Рішення № 83018873, 15.07.2019, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2019
Номер справи
460/571/19
Номер документу
83018873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 липня 2019 року м. Рівне №460/571/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій.

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» (далі іменується - позивач) до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни про відмову в державній реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс»; зобов`язати відповідача провести реєстраційну дію «Державна реєстрація припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс».

Заяви по суті спору.

Позивач у позовній заяві в обґрунтування позову зазначає, що 19.06.2017 було внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення ТОВ «Фортінс». На виконання вимог пункту 13 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об`єднань» 21.09.2018 товариством було подано всі документи на довгострокове зберігання до архівної установи Корецької міської ради Рівненської ради. 12.03.2019 уповноважена особа позивача подала до державного реєстратора заяву та пакет документів для здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. Однак, 13.03.2019 отримано повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації на підставі пункту 11 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об`єднань», тобто у зв`язку з наявністю податкової заборгованості. Як стверджує позивач, він не має жодної заборгованості зі сплати податків та зборів. Тому, вважає, що відповідач протиправно відмовив у державній реєстрації припинення юридичної особи, і просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що при перевірці поданих ТОВ «Фортінс» документів для здійснення реєстраційної дії державний реєстратор встановив, що в електронній реєстраційній справі позивача міститься повідомлення Рівненської об`єднаної державної податкової інспекції від 11.08.2017 про наявність у товариства податкового боргу, грошових зобов`язань, щодо яких проводиться адміністративне та судове оскарження грошових зобов`язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам. Таким чином, відповідач вказує, що наявна підстава для відмови здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, передбачена пунктом 11 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об`єднань». Тому, 13.03.2019 державний реєстратор відмовив ТОВ «Фортінс» у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації. Відтак, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради подало пояснення на позовну заяву, де вказало на правомірність дій державного реєстратора при відмові у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи, оскільки підприємство має податковий борг, а відтак ліквідації юридичної особи за таких обставин неможлива. Третя особа просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 02.05.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 23.05.2019 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради.

Ухвалою суду від 13.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання 09.07.2019 учасники справи, належним чином повідомлені про місце, дату та час проведення судового розгляду справи, не з`явилися. Третя особа подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

Ухвалою суду від 09.07.2019 призначено розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

12 березня 2019 року до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни звернулася уповноважена особа Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» з заявою форми 7 та пакетом документів для здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

13 березня 2019 року державний реєстратор Оверчук Н.Д. відмовила у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації ТОВ «Фортінс» на підставі пункту 11 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-ІV) та Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 за №200/28330.

Відповідно до частини тринадцятої статті 17 Закону №755-ІV) для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Частиною другою статті 25 Закону України №755-IV встановлено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Разом з тим, відповідно до статті 28 Закону України №755-IV, підставами для відмови у державній реєстрації є:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:

раніше строку, встановленого цим Законом;

щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;

в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;

щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;

щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;

щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;

щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи;

щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;

щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;

щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;

12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства.

Здійснюючи перевірку документів в порядку проведення державної реєстрації державний реєстратор встановив, що в електронній реєстраційній справі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» міститься повідомлення Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.08.2017 номер 1717002700022 про наявність податкового боргу, грошових зобов`язань, щодо яких проводиться адміністративне та судове оскарження грошових зобов`язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам.

Суд зазначає, що згідно підпункту 2 пункту 2 наказу Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України «Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України» від 18.03.2016 № 759/5/371, який зареєстрований Міністерством юстиції України 25.03.2016 за № 446/28576, до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, про узгодження плану реорганізації юридичної особи такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, а саме: про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП або повідомлень про наявність податкового боргу та неможливість проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 23-ОПП.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації (далі - принцип мовчазної згоди) - принцип, згідно з яким державний реєстратор набуває право на проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій без одержання від державних органів у порядку та випадках, визначених цим Законом, відповідних документів (крім судових рішень та виконавчих документів) або відомостей, за умови, що відповідні державні органи у встановлений цим Законом строк не направили до державного реєстратора такі документи або відомості.

Судом встановлено, що від Головного управління ДФС у Рівненській області відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстровано в Міністерстві

юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300, надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи форми №27-ОПП за №1717002700022 від 11.08.2017, в якому зазначено про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» у зв`язку з неможливістю проведення документальної позапланової перевірки та наявністю податкового боргу, грошових зобов`язань, щодо яких проводиться проводиться адміністративне та судове оскарження грошових зобов`язань та податкового боргу та несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам (а.с.98).

Наявність податкового боргу ТОВ «Фортінс» підтверджена також відомостями та Головного управління ДФС у Рівненській області, наданими на вимогу суду (а.с.99-101).

Таким чином, у державного реєстратора були наявні правові підстави для відмови у державній реєстрації відповідно до вимог пункту 11 частини першої статті 28 Закону №755-ІV.

Відтак, рішення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни про відмову у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» від 13.03.2019, не суперечить вимогам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

З урахуванням наведеного, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортінс» (вулиця Коновальця, 55/1, місто Корець, Рівненська область; код ЄДРПОУ 39265844) до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Оверчук Наталії Дмитрівни (майдан Просвіти, 2, місто Рівне, 33000) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 15 липня 2019 року.

Суддя Недашківська К.М.