
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
09 липня 2019 року справа №826/13045/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доУправління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА)третя особаНаціональна поліція України (далі по тексту - третя особа)про1) визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як ветерана Національної поліції України, такого, що фактично проживає з дружиною та неповнолітньою донькою за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації включити до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як ветерана Національної поліції України, як такого, що фактично проживає з 2013 року по теперішній час з дружиною та неповнолітньою донькою за адресою: АДРЕСА_1
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА щодо не включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі по тексту - Реєстр), обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що у відповідача відсутні підстави для не включення його до Реєстру, у зв`язку з поданням ним повного пакету документів, передбаченого пунктом 5 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/13045/18 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.
17 грудня 2018 року позивачем подано заяву, у якій просив прийняти рішення в частині щодо внесення ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги із 26 січня 2018 року за фактичним місцем реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
З аналізу змісту заяви позивача вбачається, що ця заява є фактично заявою про зміну предмету позову.
Частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України зокрема передбачено, що позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини третьої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.
Згідно частини сьомої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано суду доказів направлення копії такої заяви відповідачу, з огляду на що заява про зміну предмета позову від 17 грудня 2018 року не приймається до розгляду та підлягає поверненню позивачу.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує, що в його діях відсутня протиправна бездіяльність, оскільки відмовляючи позивачу у включенні до Реєстру він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а рішення про відмову позивачу у включенні до Реєстру за фактичним місцем проживання приймалось комісією з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
Третя особа подала письмові пояснення з приводу позовних вимог, в яких зазначає про те, що дійсно позивач має статус ветерана Національної поліції, а обов`язок щодо прийняття рішень про внесення чи не внесення інформації до Реєстру покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національної поліції України.
20 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА із заявою про включення його разом з членами його сім`ї (дружина та неповнолітня донька) до Реєстру за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 .
До вказаної заяви, позивачем зокрема надано документи про підтвердження фактичного місця проживання та в якості документа, що дає право на пільги - довідку від 08 листопада 2017 року №9/Т2198, видану Головним управлінням Національної поліції України в Одеській області.
Листом від 26 січня 2018 року №37/08-1382 "Про рішення комісії щодо внесення до ЄДАРП за фактичним місцем проживання" відповідач повідомив позивача, що рішенням комісії з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 25 січня 2018 року №2 йому відмовлено у включенні до Реєстру.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статус ветеранів Національної поліції та гарантії, які забезпечують їм гідне життя, активну діяльність, шану та повагу в суспільстві визначає Закон України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Частиною першою статті 3 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" встановлено, що держава гарантує кожному ветерану військової служби, ветерану органів внутрішніх справ, ветерану Національної поліції, ветерану податкової міліції, ветерану державної пожежної охорони, ветерану Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерану служби цивільного захисту, ветерану Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах щодо задоволення різноманітних життєвих потреб, а також подає різні види допомоги шляхом: реалізації права на працю відповідно до рівня професійної підготовки та цільових програм соціальної адаптації; створення умов для підтримки та поліпшення здоров`я з метою забезпечення активного довголіття; надання пільг, компенсацій та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності та заслуженого відпочинку; реалізації цільових програм поліпшення житлових умов; організації соціально-побутового обслуговування; пенсійного забезпечення відповідно до законодавства.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани Національної поліції, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та члени їх сімей нарівні з іншими громадянами користуються всіма соціально-економічними правами і свободами, закріпленими Конституцією України, законами та іншими нормативно-правовими актами України.
Пунктом першим статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" визначено, що ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України визнаються громадяни України зокрема, які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.
Судом з наявної в матеріалах справ копії наказу Головного управління Національної поліції України в Одеській області "По особовому складу" від 15 вересня 2017 року №1466 о/с встановлено, що вислуга ОСОБА_1 на день звільнення складає: у календарному обчисленні 24 роки 01 місяць 05 днів; на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) 07 років 04 місяці 17 днів; всього для призначення пенсії 31 рік 05 місяців 22 дні.
В матеріалах справи також міститься довідка від 08 листопада 2017 року №9/Т2198 видана Головним управлінням Національної поліції України в Одеській області, якою підтверджується, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національної поліції України та відповідно пункту першого статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" він визнається ветераном Національної поліції, у зв`язку з чим має право користуватися пільгами визначеними статтею 6 цього Закону.
За таких обставин, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 має статус ветерана Національної поліції та має право на пільги передбачені для даної категорії осіб.
Згідно з положеннями пункту 6 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України надається зокрема 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі по тексту - Положення).
Пунктом 1 Положення (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) визначено, що Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Пунктом 3 Положення передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (уповноважені органи) зокрема: організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Пунктом 5 Положення визначено, що для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Відповідно до пункту 2 Положення до Реєстру вноситься зокрема інформація про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 1997 р., число 39, с. 17; 2000 р., № 5, ст. 178), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 25 лютого 2016 року №99 утворено комісію з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - Комісія) та затверджено положення про Комісію.
Пунктом 2.2 Положення про Комісію визначено, що до повноважень Комісії належить розгляд заяв щодо внесення пільгових категорій громадян до Реєстру за фактичним місцем проживання.
Таким чином, включення до Реєстру інформації про позивача, як особи яка має пільги ветерана Національної поліції, за фактичним місцем проживання, відбувається на підставі рішення Комісії.
Як попередньо встановлено судом, рішенням Комісії від 25 січня 2018 року №2, позивачу відмовлено у включенні до Реєстру за фактичним місцем проживання.
Суд звертає увагу, що в межах спірних правовідносин, рішення Комісії від 25 січня 2018 року №2 позивачем не оскаржується, відомостей про його оскарження або скасування в судовому порядку, матеріали справи не містять.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність протиправної бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА щодо не включення ОСОБА_1 до Реєстру за фактичним місцем проживання.
Враховуючи викладене позовні вимоги нормативно і документально не підтверджуються та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ, вул. Курнатовського, буд. 7-А; ідентифікаційний код 37397200);
Національна поліція України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10; ідентифікаційний код 40108578).
Суддя В.А. Кузьменко