
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 липня 2019 року м. Рівне №460/3159/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Юрчук А.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2 ,
відповідача: представник Кузьмич Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДФС у Рівненській області про зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненської області (далі – відповідач) про зобов`язання вчинення певних дій.
Позивач просив суд зобов`язати відповідача надати йому для ознайомлення до 27.12.2018 матеріали податкової справи (облікової справи платника податків).
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно, не зважаючи на звернення позивача, не надається останньому для ознайомлення його податкова справа (облікова справа платника податків). Такою бездіяльністю контролюючий орган порушує вимоги чинного законодавства та права позивача.
Ухвалою суду від 26.12.2018 позовна заява залишалася без руху зі встановленням строку для усунення недоліків. Позивач недоліки усунув у встановлений судом строк.
Ухвалою від 17.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позовну заяву.
Головним управлінням ДФС у Рівненської області у межах встановленого судом строку подано відзив на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень відповідачем зазначено, що метою звернення позивача щодо ознайомлення з матеріалами податкової справи було документальне підтвердження податкового боргу. Зазначені обставини встановлені рішенням суду в адміністративній справі №857/1570/18. ОСОБА_1 був стороною у вказаній справі, йому разом з відзивом надсилалися усі документи облікової справи платника податків щодо податкового боргу. Поняття «податкова справа» не визначено чинним податковим законодавством. Відтак, не є порушенням прав позивача відмова у доступі до документів, ведення та зберігання яких не передбачено жодним нормативно-правовим актом.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у адміністративному позові. Пояснили суду, що вимоги позивача щодо ознайомлення з матеріалами облікової справи платника податків відповідачем повністю не виконано. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Суду пояснила, що позивачу було надано усі документи, що містяться в обліковій справі, зокрема, і під час підготовки клопотання про закриття провадження у даній справі. У зв`язку з виправленням оскаржуваних порушень, просила закрити провадження у справі.
Ухвалою суду від 03.07.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як самозайнята особа (КВЕД 70.22: консультування з питань комерційної діяльності й керування) за РНОКПП НОМЕР_1 .
28 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС у Рівненській області із заявою про надання можливості ознайомитися з матеріалами його податкової справи та зробити копії цих документів. Підставою такого звернення стала відсутність у позивача будь-яких документів на підтвердження податкового боргу в сумі 251397,00грн. Зазначена заява зареєстрована відповідачем 28.11.2018.
За наслідками розгляду зазначеної заяви Головним управлінням ДФС у Рівненській області було надіслано позивачу лист від 26.12.2018 №4008/ФОП/17-00-17-16, у якому роз`яснено підстави виникнення податкового боргу у вищевказаній сумі.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог п.63.1 ст.63 Податкового кодексу України, з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, ведеться облік платників податків.
Відповідно до п.63.12 ст.63 Податкового кодексу України, інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв`язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних.
Умови обліку самозайнятих осіб як платників податків регламентовано Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі – Порядок №1588).
Відповідно до п.1.6 Порядку №1588, стосовно кожного платника податків, взятого на облік у контролюючому органі згідно з цим Порядком, формується облікова справа.
Реєстраційна частина облікової справи платника податків формується із документів, які надходять до контролюючих органів для взяття на облік платника податків, та доповнюється документами, які подаються платником податків або надходять стосовно платника податків згідно із статтями 66-68 Податкового кодексу України у паперовій формі.
Звітна частина облікової справи платника податків формується із податкових декларацій (звітів, розрахунків) та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, які подаються платником у період його діяльності у паперовій формі.
Ведення облікових справ платників податків здійснюється з дотриманням правил діловодства. Комплектування документів проводиться у хронологічному чи тематичному порядку або у їх поєднанні. Кожна частина облікової справи повинна мати опис документів. Зберігання окремих документів та облікових справ здійснюється відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 квітня 2012 року за № 571/20884.
Згідно з пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платник податків має право безоплатно отримувати у контролюючих органах, у тому числі і через мережу Інтернет, інформацію про податки та збори і нормативно-правові акти, що їх регулюють, порядок обліку та сплати податків та зборів, права та обов`язки платників податків, повноваження контролюючих органів та їх посадових осіб щодо здійснення податкового контролю.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку про те, що платник податків – самозайнята особа, має право знайомитися з власною обліковою справою платника податків, а саме з її реєстраційною та обліковою частинами.
Можливості для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення забезпечує громадянам Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі – Закон №393/96-ВР).
У силу вимог ст.1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних політичних та особистих прав і законних інтересів.
Згідно із ст.15 Закону №393/96-ВР, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ст.20 Закону №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Як встановлено судом, відповідачем надано відповідь позивачу у строк, встановлений ст.20 Закону №393/96-ВР.
Поряд з цим, суд вважає таку відповідь неналежною, оскільки її зміст не містить пропозиції позивачу ознайомитися з обліковою справою платника податків.
У ході судового розгляду підтвердився факт надання позивачу листом від 26.12.2018 №4008/ФОП/17-00-17-16 роз`яснень щодо виникнення податкового боргу в сумі 251397,00грн. Проте, такі обставини не спростовують обґрунтувань позивача щодо порушення його прав, оскільки метою звернення від 28.11.2018 було забезпечення відповідачем можливості ознайомитися з матеріалами облікової справи.
Суд критично оцінює посилання відповідача на відсутність можливості надати позивачу для ознайомлення податкову справу платника податків, оскільки таке поняття відсутнє у чинному законодавстві.
За змістом листа від 26.12.2018 №4008/ФОП/17-00-17-16, відповідачем жодних роз`яснень щодо існування податкової чи облікової справи платника податків позивачу не надано, прохання останнього забезпечити можливість ознайомлення – проігноровано.
Враховуючи положення ст.3 Конституції України, згідно з якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та спираючись на основні засади податкового законодавства України, визначені ст.4 Податкового кодексу України, суд вважає, що службові особи відповідача зобов`язані у разі необхідності надавати фізичним особам - платникам податків, відповідні роз`яснення та допомогу в реалізації їх прав.
Відповідно до пп.21.1.4 п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України, посадові та службові особи контролюючих органів зобов`язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Всупереч наведеним вимогам, позивачу не було надано для ознайомлення облікову справу платника податків, допущено порушення його прав та законних інтересів.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити, вийшовши за межі позовних вимог, як це передбачено ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для застосування ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул.Відінська, 12, м.Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Рівненській області щодо ненадання ОСОБА_1 для ознайомлення матеріалів облікової справи платника податків згідно із заявою від 28 листопада 2018 року.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Рівненській області надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) для ознайомлення матеріали облікової справи платника податків.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217), судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 липня 2019 року.
Суддя Дудар О.М.