
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 липня 2019 р. Справа № 120/702/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Т.Ю.
представника позивача: Масненької І.В.
представника відповідача: Савелової М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Іллінецької міської ради (22700, Вінницька область, м. Іллінці, вул. Соборна, 19)
до: Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістратська, 37)
про: визнання протиправним та скасування припису
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Іллінецької міської ради до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування акту.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що 20.11.2018 в Іллінецькій міській раді інспектором відділу з питань праці проведено інспекційне відвідування дотримання вимог законодавства з питань праці за скаргою ОСОБА_2 . За результатами перевірки складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю № ВН1780/208/АВ.
Позивач вважає протиправним вказаний акт інспекційного відвідування, в зв`язку із чим звернувся до суду із адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 05.03.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити в порядку загального позовного провадження. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали суду від 05.03.2019 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову.
30.05.2019 на адресу суду надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог від представника позивача. Вказана заява мотивована тим, що Іллінецькою міською радою подано позов до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю № ВН1780/208 АВ, та припису головного державного інспектора Сторожука О.М. від 20.11.2018 №ВН1780/208АВ/П. Враховуючи, що Постановою Верховного Суду України від 10.09.2013 у справі №21-237а13 зазначено, що акт перевірки не є актом індивідуальної дії у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, позивач вважає, що у даному спорі слід визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці у Вінницькій області від 20.11.2018 № ВН1780/208АВ/П.
Ухвалою суду від 11.06.2019 прийнято заяву про зменшення позовних вимог. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та просила суд у їх задоволенні відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини та обґрунтування, вказані відповідачем у відзиві на позов мотиви, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
24.10.2018 ОСОБА_2 звернувся до Управління Держпраці у Вінницькій області із заявою, в якій повідомив про порушення законодавства про працю керівництвом Іллінецької міської ради.
20.11.2018 інспектором праці Сторожуком О.М. проведено інспекційне відвідування Іллінецької міської ради, за результатами якого складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ВН1780/208/АВ від 20.11.2018.
Відповідно до вказаного акта інспектором праці встановлено наступні порушення: ч. 1 ст. 117 КЗпП, відповідно розпорядження №206/05-2 від 30.12.2016 "Про звільнення ОСОБА_2 ", при цьому йому повинні були виплатити належні звільненому працівникові сум в день звільнення, при відсутності спору про їх розмір, виплачується середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку; ст. 44 КЗпП, при припиненні трудового договору з підстав п. 1 ст. 40 КЗпП працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку, що не було проведено звільненому ОСОБА_2 ; ч. 1 ст. 83 КЗпП, працівнику ОСОБА_2 при звільнені не виплачена грошова компенсація за всі невикористанні дні щорічної відпустки.
На підставі висновків акту перевірки №ВН1780/208/АВ від 20.11.2018 Управлінням Держпраці у Вінницькій області складено припис про усунення виявлених порушень №ВН1780/208/АВ/П від 20.11.2018.
27.11.2018 Іллінецькою міською радою сформовано та направлено на адресу відповідача зауваження до акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, держава створює умови для здійснення громадянами права на працю. Нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю є важливими способами захисту трудових прав працівників, гарантією забезпечення законності в трудових відносинах.
Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96), визначено, що центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, є Державна служба України з питань праці (Держпраці) (п.1).
До завдань Держпраці належить, зокрема, державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, а також зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування (п.4 Положення № 96).
Згідно з п. 7 Положення № 96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100, територіальним органом Держпраці на території Вінницької області є Управління Держпраці у Вінницькій області.
Правові та організаційні засади проведення державного нагляду (контролю) визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до положень ст. 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб`єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред`являють керівнику суб`єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб`єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 (далі - Порядок № 295).
Пунктом 2 Порядку № 295 встановлено, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці:
- Держпраці та її територіальних органів;
- виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад).
Відповідно до п. 5 Порядку № 295, інспекційні відвідування проводяться, зокрема, за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту (пп.3); за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю (пп. 5).
За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення (п.19 Порядку № 295).
Відповідно до п. 20 Порядку акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив та керівником об`єкта відвідування або його уповноваженою особою.
Пунктом 27 Порядку вказано, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об`єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
При цьому, вирішуючи спір суд звертає на таке.
Статтею 1 Кодексу законів про працю України визначено, що даний Кодекс регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
В силу ст. 118 КЗпП України, працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до ст. 119 КЗпП України, працівникам, які залучаються до виконання обов`язків, передбачених законами України "Про військовий обов`язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п`ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п`ятою статті 61 Закону України "Про освіту".
Враховуючи викладене, Кодексом законів про працю України регулюються трудові відносини, зокрема працівників, які залучаються до виконання обов`язків, передбачених законами України "Про військовий обов`язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Згідно із матеріалами справи, ОСОБА_2 перебував на виборній посаді Якубівського сільського голови з 16.04.2006, переобраний 12.11.2010.
Відповідно до Протоколу Якубівської сільської виборчої комісії "Про підсумки голосування виборів Якубівського сільського голови в єдиному одномандатному окрузі", які відбулися 25.10.2015 року, головою Якубівської сільської ради обрано ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження новообраного сільського, голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
Повноваження сільського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Таким чином, з моменту вступу на посаду голови Якубівської сільської ради іншої особи, ОСОБА_2 втратив повноваження сільського голови, а відповідно і гарантії, визначені у ч. 3 ст. 119 КЗпП України в частині збереження місця роботи та заробітної плати.
Згідно із листами КП "Районний трудовий архів" Іллінецького району Вінницької області за вх. №363/01-13 від 26.11.2018, Управління праці та соціального захисту населення Іллінецької районної державної адміністрації Вінницької області №2995/02 від 23.11.2018 та КП "Районний трудовий архів" Іллінецького району Вінницької області за вх. №363/01-13 від 26.11.2018, ОСОБА_2 було виплачено збережений середньомісячний заробіток в розмірах за 2015 рік - 42899,60 грн, в 2016 році - 42898,80 грн.
Разом з тим, перебуваючи на посаді голови ОСОБА_2 був мобілізований та з 18.03.2015 призначений заступником військового комісара - начальником мобілізаційного відділення Іллінецького об`єднаного районного військового комісаріату.
На підставі наказу військового комісара Іллінецького об`єднаного районного військового комісаріату (по стройовій частині) від 18.03.2015 року № 32 ОСОБА_2 мобілізовано та зараховано до списків особового складу Іллінецького об`єднаного районного військового комісаріату. Останній з 18.03.2015 приступив до виконання обов`язків за посадою з посадовим окладом 1086 гривень на місяць, відповідними надбавками, премією та щомісячною додатковою грошовою винагородою.
Крім того, станом на даний час згідно рішення 9 сесії 7 скликання Іллінецької міської ради від 31.05.2016 року "Про добровільне об`єднання територіальних громад" село Якубівка Якубівської сільської ради об`єднано в одну територіальну громаду - Іллінецьку міську об`єднану територіальну громаду з центром у місті Іллінці, а Якубівську сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Іллінецької міської ради.
Рішенням 2 сесії Іллінецької міської ради 8 скликання від 16.09.2016 №18 "Про реорганізацію Якубівської сільської ради шляхом приєднання до Іллінецької міської ради" вирішено реорганізувати юридичну особу Якубівську сільську раду шляхом приєднання до Іллінецької міької ради.
Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", бюджети територіальних громад, що об`єдналися, виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей, встановлених цією частиною.
До завершення періоду окремого виконання бюджетів територіальних громад, що об`єдналися, функції головних розпорядників, розпорядників бюджетних коштів територіальних громад, що об`єдналися, продовжують здійснювати відповідні бюджетні установи в особі сільського, селищного, міського голови, обраного об`єднаною територіальною громадою, інших керівників бюджетних установ.
Рішенням №19 2 сесії 8 скликання від 16.09.2016 "Про порядок виконання бюджетів Іллінецької міської ради, Василівської, Жаданівської, Жорницької, Красненьківської, Павлівської, Хрінівської та Якубівської сільських рад до кінця бюджетного періоду 2016 року", встановлено, що виплати працівникам, які звільняються відповідно до Закону у зв`язку з припиненням бюджетних установ здійснюється за рахунок кошторисів видатків на утримання апарату управління Василівської, Жаданівської, Жорницької, Красненьківської, Павлівської, Хрінівської та Якубівської сільських рад відповідно.
Станом на момент здійснення перевірки Управлінням Держпраці та прийняття оскаржуваних рішень повноваження Якубівської сільської ради та Якубівського сільського голови припинились, а ОСОБА_2 не обраний головою Іллінецької міської ради Іллінецької міської об`єднаної територіальної громади та відповідно не займає виборної посади.
Стаття 44 КЗпП надає гарантії працівникам при їх звільнені у зв`язку із скорочення, натомість, ОСОБА_2 з 18.03.2015 перебуває у трудових відносинах з Іллінецьким об`єднаним районним військовим комісаріатом, тому, підстави для виплати вихідної допомоги працівнику, який втратив робоче місце - відсутні.
Наведене є порушенням критеріїв правомірності рішень суб`єктів владних повноважень, визначених пунктами 1, 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, ч. 1 ст. 77 вказаного Кодексу, на позивача покладено обов`язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Іллінецької міської ради до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування припису.
Приймаючи до уваги наведене та вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Іллінецької міської ради - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці у Вінницькій області від 20.11.2018 №ВН1780/208АВ/П.
Стягнути на користь Іллінецької міської ради (код ЄДРПОУ 03333618) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39845483) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1920 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: Іллінецька міська рада (22700, Вінницька область, м. Іллінці, вул. Соборна, 19, код ЄДРПОУ - 03333618); Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістратська, 37, код ЄДРПОУ - 39845483)
Повний текст рішення суду складений: 15.07.19
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна