
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2019 року м.Київ справа № 320/162/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, у якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за №2809 від 09.11.2018 про відмову в перерахунку з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" громадянці ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня подачі заяви, а саме, 02 листопада 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . 02 листопада 2018 року позивачем було подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії за віком у зв`язку з втратою годувальника, проте в перерахунку пенсії їй було відмовлено у зв`язку з тим, що в свідоцтві про шлюб НОМЕР_1 від 15.06.1995 року по батькові чоловіка вказано не ОСОБА_3 , а ОСОБА_4 . Позивач зазначає, що згідно експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз імена по батькові ОСОБА_3 та ОСОБА_4 попри розбіжності в орфографічній фіксації в документах є ідентичними. Розбіжності виникли внаслідок фіксації в офіційних документах імені по батькові від розмовного варіанта особового імені НИФОНТ-НІФОНТ.
Відповідач позовні вимоги не визнав подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивач до заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника додала копію свідоцтва про укладення шлюбу від 15.06.1995 р., у якому зазначено, що шлюб укладено з громадянином ОСОБА_2 , а в свідоцтві про смерть вказано ОСОБА_2 , так само як і в архівній пенсійній справі. Виходячи з викладеного, підстави в призначенні пенсії в разі втрати годувальника відсутні (а.с. 88-89).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №320/162/19, витребувано докази по справі від сторін та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
У судове засідання, призначене на 19.03.2019 позивач не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 92).
У судове засідання, призначене на 19.03.2019, представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
До Київського окружного адміністративного суду 19.03.2019 надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 97).
Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приймаючи до уваги неявку сторін у судове засідання, а також подане представником позивача клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження, враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, у витребуванні додаткових доказів суд прийшов до висновку здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Протокольною ухвалою від 19.03.2019 року постановлено здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Ірпінським МВ ГУ МВС України в Київській області 09 квітня 1996 (а.с. 8).
Позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_3 серія НОМЕР_4 , видане 09.06.2010 р. (а.с. 100).
Позивач з 15.06.1995 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , шлюб зареєстровано в Відділі реєстрації актів громадянського стану Ірпінського міськвиконкому Київської області, про що в Книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис № 115, про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_1 (а.с. 11).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у місті Ірпені Київської області, про що свідчить пенсійна справа № 58651 (а.с. 36-87).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що складено актовий запис про смерть № 642, місце державної реєстрації смерті Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області серія НОМЕР_5 (а.с. 86).
Позивач 02.11.2018 звернулася до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника (а.с. 32). До заяви про призначення пенсії позивачем надано копію свідоцтва про смерть; копія свідоцтва про шлюб; довідку про перебування на утриманні (а.с. 33-35).
Рішенням Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 2809 від 09.11.2018 про відмову в перерахунку пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до частини 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника у зв`язку з поданням документів, які засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником, а саме, копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 15.06.1996, де прізвище, ім`я, по батькові ( ОСОБА_2 ) не відповідає даним матеріалів архівної пенсійної справи ОСОБА_2 . Також роз`яснено позивачу про можливість встановлення факту приналежності документа особі в судовому порядку (а.с. 14).
Вважаючи, що вказане рішення відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року (далі – Закон № 1788 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Закон № 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 1788, право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
За правилами пункту «б» частини третьої статті 37 Закону № 1788, непрацездатними членами сім`ї вважаються батько, мати, дружина, чоловік, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 38 Закону № 1788, члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Умови і порядок призначення, перерахунку пенсії визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Подання та оформлення документів для перерахунку пенсії регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону № 1058, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону № 1058, непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з частиною 3 статті 36 Закону № 1058, до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Відповідно до абзацу другого частини 3 статті 36 Закону № 1058, члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону № 1058 пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Законом України № 1058 встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 1.5 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, а саме: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи); 2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; 3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); 4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) документи про місце проживання (реєстрації); 9) документ про перебування членів сімї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).
Суд зауважує на тому, що зазначений перелік документів є вичерпним.
Відповідно абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з пунктом 1.7. Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визнання права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Пункт 2.11 Порядку № 22-1 визначає, що документами, які засвідчують факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, є довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема, органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Згідно з пунктом 2.16. розділу ІІ Порядку №22-1, за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім`ї, а також рішення суду.
З наведених норм закону вбачається, що право на пенсію по втраті годувальника мають члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування та Пенсійним органом має бути встановлений факт спорідненості при вирішенні питання про призначення пенсії з наданих заявником документів на підтвердження цього.
Судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що за життя ОСОБА_2 позивач перебувала на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримувала пенсію за віком щомісячно, що не заперечується сторонами.
Судом встановлено, що при зверненні із заявою від 02.11.2018 року про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) позивач надала наступні документи: заяву; трудову книжку (2 екз.) копію свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 15.06.1995 року; копію свідоцтва про смерть НОМЕР_5 ; довідку Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» від 25.10.2018 № 3244 про склад сім`ї та перебування на утриманні.
Позивачем при подачі заяви про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) було подано довідку Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» від 25.10.2018 № 3244, згідно якої довідка видана ОСОБА_1 , 1960 р.н. про те, що вона мешкає та зареєстрована в АДРЕСА_1 з 10.03.1963 р. по теперішній час. Разом з нею проживав та був зареєстрований з 19.05.1995 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловік, ОСОБА_2 , 1942 р.н., похований за власні кошти дружини, яка по день смерті чоловіка знаходилася на його утриманні. Підстава – будинкова книга. (а.с. 33)
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, що також підтверджується: паспортом громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 , виданий Ірпінським МВ ГУМВС України в Київській області 12 жовтня 2000 року, з відміткою про перебування у шлюбі з ОСОБА_1 (а.с.10); паспортом громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , виданим Ірпінським МВ ГУ МВС України в Київській області 09 квітня 1996 з відміткою про перебування у шлюбі з ОСОБА_2 (а.с.8); довідкою Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» від 25.10.2018 № 3244 про склад сім`ї та перебування на утриманні, яка була надана відповідачу з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до приписів п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Тобто, законодавець визначає право особи на пенсію після всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів.
В силу вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку № 22-1, позивачем було надано достатньо доказів на підтвердження родинних зв`язків (факту одруження та перебування у шлюбі) з ОСОБА_2 , що підтверджується наявними доказами в матеріалах справи.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо не призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника є протиправними, у зв`язку з чим позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Ірпінського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області від 09.11.2018 за №2809 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії по втраті годувальника підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня подачі заяви, а саме, 02 листопада 2018 року суд зазначає наступне. Відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Натомість згідно з підпунктом 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, об`єднане управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства. Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980.
Враховуючи те, що право позивача на призначення їй пенсії у зв`язку з втратою годувальника передбачено чинним законодавством України, а також позивачем дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №22-1 для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, відповідач у спірних правовідносин не має дискреційних повноважень, оскільки позивач має законні підстави призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, тому бездіяльність відповідача щодо нездійснення такого переведення є протиправною.
Згідно ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п.п. 3, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду із позовною заявою було сплачено судовий збір згідно квитанції №0.0.1228785610.1 від 02.01.2019 на суму 704,80 грн. (а.с. 2). За таких обставин, судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Приймаючи до уваги обставини справи, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача, який є суб`єктом владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, з таким розрахунком, щоб суб`єкт владних повноважень мав реальну можливість виконати судове рішення у визначений законом і цим рішенням спосіб з урахуванням об`єктивних обставин.
Керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №2809 від 09.11.2018 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
3. Зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 02.11.2018 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 4, м. Ірпінь, Київська область, 08205, ідентифікаційний код 41248152) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
5. Встановити для Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення – 10 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 20.05.2019.
Суддя Кушнова А.О.