
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1621/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Бобровицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:
1. Визнати неправомірними дії Бобровицького об`єднаного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області щодо незастосування йому при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначенням першого призначення пенсії за Законом № 1058-ІV, тобто за 2016-2018 роки;
2. Зобов`язати відповідача врахувати ОСОБА_1 , при призначенні пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком, тобто за 2016- 2018 роки, з 01 квітня 2019 року;
3. Зобов`язати Бобровицьке об`єднане управління Пенсійного фонду в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки.
4. Зобов`язати Бобровицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України на підставі частини 1 статті 382 КАС України подати у місячний строк з дня наступного після набуття судовим рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення у даній справі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що при призначенні пенсії за віком вперше 1 квітня 2019 року, відповідачем протиправно не було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року першого призначення пенсії. Вказана обставина призвела до призначення пенсії в значно меншому розмірі, що порушує права та соціальні гарантії позивача.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та відзив на позовну заяву.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 “Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України” реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання окремих органів Пенсійного фонду України.
11.06.2019 припинило свою діяльність Бобровицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України. Відповідно до переліку територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України приєднується до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Судом замінено відповідача Бобровицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
З поданих суду доказів вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та з 02.02.2011 по 28.02.2019 отримував пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.
З 01.03.2019 Управлінням було переведено позивача на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, оскільки в разі здійснення такого переведення розмір пенсії позивача збільшується.
Так, згідно п.8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 (далі — Порядок), якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України "Про державну службу"..., проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або СМС-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв`язку України.
В даному випадку Управлінням здійснювалось саме переведення позивача на пенсію на умовах, передбачених законодавством з 01.03.2019, а не первинне призначення, як на тому наполягає позивач. Дані поняття не є тотожними з огляду на наступне.
Умови призначення пенсії за віком регулюються статтею 26 Закону, а переведення передбачено статтею 45 Закону.
До того ж, дане питання регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (далі — Порядок №22-1), який також відрізняє поняття призначення та переведення, оскільки встановлює різні умови подання заяв, документів, тощо при проведенні призначення чи переведення.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством розмежовуються умови здійснення призначення та переведення, оскільки будь-хто може кожен рік подавати заяву щодо переведення з одного виду пенсії на інший, розцінюючи це, як перше звернення за призначенням пенсії та не враховуючи того, що пенсія вже була призначена.
Первинне призначення пенсії позивача було здійснено Управлінням з 02.02.2011.
Для здійснення призначення пенсії, необхідною умовою є саме подання відповідної заяви за формою відповідно до Порядку №22-1. Проте позивачем не подавалась до Управління заява про призначення пенсії з 01.03.2019, а тому переведення позивача на пенсію на умовах Закону у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, яке було здійснено Управлінням, неможливо розцінювати як первинне призначення пенсії, а відтак позовна вимога щодо визнання неправомірними дій Управління щодо незастосування при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Щодо здійснення переведення пенсії Позивача згідно Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17.
Порядком визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно п.5 Порядку у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Як вбачається з наведених норм, переведення та перерахунки пенсій, з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, проводились із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року. Застосування показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016- 2018 роки при проведенні перерахунку чи переведення пенсії даною постановою не передбачено.
Згідно п.4-4 Розділ XV Прикінцеві Положення Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Визначення показників заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” відбувається згідно Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 № 4-4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2008 року за № 146/14837.
З 01.10.2017 середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки становить 3764,40 гри.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд зазначає, що саме Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій та визначає поняття пенсії та її видів (за віком, по інвалідності та у зв`язку з втратою годувальника).
Як зазначалося вище, з 02.02.2011 по 28.02.2019 позивач отримував пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” тобто отримував один з різновидів пенсії за віком, поняття якої встановлюється Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням певних особливостей передбачених законодавством.
Із системного аналізу вищевикладених норм, вбачається, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески застосовується при здійсненні первинного призначення пенсії, а в разі переведення залишається незмінним.
Саме тому в Управління не було підстав для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто за 2016-2018 роки при здійсненні переведення позивача на пенсію на умовах, передбачених Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, а отже дії Управління є правомірними.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
З огляду на те, що при відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, сплату судового збору позивачу було відстрочено, а у задоволенні позову відмовлено, судовий збір в розмірі 768,40 грн. підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Держави.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83 а, м.Чернігів, 14005) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Держави (рахунок 31211256026001, отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 12 липня 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот