
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 липня 2019 року о/об 09 год. 40 хв.Справа № 808/2100/18 провадження №ПР/280/10/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новікової Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.19; ідентифікаційний код 39369133)
до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м.Запоріжжя, вул.Сталеварів, буд.14; ідентифікаційний код 00130926)
про стягнення внесків на регулювання, які сплачуються суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (надалі - позивач, НКРЕКП) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (надалі - відповідач, ПАТ «Запоріжжяобленерго»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 1180710 грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21084000 "Внески на регулювання, які сплачуються суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг").
Позивач у позові (а.с.206-213) зазначив, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» є суб`єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність з передачі (розподілу) електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, які регулює НКРЕКП. Постановою НКРЕКП від 28.04.2017 за №617 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на 2018 рік» визначено планову ставку внеску на регулювання на 2018 рік у розмірі 0,065 відсотки. Разом з тим, постановою НКРЕКП від 27.12.2017 за №1403 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на І квартал 2018 року» визначено ставку внеску на регулювання на І квартал 2018 року у розмірі 0,073 відсотки. Постановою НКРЕКП від 22.03.2018 за №345 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на II квартал 2018 року» визначено ставку внеску на регулювання на II квартал 2018 року у розмірі 0,020 відсотки, що говорить про зменшення навантаження на суб`єктів господарювання по сплаті внесків на регулювання у II кварталі 2018 року. Позивач повідомляє, що відповідачем не в повному обсязі сплачено внески на регулювання з провадження господарської діяльності з розподілу та постачання електричної енергії за І квартал 2018 року.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 12.03.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 08.04.2019.
Ухвалою суду від 08.04.2019 відкладено розгляд справи до 06.05.2019.
Ухвалою суду від 06.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено розгляд справи до 03.06.2019.
Ухвалою суду від 03.06.2019 закрито підготовче засідання і призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 01.07.2019.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Постановою НКРЕКП від 28.04.2017 за №617 "Про визначення планової ставки внеску на регулювання на 2018 рік" визначено планову ставку внеску на регулювання на 2018 рік у розмірі 0,065 відсотки.
При цьому, Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 за №1403 "Про визначення планової ставки внеску на регулювання на І квартал 2018 року" визначено ставку внеску на регулювання на І квартал 2018 року у розмірі 0,073 відсотка.
Постановою НКРЕКП від 22.03.2018 за №345 "Про визначення планової ставки внеску на регулювання на ІІ квартал 2018 року" визначено ставку внеску на регулювання на ІІ квартал 2018 року у розмірі 0,020 відсотка.
На виконання п.10 «Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання», затвердженого 06.04.2017 постановою НКРЕКП №491, Управління фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності, проаналізувавши надісланий структурними підрозділами НКРЕКП на територіях зведений звіт про сплату внеску на регулювання за І квартал до центрального апарату НКРЕКП, було сформовано "Зведений звіт про сплату внеску на регулювання за І квартал 2018 року" (а.с.236-238).
При цьому, відповідно до «Звіту про сплату внеску на регулювання на І квартал 2018 року» ПАТ "Запоріжжяобленерго" здійснює діяльність з розподілу електричної енергії, чистий дохід за звітний квартал якої складає 205022,00 тис. грн., а отже сума внеску на регулювання, що підлягає сплаті за І квартал 2018 року становить 149670,00 грн. (а.с.196).
Також, відповідно до «Звіту про сплату внеску на регулювання на І квартал 2018 року» ПАТ "Запоріжжяобленерго" здійснює діяльність з постачання електричної енергії, чистий дохід за звітний квартал складає 1415156500,00 грн., а отже сума внеску на регулювання, що підлягає сплаті за І квартал 2018 року з цього виду діяльності складає 1033060,00 грн. (а.с.196).
Таким чином, загальна сума несплачених за І квартал 2018 року ПАТ "Запоріжжяобленерго" внесків на регулювання (з урахуванням часткової сплати у сумі 2030,00 грн.) складає 1180710,00 грн. (а.с.236-238).
Відповідачем не висунуто зауважень щодо розрахунку вказаної суми 1180710,00 грн.
У зв`язку зі сплатою відповідачем не в повному обсязі внески на регулювання з провадження господарської діяльності з розподілу та постачання електричної енергії за І квартал 2018 року, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У ч.1 ст.11 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» зазначено, що фінансування Регулятора, його центрального апарату і територіальних органів здійснюється за рахунок надходження до спеціального фонду Державного бюджету України внесків на регулювання, які сплачуються суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 цього Закону. Внески на регулювання зараховуються до доходів спеціального фонду Державного бюджету України, не підлягають вилученню та використовуються за цільовим призначенням на фінансування діяльності Регулятора, його центрального апарату і територіальних органів.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" платниками внесків на регулювання є суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначену статтею 2 цього Закону.
У ч.4 ст.13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" зазначено, що внески на регулювання сплачуються платниками до спеціального фонду Державного бюджету України щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, та є джерелом фінансування Регулятора.
Згідно з п.7 «Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання», затвердженого 06.04.2017 постановою НКРЕКП №491, внески на регулювання сплачуються щоквартально суб`єктами господарювання до спеціального фонду державного бюджету протягом перших 30 днів поточного кварталу, наступного за звітним. Сплачені понад необхідний розмір внески на регулювання не підлягають поверненню і враховуються при сплаті внеску на регулювання в наступних періодах. Платники внеску подають до структурних підрозділів НКРЕКП на територіях звіт про сплату внеску на регулювання не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, за формою згідно з додатком 2.
Відповідно до п.8 «Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання», затвердженого 06.04.2017 постановою НКРЕКП №491, структурні підрозділи НКРЕКП на територіях перевіряють достовірність сплати внеску відповідно до виписок Державної казначейської служби і забезпечують зведення поданої звітності. Структурні підрозділи НКРЕКП на територіях надсилають зведений звіт про сплату внеску на регулювання до центрального апарату НКРЕКП не пізніше 01 числа третього місяця поточного кварталу, за формою згідно з додатком 3.
Як зазначено у п.10 «Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання», затвердженого 06.04.2017 постановою НКРЕКП №491, контроль за надходженням внесків на регулювання здійснює управління з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності відповідно до зведеної звітності, наданої структурними підрозділами НКРЕКП на територіях.
Згідно з п.6 ч.2 ст.17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", регулятор має право: звертатися до суду з підстав, передбачених законом, та здійснювати захист своїх прав та законних інтересів у суді.
Враховуючи на те, що ПАТ "Запоріжжяобленерго" було не в повному обсязі сплачено внески на регулювання, які сплачуються суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до ст.13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м.Запоріжжя, вул.Сталеварів, буд.14; ідентифікаційний код 00130926) 1180710 грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21084000 "Внески на регулювання, які сплачуються суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг").
У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 01.07.2019.
.
Суддя О.О. Прасов