Рішення № 83022354, 15.07.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
483/575/19
Номер документу
83022354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2019 р. № 483/575/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Очаківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Лоцманська, 21, м. Очаків, Миколаївська область, 57500 про:зобов"язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Очаківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про зобов`язання перерахувати пенсію з листопада 1918 р. по лютий 2019 р.

19.06.2019 р. позивач уточнила позовні вимоги та просила зобов`язати перерахувати пенсію з 01.10.1917 р. по лютий 2019 р., тобто за 17 місяців, згідно з архівною довідкою про заробітну плату, виданою Державною бюджетною установою охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня".

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 26.10.2017 р. отримує пенсію по інвалідності ІІ групи. 17.10.2018 р. вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 27.09.2018 р. № 76. Для звірки даних про суми заробітної плати відповідачем направлено запити до Пенсійного фонду Російської Федерації. Відповідь на запити отримано в березні 2019 р. Нову заяву про перерахунок пенсії позивач подала 28.03.2019 р. і пенсію їй перераховано лише з 01.04.2019 р.

26.06.2019 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що 17.10.2018 р. позивач звернулася з заявою довільної форми про здійснення розрахунку заробітної плати для визначення доцільності проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою від 27.09.2018 р. № 76. Заяву про перерахунок пенсії встановленої форми позивач не подавала. При проведенні звірки даних довідок від 05.12.2017 р. № 112 і від 27.09.2018 р. № 76 встановлено певні розбіжності, що стало підставою для направлення відповідачем запитів до Пенсійного фонду Російської Федерації. Відповідь отримана 14.03.2019 р., а 28.03.2019 р. позивач звернулася з заявою встановленої форми про перерахунок пенсії згідно з довідкою від 27.09.2018 р. № 76. Перерахунок здійснено з 01.04.2019 р. Вимогу позивача про перерахунок пенсії на підставі заяви від 17.10.2018 р. відповідач вважає безпідставною, оскільки вказана заява не відповідала встановленій формі.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивачу з 16.10.2017 р. призначено пенсію по інвалідності ІІ групи від загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).

Як зазначили сторони, 17.10.2018 р. позивач звернулася до відповідача з заявою довільної форми про перерахунок пенсії згідно з довідкою Державної бюджетної установи охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня" від 27.09.2018 р. № 76.

Як зазначив відповідач, вказана заява позивача розглянута ним на підставі Закону України "Про звернення громадян", а не як заява про перерахунок пенсії, форма якої встановлена Додатком 2 до постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.

Відповідь на заяву від 17.10.2018 р. позивачу надано листом від 07.03.2019 р. № 653-П-01 (а. с. 4). В листі зазначено, що на момент призначення пенсії позивачем надавалась довідка Державної бюджетної установи охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня" від 05.12.2017 р. № 112. При проведенні звірки даних довідок від 05.12.2017 р. № 112 і від 27.09.2018 р. № 76 встановлено розбіжності в відомостях про нараховану заробітну плату в березні, травні-липні та жовтні 1991 р. Відповідачем направлено запити до територіального управління Пенсійного фонду Російської Федерації 01.11.2018 р. і 22.01.2019 р. щодо проведення звірки сум заробітної плати, зазначених у довідках від 05.12.2017 р. № 112 і від 27.09.2018 р. № 76, з первинними документами. На момент підписання листа від 07.03.2019 р. відповідь не надійшла.

Як зазначив відповідач, відповідь з копіями первинних документів від територіального управління Пенсійного фонду Російської Федерації по Ямало-Ненецькому автономному округу надійшла 14.03.2019 р.

28.03.2019 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 27.09.2018 р. № 76.

Перерахунок пенсії здійснено 29.03.2019 р., що підтверджується рішенням відповідача № 948240115063.

На підставі ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Частиною 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказав на недотримання позивачем форми заяви про перерахунок пенсії, поданої 17.10.2018 р.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач розглядав заяву позивача від 17.10.2018 р. в порядку, передбаченому Законом № 1058 і Порядком № 22-1, а не за правилами Закону України "Про звернення громадян". Про це свідчать і строк розгляду заяви (відповідь надано більш ніж через чотири місяці, а не протягом місяця, як передбачено Законом України "Про звернення громадян"), і направлені відповідачем запити до територіального управління Пенсійного фонду Російської Федерації (що є реалізацією повноважень відповідача, передбачених ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 і п.п. 3 п. 4.2 Порядку № 22-1).

Заяву позивача про перерахунок розміру пенсії з усіма необхідними документами подано 17.10.2018 р. Про відсутність у заяві будь-яких даних для проведення перерахунку пенсії відповідач не вказав. Невідповідність заяви встановленій Порядком № 22-1 формі не може мати наслідком позбавлення позивача отримання пенсії в підвищеному розмірі. Про відсутність будь-яких необхідних документів, які не були додані до заяви, відповідач також не повідомив. Розбіжності розміру заробітної плати в довідках від 05.12.2017 р. № 112 і від 27.09.2018 р. № 76 жодним чином не залежали від позивача та не могли бути виправлені нею. Використавши свої повноваження, відповідач встановив обґрунтованість даних про заробітну плату позивача в довідці від 27.09.2018 р. № 76, наслідком чого став перерахунок розміру пенсії в бік збільшення з 01.04.2019 р.

Частиною 4 ст. 45 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Державної бюджетної установи охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня" від 27.09.2018 р. № 76 відповідач мав провести відповідно до заяви позивача від 17.10.2018 р., тобто перерахунок мав бути проведений з 01.11.2018 р., а не з 01.04.2019 р.

Незважаючи на неодноразову вимогу суду уточнити позовні вимоги в частині дати перерахунку пенсії, позивач згідно з уточненої заяви від 19.06.2019 р. просила провести перерахунок з 01.10.1917 р., що не може бути задоволено судом.

Враховуючи висновки, викладені вище, позов належить задовольнити частково, шляхом зобов`язання відповідача провести з 01.11.2018 р. перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Державної бюджетної установи охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня" від 27.09.2018 р. № 76.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати праце здатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсія, так само як і заробітна платня, є за своєю правовою природою взаємопов`язаними та рівнозначними формами соціального забезпечення, які виплачуються пенсіонерам та працівникам. Відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з 01.11.2018 р. порушує право позивача мирно володіти своїм майном, гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Дії відповідача істотно знижують рівень соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов`язань, передбачених ст. 46 Конституції України, а отже є незаконними, порушують принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, призводять до зниження розміру пенсії та зменшують захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

На підставі ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач правомірності своїх дій не довів.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Очаківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Лоцманська, 21, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, ідентифікаційний код 20916600) про зобов`язання перерахувати пенсію з 01.10.1917 р. згідно з архівною довідкою про заробітну плату, виданою Державною бюджетною установою охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня", - задовольнити частково.

2. Зобов`язати Очаківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести з 01.11.2018 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної бюджетної установи охорони здоров`я Ямало-Ненецького автономного округу "Лабитнангська міська лікарня" від 27.09.2018 р. № 76.

3. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 15.07.2019 р.

Суддя Н. В. Лісовська