
Справа № 681/929/19
УХВАЛА
12 липня 2019 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Полонської міської ради , Виконавчого комітету Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до супровідного листа Полонського районного суду Хмельницької області №681/929/19/1818/2019 від 08.07.2019 до суду поступила справа №681/929/19.
Згідно з ухвалою Полонського районного суду Хмельницької області від 18.06.2019, суд передав за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду справу № 681/929/1, в якій позивач просить: " 1. Визнати бездіяльність Полонської міської ради ОТГ і її виконавчого комітету, при вирішенні земельних питань, прав і законних інтересів фізичної особи ОСОБА_1 на приватизацію належної йому земельної ділянки загальною площею 0.56 га в тому числі 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та 0.31 га для ведення особистого селянського господарства в с. Бражинці, Полонського района, Хмельницької області АДРЕСА_1 - протиправною та зобов`язання вчинити певні дії: встановити та відновити межі земельних ділянок належних ОСОБА_1 в натурі, згідно земельно-облікових документів в розмірі 0.25 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та 0.31 га для ведення особистого селянського господарства; надання дозволу на виготовлення документів із землеустрою та передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 . 2. На час розгляді справи в суді зобов`язати відповідача утриматись від вчинення дій на відчуження спірної земельної ділянки площею 0.0572 га, що входить до складу моєї земельної ділянки, іншій фізичній особі ОСОБА_2 "
Частинами 1 - 2 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивач зазначає одним із відповідачів Полонську міську раду, однак не зазначає: 1) її місцезнаходження; 2) поштовий індекс; 3) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 4) відомі номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач просить визнати бездіяльність Полонської міської ради ОТГ і її виконавчого комітету протиправною, однак не зазначає в чому саме виражена бездіяльність кожного з відповідачів.
Також, просить "зобов`язання вчинити певні дії: встановити та відновити межі земельних ділянок ... надання дозволу на виготовлення документів із землеустрою", однак не зазначає до кого сформовані зазначені вимоги позовної заяви.
Крім цього, позивач просить зобов`язати відповідача утриматись від вчинення дій, однак не зазначає до якого з 2-х відповідачів сформована ця позовна вимога.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач вказує, що 08.05.2018, 10.05.2018, 02.07.2018 та 30.08.2018 письмово звертався до виконкому Полонської міської ради щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, і отримував безпідставні відмови, однак до позовної заяви не додано жодного доказу на підтвердження зазначеного.
Також, позивач вказує, що йому на праві власності належить житловий будинок з господарськими спорудами, який розташований на земельній ділянці площею 0.56 га, однак не надає доказів цього.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2019 року встановлено у розмірі 1921 гривень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивач в адміністративному позові просить зобов`язати встановити та відновити межі земельних ділянок площею 0.56 га та 0.25 га, зобов`язати надати дозвіл на виготовлення документів із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність, а також зобов`язати відповідача утриматись від вчинення дій, тобто заявив чотири вимоги немайнового характеру, однак, згідно з квитанцією №0.0.1384762582.1 від 18.06.2019 сплатив судовий збір у розмірі 768,40 гривень, що не відповідає вимогам закону.
Позивач вказує, що 08.05.2018, 10.05.2018, 02.07.2018 та 30.08.2018 письмово звертався до виконкому Полонської міської ради щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, і отримував безпідставні відмови, однак звертається до суду з цим позовом лише в червні 2019 року, що відповідно потребує обґрунтування дотримання строків звернення до суду, який визначено ст. 122 КАС України з дотриманням вимог ст. 123 КАС України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, передбачених КАС України.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому, у випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, якими визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Законодавче обмеження строку протягом якого особа може звернутися до суду, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Так як позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 122, 160, 161 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову без руху і надання позивачу строку для усунення виявлених недоліків, а саме надання до суду:
1) позовної заяви (в 3-х примірниках) в якій зазначено: а) відомості про Полонську міську раду, а саме: її місцезнаходження; поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; відомі номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; б) зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів окремо; в) зазначення до якого з 2-х відповідачів сформована позовна вимога про зобов`язання відповідача утриматись від вчинення дій;
2) письмової заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, з обґрунтуванням дотримання строків звернення до суду і доказів цього з урахуванням вимог ст. 123 і ст. 161 КАС України;
3) документу про сплату судового збору за чотири позовні вимоги немайнового характеру в розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір", який, з врахуванням вже сплаченого, складає 2305,2 гривні (4 х 768,40 - 768,40);
4) доказів письмових звернень до виконкому Полонської міської ради 08.05.2018, 10.05.2018, 02.07.2018 та 30.08.2018 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, і отриманих безпідставних відмов;
5) доказів належності позивачу на праві власності житлового будинку з господарськими спорудами, який розташований на земельній ділянці площею 0.56 га.
Оплата судового збору за подання адміністративного позову до Хмельницького окружного адміністративного суду здійснюється на рахунок отримувача 34313206084006, отримувач: УК у м.Хмельницькому/м.Хмельницький/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045529, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, призначення платежу: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до провадження адміністративну справу, яка поступила 11.07.2019 з Полонського районного суду Хмельницької області, реєстраційний номер 681/929/19.
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки усуваються шляхом виконання вимог, зазначених у 29-му абзаці описової частини ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяА.І. Петричкович