
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2019 р. Справа № 480/1161/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання Високос Я.С.
позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання дій неправомірними скасування постанови та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовною заявою до голови Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області (далі - відповідач), в якій просить визнати дії голови Чернеччинської сільської виборчої комісії ОСОБА_2 щодо не направлення роз`яснень про гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про відкликання неправомірними; визнати дії голови Чернеччинської сільської виборчої комісії ОСОБА_2 щодо порушення термінів направлення постанови від 22.03.2019 № 1 неправомірними, визнати дії голови Чернеччинської сільської виборчої комісії ОСОБА_2 щодо неповідомлення про засідання виборчої комісії при розгляді питання відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою неправомірними; визнати незаконною та протиправною бездіяльність відповідачів стосовно позбавлення ОСОБА_1 права участі у засіданнях виборчої комісії при розгляді питання про відкликання депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1; визнати незаконною та скасувати постанову від 22.03.2019 № 1, стягнути з Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області 100000,00 грн. моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що між відповідачем було порушено вимоги Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон), зокрема не направлено роз`яснення про гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про відкликання її з посади депутата сільської ради, відповідачем булло порушено терміни направлення спірної постанови та неповідомлено про засідання виборчої комісії при розгляді питання відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою 28.03.2019, враховуючи те, що лист нею отримано було лише 29.03.2019. Спірну постанову від 22.03.2019 №1 вважає неправомірною, оскільки ініціативною групою було допущено порушення Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», що в свою чергу повинно бути підставою для не розгляду питання про відкликання її з посади депутата сільської ради.
Представник відповідачів подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував та зазначав, що до виборчої комісії від ініціативної групи мешканців району надійшли матеріали щодо відкликання позивача з посади депутата сільської ради за народною ініціативою. Документи були прийняті комісією, про що повідомлено позивача, додатково було надіслано лист про повідомлення щодо дати проведення засідання про розгляд засідання комісії щодо вирішення питання про відкликання позивача з посади депутата сільської ради. Крім того, зазначає, що рішення виборчої комісії від 28.03.2019 №2 щодо відкликання позивача з посади депутата ради оскаржується в іншому судовому провадженні, де досліджується вся процедура прийняття такого рішення.
Ухвалою суду від 17.04..2019 було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, а також відмовлено в задоволенні клопотання позивача щодо призначення психологічної експертизи.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що 12.03.2019 до Чернеччинської сільської виборчої комісії надійшло повідомлення про проведення зборів виборців у одномандатному виборчому окрузі № 16, на яких внесена пропозицію про відкликання ОСОБА_1 - депутата Чернеччинської сільської ради за народною ініціативою. До повідомлення надано витяг із протоколу зборів виборців, копію протоколу зборів виборців.
Відповідно до протоколу зборів від 09.03.2019, виборцями прийнято рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата Чернеччинської сільської ради ОСОБА_1 , затверджено кількісний та персональний склад ініціативної групи, затверджено форма підписаного листа для збирання підписів виборців про відкликання, який зазначений додатком №2 до протоколу.
13.03.2019 відповідачем була направлена ОСОБА_1 письмова інформація про те, що 12.03.2019 надійшло повідомлення про проведення зборів виборців у одномандатному виборчому окрузі № 16, на яких внесена пропозицію про відкликання ОСОБА_1 - депутата Чернеччинської сільської ради за народною ініціативою. Лист від 13.03.2019 було направлено рекомендованим листом на адресу позивача 13.03.2019.
21.03.2019 до Чернеччинської сільської виборчої комісії надійшов лист від представника ініціативної групи про завершення збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання ОСОБА_1 з посади депутата Чернеччинської сільської ради за народною ініціативою, додані додатки до даного листа, зокрема, підписні листи, протокол зборів виборців від 09.03.2019, заяви-згоди про включення до ініціативної групи, заяви-згоди бути офіційним представником ініціативної групи, повідомлення редакцій газет про час та місце проведення зборів.
22.03.2019 року було скликано та проведено засідання Чернеччинської сільської виборчої комісії для дослідження документів, що були надані ініціативної групою, прийнято рішення № 1 від 22.03.2019 про прийняття матеріалів для перевірки, ініціювання про відкликання позивача за народною ініціативною такою, що відповідає ст.ст. 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», звернення до відділу ведення ДРВ апарату Охтирської РДА для перевірки достовірності відомостей про громадян. Що містяться в підписних листах, звернення д Охтирського ВП ГУНП в Сумській області для направлення представників правоохоронних органів для залучення представників у проведенні перевірки, проведення перевірки підписів провести до 28.03.2019, направити роз`яснення про гарантії прав депутатів місцевої ради при розгляді питання про відкликання та повідомити ОСОБА_1 про проведення наступного засідання 28.03.2019 о 10-00 .
Згідно адміністративного позову позивач просить визнати неправомірними дії голови виборчої комісії щодо не направлення роз`яснень про гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про відкликання. В судовому засіданні голова комісії не заперечував той факт, що такого документу, як «роз`яснення про гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про відкликання ОСОБА_1 з посади депутата Чернеччинської сільської ради за народною ініціативою» не направлявся.
Слід зазначити, що нормами Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» такий документ і не повинен бути складений та направлений виборчою комісією депутату. В даному випадку, про факт ініціювання питання відкликання ОСОБА_1 з посади депутата Чернеччинської сільської ради за народною ініціативою, а також надходження таких документів 12.03.2019 до комісії відповідачем було повідомлено ОСОБА_1 листом від 13.03.2019, що підтверджується квитанцією про направлення рекомендованого листа з описом вкладення №4270602150617, який отримано позивачем 19.03.2019, що підтверджується даними офіційного сайту «Укрпошта».
В даному випадку, відповідачем було дотримано вимоги ст. 39 Закону у відповідності до якої голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.
Також позивачем заявлені позовні вимоги щодо визнання неправомірними дії голови виборчої комісії щодо порушення термінів направлення постанови №1 від 22.03.2019 та неповідомлення про засідання виборчої комісії при розгляді питання відкликання з посади депутата рази за народною ініціативою.
Разом із тим, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем було направлено постанову від 22.03.2019 №1, що підтверджується листом від 25.03.2019. В даному листі від 25.03.2019 відповідач повідомляв позивача про продовження засідання виборчої комісії 28.03.2019 о 10-00. Даний лист позивач дійсно отримала 29.03.2019, тобто після проведення засідання 28.03.2019, але дана обставина може впливати виключно на наслідки проведення засідання 28.03.2019, і в жодному разі не підтверджується той факт, що відповідач не повідомляв про проведення засідання виборчої комісії.
Стосовно позовних вимог щодо визнання незаконною та протиправною бездіяльність відповідачів стосовно позбавлення права участі у засіданнях виборчої комісії при розгляді питання про відкликання з посади депутата ради, суд зазначає, що як зазначено вище, про факт надходження 12.03.2019 документів до виборчої комісії від ініціативної групи позивач була повідомлена листом виборчої комісії від 13.03.2019, який, як зазначено вище позивач отримала 19.03.2019.
Стосовно позовних вимог щодо визнання незаконною та скасування постанови від 22.03.2019 №1, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 41 Закону після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів. На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів
В даному випадку, документи від ініціативної групи комісією отримано 21.03.2019, тому комісія в терміни, передбачені ст. 41 Закону, тобто 22.03.2019 скликала засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів. Термін проведення перевірки отриманих документів комісією встановлено з 22.03.2019 по 31.03.2019.
Частиною 4 ст. 41 Закону передбачено, що за результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.
Частинами 5 -6 ст. 41 Закону встановлено, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38 - 40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38 - 40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
Таким чином складена постанова № 1 від 22.03.2019 жодним чином не впливає на права позивача, оскільки не тягне жодних правових наслідків, є лише проміжною дією при дослідженні питання щодо відповідності матеріалів ініціативної групи на відповідність можливості прийняття одного із двох рішень, що може прийняти виборча комісія - або приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою або виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
Саме ці рішення виборчої комісії тягнуть наслідки для позивача, як депутата ради. Відображення чи ні в будь-яких інших рішеннях чи протоколах засіданні комісії про відповідність чи невідповідність документів, не є обов`язковим для врахування комісії при прийнятті остаточного рішення, передбаченого ч. ч. 5-6 ст. 41 Закону. При цьому у виборчої комісії існує обов`язок прийняти від ініціативної групи матеріали для перевірки, що надійшли від виборців, а також провести перевірку підписів виборців, що і було здійснено відповідачем. Обов`язку виборчої комісії про повідомлення депутата про проведення засідання комісії в межах якої досліджується питання щодо прийняття до перевірки документів ініціативної групи Законом не передбачено.
В даному випадку, як зазначає представник відповідача, виборча комісія прийняла 28.03.2019 рішення №2 про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, саме це рішення є таким, що тягне наслідки для позивача. Позивач скористалася своїм правом на судове оскарження такого рішення, і саме в межах справи №480/1275/19, що є в провадженні Сумського окружного адміністративного суду, досліджується правомірність прийнятих документів виборчою комісією та правомірність відкликання ОСОБА_1 з посади депутата ради за народною ініціативною, в т.ч. і процедура відкликання , здійснена ініціативною групою виборців виборчого округу.
Стосовно позовних вимог позивача щодо стягнення моральної шкоди з відповідачів в розмірі 100000 грн., суд відмовляє в її задоволенні, враховуючи те, що дані вимоги є похідними від інших вимог щодо визнання дій протиправними та скасування постанови, в задоволенні яких судом відмовлено.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до голови Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області ОСОБА_2, Чернеччинської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання дій неправомірними, скасування постанови від 22.03.2019 №1 та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15.07.2019.
Суддя С.М. Гелета