Рішення № 83016111, 05.07.2019, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
05.07.2019
Номер справи
428/607/19
Номер документу
83016111
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 428/607/19

Провадження №2/428/171/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2019 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Кордюкової Ж.І.,

за участю секретаря Чумак Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьк Луганської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сєвєродонецького міського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» про зобов`язання перерахувати у державні цільові фонди суму єдиного соціального внеску на її загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з липня 2014 року по жовтень 2015 року, включно. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 23.03.1994 року по 27.10.2015 року вона перебувала в трудових відносинах з Публічним акціонерним товариством «Луганськтепловоз» (далі - Відповідач). Звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі, вона встановила, що починаючи з липня 2014 року по жовтень 2015 року відповідачем не було здійснено перерахування єдиного соціального внеску на її загальнообов`язкове державне соціальне страхування, хоча вона і перебувала у трудових відносинах з відповідачем. Зазначена бездіяльність відповідача призведе до порушення її права на соціальний захист, яке включає її право на забезпечення у старості. Просила суд зобов`язати Відповідача перерахувати у державні цільові фонди суму єдиного соціального внеску на її загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з липня 2014 року по жовтень 2015 року, включно.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому запречував проти позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що з липня 2014 року у підприємства були об`єктивні (форс-мажорні) обставини, які унеможливили сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що підтверджується Сертифікатом Торгово-промислової палати України від 11.11.2014 року №1477. Задля забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення Законом України від 02.09.2014 року №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» запроваджено тимчасові заходи, зокрема платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України №1669 звільнено від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. У період невиконання обов`язків щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за спірний період підприємство знаходилось на обліку в органі доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України №1669, де проводилась антитерористична операція, а тому було звільнено від нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, просили справу розглядати за їх відсутності.

Дослідивши письмові матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 23.03.1994 року по 27.10.2015 року перебувала в трудових відносинах з Публічним акціонерним товариством «Луганськтепловоз».

Трудові відносини між сторонами були припинені за їх згодою на підставі п.1 ст.36 КЗпП України, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 .

Згідно із копією Сертифікату (висновку) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданого Торгово-промисловою палатою України № 1477 від 11.11.2014 року, Торгово-промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» при здійсненні господарської діяльності на території міста Луганська Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Відповідно до копії Сертифікату (висновку) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданого Торгово-промислової палатою України № 1478 від 11.11.2014 року, Торгово-промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» при здійсненні господарської діяльності на території міста Луганська Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

З копії листа генерального директора Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» П.М. Карпова на ім`я керівника комісії з реорганізації Податкової служби Міжрегіонального головного управління Міндоходів - центрального офісу з обслуговування великих платників податків - заступнику начальника управління Гнатко Л.А. від 17.12.2014 року, вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» повідомило, що відповідно до п. 9-3 розділу VІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464- VІ від 08.07.2010 року (зі змінами згідно Закону України № 1669- ІІ від 02.09.2014 року), з 01 липня 2014 року до завершення антитерористичної операції, припиняє нарахування, сплату та подання звітності по єдиному соціальному внеску на підставі Сертифікатів (висновків) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданих Торгово-промислової палатою України №№ 1477, 1478 від 11.11.2014 року.

Доказів про існування у ПАТ «Луганськтепловоз» заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, на час розгляду справи суду надано не було.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Прийняття вищевказаного Указу Президента України зумовило початок проведення антитерористичної операції (АТО) на сході України (частина територій Луганської, Донецької і Харківської областей).

Положеннями п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, визначені статтею 4 цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Місто Луганськ Луганської області знаходиться в зоні проведення АТО, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р. До вказаного переліку також включено місто Сєвєродонецьк Луганської області, де станом на час розгляду справи знаходяться як відповідач, так і орган доходів і зборів, на обліку в якому перебуває відповідач.

Підставою для звільнення від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Суд враховує, що Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» було доповнено вищевказаним пунктом згідно із Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року, а Законом України №911-VIII від 24.12.2015 року підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яким внесено відповідні зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - виключено. Тобто, дія п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» розповсюджується на спірні правовідносини, які виникли в період чинності відповідних положень Закону.

Станом на час розгляду справи антитерористична операція не закінчена, в той час як відповідач отримав сертифікати Торгово-промислової палати України, якими засвідчено настання форс-мажорних обставин з 01.07.2014 року.

З огляду на викладені норми Закону та встановлені обставини справи суд приходить до висновку, що у період з липня 2014 року по жовтень 2015 року відповідач був звільнений від виконання своїх обов`язків щодо сплати єдиного внеску з моменту виникнення такого обов`язку та до закінчення антитерористичної операції, що унеможливлює визнання його дій щодо несплати такого внеску незаконними. Обов`язок відповідача щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за спірний період виникне лише після закінчення антитерористичної операції.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача сплатити єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 у період з липня 2014 року по жовтень 2015 року задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати по цій справі слід віднести за рахунок держави, оскільки позивач, якій було відмовлено в задоволенні позову, звільнена від їх сплати.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз», місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, б. 52-Б, код ЄДРПОУ 05763797.

Суддя Ж. І. Кордюкова