
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" липня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1277/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А., при секретарі судового засідання Заболотній Я. О. розглянувши матеріали справи № 916/1277/19:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70, код - 42114410)
до відповідача: Дочірнього підприємства „Житлово-експлуатаційна дільниця” Товариства з додатковою відповідальністю „ЧОРНОМОРСАНТЕХМОНТАЖ” (65078, м. Одеса, вул. Валентини Терешкової, 13, код - 22470717)
про заборгованість за спожиту активну електричну енергію у розмірі 94341,52 грн.; пені – 742,60 грн.; 610,38 грн. – 3%.
з підстав заборгованості за спожиту активну електричну енергію
Представники:
від позивача: Рябоконь В.І. – довіреність;
від відповідача: Рись І.Б. – довіреність;
СУТЬ СПОРУ: 07.05.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” (далі – Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Дочірнього підприємства „Житлово-експлуатаційна дільниця” Товариства з додатковою відповідальністю „ЧОРНОМОРСАНТЕХМОНТАЖ” (далі – Відповідач) про стягнення 63788,06 грн.
10.05.2019 року суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін, встановив відповідачу строк для надання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України – п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження по справі.
04.06.2019 року через канцелярію суд отримав заяву Позивача про збільшення розміру позовних вимог: заборгованість за спожиту активну електричну енергію у розмірі 94341,52 грн.; пені – 742,60 грн.; 610,38 грн. – 3%.
24.06.2019 року суд отримав відзив на позов, яким Відповідач просить суд в задоволені позову відмовити повністю.
10.07.2019 року суд закрив провадження по справі в частині стягнення з Відповідача 15000 грн. заборгованості за спожиту активну електричну енергію на підставі п. 2, ч. 1 ст. 231 ГПК України. Тому, суд розглядає позовні вимоги в частині стягнення 79341,52 грн. боргу, пені – 742,60 грн. та 610,38 грн. – 3%.
Під час розгляду справи, у судових засіданнях 04.06.2019 року, 24.06.2019 року, 09.07.2019 року оголошувалась перерва
Під час розгляду справи представник позивача позов підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.
В С Т А Н О В И В :
Відповідач по справі - ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» був діючим споживачем електричної енергії та отримував послуги з постачання електричної енергії від АТ «Одесаобленерго» (як постачальника за регульованим тарифом) за договором № 1413. На виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» приєднався до публічного договору про розподіл електричної енергії АТ «Одесаобленерго» шляхом фактичного споживання електричної енергії.
Крім того, Відповідачем - ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» підписано заяву-приєднання до публічного договору про постачання електричною енергією ТОВ «ООЕК» на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом № 1413. Додатком № 1 до заяви-приєднання було визначено перелік точок комерційного обліку Відповідача.
Умовами вказаного Договору передбачено, що ТОВ «ООЕК» продає електричну енергію ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» для забезпечення потреб електроустановок останнього, а відповідач оплачує ТОВ «ООЕК» вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до абз. З п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За пп. 6.1 та пп. 6.8 п. 6 розділу XII «Кодексу комерційного обліку», що затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку. Па даний час, на підставі п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме — АТ «Одесаобленерго».
За розрахунковий період січень - березень 2019р. ТОВ «ООЕК» від АТ «Одесаобленерго», як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» за цій розрахункові періоди.
Позов ґрунтується на тому, що за договором та особовим рахунком № 1-1413 у січні, лютому, березні 2019р. ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» було спожито 145954 кВт.год. електричної енергії на загальну вартість 132053,58 грн. у т.ч. ПДВ.
Крім того, у квітні 2019р. ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» було спожито 41 822 кВт.год. електричної енергії вартістю 37812,18 грн. у т.ч. ПДВ. Кількість та вартість спожитої квітні 2019р. електричної енергії також підтверджується Актом прийняття-передавання товарної продукції від 30.04.2019р. за підписом відповідача та у травні 2019р. було спожито 44798 кВт.год. електричної енергії вартістю 40475,76 грн. у т.ч. ПДВ. Кількість та вартість спожитої травні 2019р. електричної енергії також підтверджується Актом прийняття-передавання товарної продукції від 31.05.2019р.
Факт отримання електроенергії відповідачем не аперечується.
Оскільки Відповідач оплатив виставлені рахунки не в повному обсязі, посилаючись на умови Договору та ст. 625 ЦК України, Позивач просить стягнути з Відповідача заборгованість у розмірі 94341,52 грн.; пені – 742,60 грн.; 610,38 грн. – 3%.
Під час розгляду справи, відповідач частково погасив заборгованість на суму 15000,00 грн., про що зазначено у клопотанні Позивача про залучення доказів від 09.07.2019 року. Тому, ухвалою від 10.07.2019 року суд закрив провадження по справі в частині стягнення 15000,00 грн. боргу, на підставі п. 2, ч. 1 ст. 231 ГПК України. Тому, суд розглядає позовні вимоги в частині стягнення 79341,52 грн. боргу, пені – 742,60 грн. та 610,38 грн. – 3%.
Відповідач не погодившись з позовом посилається у відзиві на позов, що не він не знаходиться у договірних відносинах з Позивачем, тому підстав для задоволення позову не має.
Постановою НКРЕКП № 1876 від 11.12.2018р. ТОВ «ООЕК» встановлено тариф на послуги постачальника універсальних послуг. Ціна на універсальні послуги ТОВ «ООЕК» розрахована та опублікована відповідно до «Порядку формування цін на універсальні послуги», що затверджені постановою НКРЕКП № 1177 від 05.10.2018р., з урахуванням Постанови НКРЕКП № 220 від 26.02.2015р.
На підставі вищезазначених даних, TOB «ООЕК» було виписано відповідачу та отримано представником останнього, рахунки № 01-1413/1 від 17.01.2019 р. , № 01-1413/01 від 15.02.2019 р., № 01-1413/1 від 15.03.2019 р. за спожиту електричну енергію у січні, лютому, березні 2019р.
Відповідно до п. 5.10 Публічного Договору оплата рахунка Постачальника має бути здійснена Споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.
Пунктом 4 комерційної пропозиції № 2-УП, передбачено, що споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ТОВ «ООЕК», але не пізніше ніж до 10 числа місяця, що слідує за розрахунковим.
Так, з 01 січня 2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ «Одесаобленерго» на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП №1345 від 06.11.2018р. „Про видачу АТ „ОДЕСАОБЛЕНЕРГО” ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом”.
TOB „ООЕК” приєднався до публічного договору про розподіл та має з АТ „Одесаобленерго” Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу № 1 від 30.11.18 р., відповідно до умов якого: АТ „Одесаобленерго”, як Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника, які входять в балансуючу групу Постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться заявою- приєднанням від 30.11.18 р. до публічного Договору електропостачальника про надання послуг з розподілу та Реєстром Електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж Оператора системи розподілу електричної енергії АТ «Одесаобленерго» (договір та Реєстр публічно розміщені на сайті АТ «Одесаобленерго»).
АТ «Одесаобленерго» надає ТОВ „ООЕК” та Споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу, АТ «Одесаобленерго» також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.). Це означає, що АТ «Одесаобленерго» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від Споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита Споживачем та надає цю інформацію Постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії Споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє Споживачу рахунки на оплату.
На виконання Закону України „Про ринок електричної енергії”, під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА „ОДЕСАОБЛЕНЕРГО” від постачання електричної енергії, - було створено ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ „ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ” (ТОВ „ООЕК”), з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам.
Постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. TOB „ООЕК” надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу.
Постановою НКРЕКП № 1876 від 11.12.2018 р. ТОВ „ООЕК” установлено тариф на послуги постачальника універсальних послуг, який був розрахований відповідно до „Методики розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг”, яка затверджена Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 р. № 1176.
Відповідно до Постанови НКРЕКП від 05.10.2018 р. № 1177, якою затверджено „Порядок формування ціни на універсальні послуги”, ТОВ „ООЕК” було розраховані ціни на універсальні послуги та оприлюднено їх на офіційному сайті ТОВ „ООЕК” та засобах масової інформації: газеті „Одеські вісті” в номерах випуску № НОМЕР_1 (5119) від 12.12.2018 р.; № 97 (5121) від 19.12.18 р.; № 99 (5123) від 29.12.2018 р. Крім того, ціни для таких категорій універсальних споживачів, як побутові споживачі (індивідуальні та колективні побутові) додатково регулюються постановою НКРЕКП № 220 від 26.02.2015 р. (в редакції від 16.01.2019 р.).
Суд враховує, що територією ліцензованої діяльності ТОВ „ООЕК”, як постачальника універсальних послуг являється територія Одеської області, оскільки на цій території здійснював діяльність попередній постачальник за регульованим тарифом (АТ „Одесаобленерго”, який в результаті заходів відокремлення створив ТОВ „ООЕК”).
Абз. 1-8 пункту 13 розділу XVII „Прикінцеві та перехідні положення” Закону України „Про ринок електричної енергії” № 2019-VIII від 13.04.2017 (зі змінами від 23.11.2018 №2628- VIII) визначені наступні вимоги стосовно діяльності нового (відокремленого) постачальника електричної енергії:
„... під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, ... здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме:
суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії;
упродовж двох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території\ яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання;
фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Упродовж строку виконання електропостачальником, створеним у результаті здійснення заходів з відокремлення, функцій постачальника універсальних послуг: тариф на послуги постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним Методики; надання універсальних послуг здійснюється з дотриманням умов щодо виконання спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, передбачених статтею 62 цього Закону...”.
Ч.1 та п.2 ч.2 ст., 62 Закону України „Про ринок електричної енергії” визначає, що з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. До спеціальних обов`язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, виконання функцій постачальника універсальних послуг.
Частиною 1 статті 63 ЗУ «Про ринок електричної енергії» передбачено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Пунктом 47 ст.1 передбачено, що непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.
Відповідно до абзацу 11 пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2019-УПІ (зі змінами від 23.11.2018 №2628-VIII, які набирають чинності з 01.01.2019 р.) тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені ЗУ "Про ринок електричної енергії" для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до пункту 3.3.1. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», які затверджені Постановою НКРЕКП № 312 від 14,03.2018 р. (далі скорочено ПРРЕЕ), постачальник надає універсальні послуги за економічно обгрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі, оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.
Відповідно до п. 3.3.2 ПРРЕЕ ціни на універсальні послуги оприлюднюються на офіційному веб-сайті постачальника універсальних послуг та засобах масової інформації.
Ст. 63 Закону України „Про ринок електричної енергії” передбачає, що у межах території здійснення діяльності одного постачальника універсальних послуг не допускається здійснення діяльності іншими постачальниками універсальних послуг; постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тарифі на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи! на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг; постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування... (ч.3). Якщо конкурс на визначення постачальника універсальних послуг не відбувся, ціна (тариф) на послуги тимчасово призначеного постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики із дотриманням вимог статті 7 цього Закону,
Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Так, П. 3.1.6. ПРРЕЕ визначає, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:
- об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;
- електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;
- споживач є стороною діючих договорів:
про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії;
- про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»;
- про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;
- за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.
П. 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ, передбачають що для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.
У зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії, договірні відносини між споживачами та учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника за регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» , п.2. та п.4. Постанови № 312 від 14.03.2018 р. про затвердження «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (скорочено-ПРРЕЕ), які передбачали, що:
(п. 2.) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
(п.4.) у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НЕСРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
П. 3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
П.1.2.8. ПРРЕЕ передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Публічний Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені TOB «ООЕК» на офіційному веб-сайті та розміщені в газеті «Одеські вісті» № 99 від 29.12.2019 р.
Згідно зі ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 26 Закону України „Про електроенергетику”, споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу за спожиту активну електричну енергію в розмірі 79341 грн. 52 коп.
Крім того, відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ч. 1 ст. 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Ст. 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань” встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
А ст. 3 вказаного Закону зазначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем, у відповідності до вимог чинного законодавства та умов договору, розраховано пеню та 3% річних, які підлягають до стягнення з відповідача. Їх розміри, відповідно, 742 грн. 60 коп. – пеня та 610 грн. 38 коп. – сплата 3% річних.
Щодо позиції Відповідач про відсутність договірних відносин між ним та Позивачем, як на підставу для відмови у задоволені позову, суд зазначає наступне.
Відповідачем - ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» підписано заяву-приєднання до публічного договору про постачання електричною енергією ТОВ «ООЕК» на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом № 1413. Додатком № 1 до заяви-приєднання було визначено перелік точок комерційного обліку Відповідача.
З вищенаведених норм вбачається, що ДП ЖЕУ «Черноморсантехмонтаж» приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з комерційною пропозицією № 2-УП. Крім того, приєднання відповідачем до умов публічного договору підтверджується фактом споживання електричної енергії та частковою оплатою виставлених рахунків за спожиту електричну енергію.
Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача про те, що йому не було відомо про строки оплати через відсутність у нього договору, оскільки, як було зазначено вище, відповідач, шляхом підписання заяви-приєднання від 27.12.2018р., приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії, яким у т.ч. були врегульовані строки оплати. Крім того, терміни оплати за спожиту електроенергію зазначались у кожному рахунку, що виставлявся позивачем для оплати і отримувався відповідачем.
Отже, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства „Житлово-експлуатаційна дільниця” Товариства з додатковою відповідальністю „ЧОРНОМОРСАНТЕХМОНТАЖ” (65078, м. Одеса, вул. Валентини Терешкової, 13, код - 22470717) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70, код - 42114410): 79341 грн. 52 коп. боргу, 742 грн.60коп. пені, 610 гривень 38 коп. сплати 3% річних та 1210 грн. 42 коп. судового збору.
3. В решті позову провадження по справі закрито відповідно до ухвали Господарського суду Одеської області від 10.07.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 12 липня 2019 р.
Суддя О.А. Демешин