати Покупцеві товар, асортимент, кількість, ціна товару визначається сторонами на кожну партію окремо.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно з видатковою накладною №ОД18-000052569 від 14.04.2018р., згідно з якою ТОВ «Тедіс Україна» передає ТОВ «Гаврилівка» сигарети в асортименті на загальну суму 52475,38 грн. (а.с. 48-49), саме отримання коштів за якою стало підставою для видачі податкової накладної № 573608 від 14.04.2018 року, що відповідає приписам ст. 187 ПК України.
Так, пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню.
Судом встановлено, що у матеріалах справи міститься Довідка, видана ТОВ «Тедіс Україна», якою підтверджується надходження коштів на поточний рахунок позивача від контрагентів, зокрема ТОВ «Гаврилівка», відповідно до Додатку №1 - Реєстр платежів, в якому міститься інформація про надходження коштів у сумі 53573,08грн. 17.04.02019р. (а.с.101 - 103).
Таким чином, суд вважає, що у позивача були законні підстави для виписки вказаної податкової накладної та надані всі необхідні документи на підтвердження зарахування коштів на банківський рахунок позивача.
Між тим, незважаючи на це, матеріалами справи підтверджено, що позивач надав контролюючому органу документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
В матеріалах справи містяться копії сертифікатів відповідності на товар що поставлявся, зокрема ТОВ «Гаврилівка», згідно договору поставки № 23184-ОД/17 від 29.08.2017р. (а.с. 52-79).
Попри наявність вказаних сертифікатів, суд зазначає, що ч. 2 ст. 10 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту тилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що відповідність спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, тютюнових виробів підтверджується наявністю у їх виробника або імпортера сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності.
В свою чергу ч.3 ст. 10 вказаного Закону визначено, що реєстраційні номери сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності, виданих на спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, тютюнові вироби, зазначаються у документах, згідно з якими передається відповідна продукція.
Проте, ТОВ «Тедіс Україна» не є ані виробником ані імпортером тютюнових виробів.
07.05.2018р. Позивачем було подано до Одеського управління Офісу ПП ДФС Звіт про обсяги придбання та реалізацію тютюнових виробів у оптовій мережі за квітень 2018р. (а.с. 80-84), який прийнято Офісом ПП ДФС без будь-яких зауважень, що підтверджується квитанцією № 2 від 07.05.2018р. (а.с. 85). У вказаному звіті міститься інформація про контрагентів у яких Позивачем було придбано товари, а видаткова накладна № ОД18-000052569 від 14.04.2018р., на підставі якої складено та направлено на реєстрацію податкову накладну № 573608 від 14.04.2018р., оформлена у відповідності до вимог законодавства та містить дані про сертифікати відповідності на товари, які відвантажено.
Отже, враховуючи положення ч.2 ст. 10 вказаного Закону Позивач не є суб`єктом на якого законодавством покладено обов`язок мати та надавати сертифікати відповідності на тютюнові вироби, у зв`язку з чим наведена підстава для відмови у реєстрації податкової накладної у рішенні від 25.07.2018р. не знаходить законодавчого обґрунтування та суперечить чинному законодавству.
Таким чином, посилання відповідача на ненадання доказів підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством є безпідставними.
Таким чином, з проведеного аналізу положень договору вбачається, що факт передачі та отримання товару та послуг підтверджується наявними у справі копіями первинних документів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Державною фіскальною службою України не доведено правомірності прийняття свого рішення, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Державної фіскальної служби України здійснити реєстрацію податкової накладної, поданої товариством з обмеженою відповідальністю «Тедіс Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 28 Постанови №117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну подану ТОВ «Тедіс Україна» в Єдиному реєстрі податкової накладної за датою її подачі.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову, не довів, з посиланням на відповідні докази, правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що при прийнятті рішення суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, будинок 4 А, Код ЄДРПОУ 30622532) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Киїк, Львівська площа, 8, Код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №856375/30622532 від 25.07.2018р. та зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну №573608 від 14.04.2018р.,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №856375/30622532 від 25.07.2018р. року;
Зобов`язати Державну фіскальну службу України (0453, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, будинок 4 А, Код ЄДРПОУ 30622532) №573608 від 14.04.2018р.року в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою її подачі на реєстрацію;
Стягнути з Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, Код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕДІС УКРАЇНА» (65044, м. Одеса, проспект Шевченка, будинок 4 А, Код ЄДРПОУ 30622532) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (тисяча дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп.)
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.П. Самойлюк
.