
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2106/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної поліції України /далі - відповідач, НП України/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Полтавській області /далі - третя особа, ГУ НП в Полтавській області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року);
- визнання протиправною бездіяльності щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року);
- визнання протиправною бездіяльності щодо неінформування ОСОБА_1 про перенаправлення звернення (реєстраційний номер КН - 9327444 від 10 травня 2019 року) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області згідно вимог пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян";
- зобов`язання Національної поліції України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року) та вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановлених судом /а.с.5-17/.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він звернувся через Урядовий контактний центр до Голови Національної поліції України Князєва С.М. зі зверненням, в якому просив забезпечити в межах повноважень у найкоротший термін виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 та ініціювати проведення відповідного службового розслідування щодо порушення Великобагачанським РВ УМВС в Полтавській області його прав внаслідок надіслання листа вих. №11 від 07 травня 2019 року до Головного лікаря КЗ "Полтавський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради" без його згоди на збирання конфіденційної інформації про нього, що є втручанням в його особисте життя. Проте ГУ НП в Полтавській області листом за №КН-364/кц, №КН-370/кц, №КН-372/кц, №К-112, №К-117, №К-118, №К-121, №К-126, №К-129 від 07 червня 2019 року повідомлено, що нормативно-правовими актами не передбачено можливості проведення службового розслідування з приводу вчинення дій членами ліквідаційної комісії Великобагачансого РВ УМВС Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 33-39/ зазначив, що звернення позивача від 11 травня 2019 року розглянуто Департаментом управління майном НП України та надана відповідь листом вих. №К-65/31/02-2019 від 24 травня 2019 року, що підтверджується копією такої відповіді та витягом з журналу обліку пропозицій, заяв та скарг громадян Департаменту управління майном НП України за 2019 рік. Так, позивачу було повідомлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 на НП України та її територіальні органи не покладено жодного обов`язку з проведення розслідування нещасного випадку, який стався із заявником під час забезпечення проведення антитерористичної операції, оскільки такі органи не були стороною по справі №816/1543/18. Повідомлено, що розслідування нещасних випадків, які трапились із працівниками під час проходження служби, проводяться відповідними органами в яких вони проходили службу, зокрема ліквідаційною комісією відповідного органу УМВС, та не віднесено до повноважень НП України. Згідно з резолюціями голови НП України Князєва С.М. та заступника Голови НП України Клименка І.В. головним виконавцем розгляду звернення позивача вказано Департамент управління майном НП України, яким і розглянуто звернення позивача в межах повноважень НП України та надано відповідь, а тому передача звернення до структурного підрозділу центрального органу управління поліції не може вважатися перенаправленням за належністю у порядку, визначеному статтею 7 Закону України "Про звернення громадян". ГУ НП В Полтавській області звернення ОСОБА_1 №КН - 9327444 від 10 травня 2019 року надіслано лише до їх відома. Таким чином, звернення не було перенаправлено до інших органів, а тому не було допущено жодних порушень вимог чинного законодавства.
12 липня 2019 року до суду надійшли пояснення третьої особи щодо позовної заяви /а.с. 58-59/, в яких зазначено, що 10 травня 2019 року позивач звернувся до Національної поліції України із зверненням та відповідно до резолюції керівництва НП України основним виконавцем розгляду вказаного звернення визначено Департамент управління майном НП України. Вказане звернення було надіслано до Головного Управління НП в Полтавській області для відома.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
10 травня 2019 року ОСОБА_1 направив через Урядовий контактний центр звернення до Національної поліції України, яке адресоване особисто голові Національної поліції України Князєву С.М. та зареєстроване 11 травня 2019 року за № КН-9327444 /а.с. 45-46/.
У цьому зверненні № КН-9327444 від 10 травня 2019 року ОСОБА_1 просив забезпечити в межах повноважень у найкоротший термін виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 (яким визнано протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, що полягає у не проведенні розслідування нещасного випадку, про який ОСОБА_1 повідомив зверненням від 02 лютого 2018 року, та зобов`язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області провести розслідування нещасного випадку, про який ОСОБА_1 повідомив зверненням від 02 лютого 2018 року); ініціювати проведення відповідного службового розслідування щодо порушення Великобагачанським РВ УМВС в Полтавській області його прав внаслідок надіслання листа вих. №11 від 07 травня 2019 року до Головного лікаря КЗ "Полтавський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради" без його згоди на збирання конфіденційної інформації про нього, що є втручанням в його особисте життя. Крім того, просив надати у найкоротший термін матеріали службового розслідування нещасного випадку, проведеного на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18, та надати відповідь відповідно до Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" та практики Європейського суду з прав людини /а.с. 45-46/.
Відповідно до картки вхідної кореспонденції громадян зазначене звернення надійшло до Національної поліції України 11 травня 2019 року та зареєстроване за №К-9188 /а.с. 40/.
13 травня 2019 року головою НП України Князєвим С.М. надано доручення заступнику голови НП України Клименку І.В. забезпечити розгляд звернення ОСОБА_1 №К-9188 по суті порушеного питання у встановленому законодавством порядку /а.с.42/.
15 травня 2019 року заступником голови НП України Клименком І.В. надано доручення т.в.о. заступнику Департаменту управління майном НП України Реві І.П. розглянути звернення ОСОБА_1 №К-9188 відповідно до доручення голови НП України /а.с.43/.
Звернення ОСОБА_1 №К-9188 надійшло 17 травня 2019 року до Департаменту управління майном НП України та зареєстровано за вх. №К-65, про що свідчить відмітка на штампі реєстрації вхідної кореспонденції, проставлена на зверненні /а.с. 45-46/.
17 травня 2019 року т.в.о. заступника Департаменту управління майном НП України Ревою І.П. надано доручення заступнику начальника Департаменту управління майном НП України Дятленко О.А. опрацювати звернення ОСОБА_1 №К-65 у встановленому законодавством порядку та про результати повідомити автора звернення /а.с.44/
Листом Департаменту управління майном НП України № К-65/31/02-2019 від 24 травня 2019 року за підписом заступника начальника Департаменту управління майном НП України Дятленко О.А. повідомлено ОСОБА_1 про те, що за дорученням керівництва НП України Департаментом управління майном НП України у межах компетенції розглянуто його звернення від 10 травня 2019 року №КН-9327444 щодо невиконання Міністерством внутрішніх справ України рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18. Також повідомлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 визнано протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області та зобов`язано провести розслідування нещасного випадку, однак вказаним рішенням суду не покладено жодних зобов`язань на Національну поліцію України та її територіальні органи. Повідомлено, що постановами Кабінету Міністрів України №641 від 02 вересня 2015 року та №730 від 16 вересня 2015 року утворено НП України та її територіальні органи та визначено ліквідувати територіальні органи Міністерства внутрішніх справ як юридичних осіб публічного права, а наказом МВС України №1341 від 03 листопада 2015 року затверджено голів ліквідаційних комісій територіальних органів МВС по Полтавській області. Таким чином, розслідування нещасних випадків, які трапились з працівниками під час проходження служби в органах внутрішніх справ, проводяться органами, в яких такі працівники проходили службу, а тому вказане повноваження не належить до повноважень Національної поліції України. Зі змісту листа ліквідаційної комісії Великобагачанського РВ УМВС України в Полтавській області №36/1130 від 21 травня 2019 року слідує, що наказом ліквідаційної комісії №1 від 05 квітня 2019 року призначено розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 18 лютого 2015 року, та вказане розслідування триває, проводиться збір, перевірка та оцінка матеріалів нещасного випадку у відповідності до вимог Порядку розслідувань та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС №1346 від 27 грудня 2002 року. Матеріали такого розслідування будуть надані не пізніше трьох днів з моменту закінчення такого розслідування відповідно до пункту 3.15 вказаного Порядку /а.с.47-48/.
Вважаючи, що відповідач допустив бездіяльність щодо неналежного розгляду звернення, щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні, та не інформування про перенаправлення звернення, позивач звернувся до суду з позовом про визнання такої бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача повторно розглянути звернення та вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановлених судом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року (далі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги; заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону №393/96-ВР.
Відповідно до частини першої цієї статті звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Частинами першою та третьою статті 7 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
З такого правового регулювання можна зробити висновок, що звернення, яке адресовано органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких не належить вирішення порушених у зверненні питань, не підлягає розгляду по суті та в термін не більше п`яти днів має бути надіслано (передано) за належністю органу чи посадовій особі, до повноважень яких належить вирішення таких питань.
Також відповідно до пункту 5 розділу І Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №930 від 15 листопада 2017 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2017 року за № 1493/31361 /далі - Порядок №930/, громадяни України мають право звернутися до органів (підрозділів) поліції, їх керівників із зауваженнями, скаргами та пропозиціями з питань, пов`язаних з діяльністю Національної поліції України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, із заявами або клопотаннями про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів, а також зі скаргами про їх порушення.
Пунктом 8 розділу І Порядку № 930 передбачено, що робота зі зверненнями громадян і їх особистий прийом містить такі складові елементи, зокрема 1) приймання, реєстрація і первинний розгляд звернень громадян; та 2) вирішення питань, порушених у зверненнях, та надання відповідей їх авторам.
Відповідно до пунктів 1, 6-7 розділу II Порядку № 930 звернення громадян, що надійшли до органів (підрозділів) поліції з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи "Урядовий контактний центр" та телефонну "гарячу лінію" Національної поліції України, приймаються, попередньо розглядаються та централізовано реєструються службою діловодства органу (підрозділу) поліції в день їх надходження, а ті, що надійшли в неробочий день і час, - наступного після нього робочого дня в журналі реєстрації звернень громадян (додаток 1) або на реєстраційно-контрольних картках (далі - РКК) (додаток 2), придатних для обробки персональними комп`ютерами.
Попередній розгляд звернень громадян:
1) метою попереднього розгляду звернень громадян є їх розподіл для доповіді керівникам органів та підрозділів поліції відповідно до їх функціональних обов`язків та надсилання їх за належністю до іншого органу державної влади у разі, якщо питання, порушені в зверненні, не входять до повноважень органів та підрозділів поліції;
2) попередній розгляд звернень громадян здійснюється керівництвом служби діловодства, його заступниками або відповідальною особою в день надходження або в перший наступний робочий день у разі надходження їх після закінчення робочого дня, у вихідні, святкові та неробочі дні;
3) попередній розгляд звернень громадян здійснюється з урахуванням Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 жовтня 2015 року № 877, та положень про структурні підрозділи апарату Національної поліції України, міжрегіональні територіальні органи поліції, територіальні органи поліції, а також організаційно-розпорядчих актів Національної поліції України, які визначають розподіл обов`язків керівництва органів (підрозділів) поліції;
4) працівники служби діловодства доповідають керівництву органів (підрозділів) поліції про всі звернення громадян, які адресовані органу (підрозділу) поліції або його керівництву. Інші звернення громадян після розгляду керівництвом служби діловодства або відповідальними особами передаються до відповідних структурних підрозділів органу (підрозділу) поліції;
5) попередній розгляд звернень громадян, що надходять до структурних підрозділів центрального органу управління поліції, здійснюється керівниками служби діловодства або уповноваженими особами цих підрозділів.
Обов`язковій доповіді Голові Національної поліції, керівництву органів (підрозділів) поліції підлягають: 1) звернення Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни; 2) звернення, адресовані Голові Національної поліції України, керівництву органів (підрозділів) поліції з позначкою "Особисто" .
Згідно із пунктом 10 розділу II Порядку № 930 якщо до органів (підрозділів) поліції надійшло звернення, адресоване їх керівникам, але розгляд окремих зазначених у зверненні питань належить до компетенції інших органів чи підрозділів поліції, керівник цього органу (підрозділу) після реєстрації звернення рапортом (доповідною запискою) протягом трьох діб доповідає про це керівництву апарату центрального органу поліції, міжрегіонального територіального органу поліції або територіального органу поліції для визначення головного виконавця. Такий рапорт (доповідна записка) разом із зверненням передається до служби діловодства відповідних органів поліції для його реєстрації та передачі виконавцям.
Пунктом 12 розділу II Порядку № 930 про зареєстроване звернення служба діловодства доповідає керівництву органу (підрозділу) поліції в день реєстрації звернення або в перший наступний робочий день.
Після розгляду звернень громадян керівництвом органу (підрозділу) поліції працівники служби діловодства: вносять до журналу реєстрації звернень громадян, які надійшли з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи "Урядовий контактний центр" та телефонну "гарячу лінію" Національної поліції України, до РКК резолюцію керівництва та встановлені терміни виконання доручень за зверненнями громадян; здійснюють відправлення звернень за належністю відповідному державному органу чи посадовій особі з питань, що не належать до повноважень поліції, про що інформують їх авторів; забезпечують доведення звернень громадян до зазначених у резолюції виконавців; беруть на контроль звернення громадян у разі визначення такого контролю керівництвом органу (підрозділу) поліції.
Відповідно до пунктів 1, 3, 5, 7 розділу IV Порядку № 930 керівники органів (підрозділів) поліції та їх заступники під час розгляду звернень громадян вивчають суть порушених у них питань, у разі потреби вимагають у виконавців матеріали попередніх перевірок за цими зверненнями, направляють працівників органів (підрозділів) поліції на місця для перевірки викладених у зверненнях фактів та вживають інших заходів для об`єктивного вирішення порушених авторами звернень питань.
Рішення, які приймаються за зверненнями, повинні бути мотивованими та ґрунтуватися на законодавстві України. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов`язана забезпечити своєчасне виконання прийнятого рішення відповідно до законодавства України, у разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.
Звернення вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання, ужито необхідних заходів і заявникам надано ґрунтовні та вичерпні відповіді.
Щодо кожного звернення не пізніше ніж у п`ятиденний термін повинно бути прийняте одне з таких рішень: 1) прийняти до розгляду; 2) передати на вирішення до підпорядкованого органу (підрозділу) поліції; 3) надіслати за належністю до іншого державного органу або посадовій особі, якщо питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції поліції, про що одночасно необхідно повідомити автора звернення; 4) залишити без розгляду за наявності підстав, визначених статтею 8 Закону України "Про звернення громадян".
Згідно із пунктом 13 розділу IV Порядку № 930 відповідь за результатами розгляду звернення в обов`язковому порядку надає орган (підрозділ) поліції, який його отримав або до компетенції якого належить вирішення порушених у зверненні питань, та підписує керівництво цього органу.
Пунктом 16 розділу IV Порядку № 930 встановлено, що передача звернення громадянина від одного структурного підрозділу до другого, що входять до складу одного органу поліції, здійснюється через службу діловодства за наявності відповідного доручення керівництва органу.
Відповідно до пункту 17 розділу IV Порядку № 930 якщо викладена у зверненні інформація належить до компетенції поліції не повністю, розглядається лише та частина, що стосується компетенції Національної поліції України. У цьому випадку копія звернення у строк не пізніше п`яти днів з наступного дня після реєстрації спрямовується виконавцем за належністю, про що повідомляють заявника.
Враховуючи вищевикладені норми, письмове звернення громадянина, оформлене належним чином і подане до НП України, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, територіальних органів поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України, в установленому порядку, підлягає обов`язковому прийняттю, реєстрації та первинному розгляду з метою визначення його належності до компетенції НП України, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління НП України, та призначення за ними конкретного виконавця для розгляду по суті. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівництвом служби діловодства, його заступниками або відповідальною особою. Якщо питання, порушені у зверненні, не входять до повноважень органів та підрозділів поліції, звернення не пізніше ніж у п`ятиденний термін повинно бути надіслано за належністю до іншого органу державної влади, до повноважень якого входить розв`язання порушених у зверненні питань, з одночасним повідомленням про це автора звернення.
Судовим розглядом встановлено, що звернення позивача № КН-3927444 від 10 травня 2018 року адресовано особисто Голові Національної поліції України Князєву С. М .
Вказане звернення відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 930 передано Голові Національної поліції України Князєву С. М. , який на підставі пункту 16 розділу IV Порядку №930 видав доручення на розгляд звернення ОСОБА_1 заступником, який і визначив безпосереднього виконавця в Департаменті управління майном НП України (структурного підрозділу, що входить до складу НП України).
Отже, передача звернення позивача безпосередньому виконавцю не вважається пересиланням за належністю відповідному органу для розгляду відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян".
Суд не погоджується із твердженням позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо неінформування ОСОБА_1 про перенаправлення звернення (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області згідно вимог частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян", оскільки НП України не здійснювала пересилання звернення позивача за належністю до відповідного органу, а лише надіслала вказане звернення для відома до ГУ НП в Полтавській області без доручення вирішення його по суті, а відтак обов`язок повідомити позивача про таке пересилання у відповідача був відсутній.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності щодо неінформування ОСОБА_1 про перенаправлення звернення (реєстраційний номер КН - 9327444 від 10 травня 2019 року) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області згідно вимог пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" задоволенню не підлягає.
У зверненні № КН-3927444 від 10 травня 2018 року ОСОБА_1 просив: 1) забезпечити в межах повноважень у найкоротший термін виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18, яким визнано протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, що полягає у непроведенні розслідування нещасного випадку, про який ОСОБА_1 повідомив зверненням від 02 лютого 2018 року, та зобов`язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області провести розслідування нещасного випадку, про який ОСОБА_1 повідомив зверненням від 02 лютого 2018 року; 2) ініціювати проведення відповідного службового розслідування щодо порушення Великобагачанським РВ УМВС в Полтавській області його прав внаслідок надіслання листа вих. №11 від 07 травня 2019 року до Головного лікаря КЗ "Полтавський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради" без його згоди на збирання конфіденційної інформації про нього, що є втручанням в його особисте життя; 3) просив надати у найкоротший термін матеріали розслідування нещасного випадку, проведеного на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 та 4) надати відповідь відповідно до Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" та практики Європейського суду з прав людини.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 Департаментом управління майном НП України надано відповідь листом № К-65/3102-2019 від 24 травня 2019 року, з якої вбачається, що порушені у зверненні питання щодо неналежного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року у справі №816/1543/18 не розглянуто по суті у зв`язку з тим, що НП України не є стороною у вказаній справі та не має жодного зобов`язання щодо його виконання, та що автору звернення роз`яснено, що уповноваженим органом вирішення питання, поставленого у його зверненні, є ліквідаційна комісія відповідного органу МВС.
Враховуючи, що порушені у зверненні позивача питання не належать до повноважень Національної поліції України, суд дійшов висновку, що звернення позивача правомірно не розглянуто відповідачем по суті з прийняттям рішення про задоволення або відмову у задоволенні вимог, викладених зверненні, та не вжито заходів реагування по фактам, викладеним у цьому зверненні.
Таким чином, не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року), щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні, та зобов`язання Національної поліції України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер КН- 9327444 від 10 травня 2019 року) та вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановлених судом.
Разом з тим, суд вважає, що відповідач, встановивши, що питання, порушені у зверненні, не належать до його компетенції повинен був за наслідками первинного розгляду звернення направити його у п`ятиденний термін за належністю до відповідного органу державної влади чи посадової особи, до компетенції яких входить розв`язання порушених у зверненні питань, про що повідомити позивача.
Ненаправивши звернення до компетентного органу (посадової особи) для розгляду по суті, відповідач допустив бездіяльність, яка за викладених обставин є протиправною.
З огляду на зазначене, з метою захисту порушеного права позивача суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо непересилання звернення ОСОБА_1 № КН-9327444 від 10 травня 2019 року за належністю до відповідного органу чи посадової особи, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань, та зобов`язати Національну поліцію України переслати звернення ОСОБА_1 № КН-9327444 від 10 травня 2019 року за належністю до відповідного органу чи посадової особи, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань, відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян".
Отже, позов належить задовольнити частково.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.
Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов`язання на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.
Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання судового рішення.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 40108578), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Головне управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 83 , м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 40108630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 40108578) щодо непересилання звернення ОСОБА_1 № КН-9327444 від 10 травня 2019 року за належністю до відповідного органу чи посадової особи, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.
Зобов`язати Національну поліцію України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 40108578) переслати звернення ОСОБА_1 № КН-9327444 від 10 травня 2019 року за належністю до відповідного органу чи посадової особи, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань, відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян".
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк