Рішення № 82992617, 09.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2019
Номер справи
360/1668/19
Номер документу
82992617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1668/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ірметової О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Попової Н.І.

представника позивача: ОСОБА_1

представників відповідача: Придатка С.В., Олійника М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування наказів про звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності, поновлення на посаді, -

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування наказів про звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності, поновлення на посаді.

Позов обґрунтовано тим, відповідно до наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №14 від 11.01.2019 “Про кадрові питання” відповідно до пункту 79 Положення, на підставі наказу ДСНС від 27.09.2018 № 568 “Про здійснення організаційно-штатних заходів в апараті Головного управління ДСНС України у Луганській області” та наказу Головного управління від 19.10.2018 №386-НО “Про здійснення організаційно-штатних заходів”, підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 , заступник начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління звільнений із займаної посади та зарахований у розпорядження начальника Головного управляння з місцем несення служби - Старобільський районний відділ Головного управління. Про наявність наказу №14 11.01.2019 позивач дізнався 04.02.2019, коли вийшов на службу після проходження реабілітації. Відповідач з наказом не знайомив, копію не надавав. Тому позивач вважає, що наказ є протиправним, оскільки він суперечить вимогам чинного законодавства України.

Також, начальника Головного управління з надзвичайних ситуацій у Луганській області №85 від 13.03.2019, за порушення службової дисципліни, яке виявилось у порушенні вимог законодавства, а саме: ст.ст.4, 59, 68. Закону України “Про дисциплінарний статут цивільного захисту”; п.31. Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року №593 “Про затвердження положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу”; п.1. Контракту про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, ОСОБА_2 притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про неповну службову відповідність.

Позивач вважає зазначені накази протиправними.

На підставі вищевикладеного позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №14 від 11.01.2019 “Про кадрові питання”, яким підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 , заступник начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління звільнений із займаної посади та зарахований у розпорядження начальника Головного управляння з місцем несення служби - Старобільський районний відділ Головного управління та поновити позивача на рівнозначній посаді у Старобільському районному відділі Головного управління ДСНС України у Луганській області;

- визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №85 від 13.03.2019, яким ОСОБА_2 притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про неповну службову відповідність.

Ухвалою суду від 17 квітня 2019 року позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді - залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 10-ти (десятии) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом: надання суду уточненого адміністративного позову відповідно до вимог ст.160 КАС України; заяву та докази поважності причин пропуску строку звернення до суду з вимогою щодо визнання протиправним та скасування наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області № 14 від 11.01.2019 "Про кадрові питання", яким позивача звільнено із займаної посади та зарахувати у розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області за місцем несення слуцжби - Старобільського районного відділу Головного управління, оформивши її відповідно до вимог ст.167 КАС України.

Ухвалою суду від 26 квітня 2019 року позовну заяву прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.1-3).

Ухвалою суду від 16 травня 2019 року клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволено. Призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання (а.с.74-75).

13 червня 2019 року від Відповідача надійшов відзив, яким заперечував проти позовних вимог. У відзиву зазначено, що наказом ДСНС від 27.09.2018 № 568 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в апараті Головного управління» затверджено штат № 13/281 «Головне управління ДСНС України у Луганській області», де зазначено, що Головному управлінню у двомісячний строк після отримання наказу здійснити організаційно-штатні заходи відповідно до чинного законодавства та укомплектувати підрозділи особовим складом згідно з кваліфікацією, освітою та відповідно до номенклатури посад. Наказом Головного управління від 19.10.2018 № 386-НО «Про здійснення організаційно-штатних заходів» введено в дію штат № 13/281 «Головне управління ДСНС України у Луганській області». Пунктом 4.2. цього наказу ознайомлено осіб (під особистий підпис), посади яких планувалося скоротити з 19.12.2018, відповідно де особисто ОСОБА_2 поставив свій підпис 15.11.2018 щодо ознайомлення. Так 15.11.2018 Головне управління на підставі наказу ДСНС від 27.09.2018 № 568 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в апараті Головного управління ДСНС України у Луганській області» та наказу Головного управління від 19.10.2018 № 386-НО «Про здійснення організаційно-штатних заходів» відповідно до п.п. 4 п. 176 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, попередив про подальше вивільнення підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 , де з Попередженням про подальше вивільнення та наказом Головного управління від 19.10.2018 № 386-НО «Про здійснення організаційно-штатних заходів» ознайомлений особисто ОСОБА_2 . У зв`язку з проведенням організаційно-штатних заходів посада заступник начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління, яку займав ОСОБА_2 , підлягала скороченню. Відповідно, що після закінчення 2-х місячного терміну з моменту одержання Попередження про подальше вивільнення ОСОБА_2 підлягав звільненню, про що свідчить наказ Головного управління від 11.01.2019 № 14 «Про кадрові питання». 10.01.2019, 20.03.2019 та 19.04.2019 пропонувало наявні вакансії Головного управління та його структурних підрозділів відповідно до кваліфікації ОСОБА_2 . ОСОБА_2 від запропонованих посад відмовився. 03.05.2019 Головне управління ще раз запропонувало наявні вакансії Головного управління та його структурних підрозділів відповідно до кваліфікації ОСОБА_2 , де із запропонованою посадою, а саме заступник начальника Міловського міськрайонного відділу Головного управління, ОСОБА_2 був згоден. На підставі вищевикладеного Головне управління вважає, що діяло в межах наданих йому повноважень відповідно до чинного законодавства та норм матеріального права у спірних правовідносинах застосував вірно.

Щодо застосування до ОСОБА_3 дисциплінарного стягнення Відповідач зазначив, що 30.01.2019 до оперативно-кординаційного центру Головного управління надійшло усне повідомлення від оперативного чергового Головного управління Національної поліції України у Луганській області про нанесення тілесних ушкоджень співробітнику патрульної служби поліції підполковником служби цивільного захисту Головного управління ОСОБА_2 . З метою з`ясування обставин та причин по факту отриманого повідомлення наказом Головного управління від 31.01.2019 № 15 призначено проведення службового розслідування. Згідно з Інструкцією, яка визначає порядок проведення службових розслідувань, оформлено висновок та прийнято за ним рішення. Наказом Головного управління від 13.03.2019 № 85 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 за порушення службової, яке виявилося в порушені вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність відповідно до норм чинного законодавства (а.с.90-96).

Ухвалою суду від 18 червня 2019 року заяву ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до суду задоволено, визнано поважними причини порушення строку звернення до суду (а.с.157-158).

Ухвалою суду від 18 червня 2019 року закрито підготовчого провадження та призначити справу до судового розгляду по суті (а.с.136).

У судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення доводам, викладеним у позовній заяві. Також звернув увагу суду, що ОСОБА_2 був повідомлений про наступне звільнення відповідно до пп.4 п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, а фактичне звільнення відбулось відповідно до п.79 цього Положення.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог та надали пояснення аналогічні доводам, викладеним у відзиві.

Заслухавши доводи представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в межах вимог ст. 72-78, 90 КАС України, суд дійшов висновку необгрунтованості позовних вимог ОСОБА_2 з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.

ОСОБА_2 проходить службу в органах і підрозділах цивільного захисту відповідно до контракту № 696/11, який набрав чинність з 24 квітня 2011 року Контракт укладений на 10 років, тобто до 23 квітня 2021 року (а.с.46-47).

ОСОБА_2 наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №40св від 14.11.2014 призначений на посаду заступника начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління ДСНС у Луганській області (а.с.14).

Відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.09.2018 № 568 здійснено організаційно-штатні заходи в апараті Головного управління ДСНС України у Луганській області (а.с.42).

Даний наказ введений в дію наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 19.10.2018 № 386-НО, яким введено в дію штат № 13/281 чисельністю 299 посад (а.с.43-44, 154-155). Відповідно до п.4.2 цього наказу ознайомлено з даним наказом осіб, посади яких заплановано скоротити з 19.12.2018, серед яких є ОСОБА_2 . Позивач 15.11.2018 під особистий підпис ознайомлений з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 19.10.2018 № 386-НО, що підтверджується листом ознайомлення (а.с.161).

15 листопада 2018 року позивач попереджений про подальше вивільнення (а.с.48).

Цією з датою Позивачу запропоновано наявні вакантні посади ГУ ДСНС України у Луганській області станом на 15.11.2018, однак Позивач відмовився від запропонованих посад власноруч здійснивши запис, зазначивши, що має право на першочергове право обіймати посади (рівнозначну) за місцем проживання у Старобільському міському відділі (а.с.49).

10 січня 2019 року Позивачу запропоновано наявні вакантні посади ГУ ДСНС України у Луганській області станом на 10.01.2019, однак Позивач відмовився від запропонованих посад власноруч здійснивши запис, зазначивши, що має право на першочергове право обіймати посади (рівнозначну) у Старобільському міському відділі (а.с.50).

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 11 січня 2019 № 14, а саме § 3 зазначено, відповідно до п.79 Положення, на підставі наказу ДСНС від 27.09.2018 № 568 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в апараті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області» та наказу Головного управління від 19.10.2018 № 368-НО «Про здійснення організаційно-штатних заходів» нижезазначену особу старшого начальницького складу Головного управління звільнити із займаної посади та зарахувати у розпорядження начальника Головного управління з 16 січня 2019 року: п.6 Підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 , заступника начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління. П.6.1. Визначити місцем несення служби – Старобільський районний відділ Головного управління (а.с.45).

Вирішуючи спірне питання щодо звільнення Позивача з посади заступника начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з подальшим підпорядкуванням у розпорядження начальника Головного управління, суд враховує наступні законодавчі норми.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 (далі Положення № 593).

Відповідно до ч.1 ст.99 КЦЗ України до персоналу (кадрів) органів управління та сил цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.

За правилами ч.1 ст.102 КЦЗ України на службу цивільного захисту приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни України з повною загальною середньою освітою, які відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров`я виконувати свій службовий обов`язок.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.103 КЦЗ України щодо проходження служби цивільного захисту може бути укладено контракт про проходження служби цивільного захисту - з особою, яка призначається на посаду рядового або начальницького складу служби цивільного захисту.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.103 КЦЗ України контракт щодо проходження служби цивільного захисту укладається на строк від трьох до десяти років - з особами, які приймаються на службу за контрактом на посади, що заміщуються особами середнього, старшого і вищого начальницького складу;

Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (ч.4 ст.103 КЦЗ України).

Відповідно до ч.1 ст.106 КЦЗ України звільнення осіб рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту проводиться:

1) у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», і за станом здоров`я придатні до військової служби;

2) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби із зняттям з військового обліку.

Частиною 2 статті 106 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту:

1) у зв`язку із закінченням строку контракту;

2) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;

3) за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) центральної лікарсько-експертної комісії центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, про непридатність або обмежену придатність до служби;

4) у зв`язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

5) відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв`язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

6) у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу;

7) у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту керівництвом органу управління, формування чи підрозділу, навчального закладу, наукової установи, іншої організації центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, а також центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки;

8) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду;

9) у зв`язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призивної комісії;

10) у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі;

11) у зв`язку з набуттям громадянства іншої держави;

12) в інших випадках, передбачених законом.

Аналогічні норми закріплені і у пунктах 173, 176 Положення № 593.

Пунктом 182 Положення № 593 передбачено, що контракт про проходження служби цивільного захисту може бути розірвано достроково з ініціативи ДСНС, яку представляє керівництво органу чи підрозділу цивільного захисту, і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби цивільного захисту у випадках, передбачених підпунктами 2-4, 6 і 8-11 пункту 176 і абзацом першим пункту 178 цього Положення.

В цьому випадку згідно п.56 Положення № 593 днем припинення строку дії контракту вважається день закінчення строку дії контракту.

Суд зазначає, що особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту в тому числі у разі закінчення строку контракту під час перебування особи рядового чи начальницького складу в щорічній основній відпустці або на лікуванні - до завершення щорічної основної відпустки або лікування, але не більше ніж шість місяців (крім випадків перебування осіб рядового і начальницького складу, які перебувають на лікуванні у зв`язку з одержанням ними травм, професійних захворювань та інших ушкоджень під час виконання службових обов`язків), за рішенням Голови ДСНС (п.79 Положення № 593).

Особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади (п. 80 Положення № 593).

З аналізу зазначених норм вбачається, що саме ч.2 ст. 106 Кодексу цивільного захисту України та пп. 4 п. 176 Положення № 593 передбачається не тільки звільнення з займаної посади, а і дострокове розірвання контракту.

Основним принципом служби цивільного захисту відповідно до п.14 Положення № 593 є принцип єдиноначальності, який полягає у:

наділенні керівника (начальника) у повному обсязі розпорядчою владою стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за організацію діяльності очолюваного ним органу чи підрозділу цивільного захисту та кожної особи рядового і начальницького складу;

наданні керівникові (начальникові) права одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження;

забезпеченні виконання рішень, наказів чи розпоряджень керівника (начальника), виходячи з результатів всебічної оцінки умов і обставин та керуючись вимогами законодавства.

Згідно п.60 Положення № 593 призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється на підставі клопотань прямих начальників, погоджених із старшими прямими начальниками, рапортів осіб рядового і начальницького складу з урахуванням кадрового резерву для призначення на вищі посади, рішень атестаційних комісій та стану здоров`я осіб рядового і начальницького складу.

Згідно ч.2 п. 63 Порядку № 593 призначення осіб рядового і начальницького складу (переміщення по службі) здійснюється на рівнозначні посади:

в інтересах служби для більш доцільного використання за фахом чи досвідом практичної роботи;

у разі проведення планової заміни, ротації кадрів;

за особистим проханням з урахуванням ділових і особистих якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи;

у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів;

за сімейними обставинами;

за станом здоров`я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС.

Відповідачем надано суду рапорт безпосереднього начальника Позивача – начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління ДСНС України у Луганській області підполковника служби цивільного захисту Николенка В.М. (а.с.152) та список запропонованих посад Старобільського районного відділу ГУ ДСНС України у Луганській області , згідно штату 13/281 (а.с.153).

При цьому, пунктом 185 Положення передбачено, що звільнення осіб рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту здійснюється їх начальниками (керівниками), яким таке право надано відповідно до номенклатури посад, а осіб начальницького складу, які мають спеціальні звання від полковника служби цивільного захисту та вище, - виключно Головою ДСНС.

Таким чином, саме нормами Кодексу цивільного захисту та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу визначені врегульовані питання проходження служби, а тому норми Кодексу законів про працю України, які регулюють питання соціального захисту працівників під час звільнення за скороченням штатів, на осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту, не розповсюджуються.

Отже, суд приймає до уваги право начальника Головного управління на складання власного рішення стосовно службової діяльності позивача та доцільності продовження проходження служби працівників, які підлягають звільненню у зв`язку з організаційно-штатними змінами, право одноособово приймати рішення, видавати накази, враховуючи те, що вчинені відповідачем дії, а саме прийняття наказу № 14 від 11 січня 2019 року, яким Позивача звільнено з займаної посади та зараховано у підпорядкування начальника Головного управління, відповідачем дотримано необхідного балансу між негативними наслідками для прав Позивача щодо подальшого проходження служби.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №14 від 11.01.2019 “Про кадрові питання”, яким підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 , заступник начальника Старобільського міськрайонного відділу Головного управління звільнений із займаної посади та зарахований у розпорядження начальника Головного управляння з місцем несення служби - Старобільський районний відділ Головного управління та поновлення позивача на рівнозначній посаді у Старобільському районному відділі Головного управління ДСНС України у Луганській області.

Щодо вимоги другої вимоги позивача суд зазначає.

Згідно пункту 29 Положення № 593 особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 57 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 року (далі - Дисциплінарний статут), дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.

Дисциплінарний статут визначає сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування.

Дія Дисциплінарного статуту поширюється на всіх осіб рядового і начальницького складу, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Пунктом 58 Дисциплінарного статуту визначено, що грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення.

В свою чергу, згідно п. 59 Дисциплінарного статуту до діянь, що є порушеннями службової дисципліни, також належать, зокрема, приховування або недостовірне надання відомостей про себе, що мають значення для проходження служби (зміна місця проживання, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності); інші діяння, визнані порушеннями службової дисципліни законом та цим Статутом.

Дисциплінарним статутом також передбачено види дисциплінарних стягнень, що накладаються на осіб рядового і начальницького складу.

Так, згідно пункту 68 Статуту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень:1) зауваження;2) догана;3) сувора догана;4) попередження про неповну службову відповідність;5) звільнення зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.

Відповідно до пункту 73 Дисциплінарного статуту прямі начальники, які займають посади, передбачені штатним розписом для осіб середнього, старшого та вищого начальницького складу, мають право накладати на підлеглих дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 68-70 цього Статуту, в обсязі, визначеному керівником спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту.

Пунктом 78 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарні стягнення у вигляді зауваження, позачергового призначення в наряд на службу (за винятком призначення до складу варти або черговим підрозділу), позбавлення чергового звільнення з розташування навчального закладу (підрозділу) можуть накладатися відданим усно або виданим письмово наказом. Інші види дисциплінарних стягнень, передбачені пунктами 68-70 цього Статуту, на осіб рядового і начальницького складу накладаються виданим письмово наказом.

Передумовою притягнення особи до дисциплінарної відповідальності, зокрема, прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок, згідно п. 83 Дисциплінарного статуту, може бути проведення службового розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з`ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини.

Наказом Головного управляння Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 31.01.2019 № 15 призначено службове розслідування з метою з`ясування обставин, викладених у повідомленні оперативного чергового ГУ національної поліції України у Луганській області від 30.01.2019 – нанесення тілесних ушкоджень співробітнику патрульної поліції підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_2 (а.с.99-100).

В ході службового розслідування складений акт (а.с.102), відібранні пояснення від ОСОБА_2 (а.с.103), пояснення свідка обставин ОСОБА_4 (а.с.104), пояснення працівника ГУ ДСНС у Луганській області ОСОБА_5 (а.с.105), отримано протокол медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп`яніння ОСОБА_2 (а.с.106-107) та інші дії.

За наслідками службового розслідування 01 березня 2019 року складений Висновок (а.с.123-125). У Висновку зазначено, що факт порушення підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_2 30.01.2019 громадського порядку, норм етичної поведінки та перебування його в цей час у стані алкогольного сп`яніння підтвердився. Своїми діями підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 порушив вимоги ст.4 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту. Також зазначено, що ця подія мала суспільний резонанс, опублікована в засобах масової інформації, дискредитувала ОСОБА_2 , як представника служби цивільного захисту та мала негативні наслідки для іміджу ДСНС в цілому.

З даним Висновком Позивач ознайомлений під особистий підпис (зворотній бік а.с.125).

На підставі зазначеного висновку т.в.о. начальника Головного управляння Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області полковник служби цивільного захисту Горбань С.В. видав наказ від 13.03.2019 № 85 про притягнення до дисциплінарної відповідальності у виді попередження про неповну службову відповідальність на підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 (а.с.126-127).

ОСОБА_2 відмовився від ознайомлення з даним наказом, про що складений акт від 14.03.2019 (а.с.128).

Суд зазначає, що підставою для скасування наказу від 13.03.2019 № 85 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності є порушення норм чинного законодавства. Також позивачем зазначено, що його за скоєння адміністративного чи кримінального правопорушення 30.01.2019 (за фактом порушення громадського порядку) не притягався, а тому перелічені у наказі, як порушення вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів з питань цивільного захисту, не є порушенням службової дисципліни, за які його притягнуто до відповідальності.

Суд наголошує, що відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту особи рядового і начальницького складу зобов`язані з гідністю та честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у додержанні етичних норм поведінки, утримуватися від порушень громадського порядку.

Позивач ніяким чином не спростовує свою поведінку в позаслужбових час 30.01.2019, яка стала предметом службового розслідування.

З огляду на зазначені докази суд дійшов висновку, що відповідачем не порушено порядок проведення службового розслідування, а керівник наділений владними управлінськими повноваженнями визначати вид дисциплінарного стягнення (дискреція), а тому застосований вид дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність є правомірним, а вимоги в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області не підлягають задоволенню.

Оскільки в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження обставини, на які посилається позивач у позовній заяві, та під час судового розгляду справи належними та допустимими доказами підтверджено правомірність прийняття оскаржуваних наказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними та скасування наказів про звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності, поновлення на посаді - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 12 липня 2019 року.

Суддя О.В. Ірметова