
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
08 липня 2019 року №640/2415/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., за участі секретаря судового засідання Огнивого Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовомакціонерного товариства "Укртрансгаз" доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов від 18.01.2019 №40 та №41 за участі:
представників позивача - Гребеника В.І. , Печерного С.Л. ,
представника відповідача - Смикалова В.Р.
На підставі частини першої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 липня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 та частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.01.2019 №40 "Про накладення штрафу на акціонерне товариство "Укртрансгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу";
визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.01.2019 №41 "Про накладення штрафу на Акціонерне товариство "Укртрансгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання (закачування, відбору) природного газу".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що акціонерне товариство "Укртрансгаз" вважає оскаржувані постанови від 18.01.2019 №40 та №41 незаконними та протиправними, у зв`язку з чим останні підлягають скасуванню, оскільки, Національною комісіє, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надано позивачу будь-яких належних письмових доказів та/або обґрунтувань щодо правових підстав проведення у 2019 році планової перевірки Ліцензійних умов з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, а при прийнятті оскаржуваних постанов від 18.01.2019 №40 та №41 відповідачем були порушені вимоги чинного законодавства, зокрема відповідачем порушено порядок та строки накладення штрафних санкцій на акціонерне товариство "Укртрансгаз", встановлених чинним законодавством та порушено періодичність проведення планової перевірки акціонерного товариства "Укртрансгаз" у 2019 році.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.02.2019 прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №640/2415/19 та призначено підготовче засідання, запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.02.2019 відмовлено в задоволенні заяви Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про забезпечення позову.
Відповідачем 27.02.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскаржувані постанови від 18.01.2019 №40 та №41 прийняті Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України. Поряд з цим, відповідач заперечує обставини порушення ним процедури прийняття оскаржуваної постанови, оскільки остання не містить норм регуляторного характеру, а тому її прийняття не потребувало реалізації процедур, передбачених при прийнятті регуляторних актів. Зокрема, відповідачем зазначено, що позивач сплатив штрафи, накладені на нього постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.01.2019 №40 та №41, що є окремим підтвердженням того, що акціонерне товариство "Укртрансгаз" погодилося з сумами штрафів, у зв`язку з порушеннями позивачем Ліцензійних умов з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу.
Позивачем 07.03.2019 було подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що доводи відповідача наведені у відзиві, не спростовують доводи позивача, наведені в адміністративному позові. Зокрема, сплата акціонерним товариством "Укртрансгаз" вказаних штрафів жодним чином не свідчить про визнання позивачем правомірності оскаржуваних постанов.
Відповідачем в підготовчому засіданні 18.03.2019 було надано суду заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримано раніше викладені доводи на спростування позиції позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міст Києва від 18.03.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи №640/2415/19 по суті.
Відповідач 03.04.2019 надав суду письмові пояснення з урахуванням додаткових пояснень позивача, в яких знову наголосив, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розроблено план перевірок виключно з урахуванням затвердженого комплексного плану, на виконання вимог чинного законодавства України, зазначивши, що затвердження у плані перевірок інших дат, ніж визначено в комплексному плані, буде свідчити про недотримання відповідачем вимог чинного законодавства. При складанні актів від 10.01.2019 №4 та №5 відповідачем було використано їх уніфіковані форми, з урахуванням норм чинного законодавства та враховуючи відмову позивача у проведенні перевірки
Позивач в свою чергу, 03.04.2019 в наданих суду додаткових письмових поясненнях, також, повторно наголосив, що висновки відповідача про наявність в діях акціонерного товариства «Укртрансгаз» порушень Ліцензійних умов з транспортування та зберігання природного газу, наведені ним в актах перевірок від 10.01.2019 №4 та №5 та в обґрунтуваннях до постанов про накладення штрафів на позивача від 18.01.2019 №40 та №41 були завідомо необґрунтованими та безпідставними.
Відповідачем 17.05.2019 надано суду пояснення, в яких підтримано раніше викладені доводи на спростування позиції позивача.
В судовому засідання 30.05.2019 представником позивача подано клопотання позивача про долучення до матеріалів справи експертного висновку, однак суд відмовив в задоволенні клопотання позивача з огляду на недотримання норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно з Планом перевірок, на підставі постанови від 18.12.2018 №1964 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг у І кварталі 2019 року» та посвідчення про проведення планової перевірки від 20.12.2018 №273, з 10.01.2019 по 23.01.2019 було проведено планову виїзну перевірку щодо виконання позивачем Ліцензійних умов з транспортування та зберігання природного газу за період діяльності ліцензіата з 01.01.2017 по 31.12.2018.
За результатами проведення планової перевірки позивача, 10.01.2019 відповідачем складено:
- акт №4 щодо дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, яким Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлено порушення акціонерним товариством "Укртрансгаз" пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 №201, щодо обов`язку здійснення господарської діяльності з транспортування природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газосховищ, Кодексу газорозподільних систем, Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме абзацу другого статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
- акт №5 щодо дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання (закачування, відбору) природного газу, яким Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлено порушення акціонерним товариством "Укртрансгаз" пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 №201, щодо обов`язку здійснення господарської діяльність із зберігання природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газосховищ, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме абзацу другого статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
На підставі вищезазначених актів, відповідачем 18.01.2019 прийнято постанову №40 "Про накладення штрафу на акціонерне товариство "Укртрансгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу" та постанову №41 "Про накладення штрафу на Акціонерне товариство "Укртрансгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання (закачування, відбору) природного газу"
Акціонерне товариство "Укртрансгаз", вважаючи протиправними постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.01.2019 №40 та №41, звернулось до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до першої та третьої частини статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Частинами першою та другою статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Абзацом 5 частини п`ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Згідно приписів частини другої та шостої статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є відмова у доступі уповноважених працівників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи, постачальника до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу, якщо обов`язок надання такого доступу встановлюється законодавством. Рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом п`яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
Закон України "Про ринок природного газу" не містить інших строків для винесення такого рішення".
Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII, суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною шостою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом п`яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
Таким чином, акти складено 10.01.2019, постанови прийнято 18.01.2019, відповідачем було порушено встановлений діючим законодавством строк накладення санкцій.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 826/14481/17 ( № К/9901/27667/18).
Щодо періодичності проведення планових перевірок Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг слід зазначити наступне.
Згідно з частиною другою статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2005 № 877-V, органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом, не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року. Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення. Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті у порядку, визначеному законодавством. Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.
Слід зазначити, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових перевірок Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, керується Порядком контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 № 428 (далі - Порядок № 428).
Відповідно до пункту 3.1. Порядку № 428, планові перевірки ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на два роки відповідно до річного плану, який затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до першого грудня року, що передує плановому, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті не пізніше п`яти днів до початку відповідного планового періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, попередню планову перевірку щодо акціонерного товариства "Укртрансгаз" було проведено відповідачем у липні 2017 року. Так,зазначену планову перевірку ліцензійної діяльності акціонерного товариства "Укртрансгаз" з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу за період діяльності з 01.01.2016 по 31.12.2016 відповідачем проведено з 13.06.2017 по 03.07.2017 на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.03.2017 №290 та посвідчень про проведення перевірок від 29.05.2017 №120, за результатами яких були складені акти планових виїзних перевірок дотримання ліцензійних умов з транспортування та зберігання природного газу №107 та №108 від 03.07.2017.
Слід зазначити, що відповідно до абзацу 2 пункту 12 Методики розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 №342 (далі - Методика №342), розробленої відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", встановлено, що періодичність проведення наступного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо відповідного суб`єкта господарювання відраховується від дати закінчення планового періоду, в якому здійснювався захід державного нагляду (контролю).
Таким чином, з огляду на вищенаведені вимоги чинного законодавства щодо періодичності проведення планових перевірок, суд не вбачає правових підстав для проведення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг перевірки акціонерного товариства "Укртрансгаз" з 10.01.2019 по 23.01.2019 щодо виконання позивачем Ліцензійних умов з транспортування та зберігання природного газу за період діяльності ліцензіата з 01.01.2017 по 31.12.2018.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, оскільки відповідачем не наведено достатніх правових підстав для прийняття оскаржуваних постанов від 18.01.2019 №40 та №41 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, суд приходить до висновку про неправомірність оскаржуваних постанов.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Укртрансгаз" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.01.2019 №40 та №41.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 19 210,00 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст рішення виготовлено 12.07.2019.