Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" лютого 2010 р. м. Київ К-21937/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
секретар судового засідання Горбенко К.Л.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 23.02.2010 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Іллічівську на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2007 та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2007
у справі № 2-а-395/07
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ілімпекс»
до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську
про визнання протиправними дій щодо відмови у реєстрації як платника податків та зобов’язання взяти на податковий облік, та видати довідку про взяття на облік платників податків
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2007 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Ілімпекс" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції (далі ДПІ) у м. Іллічівську про визнання протиправними дій щодо відмови у реєстрації ТОВ "Ілімпекс" як платника податків, зобов'язання ДПІ взяти на податковий облік та видати довідку про взяття на облік платників податку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2007, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2007 позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями судів першої та другої інстанцій ДПІ у м. Іллічівську звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 10.09.1992 зареєстровано ТОВ "Ілімпекс" (ідентифікаційний код 20926805), про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, видане державним реєстратором Виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного Реєстру-15541200000001813.
Ухвалою Арбітражного суду Одеської області від 21.02.2001 по справі №6774/3 за заявою кредитора ДПІ у м. Іллічівську до ТОВ "Ілімпекс" про визнання ТОВ банкрутом, затверджено ліквідаційний баланс на банкрута - ТОВ "Ілімпекс", ліквідовано юридичну особу - ТОВ "Ілімпекс" (м. Іллічівськ, вул.Транспортна,2), припинено провадження у справі та надіслано примірник ухвали: Іллічівській міськдержадміністрації, Іллічівському міськфінвідділу, ДПІ у м. Іллічівську, Воднотранспортному відділенню АК ПІБ у м. Іллічівську, Одеському Облстатуправлінню, ТОВ "Ілімпекс".
13.07.2007 директор ТОВ "Ілімпекс" звернувся до ДПІ у м. Іллічівську із заявою за №3 з проханням поставити Товариство на облік в ДПІ у м. Іллічівську у зв'язку із поновленням господарської діяльності.
Державною податковою інспекцією у м. Іллічівську листом від 19.07.2007 за №15757/29-0020 відмовлено позивачу у задоволенні його вимог, посилаючись на те, що ТОВ "Ілімпекс" знято з обліку платників податків в ДПІ у м. Іллічівську 16.02.2005 відповідно до прийнятої Арбітражним судом Одеської області ухвали від 21.02.2001 по справі №6774/3 про затвердження ліквідаційного балансу та ліквідації юридичної особи ТОВ "Ілімпекс" код 20926805 у зв'язку з банкрутством.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суди дійшли висновку про те, що дії ДПІ у м. Іллічівську щодо відмови позивачу в реєстрації (взятті на облік) як платника податку та видачі довідки про взяття на облік платника податків за формою №4-ОПП є протиправними, вимоги ТОВ "Ілімпекс" обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають вимогам чинного законодавства України, при цьому суди посилаються на те, що відповідач, заперечуючи проти позову, не довів суду правомірність відмови позивачу щодо взяття його на облік як платника податків.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Як вбачається зі змісту касаційної скарги, ДПІ у м. Іллічівську зазначає, що відмовляючи позивачу у постановці на облік як платника податків керувалась ухвалою Арбітражного суду Одеської області від 21.02.2001 про затвердження ліквідаційного балансу позивача, оскільки згідно ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими для виконання. Крім того, відповідач наголошує на тому, що судами, в порушення вимоги ст. 58 Конституції України, застосовані норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який вступив в силу з 01.07.2004 та норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що вступив в силу з 01.01.2004. На думку скаржника, судами надано зворотної сили нормам вказаних Законів, оскільки ухвала Арбітражного суду Одеської області про затвердження ліквідаційного балансу позивача постановлена 21.02.2001.
Проте, погодитись з такою думкою відповідача не можна з огляду на таке.
Відповідно до ч.18 ст. 8 Закону України "Про підприємництво" (в редакції, чинній на момент прийняття Арбітражним судом ухвали від 21.02.2001) та п. 33 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №740 від 25.05.1998 (яке також було чинним на час прийняття зазначеної ухвали суду), орган державної реєстрації скасовує державну реєстрацію, зокрема, на підставі рішення господарського суду у разі визнання суб'єкта підприємництва банкрутом.
При цьому, скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється органом державної реєстрації лише після проведення ліквідаційною комісією (ліквідатором) усіх заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і подання до органу державної реєстрації документів, визначених п. 34 зазначеного Положення шляхом виключення його з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.
В силу вимог п.4 ст. 34 Закону України "Про підприємства в Україні" (що діяв на момент прийняття Арбітражним судом вищезазначеної ухвали), підприємство вважається ліквідованим лише з моменту виключення його з державного реєстру України, ліквідаційна комісія (ліквідатор), яка (який) призначається господарським судом, не тільки проводить заходи щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності як юридичної особи, але і подає до відповідного органу державної реєстрації документи, визначені п.34 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №740 від 25.05.1998, на підставі яких останній проводить скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи шляхом виключення з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.
Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду у даній справі є дії відповідача, вчинені ним 19.07.2007, щодо відмови в реєстрації позивача, як платника податків, то колегія суддів Вищого адміністративного суду вважає, що судами вірно застосовано діюче законодавство при розгляді справи, перевірено дії відповідача на предмет відповідності саме діючим правовим нормам.
До того ж, слід звернути увагу на те, що Одеським апеляційним адміністративним судом правильно зазначено, що судом першої інстанції при вирішені справи, вірно застосовано правові норми, що не діють, але регулювали питання припинення діяльності юридичної особи на час постановлення ухвали Арбітражного суду про затверджено ліквідаційного балансу позивача (21.02.2001).
В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували виключення позивача з Державного реєстру України, докази скасування державної реєстрації позивача та докази отримання податковим органом від органу реєстрації повідомлення про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Проте, позивач, як встановлено судами та знайшло своє підтвердження в матеріалах справи, надав суду свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ "Ілімпекс" та довідку Головного управління статистики в Одеській області №5070, що підтверджує факт існування підприємства як юридичної особи.
Враховуючи те, що суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність своїх дій по відмові в реєстрації позивача, як платника податків, судова колегія важчає, що суди дійшли обґрунтованого висновку про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання ДПІ вчинити певні дії для відновлення порушених прав позивача.
За змістом ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Інші доводи касаційної скарги не спростовують правильності зазначених висновків суду апеляційної інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального права, у зв’язку з чим підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення не встановлено.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Іллічівську на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2007 та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2007 у справі № 2-а-395/07 слід залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську залишити без задоволення.
Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2007 та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2007 у справі №2-а-395/07 –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГоловуючийМ.О. Федоров
СуддіА.І. Брайко
Г.К. Голубєва
О.В. Карась
А.О.Рибченко