
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 липня 2019 року № 826/8234/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код РНОКПП НОМЕР_1 )доУправління Пенсійного фонду в Київській області (вул. Ярославська, буд.40, м. Київ, 04071 код ЄДРПОУ 22933548) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду в Київській області, у якому просив суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) протиправною та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.08.2011 та виплату заборгованості згідно проведеного перерахунку в сумі 293 610,06 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що він перебував на обліку в Пенсійному фонді м. Києва з 1997 року, а з січня 2007 в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначив, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, проте відповідачем перерахунок пенсії починаючи з 2011 року здійснювався в порушення норм чинного законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2018 відкрито спрощене провадження у справі та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі на подання відзиву на позовну заяву та доказів, що підтверджують заперечення проти позову.
Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву у якому він заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи лише з того, що з 17.05.2018 позивачем подано заяву про перехід на пенсійне забезпечення на загальних умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Натомість жодного обґрунтування щодо правомірності та об`єктивності нарахування пенсії до суду представником відповідача не надано.
З урахуванням викладеного та виходячи з положень пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне
Позивач починаючи з 1997 року перебував на обліку в Пенсійному фонді м. Києва, з січня 2007 року в управлінні пенсійного військового забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно да Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до інформації викладеній в листі №6545 від 19.12.2011 Департаментом фінансів Міністерства оборони України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надіслано довідку №114903 від 25.11.2011 для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1319,00грн., зазначена довідка повернута без виконання.
Довідкою №3/2/2524 від 18.09.2012 ОСОБА_1 повідомлено про проведення перерахунку грошового забезпечення на виконання постанови Кабінету Міністрів України №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно да Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, якою передбачено поступове підвищення пенсій.
Станом на 01.04.2012 грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» а саме: посадовий оклад - 1358,00 грн., оклад за військове звання -130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 595,20 грн., надбавка за виконання ОВЗ 50% -1041,60 грн., надбавка за таємність 10% - 135,80грн., премія 90% - 1222,20 грн. У підсумку розмір пенсії позивача складає 4482,80грн.
При цьому, в повідомленні про перерахунок пенсії №1611/04 від 17.07.2013 підсумок пенсії з надбавками становить 3827,62грн.(з урахуванням основного розміру пенсії 89% грошового забезпечення).
В подальшому Департаментом фінансів у межах повноважень надано довідку №248/7/9/1/44 від 18.01.2018 щодо грошового забезпечення за посадою «заступник начальника військового представництва» станом на 01.01.2018 становить: посадовий оклад - 1319грн.; оклад за військовим званням - відповідного військового звання; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); премія - 380%; щомісячна грошова винагорода - 60% (місячного грошового забезпечення.
Також, з судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 23.05.2018 звернувся з листом-вимогою від 13.03.2018 в якому просив здійснити перерахунок пенсії та виплату коштів починаючи з 2011 з наданням розрахунку.
Листом №1309/Т-01 від 04.04.2018 повідомлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 ОСОБА_1 здійснено перерахунок відповідно до копії довідки розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФК 1001008958 для ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до якого посадовий оклад -5920,00грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% -3665,00грн., премія % - 0 всього -10995,00грн. основний розмір пенсії :70% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі 7696,50грн.; вид підвищення або надбавка до пенсії: діти війни (з 01 по 30) -66,43грн., особливі заслуги (20%) ст.1 пп.6-8 Закону (з 01 по 30) -290,40грн.; Підсумок пенсії (з надбавками): 8053,33грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 3943,07грн. та підвищення 2055,13грн (50% від 4110,26грн.): згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 підвищення складає 4110,226 грн., з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2055,13грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 3082,70; з 01.01.2020 100% щомісячного 100% від підвищення 4110,26грн.
Вважаючи, що перерахунок пенсії здійснено з порушення норм чинного законодавства, а дії відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 2011 року з урахуванням довідки Київського міського комісаріату №114903 від 25.11.2011, яка за результатом розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області повернута без виконання, суд зазначає наступне.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Перерахунок пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Як вбачається з матеріалів справи Департаментом фінансів Міністерства оборони України від 16.11.2012 визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу в розмірі 1319 грн. Довідку зі змінами в грошовому забезпеченні № 114903 від 25.11.2011 було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії з 01.08.2011.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом за вхідним №33469/12 від 07.12.2011 повернуло довідку про грошове забезпечення без виконання, розмір посадового окладу залишився без змін.
Враховуючи, що вказана довідка не прийнята до матеріалів пенсійної справи та повернута без виконання, підстави для здійснення перерахунку пенсійного забезпечення в цій частині відсутні.
Щодо перерахунку пенсії починаючи з 01.04.2012 на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №355 від 23.04.2012 суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №355 від 23.04.2012 установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.12 до 23% та з 01.01.2013 до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 (пункт 2 постанови № 355).
Відповідно до довідки №3/2/2524 від 18.09.2012 за підписом ТВО військового комісара Київського обласного військового комісаріату полковника В.І. Данильчука ОСОБА_1 повідомлено про проведення перерахунку грошового забезпечення на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на 01.04.2012 грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» складає 4482,80грн., а саме: посадовий оклад -1358,00грн.; оклад за військове звання -130,00грн.; надбавка за виконання ОВЗ 50% -1041,60 грн., надбавка за таємність 10% - 135,80 грн.; премія 90% -1222,20грн.
Відповідно до повідомлення про перерахунок пенсії пенсійна справа №ФК1001008958 №1611/04 від 17.07.2013 зазначено, що відповідно до витягу із протоколу №15 позивачу встановлено пенсія за особливі заслуги перед Україною при цьому враховано: посадовий оклад в розмірі 1190,00грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% 528,00грн.; надбавка за таємність 10% -119,00грн.; надбавка за виконання ОВЗ 50% в розмірі 924, грн.; показник премії застосований в розмірі 10% та становить -119,00 грн. Всього 3010,00грн.
Основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі: вид підвищення або надбавки до пенсії: діти війни (з 01 по 31) - 62,58 грн., особливі заслуги (20%) стаття 1 підпункту 6-8 Закону (з 01 до 31) 178,80грн., підвищення за постановою КМУ №355 від 23.04.2012 (35% від 2678, 90 = 937,62 грн., макс. розмір = 907,34 грн (з 01 по 31).
Підсумок пенсії з надбавками - 3827,62 грн.
Виходячи з вищевикладеного з 22.05.2013 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та збільшено її розмір на 35%, а саме на 907,34грн.)
Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, шо постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підстав: належного рішення суб`єкта владних повноважень.
Суд враховує те, що з наявної інформації в справі, а саме повідомлення про перерахунок пенсії №1611/04 від 17.07.2013 органом пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №355 від 23.04.2012 з урахуванням підвищення до пенсії, виходячи з основного розміру пенсії відповідного грошового забезпечення, чим спростовуються доводи позивачів про порушення їх прав, а вищезазначені довідки не змінювали грошове забезпечення позивачів, а лише встановлювали відсоткову надбавку на виконання постанови № 355.
Отже, враховуючи викладене, підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Щодо правомірності позовних вимог про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення, в результаті проведеного у 2018 році перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально - виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з пунктом «а» частини 1, частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з частиною 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у реакції чинній з 01.01.2016), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
У контексті з наведеним суд також зважає на те, що Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту- Порядок №45).
Відповідно до пункту 1 Порядку №45 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зі змісту повідомлення №1611/04 від 17.07.2013 про перерахунок по вислузі років ОСОБА_1 вбачається що сума грошового забезпечення становила 3827,62грн., розмір пенсії визначено виходячи з 89% сум грошового забезпечення.
На запит позивача Пенсійним фондом України надіслано копію розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФК 1001008958, з якої вбачається, що на виконання Постанови №103 відповідачем з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, в результаті перерахунку, розмір пенсії визначено виходячи з 70% сум грошового забезпечення, відповідно до редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинної на дату проведення перерахунку.
Відповідно до наявних матеріалів справи суд встановив, що позивачу при призначенні пенсія за вислугу років була обчислена в розмірі 89% сум грошового забезпечення. Проте при проведенні перерахунку з 01.01.2016 така пенсія позивачу вже була обчислена у розмірі 70% від сум відповідного грошового забезпечення.
У контексті з вищенаведеним суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вносились зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07.07.2011 та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014, внаслідок яких максимальний розмір пенсії при її призначенні змінено з 90% до 80%, а з 01.05.2014 до 70%.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07.07.2011 та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін у зв`язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07.07.2011 та Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала.
Згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин, на думку суду, у відповідача були відсутні правові підстави для зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016. А тому як наслідок суд вбачає у таких діях Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 89% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення ознаки протиправності.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 15.04.2019 у справі №522/16973/17 (провадження № К/9901/232/17).
Щодо правомірності заявлених позивачем вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неврахуванні ним при обчисленні розміру пенсії під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 премії у розмірі 380% суд зазначає наступне.
Відповідно до копії листа №248/3/9/1/44 від 18.01.2018 Департаментом фінансів зазначено, що розміри та умови виплати грошового забезпечення за посадою «заступник начальника військово представництва» установлені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Складові грошового забезпечення станом на 01.01.2018 містять між іншим премію в розмірі 380%.
Враховуючи зазначене суд зазначає наступне Наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами), протокольного рішення Кабінету Міністрів України № 3 від 20.01.2016 та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році наказано щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачувати з розрахунку зокрема премія військовослужбовцям на посадах офіцерського складу органів військового управління (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу) та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), яким максимальний розмір посадового окладу визначений у штаті зокрема від 1201 до 1600 гривень включно - 380 відсотків посадового окладу.
Згідно з підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Тобто, премія, яку встановлено наказом Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги в межах кошторисних призначень на оплату праці та не може бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Відповідно до положень пунктів 1, 2 та 3 Порядок №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Кабінет Міністрів України не приймав.
Враховуючи правову позицію висловлену Верховним Судом у постановах від 30.01.2018 у справі № 753/21475/16-а та від 30.11.2018 у справі № 761/11934/16-а, наказ № 44 Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» має індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», він є відомчим документом і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, оскільки з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністерства оборони України № 44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» не є законодавчим актом, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав задоволення позовної вимоги в цій частині.
Щодо позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення виплати різниці пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 суд зазначає наступне.
З наявних у справі матеріалів судом встановлено, що у питанні порядку виплати позивачу різниці пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що утворилася внаслідок проведеного з 01.01.2016 перерахунку пенсії позивача, відповідач керувався положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Відповідно до інформації що містяться в повідомленнях про перерахунок пенсії, а саме в довідці №1611/04 від 17.07.2013 основний розмір пенсії становить 89% грошового забезпечення з урахуванням вислуги років 33, натомість у довідці після перерахунку грошового забезпечення здійсненого згідно постанови КМУ №103 застосовано 70% грошового забезпечення з урахуванням 33 років вислуги.
Так, абзацами 2 - 4 пункту 3 цієї Постанови передбачено виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) постановлено проводити з 01.01.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету .
Стосовно застосування положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, якою визначений порядок виплати підвищених пенсій, та зазначено в довідці наданій Пенсійним фондом України відповідно до автоматизованого розрахунку за підписом начальника управління А.В. Васильєва, а саме:
з 01.01.20018по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 2055,13 грн.;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 3082,70 грн;
з 01 січня 2020 року 100% щомісячно 100% від підвищення 4110,26 грн.
Суд зазначає, що права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.
Водночас нормою частини 3 статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
В свою чергу, частиною 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Цією або жодною іншою нормою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який у спірних правовідносинах є спеціальним та має вищу юридичну силу ніж постанова Уряду, не передбачено можливість сплати пенсії частинами у майбутньому та/або із застереженнями про наявність фінансування.
Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Згідно частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує норму зазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Тобто, застосування до правовідносин, які виникли до 21.02.2018, положень постанови Кабінету Міністрів України, в редакції чинній після 21.02.2018, порушуватиме конституційний принцип незворотності дії законів в часі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний спір повинен вирішуватися за законодавством, яке було чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, 15.02.2018 Верховним Судом було прийнято рішення у справі №820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
З огляду на зазначене, суд звертає увагу на те, що застосоване судом правове регулювання спірних правовідносин в межах розгляду даної справи відповідає правовим висновкам, що напрацьовані Верховним Судом за наслідком розгляду справи №820/6514/17.
Крім того, при розгляді даної справи суд відповідно до частини 2 статті 6, частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» бере до уваги положення Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини щодо тлумачення його окремих частин.
За змістом статті 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому, зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24.04.2003).
Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мав законні сподівання на своєчасне здійснення виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 без будь-яких обмежень.
Крім того, Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007 зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10). Аналогічний правовий висновок висловлений в постановах Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №820/6514/17, від 12.02.2019 у справі № 820/1410/18.
З огляду на вищенаведене суд погоджується з нормативною обґрунтованістю тверджень позивача про допущення відповідачем по відношенню до пенсіонера протиправної бездіяльності, що полягає у непроведені органом Пенсійного фонду України протягом 2018 року виплати різниці пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що була нарахована за наслідками проведеного з 01.01.2016 перерахунку пенсії та зобов`язати перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, починаючи з 01.01.2018.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи наведену процесуальну норму, суд вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача в рамках даного адміністративного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% на 70% від сум грошового забезпечення та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що ОСОБА_1 перейшов на інший вид пенсій, на підставі зазначеного просив відмовити в позові, жодних інших належних та допустимих доказів відповідачем не надано.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено, правомірності дій, та не надано належних доказів щодо обґрунтування протиправної бездіяльності.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частин 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України
З урахуванням викладеного та беручи до уваги часткове задоволення позовних вимог, суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 528,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Керуючись статтям 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду в Київській області (вул. Ярославська, буд.40, м. Київ, 04071 код ЄДРПОУ 22933548) задовольнити частково та вийти за межі позовних вимог.
2. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Київській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 89% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Управління Пенсійного фонду в Київській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 89% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату такої перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправною бездіяльності, що полягає у непроведені Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області протягом 2018 року виплати різниці пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що була нарахована за наслідками проведеного з 01.01.2016 перерахунку пенсії
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням висновків суду у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, починаючи з 01.01.2018 .
6. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
7. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 528,60 грн (п`ятсот двадцять вісім гривні шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук