
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2019 рокуСправа № 912/1032/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г. за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/1032/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК", 25019, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Сонячне, вул. Горіхова, 49
до відповідача Комунального закладу "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка", 27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Михайла Грушевського, 15
за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Приватного підприємства "Атлант-3000", 25006, м. Кропивницький, вул. Калініна, будинок 13А
Приватного підприємства "Сталь Монтаж-Конструкція", 25014, м. Кропивницький, вул. Сергія Сєнчева, будинок 2
Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-Новобуд", 8030, м. Черкаси, провулок Сіверянський, будинок 31
про визнання протиправним та скасування рішення, продовження строку тендерної пропозиції, визнання договору укладеним
Представники сторін:
від позивача - Степаненко В.А. адвокат, ордер КР № 040735 від 21.05.2019, посвідчення №235 від 15.01.2018;
від відповідача - Вільганюк Р.Є. адвокат, посвідчення №325 від 12.11.2018;
від третіх осіб - участі не брали;
слухач - Мацола ОСОБА_1 ; паспорт серія НОМЕР_1 виданий Первомайским РВ УМВС України в Миколаївській області 15.06.2000;
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" (далі - ТОВ "МЕГАБУД-БК", позивач) до Комунального закладу "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" (далі - КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка", відповідач) про :
- визнання протиправним та скасувати рішення тендерного комітету Комунального закладу "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" про відміну торгів (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2019-01-25-000131-a) за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15", оформлене протоколом б/н від 20.03.2019;
- продовження строку дії тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" (Україна, 25019, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Сонячне, вул. Горіхова, буд. 49) на 60 календарних днів з дати набрання рішення у справі законної сили;
- визнання укладеним договору про закупівлю Комунального закладу "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" (27400, Кіровоградська область, місто Знам`янка, вул. Михайла Грушевського, буд. 15, код ЄДРПОУ 01111227) з Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" (25019, Кіровоградська обл., Кіровоградський район, село Сонячне, вулиця Горіхова, будинок 49, код ЄДРПОУ 41464974) проект якого був наданий у складі тендерної пропозиції на закупівлю за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15" за державні кошти, на умовах, зазначених у прохальній частині позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є фактично переможцем закупівлі та сподівався на укладення договору за результатами закупівлі. Однак 20.03.2019 тендерним комітетом Комунального закладу "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" вирішено відповідно до п.2 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" відмінити торги, у зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань закупівель. Позивач не погоджується з даним рішенням тендерного комітету від 20.03.2019 б/н та вважає його протиправним.
Ухвалою від 02.05.2019 господарським судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №912/1032/19 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 21.05.2019 о 14:30, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
Окрім того, ухвалою від 18.04.2019 господарським судом частково задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" №16-04 від 16.04.2019 про забезпечення позову. Вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони Комунальному закладу "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" та його посадовим особам вчиняти будь-які дії та приймати ним будь-які рішення щодо закупівлі "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. Михайла Грушевського, 15", ідентифікатор закупівлі UA-2019-04-03-001556-а, за посиланням на сайті Уповноваженого органу з питань публічних закупівель "Prozorro": https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-04-03-001556-а, у тому числі укладення договору про закупівлю до прийняття рішення суду за результатами розгляду позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" у даній справі.
17.05.2019 відповідачем подано суду відзив на позов з доказами його направлення позивачу, у якому зазначено про підроблення підписів членів тендерного комітету у протоколі тендерного комітету, зникнення таких протоколів та проведення по вказаним фактам службового розслідування. Вказані обставини, відповідач вважає, є порушенням п. 4 ст. 11 Закону України "Про публічні закупівлі", що стало підставою для прийняття рішення про відміну торгів. Позовні вимоги відповідач вважає необґрунтованими так як, відповідачем прийнято законне рішення про відміну процедури закупівлі. Крім того, задоволення позовних вимог призведе до порушення законодавства про публічні закупівлі.
В підготовчому засіданні 21.05.2019 оголошено перерву до 12:00 07.06.2019.
Ухвалою від 07.06.2019 відкладено підготовче засідання до 16:00 24.06.2019 та залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПП "Атлант-3000", 25006, м. Кропивницький, вул. Калініна, будинок 13А; ПП "Сталь Монтаж-Конструкція", 25014, м. Кропивницький, вул. Сергія Сєнчева, будинок 2; ТОВ "УКР-Новобуд", 8030, м. Черкаси, провулок Сіверянський, будинок 31.
В підготовчому засіданні 24.06.2019 оголошено перерву до 27.06.2019 о 10:00 год.
ТОВ "Укр-Новобуд" надало письмові пояснення, за змістом яких повідомило суд, що повністю підтримує доводи, викладені у відзиві на позов та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 27.06.2019 долучено до матеріалів справи докази, подані сторонами під час підготовчого провадження; відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про виклик в судове засідання експерта від 21.05.2019; закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.07.2019 о 10:00.
В судовому засіданні 03.07.2019 оголошено перерву до 16:00 год. 09.07.2019.
Суд заслухав пояснення представників сторін, розглянув подані докази та
ВСТАНОВИВ:
25.01.2019 Комунальним закладом "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" в електронній системі публічних закупівель "Ргоzоrrо" оприлюднено оголошення про проведення процедури відкритих торгів (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2019-01-25-000131-а) за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15".
Очікувана вартість предмета закупівлі - 4 232 564,00 грн, кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 11.02.2019.
Відповідно до Реєстру прийнятих тендерних пропозицій, в закупівлі взяли участь та подали свої тендерні пропозиції наступні учасники: Приватне підприємство "СтальМонтаж-Конструкція" з ціною пропозиції 4 067 724,50 грн, ТОВ "УКР-НОВОБУД" з ціною пропозиції 4 068 175,00 грн, ПП "АТЛАНТ-3000" з ціною пропозиції 3 625 000,00 грн, ТОВ "МЕГАБУД-БК" з ціною пропозиції 3 608 560,00 грн, ТОВ "НОВОБУДТЕХ" з ціною пропозиції 3 270 500,00 грн, ТОВ "Споруда 2017" з ціною пропозиції 3 270 000,00 грн.
12.03.2019 за результатами засідання тендерного комітету КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" прийнято рішення про акцепт учасника ТОВ "МЕГАБУД-БК" на загальну суму 3 608 560,00 грн та вирішено фахівцю з державних закупівель Лифар ОСОБА_2 оприлюднити рішення на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", про що оформлено Протокол № 51 (а.с. 89-90 т. 1).
12.03.2019 оприлюднено повідомлення про намір укласти договір.
20.03.2019 на засіданні тендерного комітету КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка", відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі", вирішено відмінити торги (оголошення UA-2019-01-25-000131-а) у зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Зазначене рішення оформлене протоколом про скасування закупівлі від 20.03.2019.
Звертаючись до суду з даним позовом та обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що вказане рішення відповідача про відміну торгів є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки у вказаному рішенні не визначено порушення законодавства з питань публічних закупівель, що спричинили таку відміну торгів. Позивач зазначає, що замовником в установленому законом порядку було розглянуто пропозиції всіх учасників, та прийнято рішення про відповідність пропозиції позивача технічним вимогам, кваліфікаційним критеріям, вимогам тендерної документації та допущено до аукціону. Оскільки сама процедура закупівлі, на думку позивача, проведена відповідно до приписів Закону України "Про публічні закупівлі", перешкоди для укладення між сторонами договору про закупівлю відсутні.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що цей Закон застосовується: до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
У відповідності до п. 28 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі", тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі).
Відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій (ст. 20 ЗУ "Про публічні закупівлі").
Даний спір розглядається за нормами ГПК України так як тендер може проводитись не лише суб`єктом владних повноважень, а й будь-якою юридичною особою при здійсненні господарської діяльності.
Підвідомчість господарських справ установлено ст. 20 ГПК України, за змістом якої господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Спір має приватноправовий характер, так як він обумовлений порушенням наявного приватного права позивача, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Статтею 11 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості (ч. 1). Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом (ч. 3). Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови (ч. 4).
Згідно із ч. 1, ч. 4 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.
Оголошення про проведення процедури закупівлі у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов`язково додатково оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5150 тисячам євро.
Як встановлено судом, 25.01.2019 КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2019-01-25-000131-а) за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15".
Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим законом.
З матеріалів справи вбачається, що 12.03.2019 тендерним комітетом КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" прийнято рішення про акцепт учасника ТОВ "МЕГАБУД-БК" на загальну суму 3 608 560,00 грн та вирішено фахівцю з державних закупівель Лифар ОСОБА_2 оприлюднити рішення на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі", про що оформлено Протокол № 51 (а.с. 89-90 т. 1).
12.03.2019 оприлюднено повідомлення про намір укласти договір.
Проте, 20.03.2019 на засіданні тендерного комітету КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка", на підставі п. 2 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі", вирішено відмінити торги (оголошення UA-2019-01-25-000131-а) у зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Зазначене рішення оформлене протоколом про скасування закупівлі від 20.03.2019.
Згідно пояснень представника відповідача, наданих в ході розгляду справи, виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель виразились в порушенні норм статей 10, 11, 28 ЗУ "Про публічні закупівлі", які неможливо усунути.
Частиною 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що замовник відміняє торги в разі: відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг; неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель; порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом; подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій; допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій; відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом. Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в тендерній документації.
За змістом п. 29 ст. 1, ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерною документацією є документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.
В пункті 1 розділу 6 Тендерної документації по предмету закупівлі "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15" визначено, що замовник відміняє торги в разі, зокрема, неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель (а.с. 136 т.1).
Таким чином, у замовника виникає право на відміну торгів в разі неможливості усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Окрім того, у тендерній пропозиції ТОВ "МЕГАБУД-БК" № 117 від 28.02.2019, зазначено, що останній погодився з можливою відміною процедури закупівлі у разі наявності обставин для цього згідно із Законом.
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що 15.03.2019 до голови тендерного комітету, в.о. головного лікаря КЗ "Знам`янська лікарня їм. А.В. Лисенка" Муравеського ОСОБА_3 , під час службової наради, звернулися члени тендерного комітету Говорко ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , які повідомили, що в електронній системі закупівель розміщений протокол тендерного комітету № 51 від 12.03.2019. В самому тексті протоколу містяться нібито їх підписи. Хоча протокол ними не підписувався. Повідомили, що їх підписи в вищезазначеному протоколі підроблено. По даному факту, на службовій нараді було заслухано фахівця з державних закупівель, секретаря тендерного комітету Лимар О.М., яка підтвердила факт підроблення нею підписів ОСОБА_5 га ОСОБА_6 пояснюючи це тим, що закінчувався термін для прийняття рішення щодо кваліфікації учасника.
Крім того, 15.03.2019, після наради, членами тендерного комітету було виявлено, що оригінали протоколів тендерного комітету № 36 від 15.02.2019 та №51 від 12.03.2019 зникли.
По факту підроблення та втрати документів 18.03.2019 призначено службове розслідування. Висновками службового розслідування від 20.03.2019 було встановлено наступне.
Аналізуючи вищевикладені акти, комісією встановлено, що ОСОБА_7 , будучи відповідальною особою, секретарем тендерного комітету та займаючи посаду фахівця з державних закупівель КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка", відповідала за розміщення та достовірність протоколу тендерного комітету № 51 від 12.03.2019 року на веб порталі Уповноваженого органу, всупереч ст. II Закону України "Про публічні закупівлі" , п. 2.6., п. 3.12 Положення про тендерний комітет, підробила підписи членів тендерного комітету ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в протоколі № 51 від 12.03.2019, про що ОСОБА_7 , як вказують усі допитані комісією, повідомила на службовій нараді 15.03.2019, мотивуючи своє рішення, закінченням терміну для прийняття рішення щодо кваліфікації учасника. Таким чином, ОСОБА_7 вчинила службове підроблення та протиправно розмістила не законне, в розумінні ст. 11 Закону України "Про публічні закупівлі", рішення тендерного комітету, оформлене протоколом № 51 від 12.03.2019, підробивши підписи членів тендерного комітету ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Також комісією було встановлено, що ОСОБА_8 МІ ОСОБА_9 , будучи секретарем тендерного комітету та фахівцем з державних закупівель, відповідно до п. 2.12. Положення про тендерний комітет та п. 2.1 посадової інструкції фахівця з державних закупівель КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" була відповідальна за зберігання документів щодо здійснення публічних закупівель. Зникнення протоколів тендерного комітету № 36 від 15.02.2019 та № 51 від 12.03.2019 свідчить про неналежне виконання ОСОБА_7 своїх посадових обов`язків. А факт зникнення протоколів після підняття питання про підробку документів на службовій нараді 15.03.2019, свідчить про намаганням ОСОБА_7 приховати докази підробки документів та як наслідок уникнути відповідальності за вищевказану підробку.
Враховуючи вищевикладене, комісія прийняла рішення про завершення службового розслідування, та з огляду на грубі порушення секретарем тендерного комітету, фахівцем з державних закупівель Лифар О.М. норм законодавства про публічні закупівлі, а також неможливістю відновлення оригіналів протоколів № 36 від 15.02.2019 та № 51 від 12.03.2019 та виправлення порушень законодавства про публічні закупівлі, відображених в протоколом № 51 від 12.03.2019, яким визнано учасника переможцем, рекомендувати в.о. головного лікаря ОСОБА_10 підняти питання на засіданні тендерного комітету про відміну тендерної процедури UA-2019-01-25-000131-а, з огляду на вимоги п. 2. ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 11 ЗУ "Про публічні закупівлі" рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Примірне положення про тендерний комітет та уповноважену особу (осіб) затверджується Уповноваженим органом.
Відповідно до п. 2.5 Положення про тендерний комітет та відповідальну особу по публічним закупівлям, затвердженого наказом головного лікаря від 20.03.2018 № 01/148 (т. 2 а.с. 82 - 89), формою роботи комітету є засідання, яке є правомочним за присутності на ньому не менше двох третин членів комітету.
Засідання комітету скликаються головою комітету та проводяться у разі потреби.
Перелік питань, що підлягають розгляду на засіданні комітету та порядок денний доводяться до відома членів комітету до початку засідання.
Згідно п. 2.6 цього Положення, рішення з питань, що розглядаються на засіданнях комітету, приймаються простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів голос голови комітету є вирішальним.
Рішення комітету оформлюється протоколом, який підписується всіма членами комітету, присутніми на засіданні. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на його засіданні, з кожного питання.
У разі відмови члена комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обгрунтуванням причин відмови.
Так, у протоколі засідання тендерного комітету від 12.03.2019 № 51, який розміщено в електронній системі закупівель, зазначено - акцептувати учасника ТОВ "Мегабуд-БК" на загальну суму 3608560,00 грн з ПДВ та фахівцю з державних закупівель ОСОБА_7 оприлюднити рішення на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до ст. 10 ЗУ "Про публічні закупівлі" та те, що за це рішення проголосували "за" 9 осіб.
Висновки робочої комісії відповідача за результатами службового розслідування з приводу цього рішення наведено вище.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЗУ "Про "Публічні закупівлі" замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема:
протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;
Відповідно до ч. 4. ст. 28 ЗУ "Про публічні закупівлі" після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п`яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель.
У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.
Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій, 27.02.2019 тендерним комітетом було відхилено пропозицію ТОВ "Новобудтех". І тільки 12.03.2019 датовано протокол № 51, Повідомлення про продовження строку розгляду тендерної пропозиції відсутнє. Тобто тендерним комітетом порушено строк розгляду тендерної пропозиції ТОВ "Мегабуд-БК".
Відповідно до п. 6 ст. 28 ЗУ "Про публічні закупівлі", за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.
Тобто і ст. 28 і стаття 10 ЗУ "Про публічні закупівлі" говорить про необхідність прийняття рішення тендерного комітету про визначення переможця та рішення про намір укласти договір.
Відповідно до ст. 32 ЗУ "Про публічні закупівлі", рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. Усім іншим учасникам електронною системою закупівель автоматично надсилається повідомлення із зазначенням найменування та місцезнаходження переможця торгів.
Переможець процедури закупівлі, як зазначено в п. 15 ст. 1 ЗУ "Про публічні закупівлі", учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.
Як вбачається з матеріалів справи, такі рішення тендерним комітетом не приймались та повідомлення не направлялось.
Натомість, ЗУ "Про публічні закупівлі" не передбачає такого поняття як "акцептування".
Розміщення повідомлення про намір укладення договору, за поясненнями представника відповідача - це технічна дія в системі закупівель, яка була здійснена секретарем тендерного комітету після завантаження протоколу.
Таким чином, протокол тендерного комітету від 12.03.2019 з огляду на вимоги Положення про тендерний комітет за умови його підписання більшістю від присутніх на засіданні, є прийнятим. Однак, згідно норм Господарського процесуального кодексу України, зокрема згідно ст. 91, до суду подається належним чином засвідчена копія доказу із зазначенням про наявність у сторони оригіналу відповідного доказу.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень відповідача, протокол тендерного комітету від 12.03.2019 в оригіналі відсутній.
Враховуючи відсутність рішень тендерного комітету про визначення переможця та рішення про намір укласти договір, а також матеріали службового розслідування, відсутність оригіналу протоколу № 51 від 12.03.2019, господарський суд приходить до висновку, що позивача не визначено переможцем торгів у визначений законом спосіб.
Законом України "Про публічні закупівлі", зокрема статтею 31, не визначено обов`язку замовника торгів у рішенні про відміну торгів в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, вказувати які саме порушення спричинили таку відміну.
Як встановлено судом, на виконання вимог вищевказаної статті Закону, у тендерній документації за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15", чітко визначено про відміну процедури закупівлі за вказаною підставою.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення тендерного комітету КЗ "Знам`янська міська лікарня їм. А.В. Лисенка" про відміну торгів, оформлене протоколом від 20.03.2019, а тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування вказано рішення суд відмовляє.
Вимоги позивача про продовження строку дії тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" на 60 календарних днів з дати набрання рішення у справі законної сили та визнання укладеним договору про закупівлю КЗ "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" з ТОВ "МЕГАБУД-БК", проект якого був наданий у складі тендерної пропозиції на закупівлю за предметом - "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. А.В. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. М. Грушевського, буд. 15" за державні кошти, на умовах, зазначених у прохальній частині позову, є похідними від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету про відміну торів від 20.03.2019.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування рішення тендерного комітету про відміну торів від 20.03.2019, то суд також відмовляє і в похідних вимогах про продовження строку дії конкурсної пропозиції ТОВ "МЕГАБУД-БК" та про визнання укладеним договору про закупівлю між КЗ "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" з ТОВ "МЕГАБУД-БК".
Також суд зазначає, що з урахуванням того, що необхідною умовою укладення договору про закупівлю, є наявність рішень комітету про визначення переможця та рішення про намір укласти договір, задоволення вимоги про визнання укладеним відповідного договору за відсутності вказаних рішень є порушенням його виключної компетенції.
Доводи відповідача про необхідність оскарження позивачем рішення тендерного комітету від 20.03.2019 до Уповноваженого органу відповдіно до ст. 18 ЗУ "Про публічні закупівлі" не знайшли свого підтвердження так як частиною 2 ст. 18 не передбачено такої можливості та після відміни торгів технічна можливість також відсутня.
Враховуючи вищевстановлені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" в повному обсязі.
Приписами ст. 145 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Відповідно до ч. 9 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
Частиною 10 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України визначено, що в такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.
Враховуючи те, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Мегабуд-БК" повністю відмовлено в задоволенні позову - потреба у забезпеченні позову відпала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 18.04.2019 у справі № 912/1032/19 у вигляді заборони Комунальному закладу "Знам`янська міська лікарня імені А.В. Лисенка" та його посадовим особам вчиняти будь-які дії та приймати ним будь-які рішення щодо закупівлі "Капітальний ремонт кардіологічного відділення в будівлі терапевтичного корпусу, розташованого на території КЗ "Знам`янська міська лікарня ім. Лисенка" за адресою: м. Знам`янка, вул. Михайла Грушевського, 15", ідентифікатор закупівлі UA-2019-04-03-001556-а, за посиланням на сайті Уповноваженого органу з питань публічних закупівель "Prozorro": https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-04-03-001556-а, у тому числі укладення договору про закупівлю до прийняття рішення суду за результатами розгляду позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАБУД-БК" у даній справі.
Керуючись ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 145, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Скасувати заходи забезпечення позову у справі №912/1032/19, вжиті ухвалою суду від 18.04.2019.
Врахувати, що заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили цим рішенням.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.07.2019.
Суддя В.Г. Кабакова
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про веб-адресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.