
Код суду 233 № 233/4255/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., за участю секретаря судового засідання Арбузової Ю.В. прокурора Топалової Г.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Катеринівка Костянтинівського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, має вищу освіту, не працює, є пенсіонером, розлучений, неповнолітніх дітей на утриманні не має, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, і якому роз`яснено зміст ст. 63 Конституції України та ст. 263 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , виконуючий обов`язки начальника Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН КРДА), будучи державним службовцем та згідно з пп. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб`єктом, відповідальним за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, порушуючи вимоги ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 25.07.2017 року (точний час не встановлений), перебуваючи в приміщені УПСЗН КРДА за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. 6-го Вересня, буд. 10, не повідомив у встановленому вищезазначеним Законом випадку безпосереднього керівника, а саме: заступника голови чи голову Костянтинівської РДА або Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, або уповноважений орган/особу з питань запобігання та протидії корупції про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час вирішення питання про призначення собі (як заступнику начальника управління, начальнику відділу грошових виплат і компенсацій) надбавки за інтенсивність праці наказом від 25.07.2017 року за № 37, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Встановлено, що ОСОБА_1 14.05.2007 року призначено на посаду заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА та має 11 ранг державного службовця, відповідно до наказу начальника УПСЗН КРДА за № 22 від 14.05.2007 року. Відповідно до наказу начальника УПСЗН КРДА за № 36к від 08.06.2016 року з 04.05.2016 року заступнику начальника управління, начальнику відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА ОСОБА_1 присвоєно 5 ранг категорії «Б». Відповідно до наказу № 1 від 04.08.2018 року заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА ОСОБА_1 з 09.01.2018 року було звільнено.
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно з розпорядженням голови Костянтинівської РДА за № 68вк від 26.06.2017 року начальнику УПСЗН КРДА надано щорічну основну відпустку з 10 липня 2017 року по 28 липня 2017 року. На період відпустки обов`язки начальника УПСЗН покладені на ОСОБА_1 , заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації.
Відповідно до п. 1 Положення про УПСЗН КРДА, затвердженого Розпорядженням голови Костянтинівської РДА № 382 від 18.10.2013 року встановлено, що УПСЗН КРДА утворюється головою районної державної адміністрації, входить до її складу; відповідно до п. 2 управління підпорядковане голові Костянтинівської районної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації; відповідно до п. З управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, Положеннями про управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації; відповідно до п. 9 начальник Управління призначається на посаду та звільняється з посади головою районної держадміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з обласною держадміністрацією в установленому законодавством порядку; відповідно до п. 12 начальник Управління має заступників, які призначаються на посаду та звільняється з посади головою районної держадміністрації за поданням начальника Управління в установленому законодавством порядку; відповідно до п. 13 для розгляду питань, що належить до компетенції Управління, в ньому можуть утворюватись відповідні комісії; відповідно до п. 14 граничну численність, фонд оплати праці працівників Управління визначає голова райдержадміністрації у межах відповідних бюджетних призначень; п. 15 штатний розпис та кошторис Управління затверджує голова райдержадміністрації за пропозиціями начальника Управління відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228; відповідно до п. 17 Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
25.07.2017 року ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника УПСЗН РДА, відповідно до Постанови КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 року № 15, керуючись Порядком застосування стимулюючих виплат, прийняв рішення виплатити собі (як заступнику начальника управління, начальнику відділу грошових виплат і компенсацій) надбавку за інтенсивність праці, підписавши наказ в.о. начальника УПСЗН КРДА за № 37 від 25.07.2017.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3-1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну службу» повноваження керівника державної служби здійснює керівник структурного підрозділу зі статусом юридичної особи публічного права - у такому підрозділі.
Відповідно до додатку «Питання оплати праці працівників державних органів», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року № 15, а саме: схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році встановлено розмір посадового окладу керівника самостійного управління, служби. Відповідно до п. 2 Положення «Про застосування стимулюючих виплат державним службовцям», затвердженого Постановою КМУ № 15 від 18.01.2017 року встановлено, що керівники державної служби в державному органі мають право встановлювати державним службовцям у межах економії фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати; відповідно до пп.1 п. З до додаткових стимулюючих виплат державним службовцям належать надбавки за інтенсивність праці.
Так відповідно до абзацу сьомого п. З Положення «Про застосування стимулюючих виплат державним службовцям», затвердженого Постановою КМУ № 15 від 18.01.2017 року встановлено, що керівникам інших державних органів (керівникам державної служби), їх заступникам можуть встановлюватися надбавки керівником державної служби в державному органі за погодженням із суб`єктом призначення.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані:
-вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
-повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
-не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
-вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі тими, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Приватний інтерес ОСОБА_1 обумовлюється тим, що останній, з метою отримання додаткових грошових коштів для задоволення власних потреб, особисто підписав вищезазначений наказ, за яким наказує відділу бухгалтерського обліку та звітності здійснити нарахування надбавки у зазначеному ним розмірі 50% від посадового окладу.
Дані дії з встановлення надбавки за інтенсивність праці не були погоджені із суб`єктом призначення, як це передбачено вище, згідно з діючим законодавством.
Вищевикладене свідчить про те, що ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки начальника УПСЗН КРДА мав особисту зацікавленість (майновий інтерес) під час вирішення питання про виплату собі (як заступнику начальника управління, начальнику відділу грошових виплат і компенсації) вищезазначеної надбавки, що полягала у можливості отримання певних матеріальних благ, покращення свого матеріального становища, що свідчить про його перебування в умовах реального конфлікту інтересів, але за даних обставин останній не повідомив про це безпосереднього керівника, а саме заступника голови чи голову Костянтинівської РДА або Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, або уповноважений орган/особу з питань запобігання та протидії корупції.
Згідно з отриманими відповідями на офіційні запити Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України та отриманих пояснень встановлено, що ОСОБА_1 виконуючий обов`язки начальника УПСЗН КРДА не повідомляв про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час підпису вищезазначеного наказу керівника управління.
Вчиняючи вищезазначені дії останній був неодноразово ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що має наступне підтвердження:
відповідно до п. 1.3. посадової інструкції заступника начальника, начальника відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА останній повинен знати Закон України «Про запобігання корупції», з чим особисто було ознайомлено ОСОБА_1 , де він поставив власний підпис та дату ознайомлення 01.12.2011 року. Відповідно до виконання щорічних планів антикорупційних заходів в УПСЗН КРДА проводились наради при начальникові управління, на таких нарадах обговорювалися питання щодо необхідності вживання заходів, для виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та запобігання конфліктів інтересів. Відповідно до вказаних нарад складалися протоколи, з якими було ознайомлено працівників управління, у тому числі ОСОБА_1 . Відповідно до наказу № 18 від 13.03.2017 року УПСЗН КРДА заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій ОСОБА_1 , було призначено особою уповноваженої з питань запобігання та виявлення корупції. Станом на травень 2015 року працівників УПСЗН КРДА, у тому числі ОСОБА_1 було ознайомлено під власний підпис з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. 5 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона зобов`язана звернутися за роз`ясненнями до територіального органу Національного агентства, чого зроблено не було.
Відповідно до пп. 1 та 2 п. 1 ст. 29 Закону України «Про запобігання корупції» встановлені заходи зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів. Таким чином, зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом: усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів; застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень. Встановлені цим Законом заходи, не були вжиті для зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів.
На підставі наказу в.о. начальника УПСЗН КРДА від 25.07.2017 року за № 37 ОСОБА_1 . останнім наказано виплатити собі (як заступнику начальника управління, начальнику грошових виплат і компенсацій) надбавку на липень 2017 року в розмірі 50% від посадового окладу, що відповідно до відомості нарахування заробітної плати за липень 2017 склало 2095,24 грн.
Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 будучи державним службовцем виконуючи обов`язки начальника УПСЗН КРДА, та згідно з п.п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом, відповідальним за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, усвідомлюючи про наявну суперечність між його приватними інтересами та службовими обов`язками не повідомив у встановленому зазначеним Законом випадку та порядку безпосереднього керівника, а саме заступника чи голову Костянтинівської РДА або Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, або уповноважений орган/особу з питань запобігання та протидії корупції про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час вирішення питання про встановлення собі надбавки за інтенсивність праці наказом від 25.07.2017 року за № 37 чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 того ж дня в цей же період часу, перебуваючи в приміщені УПСЗН КРДА за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. 6-го Вересня, буд. 10, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, підписавши наказ від 25.07.2017 року за №37 про виплату собі (як в.о. начальника УПСЗН КРДА) надбавки за інтенсивність праці, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даних правопорушень визнав у повному обсязі, пояснив, що він до виходу на пенсію працював на посаді заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА. В липні 2017 року в період відпустки начальника управління він виконував його обов`язки. Про те, що він не має права підписувати накази про своє преміювання, він не знав, хоча і був ознайомлений з антикорупційним законодавством. Не вбачав на той час в своїх діях будь-якого порушення закону, але в теперішній час усвідомив, що помилявся. Щиро розкаявся в скоєному.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, встановлено наступне.
Згідно з приміткою до статті 172-7 КУпАП суб`єктом правопорушень є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», а під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Відповідно до наказу начальника УПСЗН КРДА № 22 від 14.05.2007 року, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника управління, начальника відділу грошових виплат і компенсацій УПСЗН КРДА з 14.05.2007 року.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія цього закону поширюється на державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст. 3, 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно з ч. 2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
З наказу від 25.07.2017 року за № 37 вбачається, що ОСОБА_1 прийняв рішення виплатити собі (як заступнику начальника управління, начальнику відділу грошових виплат і компенсацій) надбавку за інтенсивність праці в межах фонду оплати праці на липень 2017 року за фактично відпрацьований час, підписавши цей наказ.
Враховуючи те, що отримання надбавки є приватним інтересом особи, відносно якої вирішується питання про можливість та доцільність встановлення надбавки, приходжу до висновку, що при прийнятті наказу щодо встановлення надбавки ОСОБА_1 , виник реальний конфлікт інтересів.
Враховуючи, що при вирішенні даного питання існував реальний конфлікт інтересів, ОСОБА_1 повинен був повідомити до Національного агентства з питань запобігання корупції або до Костянтинівської районної державної адміністрації про цей конфлікт інтересів та утриматися від прийняття вказаного рішення, а тому в його діях є склад правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При дослідженні особи ОСОБА_1 встановлено, що він вперше притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкціями статті, що буде цілком відповідати обставинам справи, та, у свою чергу, сприятиме профілактиці даного виду адміністративних правопорушень.
Крім того, враховуючи положення ст. 40-1, ч. 5 ст. 283 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в доход держави в сумі 384,20 грн.
Керуючись ст. ст. 24, 27, 33, 36, 172-7 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Штраф слід перерахувати на розрахунковий рахунок 31119106005058, банк - Казначейство України (ЕАП), отримувач - Костянтин. УК/м. Костянтинівка /21081100, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37890775, ККДБ - 21081100, (символ звітності банку-106).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок, який слід перерахувати на розрахунковий рахунок 31213206005058, отримувач - Костянтин. УК/ м. Костянтинівка/22030101, код ЄДРПОУ - 37890775, банк отримувача ГУДКСУ Казначейство України (ел.адм.податків) МФО -899998, код класифікації і доходів бюджету - 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя О.О. Леміщенко