
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/19/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря - Сириці І.О., Глущенко Т.М.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
представників:
позивача - ОСОБА_3.,
відповідача-1 - Момот О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Сектора з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Благовіщенської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та скасування вимоги про сплату боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4;
- визнати незаконною та скасувати податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.11.2018 р. №Ф-93281-50.
Ухвалою судді від 25.01.2019 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та справу призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 22.02.2019 (а.с.1).
22.02.2019 підготовче засідання відкладено до 18.03.2019 у зв`язку з неявкою позивача (а.с.66).
18.03.2019 підготовче судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відрядженні, підготовче засідання відкладено на 22.03.2019 (а.с.88).
У підготовче судове засідання 22.03.2019 сторони не з`явилися. Позивачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до її одужання на підставі п.1 ч.2 ст.236 КАС України, оскільки вона перебуває на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні Благовіщенської ЦРЛ з 21.02.2019 (а.с.85-86). Представник відповідача-1 не заперечував проти зупинення провадження у справі (а.с.92).
Ухвалою суду від 22.03.2019 вказане клопотання позивача задоволено, провадження у справі зупинено до одужання позивача (а.с.94).
Ухвалою суду від 14.05.2019 поновлено провадження у справі, продовжено проведення підготовчого провадження до 05.06.2019 (а.с.108).
Ухвалою від 05.06.2019 закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до розгляду по суті на 02.07.2019 (а.с.112).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що 17 березня 2016 року вона звернулась до державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4 із заявою та додатками до неї про реєстрацію її, як фізичної особи - підприємця. Зазначала, що 18.03.2016 року ОСОБА_4. було повідомлено її, що при реєстрації було допущено помилку при внесенні в реєстр ідентифікаційного коду платника податку. Після того вона не зверталась до державного реєстратора про повторну реєстрацію та вважала, себе незареєстрованою як фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №24176900 зазначено, що її було взято на облік до органів статистики, Міндоходів, Пенсійного фонду України, 18.03.2016 року, але 19.04.2016 року її було взято на облік як платника податків. Що, на думку позивача, свідчить про те, що державним реєстратором ОСОБА_4. Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області було порушено п.1 ч.1 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". На думку позивача, державним реєстратором порушено порядок та строк реєстрації її як фізичної особи-підприємця. На думку позивача, внаслідок бездіяльності державного реєстратора щодо ненадання їй витягу з ЄДР про реєстрацію її як фізичної особи-підприємця, вона отримала вимога про сплату єдиного внеску, з нарахуваннями в якій не згодна, оскільки вважала себе не зареєстрованою як фізична особа-підприємець та не отримувала будь-яких доходів.
В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача 1 - Головне управління ДФС у Кіровоградській області в судовому засіданні та письмовому відзиві на позов позовні вимоги не визнала у повному обсязі, в задоволенні позову просила відмовити, зважаючи на правомірність та обґрунтованість оскаржуваної вимоги (а.с.27-31). Зазначала, що з 2015 року відомості Єдиного державного реєстру стали загальнодоступними й позивач мала змогу перевірити інформацію відносно себе, чи не перебуває вона на обліку (чи зареєстрована вона), як фізична особа - підприємець, тим більше, якщо, в подальшому вона не бажала займатися підприємницькою діяльністю. Вказувала, що в дійсності, перевіряючи особову картку позивача - ОСОБА_1 , видно, що дані Державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області були передані 19.04.2016 року, й в той же день позивач була взята на облік. Тобто, з боку контролюючого органу порушення з приводу взяття на облік відсутні. На думку відповідача-1, Головне управління ДФС у Кіровоградській області діяло у відповідності із Порядком обліку платників податків і зборів, тобто в діях контролюючого органу не вбачається якихось зловживань або недбалості. Стверджувала, що винесена податкова вимога від 08.11.2018 року за формою Ф-93281-50, була сформована автоматично, в зв`язку з виникненням у платника податків податкового боргу станом на 31.10.2018 року. З моменту виникнення боргу у контролюючого органу є 15 днів для формування податкової вимоги (з боку контролюючого органу дотримано процедури винесення податкової вимоги).
Представник відповідача-2 - Сектору з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Благовіщенської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином (а.с.25, 80, 94, 121). У письмовому відзиві на позов позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на правомірність та обґрунтованість дій відповідача-2 (а.с.38). Посилався на те, що ОСОБА_4 ніколи не працював в Благовіщенській районній державній адміністрації. Зазначав, що відповідач-2 набув повноважень з реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців з 01 квітня 2016 року. У відповідача-2 не виникло ніяких правовідносин та зобов`язань з позивачем. Отже, на переконання відповідача, позивач пред`явив позов не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, в частині визнання протиправної бездіяльності.
Заслухавши пояснення позивача, її представника та представника відповідача-1, дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що 17 березня 2016 року позивач звернулась до державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області із заявою та додатками до неї про реєстрацію її, як фізичної особи - підприємця, що підтверджується відповідною заявою ОСОБА_1 (а.с.50-51).
Згідно змісту даної заяви ОСОБА_1 зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
В судовому засіданні позивач стверджувала, що 18 березня 2016 року державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4. було повідомлено її, що при реєстрації було допущено помилку при внесенні в реєстр ідентифікаційного коду платника податку, не вдалося її зареєструвати як фізичну особу-підприємця та видати витяг з ЄДР не має можливості. Після чого, вона більше не зверталась до державного реєстратора про повторну реєстрацію та вважала себе незареєстрованою як фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Наведені позивачем обставини відповідачем-2 в письмовому відзиві на позов не спростовані.
При цьому, позивачем надано суду копію картки платника податків, згідно якої реєстраційним номером її облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків є НОМЕР_2 (а.с.13).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні 17 березня 2016 року до державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області із заявою та додатками до неї про реєстрацію її, як фізичної особи - підприємця здійснено в такій заяві помилку в реєстраційному номері її облікової картки платника податків.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №24097015 17 березня 2016 року державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4 здійснено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с.8-9). В даному витягу зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача НОМЕР_2 .
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд вважає встановленим факт самостійного виявлення державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4 помилки в заяві ОСОБА_1 про реєстрацію її, як фізичної особи - підприємця, щодо реєстраційного номера її облікової картки платника податків.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003 (далі за текстом - Закон №755-IV в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №755-IV державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов`язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 5) прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Згідно ч.2 ст.6 Закону №755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до частин 1- 3 статті 13 Закону №755-IV інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.
Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем: центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії; Пенсійного фонду України - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи.
До центрального органу виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одночасно з відомостями Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та державну реєстрацію фізичної особи - підприємця технічним адміністратором Єдиного державного реєстру забезпечується передача копії заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість в електронній формі, якщо такі заяви були подані як додаток до заяви про державну реєстрацію.
Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, державної фіскальної служби та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.14 Закону №755-IV документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.
Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам, зокрема заява про державну реєстрацію підписується заявником (п.5 ч.1 ст.15 Закону №755-IV).
Як визначено ч.1 ст.18 Закону №755-IV для державної реєстрації фізичної особи підприємцем подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем; 2) заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, - за бажанням заявника; 3) нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, які регулюють відносини, що виникають у сфері державної реєстрації фізичних осіб-підприємців, суд дійшов висновку, що необхідною передумовою для прийняття державним реєстратором рішення про проведення державної реєстрації особи є виявлення такою бажання щодо проведення її реєстрації як фізичної особи-підприємця, що проявляється у поданні нею особисто або через уповноважену особу відповідної заяви (заповненої реєстраційної картки), яка повинна відповідати вимогам ст.15 Закону №755-IV, не містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження. Крім того, можливість проведення реєстрації особи без її волевиявлення законодавством не передбачена.
Статтею 26 Закону №755-IV встановлено строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації, зокрема, щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №755-IV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є, зокрема невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону.
При цьому, суд зазначає, що згідно зі ст.32 Закону №755-IV у разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб`єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб`єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб`єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення.
Виправлення помилки у відомостях Єдиного державного реєстру, допущеної не з вини суб`єкта державної реєстрації, здійснюється за плату, розмір якої встановлений цим Законом.
У разі виявлення суб`єктом державної реєстрації помилки, допущеної у відомостях Єдиного державного реєстру, він в одноденний строк безоплатно виправляє допущену помилку та письмово повідомляє про це заявника.
З наведеної норми вбачається, що законодавцем покладено на суб`єкта державної реєстрації обов`язок щодо повідомлення заявника про виявлення суб`єктом державної реєстрації помилки, допущеної у відомостях Єдиного державного реєстру помилки та її виправлення.
Таким чином, державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4., виявивши, як суб`єкт державної реєстрації, помилку в заяві ОСОБА_1 про реєстрацію її, як фізичної особи - підприємця, щодо реєстраційного номера її облікової картки платника податків, та виправивши її самостійно (а.с.50-51), зобов`язаний був повідомити про дані обставини позивача. І лише після погодження заявника, вчинити реєстраційні дії.
На час розгляду справи, суду не надано доказів повідомлення державним реєстратором Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4 позивача про вчинені реєстраційні дії.
Таким чином, встановлені судом обставини свідчать про те, що відповідачем порушено процедуру вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом №755-IV, що свідчить про наявність бездіяльності державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4., щодо неповідомлення ОСОБА_1 про вчинені реєстраційні дії, а тому, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 08.11.2018 Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-93281-50, якою визначено суму боргу позивача у розмірі 15819,54 грн. (а.с.12).
Так, у судовому засіданні позивач стверджувала, що вона підприємницькою діяльністю не займалася, оскільки вважала, що вона не зареєстрована як фізична особа-підприємець, до того ж будь-яких доходів за період, за який нарахована недоїмка, вона не отримувала.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі за текстом - Закон №2464-VI).
Відповідно до ст.2 Закону №2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до п.п.2, 6 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з п.4. ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 7 Закону №2464-VІ визначено базу нарахування єдиного внеску.
Згідно п.п.2, 3 ч.1 ст.7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз.3 ч.8 ст.9 Закону України №2464-VI).
Згідно ч.12 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.4 ст.25 Закону №2464-VІ, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Враховуючи викладене, зважаючи на здійснення державної реєстрації позивача, як фізичної особи-підприємця, з порушенням вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а також неотримання будь-яких доходів, суд погоджується з позицією позивача щодо відсутності у неї обов`язку щодо сплати єдиного внеску.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана вимога є необґрунтованою, у зв`язку із чим є протиправною та підлягає скасуванню, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Відповідно до частини 1статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів.
Керуючись ст.ст.132, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ: 39393501), Сектора з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Благовіщенської районної державної адміністрації (26400, Кіровоградська область, м. Благовіщенське, вул. Героїв України, 72) про визнання протиправною бездіяльність та скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність державного реєстратора Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_4 в частині не виконання вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" щодо неповідомлення ОСОБА_1 про вчинені реєстраційні дії.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08 листопада 2018 року №Ф-93281-50.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені нею судові витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 39393501).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені нею судові витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Благовіщенської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 04055179).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено - 12.07.2019.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина